A Samsung a 2018-as MWC-re időzítette a Galaxy S9 bemutatóját. A telefon dizájn szempontjából sok meglepetést nem okozott, a legnagyobb változást a kameránál fogjuk megtalálni.
Dizájn
Mi egy fehér sajtós dobozban kaptuk a telefont, de hozzá csomagolták az összes gyári tartozékot is, így ha megveszed a Galaxy S9-et, akkor kapsz hozzá egy adaptív gyorstöltésre alkalmas hálózati adaptert, egy adatkábelt, egy OTG adaptert és egy minőségi AKG fülhallgatót.
A Galaxy S9 megőrizte az elődmodell legjobb tulajdonságait: az előlapon gyönyörű ívelt üveggel és kijelzővel fogunk találkozni, ami fölött ugyanúgy megtaláljuk a szenzorokat, azonban az üvegen kicsit sötétítettek, így a szenzorok kevésbé látszanak. Az S9-ben is van írisz-szkenner és arcfelismerés, sőt szoftveresen ezt kombinálták a még biztonságosabb, még gyorsabb feloldás érdekében. A szokásos közelségérzékelő és fényszenzor mellett van értesítő LED is, így ha kikapcsolod az Always On kijelző funkciót, akkor is látod, ha jött valami fontos. A home gomb is always-on módon működik, ezen a területen a kijelző nyomásérzékeny és ha esetleg azon aggódnál, hogy beégne: nem fog, ugyanis pixelenként váltogatja a helyét, pont mint az S8-nál.
A hátlapon egyből szembetűnik a Galaxy S9 legnagyobb dizájnbeli változtatása és ez az ujjlenyomat-olvasó helyzete. A Samsung tanult az S8 hibájából és a kamera alá helyezte az érzékelőt, amit ráadásul kicsit ki is emeltek a hátlapból, így érezhető, hogy mikor tapogatod és nem kell azon gondolkodnod, hogy vajon a bal vagy a jobb oldalon van a szenzor. Az ujjlenyomat-regisztráció folyamata is változott, többszöri tapogatás helyett elég maximum kétszer végighúzni az ujjunkat a szenzoron és kész is vagyunk. Gyorsabb és sokkal egyszerűbb. A kamera mellett kapjuk az egy szem ledes villanót és alatta a pulzusmérő szenzort.
Az elő- és a hátlap továbbra is Gorilla Glass 5 típusú üveggel bír, illetve itt is él az IP68-as tanúsítvány, tehát a Galaxy S8-hoz hasonlóan az S9 is vízálló készülék a szabványnak megfelelően. A keret fémből van, azonban nem fényes a felülete, hanem matt. Ez nekem különösen tetszik, legalább a keret nem maszatolódik.
Ha körbenézzük a telefont, az alján megtaláljuk a jack csatlakozót, az USB Type-C portot, a mikrofont és a hangszórót, fent mindössze a zajszűrő mikrofont és a kártyák tálcáját kapjuk. A jobb oldal a bekapcsológombé, a balon pedig a hangerőszabályzót és a dedikált Bixby gombot találjuk. Amit itt még kiemelnék, hogy a Galaxy S9 az első Samsung okostelefon sztereó hangszóróval. A beszédhangszóró funkcionál másodlagos egységként, zenehallgatásnál és játéknál is elég hangos, tökéletesen kiegészíti az alsó hangszórót, valamint a hangzás is remek.
Nekem személy szerint tetszik a Galaxy S9 formavilága, méretre és fogásra számomra kényelmes, külön öröm, hogy a kamera alatt van az ujjlenyomat-olvasó és mindemellett a telefon megőrizte a tavalyi modell jellegzetességeit.
Kijelző
Az S9 előlapján az S8-hoz hasonlóan egy 5,8 hüvelykes, 2960 x 1440 pixel felbontású Super AMOLED kijelzőt találunk, ami a DisplayMate szerint jelenleg a legjobb, ami piacon van. Igaz, hogy az AMOLED még mindig hajlamos a beégésre, ez sajnos technológiai adottság, de a megjelenítés gyönyörű. A HDR támogatottságnak köszönhetően a színek szinte életre kelnek, a maximális fényerő abszolút rendben van, minden helyzetben kiválóan látható a panel, a betekintési szögek nagyszerűek, a megjelenítés kellőképp kontrasztos, illetve ha esetleg nem tetszene a kijelző színvilága, akkor van lehetőség ennek módosítására is.
A kijelző beállításai között szabályozható a képernyőmód, állítható a színhőmérséklet, illetve az is, hogy melyik szín domináljon. Van továbbra is Edge kijelző, kékfényszűrő, viszont arra figyeljetek, hogy aktiválás után a felbontás alapból csak FHD+, ezt érdemes módosítani.
Szoftver
A Galaxy S9 fedélzetén Android 8.0 Oreo alapokon futó Samsung Experience 9.0 felület fogad minket, a legutóbbi biztonsági csomag pedig a 2018 januári. Itt leginkább arról írnék, hogy miben lett új a rendszer és a felület. Az Oreo alaprendszer minden finomságát megkapta az S9, tehát van többek között kép a képben funkció, illetve az optimalizálás is jobb lett, de mivel maga a felület eléggé egyedi, így inkább ebben kell keresni a változásokat.
A Samsung hozzányúlt többek között a billentyűzethez, alapból van rajta GIF és matrica eszköztár, az egész sávot testre lehet szabni. Vannak persze új emojik is, a telefonon való keresést is átláthatóbbá, rendezettebbé tették, valamint elérhető a Dual Messenger funkció is, amivel két profillal is be tudunk jelentkezni üzenetküldő applikációinkba.
Az új szoftverrel továbbfejlesztették a DeX-et is, ami most már QHD felbontású monitorokat is támogat. Magáról a DeX-ről a későbbiekben lesz egy külön, részletesebb videónk.
A telefonon ugyanúgy megtalálható Bixby, a Samsung asszisztense, amit továbbra is angolul használhatunk, illetve sokszor nem is érti, hogy beszélek hozzá, így rá akkor térnék ki jobban, ha érti majd a magyart is.
A szoftver érezhetően gördülékenyebb lett, nagyon ritkán viszont tapasztaltam, hogy egy-egy app összeomlott, de ennek oka lehet az is, hogy még nincs teljesen optimalizálva minden alkalmazás. A Galaxy S9-en alapból megtaláljuk a Samsung, a Google és a Microsoft applikációit is, de ezt már a korábbi modelleknél is megszokhattuk.
Hardver
A Galaxy S9-ben és az S9+-ban is ugyanaz az Exynos 9810-es rendszerchip található. Ebben 4 db 2,7 GHz-en működő Mongoose M3 és 4 db 1,8 GHz-es órajelre képes Cortex-A55 mag, valamint egy Mali-G72 MP18 grafikus gyorsító található.
A teljesítménnyel én elégedett vagyok, a tavalyi modellhez képest természtesen fejlődött. Ami kifogásolható lehet, hogy továbbra is 4 GB RAM van a készülékben, ami alapvetően elég is, de pl. a DeX-hez kellett volna szerintem a 6 GB. A belső tárhely 64 GB, ami egészen 400 GB-ig bővíthető microSD kártyával, a tárhelyből 52,55 GB a szabadon felhasználható mennyiség.
AnTuTu Benchmark | 241.773 pont |
Geekbench 4 | 3722 / 8728 pont |
Azt tudjuk, hogy nem ez a valaha elért legtöbb pontszám, de én pont úgy vagyok vele, hogy amíg a mindennapi használat során nincs probléma, minden gyors és gördülékeny, addig lényegtelen, hogy hány pontot kapott. A kisebb igényű játékokat természetesen simán viszi, de a nagyokkal sincs problémája, mindent laggmentesen, szépen futtat.
Adatkommunikáció szempontjából a Galaxy S9-ben van dual-band WiFi, Bluetooth 5.0, NFC, GLONASS, BDS és GALILEO támogatottság is.
Kamera
Az előlapon megkaptuk ugyanazt a 8 MP-es kamerát f/1.7-es rekeszértékkel, mint ami a Galaxy S8 előlapján is volt. Itt is van autófókusz, így arcunk lesz mindig fókuszban, valamint ugyanígy QHD felbontású videók rögzítésére is alkalmas.
A hátlapi kamera már annál érdekesebb. A Galaxy S9-ben van az első olyan kamera aminek változtatható a rekeszértéke. Maga a szenzor 12 MP-es, fókuszálás szempontjából pedig ott van a Dual Pixel és a fáziskülönbség-alapú autófókusz. A rekeszt f/2.4 és f/1.5 között állíthatjuk. Ha ideálisak a körülmények, akkor előbbit használja, ha pedig erősen korlátozottak a fényviszonyok, akkor automatikusan átvált f/1.5-re. Éjszakai fotózásra jelenleg a Galaxy S9 az egyik legjobb választás.
A fotók gyönyörűek, a dinamikatartomány meglehetősen széles, így tökéletesen látszik a kék ég és a fókuszban lévő épület is. Mondjuk mintha kicsit túlszaturálná a színeket, de ez csak az én meglátásom. A rekeszérték automata módban magától változik, professzionális módban viszont mi is állíthatjuk. A fényképek teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatóak.
Ami kihagyhatatlan, az az AR Emoji. Ez lenne a Samsung válasza az Apple Animojijára. A kamera appon belül a telefon egy fotónk alapján kreál egy avatárt, illetve néhány GIF-et is, így animálva is elküldhetjük magunkat. A mimikákat ugyanúgy próbálja utánozni a szoftver, illetve ha nem tetszünk magunknak, akkor több figurával is lehet játszani. Én az iPhone-on se használom az Animojikat, így számomra ezeknek sincs hasznossága.
A másik újdonság a szuperlassítás, ami ugyebár először a Sony Xperia XZ1-ben volt. A Galaxy S9 is képes 960fps-ben, HD felbontással rögzíteni. Beállíthatunk egy észlelési területet, amin belül ha mozgást érez a szoftver, elindul a lassítás.
Emellett a telefon képes 4K@60FPS-ben rögzíteni videót, ezzel felzárkózott az iPhone-okhoz, a minőség pedig abszolút meggyőző.
Akkumulátor
Az akku az a terület, ahol a kompromisszumot kell kötni. A Galaxy S9-ben egy 3000 mAh kapacitású, nem eltávolítható telep található, amivel én 1 napig bírtam csak használni. Reggel 100%-ról indultam és az esti órákban volt 10% környékén. A kijelzőidőm nagyjából 2,5 – 3 óra volt, tehát ha így nézzük nem túl impresszív.
Használati szokásoktól függően lehet eltérő az üzemidő, de úgy gondolom, hogy átlagosan az 1 nap a jellemző. Szerencsére bármikor letehetjük egy vezeték nélküli töltőpadra, illetve USB-C-n keresztül fél óra alatt kb. félig fel tudjuk pumpálni az akkut.
Összegzés
A Samsung Galaxy S9 nevezhető egy ráncfelvarrott modellnek, módosították a hátlapi elrendezést, kaptunk sztereó hangszórót, erősebb processzort és jobb hátlapi kamerát. Kétségkívül remek készülék, élmény volt használni és az üzemidőt leszámítva elégedetten teszem vissza a dobozába.
A Galaxy S9 hivatalos hazai viszonteladói ára 279.990 Ft, de egyes webáruházakban olcsóbban is hozzá lehet jutni.