Hirdetés
A júliusban bemutatott Mi 5X után szeptemberben megérkezett az Mi A1, ami teljesen ugyanez a telefon annyi különbséggel, hogy utóbbiban van B20 és gyári android felülettel érkezik, azonban ha ez nem tántorít el, az Mi 5X-hez olcsóbban hozzájuthatsz.

Dizájn

Egy nagyon egyszerű fehér, szokásos Xiaomi dobozban érkezett a telefon, hátulján kínaiul a specifikációkkal, benne pedig tartozékként kapunk egy külföldi 5V/2A-es hálózati adaptert, egy USB Type-C adatkábelt és a használati útmutató mellett egy sim tűt.
Az Mi 5X külsőre teljesen tömegtelefonnak mondható, hisz rengeteg más modell rendelkezik hasonló – főleg hátlapi – kialakítással. Ott van például a OnePlus 5 vagy az Oppo R11, csakhogy a híresebbek közül említsek. Ettől eltekintve egy nagyon kényelmesen fogható, minőségi anyaghasználatú és mégis jó árazású készülékről van szó. Az előlapot Gorilla Glass üveg védi, azonban pontos típust nem tudunk. A kijelző alatt kapacitív érintőgombokat találunk, melyek sorrendje nem felcserélhető, fölötte pedig az 5 MP-es előlapi kamerát, a beszédhangszórót és a különböző szenzorok mellett az értesítési LED-et találjuk.
A készülékház fém unibody, ami kicsit csúszós, így egy tokot mindenképp javaslok rá. Az ujjlenyomat-olvasó ennél a mobilnál a hátlapra került, elhelyezése kézreálló és elképesztően gyorsan működik. Talán a Huawei mobilokban van még ilyen gyors szenzor, a feloldás szinte a hozzáérintés pillanatában megvan, nem gondolkodik, ilyen téren én maximálisan elégedett vagyok, hozza az elvárt szintet. A jobb oldalra kerültek a szokásos gombok, a bal oldalra pedig a kártyák tálcája, ami vagy két nanoSIM-et vagy egy SIM-et és egy microSD-t képes befogadni. Alul kapunk egy jack csatlakozót, egy mikrofont és egy hangszórót, illetve egy USB Type-C portot. A készülék hangzása kellemes, hangos, maximumon nem torzít. Fent a zajszűrő mikrofon mellett egy infra portot is kapunk, tehát távirányítóként is tudjuk használni a mobilt, ehhez alapból telepítve is van az Mi távirányító applikáció.
Az Mi 5X külsőre mindent megkapott, amire szükségünk lehet, azonban a fém ház nem túl erős, úgy az iPhone 6 és 6S közé tenném keménységben, ha nagyon erősen akarnám, szerintem meg tudnám hajlítani, de persze zsebben hordva nem fog ilyesmi történni. Mindent figyelembe véve árához képes minőségi a kialakítás, 165 grammos súlyával és 7,3 milliméteres vastagságával egyáltalán nem mondható vaskos telefonnak, de ugyebár csak az 5,5 hüvelykes mobilok között van.

Kijelző

Ahogy említettem 5,5 hüvelyk a képátló, a kijelző az előlap 70%-át foglalja el, a felbontás pedig FullHD, ami tökéletesen elegendő. Az LTPS IPS LCD panel megjelenítési minőségében teljesen korrekt, a színek élénkek és ami különösen jó, az a fényerő. Napfényben tökéletesen látható a tartalom, őszintén egy rossz szavam nincs rá, az iPhone 7-emnél is magasabb a fényereje, amit nem nehéz elérni, de árban azért van különbség.

Szoftver

Szoftveres fronton szubjektíven a gyári android felületet és a MIUI-t preferálom. Előbbit a Google optimalizációja miatt, utóbbi pedig a Xiaomi érdeme. A XiaomiShop.hu-nak köszönhetően a készüléken MIUI 9 felület található magyar nyelvvel, ami azért nagy szám, mert kínai szoftverrel került hozzánk a mobil. 7.1.2-es verziójú Android és jelenleg augusztusi biztonsági csomag található a telefonon, tehát mondhatni naprakész. Maga a MIUI 9 rengeteg változáson ment át, ami főleg a gyorsabb működést hivatott szolgálni.
Eltelt már egy pár hét az Mi 6 tesztünk óta, de érezhetően pörgősebb és gördülékenyebb a szoftver és ráadásul úgy, hogy nem csúcshardver van a telefonban. A MIUI 9 kínai verziójában mesterséges intelligencia asszisztens is található, azonban ami ezen van, az a MIUI 9 global fejlesztői rom.

Itt a látványos változás az alkalmazások bezárása utáni ikon animáció, a főképernyőt egyszerűbb szerkeszteni, egyszerre több ikont is tudunk mozgatni, illetve van osztott képernyős mód is benne, amit jelenleg még nem támogat minden applikáció, működik például a beállításokkal, a galériával, a böngészővel, az üzenetekkel, számológéppel, stb… Ha ezek multitaskingban meg vannak nyitva, akkor írja is, hogy melyik támogatja, melyik nem. A MIUI híres a jó testreszabhatóságáról és most csak egy funkciót emelnék ki, ez pedig a rendszeren belül a gombok menüpont, ahol a készülék kapacitív és fizikai gombjainak is külön funkciót lehet megadni, pl. a home gomb hosszú nyomására lezár a képernyő, a bal oldali érintőgomb hosszú nyomására bejön a zseblámpa és így tovább, szerintem ez különösen hasznos.

Emellett persze van benne egykezes mód, második asztal és klónozott alkalmazások funkció. Minden ami eddig, plusz néhány extra.

Hardver

Hardveres szempontból korrekt középkategóriát képvisel a telefon. Snapdragon 625-ös 8 magos processzor magonként 2 GHz-en, Adreno 506-os grafikus gyorsító és 4 GB RAM.
AnTuTu Benchmark v6.2.7 63.144 pont
Geekbench 4 866 / 4142 pont
A pontszám az egy dolog, a valós teljesítmény megint más. A játékokkal egyáltalán nincs gond, alapértelmezett beállítások között a GTA San Andreas is kiválóan, döccenés mentesen fut, maximumon azért már kicsit akadozik, de nem is csúcskészülék. Az alap játékokról ne is beszéljünk, oda bőven elegendő a Snapdragon 625.
A MIUI 9 kiváló optimalizáltságának köszönhetően a készülék használata szinte élmény, nagyon ritkán tapasztaltam megakadást, de akkor sem tartott túl sokáig, mindössze a fluiditás tört meg egy pillanatra. Általános használatra mindennapi készüléknek és még játékra is tökéletesen alkalmas. A belső tárhely az Mi 5X-ben 32 GB vagy 64 GB, hozzánk utóbbi érkezett, ebből a kapacitásból 52,1 GB-ot tudunk szabadon felhasználni. Mindkét esetben 128 GB-ig tudjuk bővíteni a mobilt.
A telefont továbbá Bluetooth 4.2, GLONASS támogatottság, FM-rádió, infra port, dual-band WiFi és giroszkóp jellemzi, ami hiányolható funkció, az egyedül az NFC.

Kamera

Az előlapon 5 MP-es kamerát találunk, a szelfik minősége hagy kívánnivalót maga után, a kamera fix fókuszú, de ami érdekes funkció az a nem és kormeghatározás, ami révén hogy Xiaomi telefonról van szó, itt sem maradhatott ki. Arcvonásaink alapján a telefon megpróbálja meghatározni hány évesek vagyunk, nálam 23 és 30 között szokott ingadozni fényviszonyoktól függően és egyébként 24 vagyok, nagyot nem is téved.
A hátlapi kamera már annál izgalmasabb, ugyanis duál rendszert kapunk, mindkét modul 12 MP-es. Ahogy a Xiaomi Mi 6-nál is volt, itt is egy normál és egy telefotó lencse található, de az értékek azért nem olyan jók, mint a csúcsmobilnál. A normál kamera f/2.2-es rekeszértékkel bír, a telefotó pedig f/2.6-tal. A fázisdetektáló autófókusz itt is megtalálható, a kamera így is kétszeres optikai zoomra képes, azonban az optikai stabilizálás itt elmaradt.
A képek minősége szerintem teljesen korrekt, a mélységérzékelés is jól működik, ezért is van ugyebár két kamera, hogy a zoom mellett jobb bokeh effektre legyen képes. (A képek tömörítettek, teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatók meg) Én egy ilyen árazású mobiltól nem vártam el többet és nem is csalódtam. A videórögzítés maximum 4K@30fps-ben történik, ami szintén nem rossz, hiányzik azért a stabilizálás, de ne legyünk telhetetlenek.

Akkumulátor

Az üzemidőről egy 3080 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, ami egyébként nem eltávolítható. Ezzel az akkuval 15 órányi videólejátszást és 13 óra böngészési időt tudunk kisajtolni belőle, átlagosan 5-6 órás kijelzőidővel használtam Nincs olyan nagy akkuja, mint pl. a Redmi 4-nek, így én azt mondanám, hogy vegyes használattal 1, másfél nap az üzemideje. Mivel támogatja USB Type-C-n keresztül a gyorstöltést, ezért kb. másfél óra alatt teljesen feltölthető.

Összegzés

Összegzésképp a Xiaomi Mi 5X egy kiváló telefon jó áron, egyetlen nagy hátránya, hogy mivel ez a kínai piacra lett szánva, így nincs benne B20-as támogatottság, ezáltal a vidéken élők nem fognak mindenhol 4G-t találni, ahol egyébként lenne. Ezért is van a Xiaomi Mi A1, ami ugyan nem MIUI felülettel jelent meg, de rá lehet rakni az 5X szoftverét és abban van is B20. De ez egy másik teszt lesz. Ha nem zavar a B20 hiánya, akkor az Mi 5X-hez olcsóbban juthatsz hozzá.
Mi a telefont a GearBest-től kaptuk tesztelésre, náluk a 32 GB-os modell 217 dollár, a 64 GB-os pedig 246 dollár, ami ha nem számolom bele az esetleges vámköltséget és ÁFA-t, akkor kb. 56.000 és 64.000 Ft-ba kerül.

Erre figyelj, ha Kínából rendelsz!

Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
8
Szoftver
10
Hardver
8
Kamera
8
Akkumulátor
8
Ár/érték arány
9
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
xiaomi-mi-5x-tesztA B20 hiányát leszámítva tökéletesen elégedettek lehetünk a Xiaomi Mi 5X által nyújtott teljesítménnyel, dizájnnal és szoftveres támogatottsággal is.

1 hozzászólás

  1. Nagyon gondolkodom az MI A1 beszerzésén, csak az a fránya akksi lenne nagyobb. Már hozzászoktam a Redmi 3s 4100as akkumulátorához.

Comments are closed.