Április közepén a Xiaomi is beszállt a gamer telefonok piacára és igen egyedi dizájnnal, bika hardverrel és folyadékhűtéssel debütált a Black Shark.
Mitől lesz gamer egy telefon?
Merülhet fel a kérdés, hisz a mai csúcstelefonokban is megtalálható ez a hardver, akkor meg mi értelme? A gyártók a játékok szempontjából fontos tulajdonságot fejlesztik tovább ezeknél a mobiloknál, ide tartozik a dizájn, az üzemidő, a kijelző, a hangzás és persze a hűtés is. Tehát ha valamelyik gyártó azt mondja a telefonjára, hogy gamer, akkor a fent felsoroltakban tér el valamilyen szinten a már megszokottól.
A Black Shark egy nagyon egyszerű fekete karton dobozban nyugszik, elején a márkajelzéssel, oldalán pedig a felirattal. Egy papírkártya alatt találjuk magát a telefont, tovább boncolva a dobozt pedig egy külön fakkban kapjuk a simkiszedő tűt, egy műanyag fóliát és egy műanyag tokot, lentebb pedig a gyorstöltésre alkalmas hálózati adaptert, valamint az USB Type-C adatkábelt és az USB Type-C -> Jack átalakítót, ezzel le is lőttem a poént, a Black Sharkon nincs jack csatlakozó.
Dizájn
Ha elölről nézzük a mobilt, szinte semmilyen különlegességet nem fogunk látni, az elemek a helyükön vannak, az ujjlenyomat-olvasó Xiaomihoz híven gyors és pontos, mellette egyébként van egy-egy háttérvilágítással nem rendelkező érintőgomb, a kijelző fölött pedig megtaláljuk a szokásos beszédhangszórót, közelségérzékelőt és fényszenzort, előlapi kamerát és egyébként van egy értesítő LED-ünk is.
Az egész mobilt a fekete és a neonzöld szín határozza meg, ami egyébként tök jól mutat és kicsit eltér a szokványos már-már unalmas fekete-piros kombótól. A különleges kialakítás a hátlapon fedezhető fel. A készülékház alapvetően fémből van, de a hátlapon egyes felületek üvegből vannak, illetve középen a logó és a háromszögek is kidomborodnak. Fogásra egyébként tök rendben van, picit csúszós, de ezen segít a tok.
A készülék alján találjuk az USB Type-C portot, a mikrofont és a hangszórót, ami egyébként kiegészülve a fenti beszédhangszóróval egész korrekt hangzást biztosít, PUBG során is hallottam mindig, hogy melyik irányból közelít az ellenfél.
A mobil teteje üres, jobb oldalon a szokványos bekapcsológomb és hangerőszabályzó duó kapott helyet, bal oldalon pedig egy dedikált Shark Space kapcsolót kapunk, amivel a telefon belép ebbe a módba. Itt találjuk majd a játékainkat, a mobil ilyenkor az erőforrásokat kifejezetten a játékokra fordítja a mobil, illetve legyintve a home gombon előhozhatunk egy vezérlőt, ahol láthatjuk a CPU és a GPU terheltségét, illetve többek között bekapcsolhatjuk a ne zavarjanak módot és testreszabhatjuk a gamepad beállításait is.
A dizájn abszolút egyedi, érdekes, nekem személy szerint tetszik, a fém ház miatt vezeték nélküli töltésre nem képes és nem kapott IP tanúsítványt sem, ezeket érdemes észben tartani.
Kijelző
A Black Shark egy 5,99 hüvelykes, lekerekített sarkú, 1080 x 2160 pixel felbontású, tehát 18:9-es képarányú, IPS LCD kijelzővel rendelkezik, ami egyébként abszolút korrekt megjelenítéssel kecsegtet.
Ez nem jelenti azt, hogy nincs hiányérzetem. A megjelenítő betekintési szögei, színei és minősége abszolút rendben van, a DCI-P3 színskála 97%-át lefedi, ami egyáltalán nem rossz, azonban amit hiányolok, az a 120 Hz-es képfrissítés, amire egyébként a Razer Phone képes. Az ASUS ROG Phone-ban is 90 Hz-es OLED kijelző van, itt azonban egy 60 Hz-es IPS-t kapunk.
Ha már IPS, akkor lehetett volna magasabb is a képfrissítés, ami sokkal fluidabb játékélményt biztosított volna. Ettől függetlenül tényleg nem rossz a panel, nincs túlszaturálva, egyedül ezt hiányolom.
Szoftver
A Black Sharkon Android 8.0 Oreo alapokon JoyUI 1.0 felület található. Hogy miért nem MIUI, azt ne kérdezzétek. Maga a felület egyébként hasonlít a MIUI-ra, de vannak egyértelmű eltérések is, ilyen például az értesítési panel kialakítása, néhány app más elrendezést kapott, illetve a beállításokon belül is mindent a fekete-zöld ikonok uralnak, ja és minden angolul van.
A Black Sharkhoz nincs global szoftver és nem is tudni, hogy lesz-e vagy hogy mikor lesz, így csak kínaiul és angolul használható. Ennek megfelelően se B20, se Play Áruház nincs a mobilban, utóbbit lehet pótolni, ezt meg is mutatom hogy kell.
Irány a gyári App Store, a keresőbe írjuk be a ‘google’-t és telepítsük a lenti képen is látható appot. Ezt nyissuk meg, majd katt a nagy kék gombra. Ezután engedélyezzük a hozzáféréseket és települni fognak a Play szolgáltatások és ezáltal a Play Áruház is. Ezután bármit telepíthetünk.
A mobilon gyárilag nincs túl sok extra szoftver, ami plusz, az a BlackShark Forum, az AftersaleService és a Transfer. A másodikkal visszajelzést küldhetsz a gyártónak, a harmadikkal pedig adatokat másolhatsz át egyik mobilról a másikra.A felület egyébként könnyed, jól működik, az appok egyszer sem fagytak ki, a beállításokon belül témázható, itt is megtalálható az iker alkalmazás és az alkalmazás zár funkció, van arcfelismerés is, illetve szabályozhatjuk az Anti addiction menüponton belül, hogy mennyit lehet egy nap játszani.
Összességében nincs gond a JoyUI-jal, de hiányzik a magyar nyelv és szokatlan a MIUI-hoz képest.
Hardver
Önmagában a Xiaomi Black Shark hardverében semmi izgalmas nincs, ugyanazt tudja, mint a legtöbb csúcstelefon 2018-ban. Van benne egy Snapdragon 845-ös rendszerchip egy Adreno 630-as grafikus gyorsítóval és 6/8 GB RAM-mal megtámogatva, a tárhely pedig modelltől függően 64 vagy 128 GB lehet.
Hozzánk utóbbi érkezett, és a beépített tárhelyből mindössze 99,45 GB-ot tudunk használni, plusz MicroSD-vel való bővítésre sincs lehetőség.
A különlegesség itt abból adódik, hogy a telefon belsejében egy egyedi, folyadékhűtéses hűtőrendszert találunk, ami elméletileg 8%-kal alacsonyabb hőmérsékletet fog eredményezni. Annyi biztos, hogy intenzív, hosszú játékidő után sem volt kellemetlenül meleg a telefon. Rengeteg játékot kipróbáltam vele, elvégre gamer mobil lenne és ha már kaptuk hozzá a gamepadot is, nem maradt ki ő sem.
Nem minden játék támogatja ezt a kontrollert teljeskörűen, például Modern Combat 5 során a ravaszt nem használhattam lövésre, illetve a joystick csak nézelődésre volt használható. San Andreason belül volt lehetőség arra, hogy testreszabjuk a gombok pozícióját és ezáltal bekonfigurálhattuk a ravaszt lövésre, ugyanígy működött egyébként PUBG-nél is, tehát ha nem illeszkedett a lövés az érzékelési ponthoz, akkor át lehetett alakítani igényeinknek megfelelően.
Egyébként pedig minden játék maximum felbontásnál kiválóan működött és pl. hosszabb PUBG meccsek során sem tapasztaltam akkora melegedést, hogy az tényleg rossz legyen, lagg pedig egyáltalán nem volt, leszámítva persze a PUBG szerverlaggjait, de az nem a telefon hibája.
AnTuTu Benchmark | 291117 pont |
Geekbench 4 | 2456 / 8522 pont |
Azt ugyebár már említettem, hogy nincs benne B20, illetve NFC, azonban minden mást megkapott. Van tehát kétsávos WiFi támogatás, Bluetooth 5.0, valamint A-GPS és GLONASS is.
Kamera
Az előlapon van egy 20 MP-es, f/2.2 rekeszértékű kamera, amivel a szelfik igaz, hogy nagy felbontásúak, de nem túl szépek és kicsit fakók is. A képek teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatók.
Ha áttekintünk a hátlapra, akkor itt két szenzort fogunk találni. Tehát van egy 12 és egy 20 MP-es szenzorunk, mindkettő f/1.8-as rekeszértékkel bír, dual pixel autófókusznak köszönhetően a fókusz tényleg gyors, a mobil képes kétszeres optikai zoomra és portréfotók készítésére is.
Látszik, hogy nem fotóra kitalált telefonról van szó, néhány képnél fakók a színek, a fehéregyensúlyt nem mindig találja el, a dinamikatartomány sem túl széles, illetve ha belenagyítok egy-egy képbe, elvesznek a részletek. Videókat egyébként 4K-ban tud max rögzíteni, azonban csak FHD felbontás mellett van elektronikus stabilizálás.
Akkumulátor
Nos az üzemidő a másik pont, ahol nem kell szégyenkeznie a telefonnak. Egy 4000 mAh kapacitású akkumulátort építettek a telefonba, amivel az én szokásaimmal a 6-7 órás kijelzőidő volt az átlag, de mivel ez egy kifejezetten gamingre tervezett telefon, ezért azt is fontosnak tartom megemlíteni, hogy fél óra PUBG-vel 80%-os fényerővel 52%-ról 39%-ra merült.
Szerencsére gyorstöltést támogat, a 18W-os gyári adapterrel és Quick Charge 3.0-val fél óra alatt félig fel lehet tölteni a telepet, ami királyság.
Összegzés
A Black Shark egy menő telefon, de főleg a magyar piacra nem tökéletes. Nincs benne magyar nyelv és B20 támogatottság, ezek miatt már alapból sokak számára nem lenne jó. A dizájn egyedi és vagány, opcionálisan vehető hozzá kontroller, a hangminőség is remek, a teljesítmény a legjobbak között van, azonban kijelzőben hiányolom a magasabb képfrissítést, valamint kamerákban sem profi, de nem is kell annak lennie, hisz ez egy gamer mobil.
Hozzánk a Xiaomishoptól jutott el a cuccos, a 6/64 GB-os modell náluk 189.000 Ft-ba kerül, de van 8/128 GB-os változat is 227.000 Ft-ért. Én azt mondom, hogy a merész külsőt és az opcionális kiegészítőt leszámítva nem nyújt sokkal többet mint egy Mi MIX 2S, de ha ki szeretnél tűnni a tömegből, a Black Shark is egy opció.