Nálunk volt kb. másfél hétig a Samsung Galaxy Note8, ami elegendő idő volt arra, hogy megismerjük a készüléket és lássuk, hogy milyen élmény használni a mindennapok során.
Dizájn
Magyarországon jelenleg fekete és arany színben kapható a készülék, hogy más színben hivatalosan forgalmazni fogják-e, azt egyelőre nem tudni. A dizájn nagyon hasonlít a Galaxy S8-hoz és igazából azt is lehet rá mondani, hogy egy kicsit felturbózott Galaxy S8+. Ez valamilyen szinten igaz, de azért vannak itt említésre méltó fejlesztések. A Galaxy Note8 gyönyörű Infinity Display kijelzőjének alsó részén van a már az S8-nál megismert nyomásérzékeny érintőfelület, ahova a home gombot rejtették. Ez ugyebár mindig látható, viszont folyamatosan változtatja a pozícióját, így nem kell félni attól, hogy beégne a kijelzőn.
A Note8 nem kapott sztereó hangszórót, a beszédhangszóró csak hanghívásokra szolgál, körülötte megtaláljuk a 8 MP-es előlapi kamerát, az értesítő LED-et és többek között az írisz leolvasásához szükséges szenzorokat. A kijelzőt és egyébként a hátlapot is Gorilla Glass 5 üveg védi, alapjaiban véve a Note egy szögletesebb telefon, ami a kijelző ívelésénél is látszik, nincs annyira lekerekítve, mint az S8-nál. A hátlapon láthatjuk a legnagyobb változást, méghozzá a duál kamera tekintetében. Mindkét szenzor 12 MP-es, de erről majd kicsit később beszélnék. A kamerák mellett kapjuk a LED villanót és a pulzusmérőt, valamint az ujjlenyomat-olvasót.
Hatalmas a telefon és nagyon magasan van a szenzor, még a legnagyobb tenyerűeknek is meg kell szenvedniük, hogy elérjék. Ha viszont eléred, akkor máris felold, tehát ha az eléréssel nincs gond, akkor a feloldási sebességgel sem lesz.
A készülék jobb oldalán szokásosan a bekapcsoló gombot kapjuk, mely könnyen összekeverhető a bal oldali Bixby gombbal. Az egyszeri véletlen benyomásoktól meg tudjuk kímélni magunkat, ha kilőjük a Bixby Homeot, de meg is szokható. Alul megtaláljuk a 3,5mm-es jack csatlakozó mellett az USB Type-C portot, a hangszórót és a Note-nál elengedhetetlen S Pent. A hangszóró egyébként egy mobilhoz képes igen kellemesen szól, kellőképp hangos és minőségi. Végül, de nem utolsó sorban felül megkapjuk a microSD és a nanoSIM tálcáját, valamint a zajszűrő mikrofont, viszont ami hiányolható, az az infra port. Tudom, hogy nem mindenki használná, de ha lenne, akkor igazából semmilyen szempontból nem tudnék fogást találni rajta.
Az anyaghasználat és az illesztés kiváló, erőhatásra sem érzem úgy, hogy nagyon könnyen meghajlana a telefon, illetve az is fontos infó, hogy az S Pen és a Note8 is megfelel az IP68-as tanúsítványnak, tehát por- és vízállóak.
Kijelző
A Samsung Galaxy Note8-ban található az egyik, ha nem a legszebb okostelefon kijelző. 6,3 hüvelykes Super AMOLED panelről beszélünk, ami ugyebár széltől szélig tart és ívelt, ezáltal mondjuk nehezebb találni rá üvegfóliát.
A felbontás 2960 x 1440 pixel, 18,5:9 a képarány, a képpontsűrűség pedig 522 ppi. Minden szempontból lenyűgöző a kijelző, a HDR10 támogatottságnak is köszönhetően a színek gazdagok, a feketék a panel miatt valóban feketék, a betekintési szögekkel maradéktalanul elégedettek lehetünk és napsütésben is kiválóan látható. A home gomb részénél nyomásérzékeny, illetve Always On módban is működik, tehát nem is kell felemelni a telefont, ha kíváncsiak vagyunk az értesítéseinkre vagy az időre. A megjelenítés gyönyörű, kifogástalan.
Szoftver
A Galaxy Note8 Android 7.1.1 Nougat operációs rendszert futtat, a felület pedig a Samsung Experience 8.5-ös verziója. Mióta nálam van a telefon, már érkezett is rá egy frissítés, jelenleg a Google augusztusi biztonsági csomagja található meg rajta. Ami legelőször szembe tűnt és ami nem volt ott a Galaxy S8-on mikor teszteltük, az a navigációs sáv bal sarkában lévő kis pötty, amit ha egyes appokban kétszer megnyomunk, akkor eltűnik a sáv, így a teljes képernyőt az appok foglalják fel, felfelé legyintve pedig újból előhozható. A bal oldali panel ugyanúgy a Bixby kezdőképernyő, amit ha szeretnénk, le is tudunk tiltani.
Szerintem mondanom sem kell, hogy a szoftver gördülékeny, nem akadozott, ez ugyanis alapkövetelmény egy ilyen árkategóriájú készüléknél, sőt igazából egy középkategóriásnál is, de itt meg pláne, hisz egy több mint 300.000-es telefon ne akadozzon már. A Note8-at elsődleges mobilként használtam, így félretettem az iPhone-t erre az időszakra és megmondom őszintén nem csalódtam. A RAM bőven elegendő, ennek megfelelően a telefon hibátlanul működik és az új felület már sokkal jobban testreszabható is lett.
A Beállítások, Kijelző menüpontnál arra figyeljetek, hogy első bekapcsolás után alapból csak FHD+ lesz a felbontás, ezt át tudjátok állítani WQHD+-ra. Ezen a menüponton belül lehet tesztreszabni az Edge képernyőt, beállíthatjuk, hogy a kezdőképernyőn legyen-e külön alkalmazásválasztó lista, avagy csak az oldalak és mappák között böngészve legyenek az appok. Az eszköz karbantartásán belül figyelhetjük a készülék aktuális állapotát, legyen szó az akkumulátorról, a tárhelyről, RAM-ról és ezeket tudjuk is optimalizálni. Beállíthatunk külön nagy teljesítményű üzemmódot, hogy a játékok még jobban fussanak, de rá is bízhatjuk ezt az eszközre. A szoftver kiválóan működik, egy rossz szavam nincs rá.
Hardver
Ez az a pont a szoftveren kívül, ahol nem sok különbség van a Galaxy S8-hoz és főleg az S8+-hoz képest. Exynos 8895-ös 8 magos processzor 4 x 2,3 és 4 x 1,7 GHz-re skálázva, amihez jár egy Mali-G71 MP20 grafikus gyorsító és 6 GB RAM. A belső tárhely választható, kapható 64, 128 és 256 GB-os modell is, de emellett persze megmaradt a bővíthetőséi lehetőség, akár 256 GB-os kártyát is tehetünk bele.
AnTuTu Benchmark v6.2.7
173537 pont
Geekbench 4
1990 / 6721 pont
Mivel csúcskészülékről van szó, magától értetődő, hogy minden nemű játék gond nélkül megy rajta, a hatalmas kijelzőnek köszönhetően pedig élmény rajta játszani. Ami már nem feltétlenül egyértelmű, hogy vajon melegszik-e a telefon? Erre azt mondanám a saját tapasztalataim alapján, hogy nem. Se vezetékes, se vezeték nélküli töltés közben, illetve játékoknál sem. Ha felmelegszik egy telefon, az azért rendesen ront a felhasználói élményen, szerencsére itt nincs ezzel probléma. A hozzánk érkezett készülékben 64 GB volt a belső tárhely, amiből a szabadon felhasználható mennyiség 53,14 GB.
Adatkommunikáció szempontjából is megkapott szinte mindent a mobil, van benne Bluetooth 5.0, a/b/g/n/ac WiFi, GLONASS és GALILEO támogatottság, illetve NFC is, aki viszont rádiózni szeretne, annak jó hírrel nem tudunk szolgálni.
Kamera
Az előlapon egy 8 MP-es kamera található f/1.7-es rekeszértékkel és autófókusszal. Ezzel a kamerával kiváló szelfiket lehet készíteni, melyekre azt hiszem nem igazán lehet panaszunk. Az autófókusznak köszönhetően arcunk mindig éles lesz, a rekeszérték pedig kiváló mélységérzékelést tesz lehetővé. Ami már érdekesebb terep, az a hátlapi kamera.
A Note8 lett az első duál kamerás Samsung okostelefon. Mindkét kamera 12 MP-es, az egyik f/1.7-es rekeszértékkel és fázisdetektálós autófókusszal bír, a másik pedig egy telefotó lencse f/2.4-es rekeszértékkel. Ennek köszönhetően 2x-es optikai zoomra képes a mobil, ezen kívül pedig az úgynevezett Élő fókusz funkciót kapjuk meg. Ilyenkor mindkét kamerát is használhatjuk, ha megfelelő távolságra vagyunk a fényképezni kívánt objektumtól és ellőjük a képet, akkor utólag is lehet a háttérelmosás mértékét növelni, illetve választhatunk, hogy a közelképet szeretnénk megtartani vagy a széles látószögűt. A képek Samsunghoz híven gyönyörűek, egy rossz szavunk nem lehet. Korlátozott fényviszonyok mellett is korrekt fotókat lehet készíteni, nappal pedig annál jobbakat! A cikkben látható képek tömörítettek, teljes felbontásban Google Drive mappánkban találjátok meg őket.
Ami még ezen kívül kiemelendő, az az, hogy mindkét kamerában van optikai képstabilizátor, így a Note8 lett az első duál kamerás okostelefon, melynek mindkét kamerájában van stabilizálás és ez rendesen meg is látszik a videófelvételeken, melyek felbontása jelenleg 4K@30fps, de ezt a Samsung tervezi növelni 4K@60fps-re is szoftveresen.
Extrák
Ezen a téren van pár olyan dolog a Note8-ban, ami a legtöbb okostelefonban nincs, tisztelet persze a kivételnek. Az első ilyen érdekesség az írisz szkenner. A széltől szélig tartó kijelző érdekében az ujjlenyomatszenzoros home gombnak távoznia kellett a hátlapra, ami valljuk be eléggé elérhetetlen, így elsődleges feloldási megoldásnak maradt az írisz szkenner, ami meglepően gyorsan működik. Sötétben is egész korrekt, hisz ilyenkor a telefon kijelzője világítja meg az arcunkat és hozzátenném azt is, hogy szemüvegben is működik. Annyi a hátrány, hogy ugye bizonyos szögben és közel kell tartanunk a telefont ahhoz hogy felismerjen minket, így ha az asztalon van a teló, akkor ilyenkor vagy föléhajolsz vagy jelkód. Van arcfelismerés is, amihez az előlapi kamerát használja a telefon, ez már sokkal rosszabbul működik. Sokszor nem ismer fel, így én inkább az írisz szkennert használtam.
A következő az S Pen. A Samsung a Note7-nél használt tollat tette be a Note8-ba is, ami külön is megfelel az IP68-as szabványnak. A tollal lehet rajzolni, több nyomáspontot is érzékel, ha kihúzzuk a telefonból zárolt képernyőn, egyből elkezdhetünk jegyzetelni, szavakat tudunk fordítani, sőt ilyen csillivilli élő üzeneteket is tudunk készíteni, melyeket később meg tudunk másokkal osztani. Biztos vannak olyanok, akik a toll miatt használnak Note mobilt, de bizonyára többen vannak, akik a csúcsteljesítményre és a hatalmas kijelzőre pályáznak.
Akkumulátor
A beépített akku kapacitása 3300 mAh. Ehhez egy egyébként energiatakarékos 10 nm-es processzor társul, DE a telefonban egy 6,3 hüvelykes QHD felbontású kijelző van, ami azért na.. energiaigényes. A Note7-ben anno és az S8+-ban is 3500 mAh kapacitású akkumulátor van, de ugyebár az S Pennek kell a hely és ez az akku rovására ment. Az üzemidővel ennek ellenére én elégedett voltam, egy teljes napot gond nélkül vitt a telefon rengeteg emailezéssel, page manager használattal és messengerezéssel. 20-24 órás élettartam jellemezte, a kijelzőidő pedig 3 és 5 óra között volt. Noha lehet hogy nem a legtutibb az üzemidő, de cserébe piszok gyorsan feltölthető, a Quick Charge 2.0 mellett kb. másfél óra alatt fel lehetett tölteni és így is tovább bírta, mint az iPhone 7-em, ami mondjuk megintcsak nem nagy eredmény, de nekem ez még számít.
Ár/érték arány
Összegzésképp elmondható, hogy kiválóra sikerült a Galaxy Note8 és bizonyára nem fog csalódni, aki beruház egy ilyen készülékre. Gyors, gyönyörű a kijelző és nagyon szép képeket készít. A Note8 arany és fekete színben kapható Magyarországon egy- és kétkártyás kivitelben, az ajánlott fogyasztói ára pedig 334.900 Ft. Megéri? Ez csak tőled és a pénztárcádtól függ.