A Xiaomi minden évben rengeteg okostelefont dob piacra, lassan összeszámolni is nehéz őket, de a különbséget is nehéz megtalálni egy-egy modell között. Azonban mindig van néhány kiemelkedően jó készülék, amiről érdemes külön is beszélni. Ilyen a MIX széria, a Mi 8 – amit szintén tesztelni fogunk -, a Redmi Note 5 és az Android One-os Xiaomi Mi A2, amivel kapcsolatban vegyesek az érzéseim.
A fehér doboz elején magát a mobilt láthatjuk, a hátulján pedig a főbb specifikációkat. Ha lehámozzuk a fedelet, akkor egy külön fakkban kapunk egy szokásos átlátszó szilikon tokot, egy simtűt és egy USB Type-C -> Jack átalakítót, alatta találjuk a mobilt, valamint a többi tartozékot, mint az USB Type-C adatkábelt és a 10W-os töltőfejet.
Dizájn
Szerintem mindenki látott már ehhez hasonló felépítésű mobilt akár a Xiaomitól, akár más gyártótól, a hátlapon jócskán kiemelkedő vertikális kameraelrendezést láthatunk, alatta pedig az ujjlenyomat-olvasót találjuk. A készülékház fémből van, de olyan szinten csúszik a kezemben a mobil, hogy muszáj volt tokban hordanom, szerintem ez másnál is így lesz.
A jobb oldalon van a bekapcsológomb és a hangerőszabályzó, fent a zajszűrő mikrofon és az infra port, alul a hangszóró, a mikrofon és az USB Type-C port, a bal oldalon pedig a két nanoSIM tálcája, microSD-s bővítésre nincs lehetőségünk.
Az előlapra nézve úgy gondolom, többen is örvendezni fognak, a Mi A2 ugyanis nem notch-os telefon, a kialakítás itt inkább a Redmi Note 5-re hasonlít. A kijelző fölött a szokásos elemek mellett dedikált LED villanónk és értesítő ledünk is van, ami abszolút pozitív.
Az egy szem hangszóró max. hangereje kiváló, a minőség is részemről rendben van, azonban már most vannak hiányosságok a Mi A1-hez képest, hisz elvették a jack csatlakozót és a bővíthetőséget is.
Kijelző
A kijelzőről nagyon sokat nem lehet beszélni, 18:9-es képarány, lekerekített sarkok és LTPS IPS LCD panel, aminek képátlója 5,99 hüvelyk, tehát nőtt a Mi A1-hez képest, a felbontás viszont csak a nyújtás miatt nőtt 1080 x 2160 pixelre.
A kijelző minőségileg szerintem megállja a helyét, a színek nem fakóak, a betekintési szögek is jók, azonban a maximális fényerőt én kevesellem, kinti fényben ugyan látható, de nem olyan fényes, mint amire számítottam, így napszemüvegben már szinte alig látható.
A színhőmérsékletet a szoftverben nem szabályozhatjuk, azonban szemkímélő mód az van éjszakai fény néven.
Szoftver
A Mi A2-ről az elődhöz hasonlóan elmondható, hogy a jelenlegi legfrissebb Android 8.1 Oreo rendszer fut rajta a Google augusztusi biztonsági csomagjával. Mivel gyári felületet kapunk az Android One program miatt, ezért az új Android Pie-t vélhetően még ősszel meg fogja kapni, illetve a biztonsági csomagokat is igen hamar kiküldik rá.
A felület nem sokban változott a Mi A1-hez képest, de azt meg kell mondjam, hogy elképesztően fürge és gördülékeny annak ellenére, hogy nem a legerősebb processzor dolgozik a mobilban. A szoftver könnyed, nincs teletűzdelve különféle funkciókkal, ami persze sokak számára lehet hátrány is, illetve extra programok tekintetében is csak a Google, valamint a Xiaomi néhány appját találjuk meg rajta.
Funkciók tekintetében van arcfelismerés, ami 2018-ban szinte alapfunkciónak számít, illetve ami az ujjlenyomat-olvasóhoz hasonlóan villámgyors, azonban amit hiányolok, az a dupla koppintásos ébresztés. A szoftver kicsit vérszegény, ami ahogy mondtam lehet előny vagy hátrány is, de mindenesetre gyors és gördülékeny.
Hardver
A hardver az a terület, ahol látványosan jobb a Mi A2 a konkurenciánál az áraktegóriájában, ugyanis a 4/32 GB-os alapmodellen kívül van 64 GB-os modell, valamint 6/128 GB-os változat is, vásárlás előtt érdemes átgondolni, hogy mekkora tárhelyet választunk, hisz nem bővíthető a telefon. Az erő a rendszerchipben lakozik, a Snapdragon 660-as lapka a való életben és a benchmark teszteken is nagyon jól teljesített.
AnTuTu Benchmark
129700 pont
Geekbench 4
1629 / 4526 pont
A hozzánk került 4/64 GB-os modellnél az elérhető tárhely 46 GB. A nagyobb játékokat is gond nélkül viszi, a PUBG alapértelmezett grafikán teljesen korrekt mód játszható, illetve igaz, hogy alacsony részletességgel, de az Asphalt 9 is akadásmentesen működik, a melegedés pedig szerintem normális mértékű.
Adatkommunikáció szempontjából A-GPS és GLONASS, Bluetooth 5.0 és kétsávos WiFi jellemzi, azonban sajnálatos módon itt sincs NFC, tehát mobilfizetésre nem alkalmas a mobil.
Kamera
Az előlapra egy 20 MP-es, f/2.2 rekeszértékű kamera került, a hátlapon pedig van két f/1.8 rekeszértékű modul, az egyik 12, a másik pedig 20 MP felbontású.
A bemutatón is hangsúlyozták, illetve látszik is, hogy a kamerára nagy hangsúlyt fektettek. Ugyan a hátlapon elvesztettük a 2x-es zoom lehetőségét, a kamerákat kifejezetten korlátozott fényviszonyokra próbálták optimalizálni. A képek teljes felbontásban Google Drive mappánkbantalálhatóak.
Az automata módban készített fotók szerintem nagyon jól néznek ki, részletgazdagok, a színek reprodukciója is valósághű, határozott a vonalvezetés és a dinamikatartomány is egész korrekt.
Éjszaka azért nem csinál olyan szép képeket mint egy S9 vagy egy P20 Pro, de az árához képest szerintem nagyon korrekt teljesítményre képes. Videókat 4K@30FPS-ben is rögzíthetünk, tudunk felvenni lassítást és timelapse-ot is, a fókuszálás gyors és a hang is elfogadható minőségű.
Akkumulátor
Elérkeztünk a Xiaomi Mi A2 talán legrosszabb tulajdonságához, az akkumulátorhoz. A Mi A1-ben egy 3080 mAh kapacitású akku volt, a Mi A2-be pedig egy 3000-es telep került, ami teljesen indokolatlan döntés volt, hisz a nagyobb kijelző mellé pont nagyobb telep lenne jó, érdekes módon a Mi A2 Lite 4000 mAh-s akkut kapott.
Az üzemidő inkább egy napos, normál használat mellett az esti órákban már töltenem kellett, az én szokásaimmal a 24 órát nem bírta ki, a kijelzőidő kb. 4 óra volt.
A gyári töltővel a töltési idő picivel kevesebb mint 2 óra, fél óra alatt pedig 35%-ot képes befogadni.
Összegzés
A Xiaomi Mi A2 hozzánk a Gearbesttől jutott el, ott a 4/64 GB-os verzió 250 dollár, ami 70.000 Ft-ot jelent. Picivel drágábban itthon is meg lehet venni hazai garanciával, de ha az olcsóságra pályázol, akkor katt a fenti linkre.
A Mi A2 kétségkívül remek telefon erős processzorral, jó kamerákkal és letisztult Android felülettel, azonban a hiányosságok között szerepel, hogy nincs jack csatlakozó, nem bővíthető és az üzemidőt sem éri dicséret.
Nekem egyedül az üzemidő fáj, egyébként tényleg gyors telefon, ezt leszámítva jó volt használni.