Hirdetés

Gyors hírnév

A Vernee még pár évvel ezelőtt hívta fel magára a figyelmet. A nem meglepő módon kínai székhellyel rendelkező vállalat talán a LeEcót utánozva rendkívül jó ár/érték arányú telefonokat kezdett piacra dobni, ráadásul rögtön kiléptek a világ legnépesebb országából, így világhírnevet szereztek maguknak. A vásárlók pedig nem csalódtak, a termékek jók, az árazás pedig annak ellenére még mindig korrekt, hogy a távol-keleti alkatrészgyártás is egyre többe kerül. De vajon a Gearbestnek köszönhetően hozzánk érkező Vernee Mars Pro mit tud a konkurensek ellen? A 6 GB RAM tényleg annyira sokat számít a mindennapokban? Kiderül.

Korrekt kijelző, prémium matéria

Az előlapra egy 5,5 hüvelykes, Full HD felbontású kijelzőt szereltek, amit Gorilla Glass 3 véd a karcoktól. Azért a Vernee biztosra ment, rögtön rakott egy fóliát is, ezt idővel majd nem árt cserélni, biztos ami biztos. Az IPS panel betekintési szögei abszolút rendben vannak, a fényerő közepesen jó, a színek sem rosszak, még kicsit fakónak sem érezhetjük a mai csúcsképernyők mellett sem.

A 151 x 74 x 7,6 milliméteres és 161 grammos, prémium anyaghasználattal rendelkező, tehát üveg és alumínum közé csomagolt készülék megjelenítője felett találjuk az 5 megapixeles előlapi kamerát, a beszélgetési hangszórót, a szenzorokat és az értesítő ledet. A bekapcsoló- és a hangerőszabályzó gombok jobbra kerültek, itt fedezhetjük fel az ujjlenyomat-olvasót is (kicsit sonys a megoldás), ami iszonyatosan gyorsan és precízen működik.

Memóriája sosem apad ki

A Verness Mars Pro lelke egy 16 nm-es MediaTek Helio P25-ös lapka, a processzor 2,5 GHz-en ketyegő magokat tartalmaz, abból is nyolcat. A Mali-T880 grafikus gyorsító korrekt teljesítményt ígér, de amivel igazán nagy pofont ad a készülék a többieknek, az a 6 GB-nyi rendszermemória, ennyi RAM egy konkurensnél sincs, sőt, egyedül a OnePlus mutat hajlandóságot erre legközelebb, sok tízezer forinttal drágábban.

A 64 GB-os, microSD-vel bővíthető eMMC 5.1 háttértárolóra telepített rendszer sebessége ennek megfelelően kiváló, az 1080p-s kijelző remek kapcsolatot ápol a hardverrel, szépen és akadásmentesen fut minden, a multitasking pedig igazi élmény. Fém ház ide vagy oda, szerencsére melegedés sem figyelhető meg, még komolyabb terhelés esetén sem.

Nincs túlcsicsázva a szoftver

Android 7.0 Nougat fut a telefonon, méghozzá teljesen gyári ruhába öltöztetve. Ez több pozitív következményt is jelent: egyrészt így könnyebb lesz majd frissíteni Oreóra (reméljük, ezt a gyártó is így gondolja), másrészt pedig nincsenek felesleges folyamatok, amik esetleg tehelnék a processzort. Az alul található vezérlőgombok sorrendje megváltoztatható, sőt, gombnyomással eltüntethető az egész sáv, hogy a teljes képernyőt ki tudjuk használni.

Van két gesztus, így ha hívnak, elég lefelé fordítani a mobilt a némításhoz, vagy például három ujjal ha legyintünk a megjelenítőn, akkor képernyőkép készül. Személyre szabhatjuk az állapotsorban (felső sáv) megjelenő, illetve az értesítési függönyben lévő gyorsbeállítási ikonokat is.

Extra programot egyet sem találunk, mondjuk a Play Áruház kínálata valószínűleg mindenkinek megfelelő mértékű, több százezer programot lehet letölteni. Van FM-rádió, Chrome, hangrögzítő, ébresztőóra, Térkép, YouTube.

Lehet kattintgatni, de nem lesznek művészi eredmények

A hátlapon egy 13 megapixeles kamera áll rendelkezésre, autofókuszos, a sebessége közepes, bár legalább a fotók elmentése gyorsan megtörténik. Van még egy dupla tónusú ledes villanó, ami sötétben elég nagy fényt bocsát ki, videózni maximum 4K felbontásban lehet 30 fps sebességgel.

A fényképező menüjáben bekapcsolhatjuk a HDR és a panoráma módot, a beállításokban pedig aktiválhatjuk, hogy RAW-ban mentse-e el a fotókat a készülék. Ugyanitt lehet még babrálni a felbontással és az önkioldóval (2, 10 másodperc), sajnos a professzionális, tehát kézi lehetőség kimaradt, de azért a fehéregyensúllyal, az érzékenységgel és az expozíció korrekcióval el lehet játszadozni.

A képekkel (teljes felbontásban ITT tekinthetőek meg) nappal elégedettel lehetünk, de azért ilyenkor is tisztán látszik, hogy spórolt egy kicsit a Vernee. A vonalélesség szép, a részletesség is oké, esetleg a színek tűnnek egy picikét fakónak, de még ezt is el lehet fogadni. Éjjel viszont már az „inkább hagyjuk” kategóriába esik a telefon, elmosódnak a felvételek, nem szép, ki kell mondani.

Velünk marad egész nap

A meglehetősen vékony testbe sikerült a mérnököknek belezsúfolni a 3500 mAh-s akkumulátort, ami ráadásul a 9V/2A-es gyorstöltést is támogatja, ezáltal tényleg fél óra att bőven 50% fölé lehet pumpálni a töltöttséget. Ezt szerencsére nem kell túl sűrűn megtenni, lévén a készülék az egy napos üzemidőt szinte minden körülmény között garantálja, mondjuk tény, hogy azért a második napnak már óvatosan szabad csak nekimenni. Az etetést USB Type-C porton keresztül végezhetjük, a csatlakozón keresztül egyébként az OTG-képességeket is elérjük.

Van benne B20-as LTE és minden más

A Vernee a szokásos megoldást alkalmazta, vagy egy microSIM-et és egy nanoSIM-et rakunk a telefonba (dual standby), vagy utóbbi helyett a microSD bővíthetőséget választajuk. Jó hír, hogy van B20-as frekvencia, így itthon sem lesz sehol gond a 4G/LTE hálózatok elérésével. Ezen kívül az adatkommunikációs repertoár része a Bluetooth 4.0, a 802.11a/b/g/n-es WiFi, valamint az A-GPS (GLONASS).

Ennyiért abszolút korrekt vétel

A Vernee Mars Pro most 189 dollárért szerezhető be a Gearbest oldaláról, ez 50 ezer forintot jelent. Ennyiért mondanunk sem kell, hogy iszonyatosan megéri a készülék. Érdemes azért számolni a vámmal, amivel 62 ezer forintra nő az összeg, de még ezt is lazán érdemes kifizetni, hiszen nagyon szuper az anyaghasználat, a 6/64 GB-os kivitel pedig tényleg elég komoly fegyvertény ebben a kategóriában, plusz a lapka sem egy utolsó bénaság. Tesztalanyunk tehát jól vizsgázott, a mindennapi használatra tényleg elegendő, sőt, még talán egy kicsit többre is.

Hirdetés
Tamás Zsolt
Nem kérdés, miket szeretek: technológia, jog, sport, utazás, zene, autók. Aki követné, hogy merre járok: www.instagram.com/tamzsolt