Az iPhone 7-et pontosan egy éve vásároltam meg és használtam mindennapi készülékként. Ennek az egy évnek a tapasztalatait foglalom most össze.
Dizájn
Az Apple a 2 évvel ezelőtti iPhone 6S után az iPhone 7-ben minimális dizájnbeli változtatásokat eszközölt, a kameradudort kicsit átalakították, két új színárnyalat debütált és persze mondani sem kell, hisz mindenki tudja, de kivették az analóg jack csatlakozót, mondván a vezeték nélküliségé a jövő. Ezt csak a nagyon merész gyártók követték 1-2 modellnél, a Samsung például hergeli is az Apple-t és a felhasználókat, hogy neki bizony van jack csatlakozója a telefonokon. Bevallom sokszor jól jönne a csatlakozó, de inkább beruháztam egy BeatsX bluetooth fülhallgatóra, így gyakorlatilag ÉN nem használnám a portot.
A készülékház 7000-es szériájú alumíniumból készült, de a sarkainál fogva ha erőt fejtek ki rá, érzem, hogy ha akarnám, meg tudnám hajlítani. A hátlapon már meglátszik az egy éves használat. Általában két tokot használtam felváltva, mindegyik a kamera körül ki volt vágva és ennek vonala szépen meg is látszik a hátlapon, a tokok kikoptatták a fémet. Alapvetően nagyon vigyázok a telefonjaimra, vannak azonban kopások rajta, illetve egyszer leejtettem, ennek nyoma a jobb sarokban látszódik. A keret még mindig ugyanolyan makulátlan, egyedül a hátlap kopott meg a tokok és a használat miatt.
Egy év alatt egyszer sem volt tisztítva a hangszórórács, így természetesen látszódnak az eltömődés jelei. Ha szeretnél vele bajlódni, akkor egy tűvel vagy egy fogkefével óvatosan ki lehet piszkálni a koszt és akkor nem zavar. A beszédhangszóró másodlagos hangszóróként is működik, így biztosít sztereó hangzást a készüléknek, ami mindenképp kellemesebb, mintha csak lentről szólna a zene. Hanghívások során még most egy év után is teljesen ugyanolyan jó a minőség, ugyanez igaz a hangzásra is.
Az iPhone 7 IP67-nek megfelelően por- és vízálló. Nem ajánlatos magaddal vinni a medencébe, én mindössze egyszer vittem magammal, rendesen kapta a vizet, azóta is egyébként kiválóan működik, de ha javasolhatom, ne feszegessük a rendeltetésszerű használat korlátait. A kijelző alatti home gomb, ahogy már igen sok androidos készüléknél – már amelyiknél van home gomb – csak egy nyomásérzékeny üveg felület, ahol az ujjlenyomat-olvasó kapott helyet. Zárolt képernyőnél ha megnyomjuk és ott tartjuk az ujjunkat, akkor máris felold, illetve elég az is, ha felemeljük a mobilt és odatesszük az ujjunkat. A szenzor nedves kézre nem olyan jól reagál, de egyébiránt pedig hamar érzékel és gyorsan felold.
A jobb oldalon elérhető helyen a bekapcsoló gomb és a nanoSIM tálcája, a bal oldalon pedig a hangerőszabályzó gombok fölött a némítót találjuk, ami ugyebár ikonikus az iPhone-oknál, az első modellnél is ugyanitt volt. Az iPhone 7 egy 7,1 milliméteres, 138 gramm súlyú okostelefon, ami mai viszonylatban már kicsinek mondható, de a tepsik mellett még sokan keresik a kompakt méretű, gyors mobilokat. De még mielőtt a sebességről beszélnék, nézzük meg a kijelzőt.
Kijelző
4,7 hüvelykes LED háttérvilágítású IPS LCD panelről van szó, melynek felbontása 750 x 1334 pixel, szóval kicsivel több mint HD. A megjelenítési minőséggel én mindig is elégedett voltam és itt jön a DE! de már bőven vannak jobb panelek a piacon. Jövőre már vélhetően lesz OLED kijelzős iPhone is ilyen dimenziókkal, nem csak az iPhone X. Használtam már Galaxy S7-et, S8-at, most pedig a Note8-at gyűröm és nekik mérföldekkel jobb a kijelzője, így ha a legeslegjobb panelt keresed, ne az iPhone 7-nél keresd. Ha nem akarnék összehasonlítgatni és nem egymás mellett nézem a QHD SuperAMOLED és a Retina IPS panelt, akkor nincs egyáltalán semmi gond az iPhone megjelenítőjével sem.
Az iPhone 6S óta létezik a 3D Touch névre hallgató nyomásérzékeny technológia, ami nagyon sok esetben jól jön, ha valamit gyorsan szeretnénk elérni, illetve egyre több külső fejlesztőtől származó applikáció is támogatja már. Ennek segítségével az iOS 11 vezérlőközpontjában több funkcióhoz férhetünk hozzá, lehet használni Facebooknál, messengerben, instagramon és még sorolhatnám. Nem egy olyan funkció, amit minden nap használok, de sokszor jól jön.
Szoftver
Egy nagyon megosztó témához érkeztünk, ami a szoftver. Nem akarok belemenni nagyon az iOS vs Android háborúba, hogy most akkor melyik a jobb, mert 1. mindkét rendszernek megvan a maga előnye és hátránya, 2. mindenkinek más tetszik. Mivel már kijött a végleges iOS 11, így már ezzel fogom a tesztet végigvinni. Még vannak benne bugok, nem minden applikáció van 100%-ig felkészítve az új rendszerre, de ez mindig így szokott lenni, idővel érkeznek a hibajavítások. Az Apple rendszere hihetetlenül jól optimalizált, nagyon gördülékeny, rengeteg applikáció érhető el az App Store-ban.
Egy dologra térnék ki mégis, amiben az Android jobb és ez a multimédiás anyagok kezelése. Míg Androidnál rádugva a gépre nagyon egyszerűen fel lehet tenni a filmeket, zenéket, iPhone-nál nem ilyen egyszerű. A továbbiakban arról beszélek, hogy én hogyan szoktam ezeket megoldani. Zene. Számítógépen ITunes-on keresztül is lehet rátenni zenéket, azonban már a streming szolgáltatások korát éljük, ott a Spotify, a Deezer és az Apple Music, én a zenékre utóbbit használom. Képek. Szintén iTunes-on keresztül lehet mappák tartalmát szinkronizálni, én ha egy képet szeretnék gépről eljuttatni a telefonra, akkor általában a Google Drive-ot szoktam használni, oda feltöltöm és onnan letöltöm. Kivéve, ha a forrásgép a MacBook-om, mert abban az esetben ott az AirDrop. Filmek. Én nem nézek mobilon filmet, túl kicsi a kijelző hozzá, de erre ott a VLC, WiFi-n keresztül be tudjuk másolni az applikációba a filmeket.
A szoftverhez hozzátartozik az iCloud is, ami az Apple felhőalapú szolgáltatása. Amennyiben megfelelően be van állítva, úgy mindig készít biztonsági mentést az adatainkról, így ha átmegy egy traktor a telefonon, akkor az Apple ID-val adatainkat is vissza tudjuk nyerni. Szintén előnyös iPhone-t használni, ha esetleg macOS-es gép van otthon, hisz a platformok közötti szinkronizáció kiváló, AirDrop segítségével a fájlokat nagyon egyszerűen lehet mozgatni, a jegyzetek, névjegyek, iMessage üzenetek mindkét platformon megtalálhatóak, sőt a fotók is szinkronizálhatóak.
Az iOS 11-ben ugyebár van képernyőrögzítés is a már régóta létező képernyőkép funkció mellett, a vezérlőközpontot átdolgozták és sok egyéb újdonsággal is bír. Egy dolgot emelnék még ki azoknak, akik iPhone vásárlásán gondolkodnak és ez a szoftverfrissítés. Az Apple egy telefont durván 4 évig támogat, a 2012-es iPhone 5 anno iOS 6-tal debütált és az iOS 10 legújabb változatával állt meg. A világon mindenki ugyanakkor megkapja a frissítéseket, legyen az független vagy szolgáltatófüggő készülék. Ha ez neked fontos, akkor mindenképp érdemes iPhone-ban gondolkodni.
Hardver
Az iPhone 7-ben egy Apple A10 Fusion névre hallgató chip dolgozik, amiben van 2 alacsony és 2 magas teljesítményű processzormag, melyek használattól függően váltják egymást. A grafikus teljesítményért egy 6 magos PowerVR Series7XT Plus egység felel, RAM-ból pedig 2 GB áll rendelkezésre. Ez egy androidos mobilnak kevés lenne, nem is oda fejlesztették, az iOS-nek viszont bőven elegendő. Ahogy említettem, az iOS nagyon jól optimalizált és ennek köszönhetően a hardver a benchmark teszteken és a mindennapokban is nagyon jól teljesít.
AnTuTu Benchmark v6.3 | 148.694 pont |
Geekbench 4 | 3438 / 5589 pont |
A rendszer nagyon jól működik, tényleg gond egy szál se, nincsenek akadások, az egy év alatt nem igazán találkoztam rendes kifagyással vagy laggal (leszámítva persze a béta szoftvereknél). A kis és nagy hardverigényű játékok is gond nélkül elfutnak, legyen az akár egy Gardenscapes vagy egy Asphalt 8. A beépített belső tárhely nem bővíthető és modelltől függően 32, 128 és 256 GB lehet. Én egy 32 GB-os verziót használok, amiből 69 app, 200 videó és 845 fotó után is 10 GB van szabadon.
Az iPhone 7-ben van gyorsulásmérő, giroszkóp, barométer, Bluetooth 4.2, GLONASS és 802.11 a/b/g/n/ac WiFi támogatottság, van benne NFC is, amit kizárólag Apple Pay-re lehet használni és ami ugyebár hazánkban nem elérhető még.
Kamera
Az előlapon egy 7 MP-es f/2.2 rekeszértékű kamera található, aminél tényleg vannak már jobbak a piacon. A kamera továbbra is fix fókuszú, az idei csúcskészülékekben is már autófókuszos az előlapi kamera. A képek minősége ennek ellenére nem rossz, előlapi vaku ugyan nincsen, de a kijelző felvillantásával szinte ugyanazt lehet elérni.
A hátlapi kamera 12 MP-es, f/1.8-as rekeszértékkel, fázisdetektáló autófókusszal, optikai képstabilizátorral és négy LED villanóval. A kameraképek nagyon szépek, én nem panaszkodom, de itt is van egy DE, pl. a Galaxy S7 vagy S8 sokkal jobb képeket tud készíteni, illetve amit szintén hátrányként élek meg, az a manuális mód a kamera szoftverben. Van panoráma mód, négyzet, fotó, videó, lassítás és time-lapse is, de a szenzor és a lencse értékeit nem tudjuk testreszabni. Lehet külön appokat telepíteni ehhez, de én szívesen látnék pro módot a gyári applikációban is. A képek teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatóak meg.
A videórögzítés FullHD 60fps vagy 4k@30fps lehet, a minőség kiváló, ha visszanézitek a csatornán az IFA VLOG epizódokat, azokat leginkább iPhone 7-tel rögzítettük. Egyetlen gond van csak, az optikai képstabilizátor miatt néha ilyen függönyszerű volt a felvétel, mint amikor lehúzzuk a vetítővásznat. Egyedül én ezt találtam, mint furcsán működő funkció, egyébként elégedett voltam vele.
Akkumulátor
Amivel viszont már nem voltam annyira elégedett, az az üzemidő. 1960 mAh kapacitású az iPhone 7 akkumulátora, amivel átlagos használat mellett 1 napig húzza, ha navigálok is vagy sokat használom a Facebook és Messenger párost, akkor nem árt vinnem magammal egy külső akkut sem. Az Apple-nél nagyon rámennek, hogy legyen nagyon vékony, kecses a telefon, de az üzemidőn ez egyáltalán nem segít. Az iPhone 8 is két tizedmilliméterrel lett vastagabb és az akku az iPhone 7-hez képest 139 mAh-val kisebb.
A processzor energiatakarékos, a szoftver jól optimalizált, de a felhasználók 99,99%-a jobban örülne egy nagyobb telepnek. Egy iPhone 7 kb 9 órányi videólejátszásra képes, míg egy Galaxy S7 majdnem 15 órányira. Aki üzemidőt szeretne, az jobban jár egy Plus modellel vagy androidos telefonnal. A mellékelt gyári 5W-os töltővel a töltési idő kb. 2 óra, ami persze csökkenthető iPad adapterrel, illetve az iPhone 8 és az iPhone X gyorstöltést is támogat.
Összegezzünk!
Miért használok mégis iPhone-t? Az ökoszisztéma és a rendszer miatt. Ez egy teljesen szubjektív vélemény, de mivel videóvágásra és munkára egy macet használok, így nekem ez a legjobb megoldás, illetve az évek során ezt szoktam meg. Nem az iPhone 7-nek van a leghosszabb üzemideje, a legszebb kijelzője, a legjobb kamerája, de 4 éven át megkapja az új fő szoftververziókat, mindig azonnal megjönnek a frissítések és Apple eszközök között nagyon jó a kommunikáció, a kompatibilitás. Amire én használom, arra tökéletes, de ez nem jelenti azt, hogy másnak is ez a legjobb, sőt lehet ez a legrosszabb. Egyéne válogatja.
Az iPhone 8 megjelenése miatt az iPhone 7 hivatalos Apple.hu ára 207.990 Ft-ra csökkent, ami persze lehet olcsóbb is egyes viszonteladóknál és a használtpiacon is.