Hirdetés

A Xiaomi Redmi termékcsaládjának képviselői kifejezetten jó vételt képeznek, hisz az árért olyan teljesítmény, minőséget kapunk, ahogy azt illik. Mivel hazánkban hivatalosan nem képviselteti magát a vállalat, ezért van egy két tényező, ami a döntésnél negatív tényező, de a Redmi 4 Primenál alig van ilyen.

Dizájn

Tartozékok tekintetében igazából az alapvető dolgokat kapjuk, microUSB adatkábel, egy hálózati adapter (vásárlási helytől függően lehet külföldi szabványú is), illetve simtű. Kijelzővédő fóliát és tokot nem fogunk találni a dobozban.

A Redmi 4 Prime talán legnagyobb furcsasága a kijelző körüli fekete festés, ami az ezüst színű készüléknél egyáltalán nincs, de ennél az aranynál elég erős eltérés az összképben. Ez igazából csak először volt fura, utána teljesen megszokható.

A készülék külsőre megegyezik a Redmi 4-gyel, a különbség a specifikációkban keresendő majd. Manapság – amikor a tepsik uralkodnak – nehéz viszonylag kompakt méretű, minőségi, mégis nem túl drága készüléket találni, de a Redmi 4 Prime ilyen és ezért részünkről hatalmas pacsi a Xiaominak. 5 hüvelykes FHD felbontású kijelzővel találkozunk az előlapon, ami IPS LCD panelen alapszik és 441 ppi képpontsűrűséggel bír. A megjelenítési minőség szerintem pazar, a panelen nem spóroltak, jók a színek, a betekintési szögek, napfényben is tűrhető a láthatóság, de persze lehetne jobb is.

A kijelző fölé pillantva láthatjuk a szokásos érzékelőket (proximity- és fényszenzor) és az 5 MP-es előlapi kamerát. Amit nem mindig látunk, de ott van, az az értesítő LED a kamera jobb oldalán.

Alul kapacitív érintőgombokat találunk, melyek sorrendje mivoltjukból nem cserélhető fel, mint a szoftvereseké, tehát balról jobbra az alkalmazásválasztó, home és vissza gomb.

A készülék fém unibody házzal bír, ami egyértelműen minőséget tükröz.

Ha megnézitek a hátlapot, látható, hogy két oldalán lekerekített, ennek köszönhetően nagyon kényelmes és elegáns megjelenést is kölcsönöz neki. A kamera itt egy 13 MP-es szenzor, amit egy kéttónusú LED villanó segít meg, alatta pedig az igen gyors, 360 fokban érzékelő ujjlenyomat-olvasót találjuk, ami igencsak kézreálló tekintve a méretet és az elhelyezést.

A jobb oldal a gomboké, megtaláljuk a hangerőszabályzót és a bekapcsoló gombot, a bal oldalon pedig a SIM-kártyák és a microSD tálcáját. Itt is hibrid dualSIM-ről beszélhetünk, tehát 1 foglalatnál választanunk kell a bővíthetőség vagy a második SIM között.

Alul megtaláljuk a microUSB portot, ami OTG képes is, illetve a szimmetrikus hangszórórácsokat, ami csak dizájnbeli apropó, nincs sztereó hangzás a Redmi 4 Primeban. A tetején a jack és a zajszűrő mikrofon mellett viszont kapunk egy infra portot is, így nem jelent majd problémát, ha csak egy távirányító van a tévéhez.

Dizájn szempontjából én teljes mértékben elégedett vagyok a Redmi 4 Primemal, az anyagminőség kiváló, érzésre, fogásra kellemes, a kijelző körüli keret lehet furcsa sokak számára, ami ugyebár fekete modellnél nem látszik, csak az aranynál.

Szoftver

A Redmi 4 Primeon – ahogy az összes Xiaomin – a vállalat által fejlesztett, Android 6.0.1 Marshmallow alapokon nyugvó MIUI 8 felületet láthatjuk, ami szubjektív véleményem szerint az egyik legjobb, gyártói megoldás.

Maga a felület kialakítása, a minimalista megoldások, a kibővített funkcionalitás, testreszabhatóság és optimalizáltság miatt mondom azt, hogy a Xiaomi kiváló munkát végzett a szoftverrel.

Csak hogy néhány példával éljek, a számológépbe integráltak valutaváltót, hosszmérték, terület, térfogat, hőmérséklet és sebesség kalkulálást is, ami például alapból nincs benne a rendszerben.

Olyan funkciót is találunk benne, amivel egy adott alkalmazásból másolatot készíthetünk, két ikonnal szerepel az asztalon és így két fiókkal is tudjuk használni. Ez igen hasznos lehet dualSIM használata mellett Viber, WhatsApp de akár Facebook esetében is.

Hasonlóképp lehetőség van egy másik asztal létrehozására is, ahol például privát képeinket tudjuk tárolni, ehhez társíthatunk egy külön ujjlenyomatot is, így azzal feloldva a készüléket egyből a privát asztalra tesz, ami olyan, mintha egy teljesen új operációs rendszered lenne, a telepített appok például csak az adott asztalon láthatóak, ugyanígy igaz a tartalmakra is.

A felület egyébként teljesen témázható, testreszabható, bár ez az android felhasználóknak nem ismeretlen, hisz gyakorlatilag bármilyen felületet rá lehet tenni. Fenti bemutató videónkban láthatjátok magát a felületet is, nem érnénk a végére, ha mindent felsorolnék. A szoftver nagyon jól sikerült, átlátható, jól optimalizált, felhasználóbarát.

Hardver

Ahogy említettem, a Redmi 4 Prime csak hardverben különbözik a Redmi 4-től, viszont igen jelentős a különbség ahhoz, hogy elgondolkodjunk a jobbik modellen. Lássuk a nyers adatokat:

Redmi 4 Redmi 4 Prime
Kijelző 5 hüvelyk HD 5 hüvelyk FHD
Processzor Snapdragon 430 (8 x 1,4 GHz) Snapdragon 625 (8 x 2,0 GHz)
Grafikus gyorsító Adreno 505 Adreno 506
Memóriák 2 GB / 16 GB 3 GB / 32 GB
Előlapi kamera 5 MP f/2.2
Hátlapi kamera 13 MP f/2.2, PDAF (Prime-nál kéttónusú)
Akkumulátor 4100 mAh

A kamerákat leszámítva látható a különbség a két modell között, lássuk, hogy a benchmark teszteken mennyit ér a Redmi 4 Prime vasa:

AnTuTu Benchmark v6.2.7 62.097 pont
Geekbench 4 866 / 2980 pont

Ezekkel a pontszámokkal papíron a Redmi 4 Prime hasonló teljesítményre képes, mint a most bemutatott Huawei P10 lite vagy a Samsung Galaxy A5 (2017), melyek azért jóval többe kerülnek, de tegyük azt is hozzá, hogy utóbbiaknak van hivatalos hazai képviselete normális szervizhálózattal.

Egyébként gond nélkül elvisz minden játékot a készülék, a nagyobbakkal is – mint a Modern Combat 5 vagy az Asphalt Xtreme – simán megbirkózik, de ha nem masszív játékra használjuk, hanem mondjuk mindennapi használatra, akkor sem okoz csalódást, a jól optimalizált szoftver is sokat tesz hozzá a felhasználói élményhez, minden gyors és gördülékeny.

Kamera

A Xiaomi egyike a nem túl sok kínai gyártónak, mely a kamera szoftverével is foglalkozik. A legtöbb kínai mobilon ugyanaz a rossz kezelőfelület található, egyáltalán nem felhasználóbarát, viszont a Redmi 4 Primenál nincs ilyen probléma.

A felület jól kezelhető, a képek gyorsan elkészülnek és ami nagyon nagy királyság, az a kormeghatározás. Többször is próbáltam és tudja! Tudja! Néha +- 1-2 évet téved, de így ha egy csajszival vagy adott esetben férfival csinálsz szelfit, az életkora többé nem titok 😉 Az előlapon egyébként (ahogy fentebb is láthattátok) egy 5 MP-es f/2.2 rekeszértékű kamera található, amivel tűrhető (de nem kiváló) minőségű szelfiket lehet készíteni.

A hátlapon már egy 13 MP-es szenzor található, viszont szintén f/2.2 rekesszel, ami annyit jelent, hogy korlátozott fényviszonyok mellett már szemcsés a kép, viszont ár/érték arányban egyáltalán nem rossz. Közeli képeknél különösen jó, korrekt fényviszonyok mellett az eredmény színhű és részletgazdag.

Az itt látható képek tömörítettek, teljes méretben ITT nézhetitek meg őket.

A videórögzítés 1080p@30fps minőségben történik, ahol már van kifogásolnivaló. Egyrészről mivel nincs benne optikai képstabilizátor, ezért a felvétel remegős lehet, illetve a minőség sem a legtutibb, viszont a színhűség itt is megvan, ezt láthatjátok a lenti mintában:

Adatkomm./Akkumulátor

Aki ismeri a Xiaomi termékeket, annak nem fogok csalódást okozni. Az új Xiaomi Mi Note 2 már támogatja a Magyarországon széleskörben használt B20 800 MHz-es frekvenciát a 4G/LTE kommunikációhoz, viszont a Redmi 4 Prime ezzel nem rendelkezik. Ettől függetlenül 4G képes a készülék és például Kecskeméten hibátlanul működik, de az olyan területeken, ahol a 800 MHz-es frekvencián megy a hálózat, ott vélhetően 2G/3G-re fog átállni. Ez egy hátrány lehet az olyan potenciális vásárlók számára, akik vidéken laknak.

A Redmi 4 Primeban 802.11 a/b/g/n szabványú WiFi-t, Bluetooth 4.2-t, infra portot és FM-rádiót is találunk, ilyen szempontból nem kell hiányban szenvedni. Helymeghatározás során használja a GLONASS műholdakat is, +- 3 méter pontossággal képes igen gyorsan meghatároznia a pozícióját.

Hátrányként említhetjük, hogy nincs benne NFC, így mobilfizetésre nem alkalmas, de Magyarországon élünk, ez még egy kis ideig nem fog széleskörben fenyegetni minket.

Az akkumulátor a másik tényező, ami igen vaskosra sikerült. 4100 mAh kapacitású lítium-polimer telepet találunk az eszközben, ami 5 inches képernyőméret mellett dicséretes, bár nem tartozik a legvékonyabb készülékek közé, megtalálták az egyensúlyt. Az akkuidő nagyjából a Galaxy S7 edgevel vetekszik, egyetlen feltöltés közel 10 órányi videólejátszásra és majdnem 30 órányi beszélgetésre elegendő, átlagos használat mellett 2 napot bőven kibír.

A feltöltési idő nagyjából 2 óra, noha támogat gyorstöltést a telefon, kb. ennyi idő kell a teljes feltöltéshez.

Összegzés

A Redmi 4 Prime egy nagyon jó ár/érték arányú okostelefon, kiváló anyaghasználattal, erős hardverrel, hosszú üzemidővel. Ami negatívum (de ez a legtöbb Xiaominál így van), az a B20 hiánya, de ezt leszámítva pedig egy nagyszerű készüléket köszönthetünk a felső-középkategóriában.

Mi a tesztpéldányt a Gearbest webáruháztól kaptuk, ott 153 dollárba kerül, ami (ha megvámolják a csomagot) nagyjából 59.000 Ft-nak felel meg. Még ennyiért is megéri, ha pedig nem kerül vám alá, akkor meg különösen. Hazai garanciával a Xiaomishoptól lehet megvásárolni három színben.

Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
9
Szoftver
10
Hardver
9
Kamera
9
Akkumulátor
9
Ár/Érték arány
10
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
xiaomi-redmi-4-prime-tesztHa nem vesszük figyelembe a B20 és a hivatalos hazai támogatottság hiányát, a Redmi 4 Prime egy kiváló, megbízható középkategóriás mobil elérhető áron.

3 HOZZÁSZÓLÁS

Comments are closed.