Hirdetés
A Samsung Galaxy csúcskészülékek két tényezőt tekintve mindig is kiemelkedőek voltak: kijelző és kamera. Amiben viszont egyáltalán nem voltak éllovasok, az az akkumulátor. Mostanáig.
A Note9 dobozában tartozékként kapunk egy 15W-os gyorstöltő adaptert, egy USB Type-C adatkábelt, egy simtűt, egy OTG adaptert adatmásoláshoz, illetve egy minőségi AKG fülhallgatót cserélhető gumiharangokkal.
A tok nem alap tartozék
A Samsung Galaxy Note9-re két szemszögből lehetne tekinteni: mennyit fejlődött a Note8-hoz képest, illetve miben különbözik a legutóbbi csúcstelefontól, az S9+-tól. A Note8-hoz képest azért volt miben fejlődnie, de ha az S9+-hoz hasonlítjuk, akkor néhány tulajdonságot leszámítva ugyanaz, csak kaptunk egy S Pent és egy értékelhető méretű akkumulátort.
Ahogy mondtam, már lassan két hete használom elsődleges telefonként a Note9-et és minden szempontból nagyon elégedett vagyok vele, a legfontosabb hiányosságokat pótolták és összességében egy remekül összerakott mobilt köszönthetünk.

Dizájn

Külsőleg sokat örökölt az elődjétől, de a Galaxy S9+-tól is. Az előlap 83%-át az Infinity Display kijelző foglalja el, a home gomb részen itt is nyomásérzékeny a kijelző, fölötte pedig a már megszokott szenzorokat találjuk, van írisz-szkenner, az előlapi kamerával arcfelismerés és ezek kombinálhatóak is.
A hátlapi kialakítás rendesen megosztja a tábort, többen vannak, akik szerint nem szép, ezt mindenki el tudja dönteni magának. Én annak egyébként örülök, hogy lentebb került az ujjlenyomat-olvasó, így elérhetőbb helyen van és kisebb valószínűséggel maszatoljuk a kamerát.
Az elő- és a hátlap továbbra is Gorilla Glass 5-ös üvegből készült hasonlóan a Note8-hoz és az S9-hez.
Körbenézve a mobilt a jobb oldalon van a bekapcsológomb, fent a zajszűrő mikrofon és a kártyák tálcája található, ahova két nanoSIM-et vagy az egyik helyére akár egy 512 GB-os microSD-t is tehetünk. Tovább nézve a bal oldalon van a szokásos hangerőszabályzó és a dedikált Bixby gomb, alul pedig a jack csatlakozó, a mikrofon, a hangszóró, az USB Type-C port és az S Pen van.
A Note9 nagyobb akkuja nagyobb tömeget is von maga után, a 201 grammos készülék továbbra is megfelel az IP68-as vízállósági tanúsítványnak, valamint MIL-STD-810G szabványt is kapott, tehát az ejtéseket is jobban bírja, a sztereó AKG hangszórók pedig nagyon jól szólnak, ugyanazt a duót megkapta, mint ami az S9+-ban is van.

Kijelző

A kijelző Samsunghoz híven gyönyörű és páratlan. Egy 6,4 hüvelykes, 1440 x 2960 pixel felbontású Super AMOLED kijelző fogad minket, ami az elődöktől leginkább csak képátlóban tér el.
Az Always On kijelző funkció itt is adott, ami a home gombbal együtt folyamatosan váltogatja a helyét, így nem ég be, valamint a HDR10 támogatottságot is megkapta, tehát a színek elképesztően élénkek, kontrasztosak, a maximális fényerő is szuper, illetve a betekintési szögeket sem éri panasz.
Mondhatnék ilyen-olyan jellemzőket, de tény, hogy a Note9 kijelzője gyönyörű. Ha persze nem tetszene a színhőmérséklet, a Képernyőmód menüponton belül ezt személyre lehet szabni.

Szoftver

A Note9 fedélzetén Android 8.1 Oreo alapokon Samsung Experience 9.5-ös rendszer fut a Google augusztusi biztonsági csomagjával. A tesztidő alatt egyetlen frissítés érkezett, a telepítés után elérhető lett a 0,4 másodperces lassítás rögzítésének lehetősége is.
A Samsung felülete mindig is hardverigényes volt, igaz, hogy teli van jobbnál jobb funkciókkal és szolgáltatásokkal, de kellett neki az erőforrás. A Note9-re azonban sikerült úgy optimalizálni, hogy egyetlen megakadással nem találkoztam, szoftverfrissítésekkel persze a korábbi modelleket is foltozhatták a tesztjeink óta.
A rendszer továbbra is nagyon kezes, ha láttál már Galaxy S9+-t, akkor sok újdonságot nem fogok tudni elmondani ezzel kapcsolatban. A beállításokon belül itt is megtaláljuk az egykezes módot, a Dual Messenger vagy az osztott képernyő funkciót, ugyanúgy van itt is eszköz karbantartó és többek között Bixby is, amivel továbbra sem lehet magyarul kommunikálni.
A Bixby kezdőképernyő szintén megtalálható jobbra legyintve, de ha nem szeretnéd használni, akkor egyszerűen ki is lehet kapcsolni.

Hardver

A Samsung Galaxy S9+-hoz hasonlóan ugyanúgy egy Exynos 9810-es rendszerchip, egy Mali-G72 MP18 GPU és 6 GB RAM dolgozik benne, azonban az új Note-ból van 8 GB RAM-os és 512 GB tárhelyű változat is, de az alapmodellben 128 GB tárhelyünk van, amiből 111,2 GB a szabadon felhasználható mennyiség.
AnTuTu Benchmark 239634 pont
Geekbench 4 3740 / 8939 pont
A vas gyakorlatilag mindennel megbirkózik. A nagyobb igényű játékok is nagyszerűen futnak, ahogy korábbi videómban láthattátok, a Fortnite bétája is 30 FPS-sel megy Epic grafikán, de gyönyörűen fut rajta a PUBG és a GTA San Andreas is.
A folyadékhűtés a Note9-ben 3x hatékonyabb (mint az elődmodellnél), ha nem tesszük ki közvetlen tűző napra, akkor hűs marad, hosszú játék után sem lesz égetően forró, valamint ugyanennek köszönhetően nem kell DeX Padot vásárolni, elég egy USB Type-C – HDMI átalakító is hozzá. A DeX mód egyébként nem változott, ugyanúgy működik, mint a Note8 vagy az S9 esetében.
Samsung Multiport Adapter. Model: EE-P5000
Adatkommunikáció szempontjából van benne minden, Bluetooth 5.0, kétsávos WiFi, NFC, Glonass és Galileo támogatottság, egyedül az infra port maradt le róla.

S Pen

A Note-ok ikonikus kiegészítője most még okosabb lett, ugyanis Bluetooth funkcionalitással bővítették. Ennek köszönhetően használható önkioldóként kamerához, távirányítóként diavetítésnél vagy prezentációnál, de akár a galériában is lapozhatunk vele.
Az S Pen kb. fél óráig használható, ha lemerül az akkuja, akkor is használható tovább a Note8 tollához hasonlóan, ugyanúgy rajzolhatunk vele, de ha visszatesszük, nagyjából 1 perc alatt újra feltöltődik.
A Note8-hoz hasonlóan itt is elérhető a zárolt képernyőn a gyors jegyzet, a gomb megnyomására előhozható a gyors menü, ahol megtaláljuk többek között a képernyőre írást és a fordítást is, utóbbival nagyon egyszerűen lehet szavanként ismeretlen szöveget fordítani.
Az S Pen tehát annyiban változott, hogy van benne akku, így távolról is használható az előbb említett funkciók elérésére.

Kamera

Kamerák szempontjából nem mutatott sok újdonságot a Samsung, gyakorlatilag ugyanaz van a Note9 mindkét oldalán, mint ami az S9+-nál is. A képek teljes méretben Google Drive mappánkban találhatók.
Szelfi
Az előlapra tehát egy 8 MP-es, f/1.7 rekeszértékű autófókuszos kamera került, a hátlapon pedig van két 12 MP-es szenzorunk, az elsődleges kamera rekeszértéke f/1.5 és f/2.4 között változtatható, a telefotó lencsével pedig 2x-es optikai zoomra képes a mobil. A dupla optikai képstabilizálás és a dual pixel autófókusz adott, tehát minden szempontból kiváló és összetett rendszert kapunk.
A képek minőségét panasz nem érheti, gyönyörű nappali és éjszakai felvételeket lehet készíteni a mobillal hasonlóan az S9+-hoz, bár személyes véleményem szerint a Huawei P20 Pro éjszakai fotókban jóval többre képes, viszont ő videóban sokkal gyengébb.
A szoftvert kicsit okosították, a Note9 képes több jelenetet is felismerni és ehhez igazítja a beállításokat, valamint ott a Bixby Vision is, ami képes felismerni a kamera elé rakott tárgyakat. Nem túl pontos, de használható.
Videókat 4K@60FPS-ben is rögzíthetünk, a minőség nem hagy kívánni valót maga után, ezen felül ugyanúgy elérhető a 720P@960FPS lassítás is, de 480FPS-sel is készíthetünk slow-mo videókat.

Akkumulátor

A Note9 végre értelmezhető méretű akkut kapott. A 4000 mAh-s telep – ahogy más videókban is mondtam – duplán indokolt volt, egyrészről ott a tölthető S Pen, másrészről pedig a hatalmas és nagy felbontású kijelző. Végre itt egy Samsung csúcstelefon, amit nem kell egy nap után töltőre tenni.
A Note9 navigáció során közepes fényerőn 1 óra alatt csak 10%-ot merült, normál használattal pedig nálam minden másnap kellett tölteni. Kifejezetten sokat használtam és így 5-6 órás kijelzőidőt sikerült elérni QHD felbontás mellett, de FHD-val, kisebb igényű programokat használva a 8 óra sem lehetetlen.
A feltöltés nagyjából 2 óra alatt meg is van és természetesen a vezeték nélküli töltés sem veszett el. Én nagyon örülök, hogy végre nem kell az üzemidő miatt aggódni.

Összegzés

A Samsung Galaxy Note9 nem sok lényegi újítást hozott az S9+-hoz képest, ugyanaz a processzor, ugyanaz a kamera, mixelt hátlapi elrendezés, azonban végre egy olyan csúcstelefont kaptunk, ami minden szempontból megfelel az elvárásoknak, nem kell szinte sehol sem kompromisszumot kötni. Ez persze nem jelenti azt, hogy olcsó a termék. A 128 GB-os változat hazai ára 334.990 Ft, az 512 GB-os pedig 419.990 Ft-ba kerül.
Hogy megéri-e, azt rátok bízom, amennyiben szeretnétek ennyi pénzt mobilra szánni, úgy jó választás lesz, de ha mondjuk Note8-ról vagy S9-ről váltanátok, akkor ne tegyétek, annyival nem lett jobb, érdemes várni inkább a következő generációra.
Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
9,5
Szoftver
10
Hardver
9,5
Kamera
10
Akkumulátor
9,5
Ár/érték arány
8,5
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
samsung-galaxy-note9-tesztA Samsung Galaxy Note9-nél végre pótolták azokat a hiányosságokat, amelyek teljessé tesznek egy csúcskészüléket. Az S9+-hoz képest nincs nagy előrelépés, de maga a telefon nem igényel kompromisszumot. De persze nem is olcsó.