Hirdetés

Bevezető

Az LG még augusztus legvégén, a berlini IFA kiállításon mutatta be legfrissebb csúcsmodelljét, az LG V30-at, amely akkor talán az egyik, ha nem a legjobb telefonnak számított. Európa nagy részén piacra is került a készülék, és bár hatalmas sikert azért nem ért el, egyértelműen mindmáig szeretik a vásárlók. Itthon viszont sokáig halogatta a bevezetést a vállalat, ám végre valahára ez hamarosan megváltozik.

A csúcsmobil ugyanis februárban már kapható lesz kishazánkban, bár nagy kérdés, hogy pár hétten a 2018-as MWC és az újgenerációs telefonok megjelenése előtt mennyire lehet sikeres. Vajon a Snapdragon 835-ös lapka, a csodaszép formaterv, a kiváló kijelző és kamera elég lesz ahhoz, hogy a felhasználók kegyeikbe fogadják? Remélhetőleg igen, bár az árazás finoman szólva sem olyan, mint amit egy ilyen késés után elvárnánk.

Külső, kijelző

Remekbe szabott, a kornak megfelelő kialakítás, 151,7 x 75,4 x 7,4 milliméteres dimenziók jellemzik az LG V30-at, mindehhez pedig 158 grammos tömeg párosul. Igazából ahhoz képest pehelysúlyú a telefon, hogy milyen minőségi anyagokból készült, hiszen üvegből, fémből és alumíniumból épül fel a burkolat. Szerencsére a koreaiak még tovább tudták fokozni az örömöt, hiszen az IP68-as védettség, vagyis a vízállóság mellett még a MIL-STD-810G szabványnak is megfelel a készülék, így lényegében ütésálló, bár dobálni nem érdemes.

Igazán viszont a kijelzőt látva vehetjük észre a legnagyobb előrelépést. A V-sorozat eddigi tagjaival ellentétben tesztalanyunk előlapján végre már egy P-OLED képernyő hever, a G-Flexek óta várjuk, hogy az LG a V- és a G-famíliánál is bevezesse ezt. A 6″-es méret a vékony kávák miatt nagyon könnyedén használható, az 1440 x 2880 pixeles felbontás (18:9-es képarány) pedig több, mint elég a mindennapokban. A megjelenítő maximális fényereje nagyjából 600 nites, betekintési szögeit nem érheti kritika.

Hardver

Igen-igen, még mindig azt lehet mondani, hogy az egyik legerősebb mobilprocesszor dolgozik az LG V30 beljesében, a 10 nanométeres csíkszélességű Snapdragon 835-ös lapka ugyanis tényleg kicsattan az erőtől, a nyolcmagos processzor (4 x 2,45 + 4 x 1,9 GHz Kryo) mellé viszont „csak” 4 GB RAM jár, ami kevesebb, mint ami a Samsung Galaxy Note8-ban vagy a Huawei Mate 10 Próban megtalálható. Grafikus téren az Adreno 540-re lehet támaszkodni, a belső adattároló mérete papíron 64 GB, ezt microSD-vel lehet bővíteni akár 2 TB-os kártyával.

Szoftver

Az LG V30 fedélzetén még az Andoid 7.1.2 operációs rendszer fut, de záros határidőn belül az Oreo is érkezni fog. Hogy az LG UX 6.0+ felület változni fog-e, az jó kérdés, mindenesetre most is nagyon jól használható, a rendszer szinte egészét átszabta a vállalat, kivéve a működési struktúrát. Felülről húzható le az értesítési felület, vannak gyorsbeállítási ikonok, a főoldal személyre szabható.

Rengeteg képernyőlezárási módot választhatunk: hangfelismerés, arcfelismerés, ujjlenyomat-olvasó. Mindegyik remekül működik, bár az LG szerint utóbbi a legbiztonságosabb, a többit ha nagyon nehezen, de azért át lehet ejteni. Ettől még kényelmesek és jó, hogy több alternatíva kínálkozik. Programok terén nincs sok extra, szolgáltatások terén azonban több is akad.

A Smart Doctorral a felesleges fájloktól szabadulhatunk meg és a memóriát pucolhatjuk ki, az LG Health pedig a gyártó egyedi egészségügyi applikációja. A Floating Bar újdonság, egy kis nyíl jelenik meg oldalt, amire rábökve olyan funkciókat érhetünk el gyorsan, mint a GIF-készítés, a gyorsjegyzet stb. Nem maradt ki a dupla koppintásos képernyőfelélesztés, valamint az Always On, utóbbinál kikapcsolt megjelenítő esetén is láthatóak a legfontosabb értesítések ikonjai. Lehet még örülni az FM-rádiónak is, ritka ez a csúcskategóriában.

Kamera, multimédia

Az LG V30 hátulján dupla kamerarendszer található, mindkettő 16 megapixeles, ám az egyik 71, a másik pedig 120 fokos látószöget biztosít. Különbség még, hogy az elsődleges szenzorba építettek optikai képstabilizátort, PD- és lézeres autfókusz segíti és f/1,6-os a rekeszértéke, ami az eredeti megjelenés időpontjában formabontónak számított. Az előlapi szenzor érdekes módon csak 5 megapixeles, bár azért a szelfiket ezzel sem kell mellőzni. Videókat maximum 4K-ban és 30 fps-sel lehet felvenni.

A szoftver könnyedén kezelhető és átlátható: egy gombnyomással ikonérintéssel elérjük a filtereket, a módokat (pillanatkép, manuális, étel, lassítás, time-lapse, panoráma stb.), a vakut, valamint a két kamera közötti váltást. A kézi módban variálható a fehéregyensúly, a záridő, az érzékenység is. Van még rácsvonalazás és geotagging, vagyis helycímkézés.

Teljes felbontású képek ITT!

A képminőség mutatja, mennyire csúcskategóriás eszközről beszélünk. Nincs hiba a dinamikatartományban, a vonalélességben, a részletességben, a nagylátószögű kamerával pedig az eddigieknél jóval látványosabb felvételek lőhetők. Éjjel sincs gond, mondjuk ez főleg az elsődleges egységgel való fotózás esetén igaz. Hogy az LG V30 kivált-e egy digitális gépet? Azt szinte kérdés nélkül, egy komolyabb kamerát azonban még mindig nem.

A V30 zenei téren messze a konkurensek felett áll, egy 32-bites, 394 kHz-es Quad DAC került bele, ugyanaz a Sabre ES9218P, mint a V20-ban, ám az erősítőn frissítettek és a szoftveres háttér is profibb lett. Emellé jár még a 3,5 milliméteres jack kimenet, ami egyre ritkább és a rendkívül jó minőségű B&O márkajelzésű fülhallgató. A hangzás fülesen keresztül bámulatos, hangszóróra kapcsolva sem mondható rossznak.

Adatkommunikáció, akkumulátor

Vajon mi az, ami nincs egy ilyen csúcskategóriás telefonban? Lényegében minden van, hiszen rendelkezésre áll az akár 300 Mbps letöltést garantáló 4G/LTE, az NFC, a GPS (GLONASS, BeiDou), a Bluetooth 5.0 (A2DP, LE), a 802.11a/b/g/n/ac-s WiFi, egyedül az infra hiányzik, már ha ez tényleg hiányzik ez valakinek.

Az energiaellátás a 3300 mAh-s akkumulátor feladata, aminek játszi könnyedség az egy napos üzemidő biztosítása, másfél-két napra viszont akkor kell számítani, ha valaki nem nyomkodja reggeltől estig a telefont. Vész esetén van energiatakarékos mód, ami az utolsó százalékok erejét növelheti meg. A QuickCharge 3.0 nem maradt el, a vezetékmentes töltés viszont az itthoni modellekben nem lesz elérhető.

Verdikt

Az LG V30 nem kérdés, hogy még 2018 elején is az egyik legjobb telefonnak számít. Nagyon erős a hardver, csodaszép a kijelző, nagyon szuperek a szoftveres extrák és kiváló a dupla kamerás kialakítás. És akkor még az átlagosnál jóval-jóval jobb DAC-ról nem is beszéltünk. Hibája? Igazából nincs nagyon, az infra hiányát én nem mondanám annak, üzemidőben rendben van, anyaghasználatban is minőségben pedig nem kevésbé.

Egy gond lehet, az árazás, amiről még hivatalos infó nincs (frissítés később), de elég magas lesz, a 200-300 ezres ársáv végére várható majd a készülék. Ennél pedig olcsóbb a szintén nagyon frankó Huawei Mate 10 Pro és a Samsung Galaxy S8+, de még talán az iPhone 8 is. Mit mondunk mi? Csalódni senki nem fog a mobilban, de azért foghatott volna ennél vékonyabban az LG árazóceruzája.

Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
10
Szoftver
9
Hardver
9
Kamera
9
Akkumulátor
8
Ár/érték arány
7
Tamás Zsolt
Nem kérdés, miket szeretek: technológia, jog, sport, utazás, zene, autók. Aki követné, hogy merre járok: www.instagram.com/tamzsolt
lg-v30-teszt-zene-fuleinknekBevezető Az LG még augusztus legvégén, a berlini IFA kiállításon mutatta be legfrissebb csúcsmodelljét, az LG V30-at, amely akkor talán az egyik, ha nem a legjobb telefonnak számított. Európa nagy részén piacra is került a készülék, és bár hatalmas sikert azért nem ért el, egyértelműen...