Az idei MWC-n debütált ASUS ZenFone 5 Lite érdekessége, hogy a Huawei Mate 10 Lite-hoz hasonlóan 4 db kamera van rajta összesen, ezzel, a szerintem bőségesen elég tárhellyel, és korrekt hardverével jó választás lehet 100.000 Ft alatt.
Még mielőtt nekilátnánk a mobilnak, lássuk a dobozt és annak tartalmát. A hátulján olvasható néhány specifikáció, illetve a különböző azonosítók, ezt a fedelet lehámozva egy külön tasak fogad minket, amiben a papírokat, a sim tűt és egy szilikon tokot találunk, – ezért piros pont az ASUS-nak – a doboz legalján pedig ott hever a microUSB-s adatkábel, az in-ear fülhallgató néhány extra gumiharanggal, illetve az 5V/2A-re képes hálózati adapter.
Dizájn
Nos akkor beszéljünk magáról a Zenfone 5 Lite-ról. Ez egy üveg elő- és hátlappal rendelkező okostelefon, amit a vállalatnak szerintem elég jól sikerült beáraznia.
A ZenFone 5 trióból egyébként a Lite az egyetlen, amelynek nincs notch az előlapján. Most ugye van, aki ennek egyértelműen tud örülni, van, akinek kifejezetten tetszik és van, aki azért venne notch-os telefont, mert másnak is az van. Mind benne van a pakliban, na mármost a ZenFone 5 ilyen szempontból egy tök átlagos készülék, sőt még jack csatlakozó is van rajta, ami egyébként manapság egyre ritkább jelenség.
Ami biztos, hogy a telefon nevében a Lite nem a méretre vonatkozik, ugyanis ez egy elég testesnek mondható készülék a maga 160 milliméteres magasságával és 168 grammjával, de ennek megfelelően a kijelző is meglehetősen nagy. Az előlap felső szegletében megtaláljuk a két előlapi kamerát, a közelségérzékelőt és a fényszenzort, a beszédhangszórót, az előlapi vakut és végül az értesítő ledet.
Megfordítva a telefont elénk tárul a másik két kamera, a led villanó és alatta az egyébként jól pozicionált ujjlenyomat-olvasó, ami minimális gondolkodással, 10-ből 10-szer felismerte az ujjamat. Ha épp asztalon van a telefon, akkor sincs gond, ugyanis van dupla koppintásos ébresztés valamint arcfelismerés, ami köszönhetően a széles látószögű kamerának távolabbról, nagyobb szögből is képes gyorsan feloldani.
A telefon jobb oldalán találjuk a bekapcsoló és hangerőszabályzó gombokat, a bal oldalon pedig a két nanoSIM ÉS a microSD foglalatát rejtő tálcát kapjuk, itt sem kell kompromisszumot kötni, fent a zajszűrő mikrofon és a jack csatlakozó kapott helyet, alul pedig a mikrofon és a hangszóró szimmetrikus rácsa között a microUSB portot kapjuk.
Dizájnt összegezve egy jól összerakott, masszívnak tűnő készüléket ismertem meg. A keret alapvetően műanyag, amit egy fém réteggel vontak be, a matt felületnek köszönhetően pedig kényelmesen és stabilan lehet egy kézben is tartani. Amit fontosnak tartok megjegyezni, hogy az üveg hátlap ellenére vezeték nélküli töltést nem támogat, illetve IP-védelemmel sem rendelkezik (ez nem meglepő, de jó ha tudjátok).
Kijelző
A következő napirendi pont, a kijelző. Egy pontosan 6 hüvelykes, 18:9-es képarányú IPS LCD panelről beszélhetünk, ami az előlap 80,3%-át fedi le. Ez gyakorlatilag egy FullHD+ kijelző, tehát a felbontása 1080 x 2160 pixel.
Én úgy gondolom, hogy ez teljes mértékben elegendő és korrekt, bár a megjelenítő körüli alsó és felső kávák picikét nagyra sikerültek. Maga a panel egyébként jó minőségű, a betekintési szögeire abszolút nincs panaszom, a kontrasztarány különösen jó, a maximális fényerő pedig bőven jó a napsütötte napokon is, a maximális fehér fényereje 441 nit.
A színhőmérséklet állítására a ZenFone 5-tel ellentétben itt nincs lehetőség.
Szoftver
Készülékünkön Android 7.1.1 Nougat alapokon ZenUI 4-et fogunk találni a Google 2018 márciusi biztonsági csomagjával. A teszt megkezdésekor érkezett is rá egy frissítés, ami többek között jobb optimalizációt is eredményezett.
Aki esetleg még nem használt vagy látott volna ZenUI-t futtató ASUS okostelefont, azok most egy teljesen átszabott Androidot ismerhetnek meg. Az ikoncsomag egyedi, az alapértelmezett applikációk felülete is más, de böngészve a készüléket elég jól átgondolt és jól használható felületnek tűnik, amit persze szintén személyre lehet szabni, illetve témázni is tudunk.
Extra appokból szerencsére nincs sok, van egy memóriatisztító, Mobilkezelő névre hallgató app, ez helyettesíti a Clean Mastert és társait, van egy Selfie Master nevű alkalmazás, amivel lehet kollázst vagy diabemutatót, sőt akár retusálva Facebook liveot készíteni. A Page Marker nevű app abban segít, hogy ha van bármilyen oldal, amit később szeretnél elolvasni, amikor mondjuk nincs interneted, akkor ide lementheted és offline is eléred őket.
Van a telefonban egyszerű és gyermek mód is, az első az időseknek, a második pedig a gyerkőcöknek lett kitalálva. Utóbbinál be tudja állítani a szülő, hogy a gyermek milyen appokhoz férhet hozzá, illetve van időkorlát is, hogy meddig használhatja a telefont. Az ASUS egyéni beállítások között látható, hogy a social appokat lehet duplikálni is, itt érhetjük el a dupla koppintásos ébresztés funkciót és még sok minden mást is, besötétedne, ha minden funkciót megemlítenék.
Összességében a ZenUI egy tényleg jól kezelhető felület, könnyen meg lehet szokni, az Oreo és a ZenUI 5 frissítés a gyártó ígérete szerint július elején érkezik.
Hardver
A ZenFone 5 Lite-ból létezik egy Snapdragon 430-cal és egy Snapdragon 630-cal felszerelt változat is, de nagy örömünkre az ASUS hazánkba az erősebbik modellt hozta el, így mi a 14nm-es, energiahatékony 630-as modellt tudjuk megvásárolni.
A 8 rendszermag mellé jár egy Adreno 508-as grafikus gyorsító, valamint 4 GB RAM, a belső tárhely pedig 64 GB lett. Ez egy átlag felhasználónak szerintem bőven elegendő, de ha esetleg még sem lenne, akkor is van lehetőség microSD-vel való bővítésre. A beépített tárhelyből egyébiránt 51,56 GB a szabadon elérhető mennyiség.
AnTuTu Benchmark
86958 pont
Geekbench 4
859 / 4099 pont
Mire elég ez a hardver a mindennapokban? Nos a nemrég érkezett frissítésnek köszönhetően a szoftver már nem annyira döcögős, a programok gyorsan megnyílnak és a 4 GB RAM-nak köszönhetően sokáig a háttérben is maradnak.
A kipróbált játékok között volt a GTA San Andreas valamint a PUBG Mobile. Előbbi maximum grafikán is gond nélkül ment, egyetlen megakadást nem tapasztaltam, a PUBG esetében minimum grafikánál ugyanez a helyzet, hibátlanul ment és egy teljes, hosszú meccset végig tudtam úgy játszani, hogy nem melegedett fel egyáltalán a telefon.
Adatkommunikáció szempontjából Cat.13-as LTE, kétsávos WiFi, Bluetooth 4.1, A-GPS és GLONASS, valamint NFC is jellemzi, ergo mobilfizetésre is alkalmas a telefon.
Kamera
Mind a két oldalon van egy normál látószögű és egy széles látószögű kamera. Az előlapi modulok között megkülönböztethetünk egy 20 MP-es, f/2.0 rekeszértékkel rendelkező Sony IMX376 és egy 8 MP-es, f/2.4-es rekeszű, Omnivision 8856 szenzorral felszerelt, 120 fokos látószögű kamerát. A képek teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatóak.
Funkcionalitást tekintve itt és a hátlapon is elérhető a portré mód, illetve a lehetőség, hogy a széles látószögű kamerát használva tudjunk olyan fotókat készíteni, amiről nem marad le senki. Ez a megoldás talán hasznosabb, mint egy telefotó lencse, bár kinek mi. A képek minősége egyébként nem rossz, azonban a dinamikatartomány nem túl széles.
A hátlapi fő kamera 16 MP-es, f/2.2 rekeszértékű, a szenzor pedig egy Omnivision 16880, a másodlagos kamera pedig ugyanaz mint ami az előlapon van. Gyakorlatilag ugyanazt lehet itt is tenni mint az előlapon, de azért itt látszik egy kicsit, hogy a szelfiőrülteknek kedvez ez a mobil, nem véletlenül hívják egyes régiókban ZenFone 5 Selfie-nek.
A másodlagos kamera arra tényleg jó, hogy csoportképet készítsünk, de minőségben határozottan rosszabb, mint az elsődleges kamera. Korlátozottabb fényviszonyok mellett inkább álljunk hátrébb, az f/2.4-es rekesszel nem sok fényt enged be a másodlagos optika. A normál kamera viszont színhelyes, tök jó makró fotókat lehet vele készíteni, azonban a dinamikatartomány itt is eléggé szűkös, illetve a nem túl széles rekeszérték miatt inkább csak nappali fotózáshoz ajánlott.
A gyári kamera appban jobbra legyintve a módokat hozhatjuk elő, balra pedig a különböző filtereket találjuk. A beállítások között lehetőségünk van módosítani a felbontást, a fókuszálás módját, illetve tehetünk a képekre vízjelet is. A videók maximum 4K@30FPS-ben rögzíthetők, emellett van 1080p@30 és 60FPS-re is lehetőség, kizárólag előbbinél érhető el az elektronikus képstabilizálás.
Akkumulátor
A 6 hüvelykes ZenFone 5 Lite akkumulátora 3300 mAh kapacitású. Mennyit bír? Nos ugye ez általában változó, de az én használati szokásaimmal a 6 órás kijelzőidő volt a jellemző, átlagosan 1-1,5 napig bírta egyetlen feltöltéssel. Vannak benne energiatakarékos opciók, így ezekkel, visszafogottabb használat mellett a két napos üzemidő is elérhető.
A gyári töltővel maximum 10W-tal tudjuk tölteni a telefont, aminél azért vannak már gyorsabb megoldások is, tehát ha úgy tetszik, Quick Charge szabványt nem támogat a telefon, így a töltési idő kicsivel több mint két óra.
Verdikt
Vonjuk le a konklúziót. Jó telefon-e az ASUS ZenFone 5 Lite? A válaszom, igen! A kijelző méretes és szép, kézben fogni kellemes, a processzor hatékonyan és jól működik, mellé elegendő RAM-ot és tárhelyet kapunk, az üzemidő is megfelelő, egyedül a széles látószögű kamerák minősége miatt húzom kicsit a számat, de a dinamikatartományt leszámítva a fő kamerával lehet jó képeket készíteni, illetve picit hiányolom az USB-C csatlakozót. Vegyesek az érzések, de inkább pozitív irányba billen a mérleg.
A ZenFone 5 Lite a hazai viszonteladóknál 99.990 Ft-os nyitóáron kapható és ennyiért szerintem teljesen vállalható.