A tavalyi Huawei P Smart nevezhető a P20 Lite előfutárának is, ami ugyanazt a Kirin 659-es rendszerchipet kapta, ám trendibb dizájn, gyorstöltés és jobb kamerák jellemezték. Vélhetően hasonló lesz a helyzet most is, a Huawei P Smart 2019 egy remek telefon, de vannak hiányolható dolgok és vélhetően a P30 Lite néhány tulajdonságban jobb lesz és talán megéri rá várni, de lássuk, hogy mit tud az új P Smart.
A doboz tartalma
Ismerős Huawei-es csomagolással találkozunk, a tartozékok: 10W-os (5V/2A) hálózati adapter, microUSB adatkábel, simtű és egy jack kimenetelű fülhallgató.
Dizájn
Akárhonnan is nézzük a mobilt, szerintem jól néz ki, már itt is színátmenetes hátlappal fogunk találkozni, a kijelző kávái még vékonyabbak lettek, az egységet pedig már csak egy kis vízcsepp notch töri meg, ami szerintem sokkal elfogadottabb lett, mint a szélesebb megoldás.
A tavalyi P Smart fém készülékházát lecserélték műanyagra, ami külsőleg impozáns, a keret és a hátlap között abszolút nincs átmenet, kellemes kézben tartani és annyira nem csúszik, de én mindenképp javasolnék rá egy tokot, ugyanis nagyon könnyen karcolódik a hátlap. Feloldási megoldásokat tekintve van ujjlenyomat-olvasó a hátlapon, ami gyors és könnyen elérhető helyen van, illetve van 2D-s arcfelismerés is az előlapon, ami szintén pillanatok alatt működésbe lép.
Az előlap jobb felső sarkában még jutott hely a közelségérzékelőnek és a fényszenzornak, középen pedig a beszédhangszórónak, de a telefonról nem maradt le az RGB-s értesítési LED sem, ami a kijelző alatt kapott helyet. A telefon egy szem hangszórója egyébként hangos, minőségben nem kiemelkedő, de árkategóriájától hozza az elvárható szintet. Ami még fontos, hogy a fent lévő tálca két kártya befogadására alkalmas, ide két nanoSIM-et vagy az egyik helyére egy microSD-t tudunk tenni, illetve szintén hasznos infó, hogy a telefon vezeték nélküli töltésre NEM képes, illetve NEM vízálló, ezeket jó tudni.
Kijelző
A Huawei P Smart 2019 előlapjára egy 6,21 hüvelykes, 1080 x 2340 pixel felbontású IPS LCD kijelző került, ami egyébként egy átlag felhasználó számára szerintem teljesen jó élményt biztosít. A megjelenítési minőség, a színek reprodukciója rendben van, a maximális 430 nites fénysűrűség ugyan nem kiemelkedő, de a tartalom még így is jól látható napsütésben is, azonban feltűnt a notch és az alsó káva környékén egy minimális fényszivárgás, ami kizárólag fehér háttérnél látható, nem egy eget rengető probléma, de észre lehet venni.
A megjelenítési beállítások között lehet állítani a színhőmérsékletet is kedvünk szerint, illetve ha nem tetszik a notch, akkor ezt fekete sávval lehet helyettesíteni, ahogy azt már megszokhattuk a korábbi modelleknél.
Szoftver
Az új Huawei mobil azon kevés középkategóriás készülék közé tartozik, amely alapból Android 9.0 Pie rendszerrel érkezik, természetesen a vállalat saját, EMUI 9.0.1-es felületével és a Google novemberi biztonsági csomagjával.
Az új Android rendszer magával hozta natívan a notch támogatást, valamint a gesztusvezérlést is, oldalra legyintéssel vissza, felfelé legyintéssel pedig a főoldalra léphetünk, a multitasking pedig hosszú legyintéssel hozható elő.
Maga a felület ismerős lehet, ha valaha is használtál Huawei okostelefont, ugyanazokat az alap applikációkat fogjuk megtalálni a mobilon, funkciókat tekintve találunk felemeléses ébresztést, osztott képernyős módot, egyszerű módot, kép a képben funkciót, ami mondjuk navigálás során lehet hasznos, valamint van Digitális egyenleg is, ami az iOS 12-höz hasonlóan jobb betekintést nyújt a készülékhasználati szokásainkba.
Hardver
A gyors működést egyébként a 12 nanométeres Kirin 710-es rendszerchip teszi lehetővé, ami először a Mate 20 Lite-ban debütált és méltó utódja lett a tavaly széles körben használt Kirin 659-nek. A használat során elegendőnek bizonyult a 3 GB RAM is, de a 64 GB alap, bővíthető tárhelyre sem lehet panaszunk, ebből 51,8 GB az elérhető mennyiség.
AnTuTu Benchmark | 130997 pont |
Geekbench 4 | 1528 / 5111 pont |
A tesztidő során a telefon mindennapi használat mellett elég jól teljesített, mivel nem csúcstelefonról van szó, voltak apróbb laggok, de semmi olyan nem történt, ami miatt agyérgörcsöt kaptam volna. Játékokat tekintve a Fortnite még nem támogatott rajta, azonban a PUBG Mobile simán futott a készüléken Medium beállítások mellett, mondhatni nulla megakadással, ez köszönhető egyébként a GPU Turbo 2.0-nak is, valamint a hőfejlődés hosszabb játék során is normálisnak mondható, tehát játékra is gond nélkül alkalmas a mobil, ugyanez igaz a mindennapi használatra is.
Adatkommunikációt tekintve a készülék támogatja az 5GHz-es WiFi hálózatokat is, emellett A-GPS és GLONASS, Bluetooth 4.2 és FM-Rádió is jellemzi, sőt nagy örömünkre az NFC sem maradt ki a repertoárból.
Kamera
A Huawei P Smart 2019 előlapjára egy 8 MP-es, f/2.0 rekeszértékű kamera került, aminél szintén van lehetőségünk háttérmosásos szelfik készítésére, a hátlapon pedig van egy 13 MP-es, f/1.8 rekeszértékű fő kameránk és egy 2 MP-es, mélységélességre kihegyezett másodlagos szenzorunk.
A képek teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatók.
Normál fényviszonyok mellett a képek minősége abszolút elfogadható, a színek élénkek, a részletgazdagság is rendben van, illetve a dinamika tartomány sem gyászos, mindenképp jobban teljesít a tavalyi P Smartnál. Ahogy a hátlapon is láthattátok, a telefon kameráját AI-jal is segítik, ami abban fog megnyilvánulni, hogy a mobil képes különböző témákat, jeleneteket felismerni és ahhoz igazítani a kamera beállításait, így sokkal teltebb, dinamikusabb képeket fogunk kapni végeredményként.
Az f/1.8-as rekeszérték ellenére sötétben már nem annyira teljesít jól a mobil, ami nem is meglepő egyébként, gyengébb lesz a vonalélesség és a kép is zajosabb. Van azonban Este mód, ami segít, hogy több részletet láthassunk, ám ilyenkor kicsit olyan, mintha egy olajfestményt bámulnánk.
A P Smart 2019 maximum 1080P@60FPS videók rögzítésére képes, lassításra nincs lehetőség, azonban time-lapse videókat tudunk készíteni. Ami itt nagyon hiányzik, az egy képstabilizátor, de jó lett volna az is, ha a telefon 4K-ban is rögzítene, bár ez nem akkora hiányosság a stabihoz képest.
Akkumulátor
Üzemidő szempontjából az idei P Smart jobb lett, köszönhetően a hatékonyabb chipnek és a nagyobb, 3400 mAh kapacitású akkumulátornak. Az egy napos akkuidő mondható átlagnak, de ha kevésbé használod, a másfél nap is kihozható belőle, a kijelzőidő nagyjából 4-5 óra környékén mozgott nálam.
A telefon sajnos gyorstöltési szabványt nem támogat, ám 5V/2A-es töltőt kapott, amivel fél óra alatt 30%-ot sikerült pumpálni bele, teljesen pedig kb. 1 óra 40 perc alatt tölthető fel a telep.
Verdikt
Összegzésképp a Huawei P Smart 2019 méltó utódja lett az első generációnak, gyorsabb, trendibb lett és a kamerái is jobbak, ám anyaghasználat szempontjából visszalépés történt, illetve a 79.990 Ft-os ajánlott fogyasztói árán a független piacon bőven van ellenfele.
Ami biztos, hogy egyáltalán nem rossz a készülék, sőt mindennapi használat során abszolút nem volt vele gond és főleg előfizetői konstrukcióban lehet kifejezetten jó vétel.
Hirdetés