Hirdetés

A Wifit használók nap mint nap tapasztalják, hogy minél messzebbről csatlakoznak a routerre, annál rosszabb a jelerősség. Az oldalakat lassabban tölti be, vagy egy bizonyos távolságban már egyáltalán nem is kapcsolódik a hálózatra az eszköz. Mit tudunk tenni, hogy javítsunk ezen?

A válasz az úgynevezett Wifi jelerősítő, vagy más néven repeater. Működése nagyon egyszerű, mindössze abban áll, hogy a megfelelő ponton elhelyezve továbbismétli a router által leadott jeleket, ezzel növelve a hálózati lefedettséget. Használatba vétele is igazán könnyű – csak egy szabad konnektorra van szükségünk.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő eszközt?

Attól függően, mekkora területre szeretnénk kiterjeszteni a Wifi elérésünket, több lehetőségünk van. Kisebb távolságok esetén egy egyszerűbb modell is remekül elláthatja funkcióját, ám ha a sebesség is fontos tényező, már komolyabb berendezésben kell gondolkodni, mert képességük szerint az olcsóbb eszközök korlátozhatják az elérhető sebességet.

Az is fontos, hogy mekkora területet szeretnénk lefedni, ha egy 60 nm2 körüli lakásról van szó, oda elég egy jelerősítő, de ha egy többszintes családi házat szeretnénk lefedni, oda érdemes lehet egy mesh hálózatot kiépíteni, ami semmivel sem bonyolultabb, csak több jelerősítőből, hozzáférési pontból áll.

A vezeték nélküli hálózatokra 2 két frekvenciát szoktak használni: 2,4 vagy 5 GHz. A router műszaki jellemzői között ezt az információt könnyedén ellenőrizhetjük, azonban ha mégsem találnánk meg, válasszunk olyan jelerősítőt, amely mindkét sávot támogatja. Szükségtelen, hogy a routerével azonos márkájú jelerősítőt vásároljunk, ugyanis a két eszköz kompatibilitása csak a támogatott sávon múlik.

Telepítés és beállítás

A legkézenfekvőbb egyértelműen az, ha követjük a használati utasításban leírtakat, de a legtöbb router és jelererősítő rendelkezik egy WPS nevű gombbal. Amennyiben ilyet találunk rajta, végtelenül egyszerű a dolgunk. Először nyomjuk be a routeren található gombot, ezután pedig a jelerősítőn lévőt, és már hátra is dőlhetünk, üzembe is helyeztük a készüléket. Előfordulhat, hogy számítógépen vagy telefonon valamilyen alkalmazásban kell beállítanunk a kapcsolatot a két berendezés között, de ezekről pontos információkat fogunk kapni a már említett használati útmutatóban.

A jelerősítő előnyei

Ezzel a kisebb beruházással nem kell tovább aggódnunk, hogy a laptop vagy telefon egy fontos megbeszélés közben lekapcsolódik a hálózatról. Nem kell hosszú perceket várni, míg betölt a Youtube-on egy videó, vagy hogy zenelejátszás közben folyton megakad a dal a legjobb részeknél.

Mire figyeljünk még?

Fontos, hogy jól válasszuk meg a készülék elhelyezkedését. Ha olyan helyre tesszük, ahol már alapból gyenge a jel, nem sok hasznát fogjuk venni. Próbáljuk meg a router és a lefedni kívánt terület között félúton elhelyezni. Válasszunk olyan helyet, ahol más készülék nem zavarja a jelet. Más teendőnk nincs, csak élvezni a zavartalan böngészést.

Hirdetés
Horváth Izabella
A kecskeméti GAMF-on szereztem a diplomámat műszaki menedzserként, ezért könnyen azonosulok a technikai újdonságokkal, de a telekommunikációs téma jobban vonz az ipari technológiáknál.