Egy viszonylag gyakori kérdésre szeretnék ebben a bejegyzésben választ adni és ez az Intel processzorok jelöléseit érinti, vagyis hogy pl. egy Intel Core i5-6600K esetében a számok és betűk mit jelentenek.
Nézzünk meg részletesen egy processzor típust. A fenti képen látható, hogy az Intel Core a márkajelzés, az i7 egy brand változó, ami a termékcsaládot jelöli, a négyjegyű szám első karaktere generációt mutatja, a másik három magát a típust azonosítja, a mögötte lévő betű(k) pedig azt, hogy milyen tulajdonsággal ruházták fel a processzort.
Brandek:
- Intel Core (M/i3/i5/i7)
- Intel Pentium (desktop processzorok 2 maggal)
- Intel Celeron (gyengébb desktop processzorok)
- Intel Atom (pl. tableteknél, MID eszközöknél használt processzor)
- Intel Xeon (szerverekbe szánt termékek)
Vegyük az általánosságban, legnagyobb körben használt brandet, az Intel Core-t. A vállalat most tart a 7. generációnál, így ha a legújabb i3/i5/i7 processzorokat keresed, akkor az iX-7XXX mintára keress. A többi három szám minél nagyobb, annál erősebb a chip, nagyobb az órajel, a cache, stb…Utótagokat tekintve generációktól függ, hogy miből milyet adnak ki, például az 5. generációnál voltak még C és R végű processzorok is, de nézzük a két legújabb (Skylake és Kaby Lake) generációt:
- K – szorzózár mentes, tuningolható asztali processzor
- T – gyengébb, kevesebbet fogyasztó asztali processzor
- H – erősebb grafikus képességekkel bíró mobil processzor
- HK – erősebb grafikus képességekkel bíró, szorzózár mentes mobil processzor
- HQ – erősebb grafikus képességekkel bíró, quad-core mobil processzor
- Y – erősen gyengített, energiatakarékos mobil processzor (általában a típusjelzésbe ékelik, pl. I7-7Y75)
- U – még jobban gyengített mobil processzor
Fontos megjegyeznem, hogy az asztali processzorok ténylegesen az asztali gépekbe szánt változatok, amit pedig mobil processzorként neveztem, ott a laptopokra gondoljatok, ne az okostelefonokra. Vannak suffix (utótag) nélküli modellek, azok az alapként tekintett processzorok, ezekhez képest erősebbek vagy gyengébbek az utótagokkal bíró modellek.
Manapság egyre több gép kapható Intel Core M típusú processzorral, erről is említenék néhány szót. Itt a tervezésnél a legfontosabb dolog az energiahatékonyság volt, hogy minél alacsonyabb fogyasztás mellett minél jobb teljesítményre legyen képes. Alapvetően igen alacsony órajelen működnek, viszont agresszív turbóval látták el őket, így ha kell, tudnak teljesíteni.
Minden további részletet a processzorokkal kapcsolatban megtaláltok az Intel oldalán, de remélem azért sikerült elmagyarázni a lényeget, hogy ha processzort vásárolsz nem csak arra kell figyelni, hogy i5, hanem a mögötte lévő dolgokat is figyelembe kell venni.