A Huawei P Smart nagyjából a P10 lite és a Mate 10 lite közé tehető, így adódott még egy opció azok számára, akik 100.000 Ft alatt keresnek mobiltelefont.
Dizájn
A mobilhoz tartozékként jár egy simkiszedő tű, egy microUSB adatkábel, egy fülhallgató és egy 5V/2A-es hálózati adapter.
A Huaweitől megszokhattuk már a duál hátlapi kamerával rendelkező mobilokat, a P Smart is közéjük tartozik. Bár az elrendezés kicsit furcsa nekem, túl közel vannak egymáshoz, de ez egyedi megítélés kérdése.
A hátlap és a keret alumíniumból van, azonban az alsó és a felső rész műanyag, hisz a fémen nem jutnak ki az antennák jelei. Az ujjlenyomat-olvasó a vállalattól megszokott minőséget és sebességet képviseli, azonnal és szinte mindig érzékel, illetve elérhető helyen is van.
A P Smart a P10 keretének formáit örökölte, a szögletesség helyett inkább a lekerekítettség a jellemző, épp ezért nagyon kényelmes kézben tartani. A jobb oldalon megtaláljuk a bekapcsoló és hangerőszabályzó gombokat, a bal oldalon a kártyák tálcáját kapjuk. Hibrid dualSIM-es megoldásról van szó, tehát vagy két nanoSIM-mel használjuk vagy egy kártyával és akkor bővíthető 256 GB-ig a telefon.
Fent látható a zajszűrő mikrofon, lent pedig az elsődleges mikrofon, a hangszóró, a jack csatlakozó és a microUSB port kapott helyett. Kicsit szomorú vagyok, 2018-ban az ember azt remélné, hogy minden gyártó USB Type-C-vel ad ki készüléket (főleg ilyen árkategóriában), de úgy látszik erre még várni kell pár évet. A hanghívások és a hangszóró minősége abszolút okés, a hangzás mono.
A P Smart előlapjának 76,1%-a maga a kijelző, ami alatt csak egy logó van, fölötte pedig a szokásos beszédhangszóró, közelségérzékelő, fényszenzor, előlapi kamera és értesítő LED található.
Az anyaghasználat szerintem teljesen rendben van, a telefon könnyed, kézben fogni kényelmes, a gombok pedig elérhető helyen vannak.
Kijelző
A Huawei a trendnek megfelelően a P Smart előlapjára is egy 18:9-es képarányú kijelzőt tett, melynek képátlója egészen pontosan 5,65 hüvelyk, a felbontása pedig FHD+, tehát 1080×2160 pixel.
IPS LCD panelt használtak, ami nem meglepő, a Huawei eddig csak a Mate 10 Prónál használt OLED-et. A színek egyébként szépek, nincs túlszaturálva a megjelenítés, a fényerő napfényben is elegendő, a betekintési szögek is kiválóak, ha esetleg nem jönne be a színhőmérséklet, akkor ennek módosítására van lehetőség a szoftverben. A kijelzőre nekem rossz szavam nincs.
Szoftver
Ami a Huawei P Smartot a Mate 10 lite és a P10 lite fölé emeli, az a szoftver verziója, ugyanis itt már Android 8.0 Oreóval és EMUI 8.0 felülettel találkozunk. Az EMUI 8.0-val és a gépi tanulás funkcióval a telefon jobban alkalmazkodik a felhasználóhoz, a felület teljesen ugyanolyan, mint ami a Mate 10 Prónál található, az ikoncsomag viszont más.
Alapból itt sincs alkalmazásválasztó lista, de a beállításokon belül van lehetőség a bekapcsolására, ez igazából az EMUI 5.0-ban is megvolt már. A szoftverben az Android alapverzió miatt van kép a képben funkció, ami például navigációnál jól jön. Itt is megtalálhatóak a értesítési pöttyök az ikonoknál, ami szintén Oreo újdonság. Ezen felül van osztott képernyős mód, ha mondjuk egyszerre hallgatnánk YouTube-on zenét és böngésznénk a neten.
Szoftveresen megoldották az arcfelismerést is, amivel még gyorsabban fel tudjuk oldani a telefont. Az is jó, hogy van benne dupla koppintásos ébresztés, ezáltal nem kell az oldalsó gombot nyomkodni, ha asztalról szeretnénk feloldani a telefont.
A szoftver gördülékeny, jól kezelhető, testreszabható, viszont jó sok felesleges appot kapunk alapból. Ezeket természetesen lehet törölni.
Hardver
Hardveres tulajdonságait tekintve a P Smart inkább hasonlít a Mate 10 lite-ra. Ugyanaz a 8 magos Kirin 659-es lapka található meg benne, a grafikus gyorsító egy Mali-T830 MP2, hazánkban pedig ahogy említettem a 3 GB RAM-mal és 32 GB tárhellyel felszerelt modell kapható, utóbbiból számunkra 23,5 GB a szabadon felhasználható mennyiség.
AnTuTu Benchmark v7 | 87762 pont |
Geekbench 4 | 940 / 3673 pont |
Mindennapi használatra, közösségi média bújásra teljesen korrekt a hardver, az alacsonyabb hardverigényű játékok meg sem kottyannak neki, illetve én kipróbáltam a GTA San Andreast, ami maximum grafikán is akadozás nélkül működött, úgyhogy én nem panaszkodom. Normál használatra és játékra is teljesen alkalmas.
Adatkommunikáció szempontjából támogatottak az 5 GHz-es WiFi hálózatok, van benne Bluetooth 4.2 és NFC is – ami például a Mate 10 lite-ból kimaradt. A navigálásban az A-GPS és a GLONASS rendszerek vannak segítségünkre, a telefon hamar, 4-5 méteres pontossággal megtalálja a helyzetét.
Kamera
Az előlapi kamera 8 MP-es, fix fókuszú, a rekeszérték pedig f/2.0. Szoftveresen itt is megoldották a portré módot, tehát arcunkat elszeparálja a háttértől. Ez egész jól működik, azért Pixel 2 szintre ne számítsunk, a hajvégekkel vannak azért gondjai, a Huaweinek van mit csiszolnia az algoritmuson. A képek teljes felbontásban Google Drive mappánkban tekinthetőek meg.
A hátlapon van egy 13 és egy 2 MP-es kamera, mellettük pedig egy szimpla LED villanó. Mivel a másodlagos kamera felbontása jóval kisebb, így optikai zoomra ne számítsunk, ennek a P Smart esetében kizárólag a bokeh-effekt miatt van jelentősége.
Hasonlóképp működik, mint a Mate 10 lite-nál annyi különbséggel, hogy ott az elsődleges kamera 16 MP-es. A gyári kamera app felső részén kapcsolhatjuk be a nagy rekesznyílás opciót, amivel utólag szabályozhatjuk a fókuszpontot és a háttérmosást, illetve mellette kapjuk magát a portré módot is. Jobbra legyintve a különböző módokat láthatjuk, balra legyintve pedig az opciókat érhetjük el.
A képeket illetően annyi elmondható, hogy kicsit zajosak – leginkább korlátozott fényviszonyoknál – és a színhűség sem teljesen makulátlan, illetve az is látszik, hogy megvannak a kamera dinamikatartományának korlátai. Képstabilizátor nincs benne, tehát próbáljuk stabilan tartani a telefont, de egyébként pedig lehet vele jó képeket is készíteni. A hátlapi kamerával maximum FHD@30fps felbontású videókat tudunk rögzíteni.
Akkumulátor
Az akku kapacitása megegyezik a P10 lite-éval, tehát egy 3000 mAh-s lítium-polimer akkuról van szó. A szoftverben is van jó pár opció, amivel növelhetjük az üzemidőt, pl. állíthatjuk a kijelző tartalmának renderelési felbontását vagy akár korlátozhatjuk a teljesítményt.
Használati szokásoktól függően 4-6 órás kijelzőidő érhető el vele, egy teljes napot minden esetben kibírt nálam. Aki persze takaréklángon használja, annak tovább is bírja. A gyári, 2A-es hálózati adapterrel kb. másfél óra alatt teljesen feltölthető a mobil, de Huawei SuperCharge technológiával nem rendelkezik.
Összegzés
A Huawei P Smart egy kecses, korrekt hardverrel és naprakész szoftverrel rendelkező középkategóriás okostelefon, kártyafüggetlen ára a teszt elkészültekor 89.000 Ft, ami kezdőárnak nem rossz, de érdemesnek tartom kivárni az első akciókat. A telefon fekete, kék és arany színben kapható.
Ha a Mate 10 lite és a P Smart között vacilálsz, akkor legyen az a szempont, hogy melyik a fontosabb? A Mate 10 lite nagyobb felbontású kamerái és nagyobb mérete vagy az NFC. Ha szükséged van az NFC-re és jó a kisebb méretű mobil is, akkor a P Smartot érdemesebb választani.
Szia Laci,
az 5 GHz-es WiFi-t hol kapcsolhatom be a telefonon?
köszi
J
Nincs benne 5GHz, én is most szembesültem vele, amikor csatlakozni akartam és jobban utána néztem. Csak B/G/N-es a Wifi, nem tudja az AC-t….