Hirdetés

A Huawei november elején bemutatta a Mate család legújabb képviselőjét, mely a Mate 8 méretét és a Huawei P9-nél megismert, de továbbfejlesztett megoldásokat hozta el a felhasználók kezébe.

A Mate 9 dobozában gyári tartozékként találunk egy SuperCharge hálózati adaptert, egy USB-C adatkábelt, egy fülhallgatót, egy SIM tűt és egy átlátszó, kemény műanyag tokot is, a kijelzőt pedig egy gyári fólia védi, így a készülékhez a Huawei már egy alapvető védelmet biztosít.

A doboz tartalma

Dizájn

Külsőre a Mate 9 legnagyobb változásai az elődmodellhez képest a hátlapi kameránál keresendő, de előtte nézzük körbe a készüléket. Az előlapon egy 5.9 inches képátlójú IPS LCD kijelzőt találunk FullHD felbontással, a káva mérete oldalt relatív keskeny.

A kijelző alatt mindössze a Huawei logót találjuk, ahogy a Mate 8-nál is volt, felül pedig a beszédhangszóró, a fény- és közelségérzékelő mellett találunk egy értesítési LED-et és egy 8 MP-es előlapi kamerát, melynek érdekessége, hogy autófókuszt is kapott, aminek jelenleg nincs párja.

A Mate 9 fém, unibody házat kapott, ami el is várt dolog, hisz egy csúcskategóriás phabletről van szó. A bekapcsológomb és a hangerőszabályzó a jobb oldalon található, a SIM-tálca a bal oldalon.

A készülék alapvetően dualSIM-es, azonban a tálcára csak két kártyát helyezhetünk (hibrid dualSIM), így dönteni kell, hogy két kártyával használnánk vagy 1 kártyával és egy microSD-vel bővítjük az amúgy 64 GB-os tárhelyet.

A készülék tetején egy infraportot és egy 3.5 mm-es jacket találhatunk, alul pedig szimmetrikus rácsokat, illetve egy USB Type-C csatlakozót. Fontos megjegyezni, hogy a Mate 9 sztereó hangzással bír, azonban ez nem úgy értendő, ahogy gondoljuk. A szimmetrikus rácsok alatt csak 1 hangszórót találunk, a másik a mikrofon lesz, a sztereó hangzást a beszédhangszóró teszi lehetővé a kijelző fölött. Nem szól olyan hangosan, mint a lenti, de elég hangereje van, hogy hallható legyen.

A hátlapon találjuk a Mate 9 legnagyobb érdekességét, a második generációs dual Leica kamerát. Magáról a megoldást lentebb, a kamera szekcióban részletezem, de nézzük, hogy mit láthatunk. A kamera alatt kaptunk egy ujjlenyomat-olvasót, mely egy érintéssel 360 fokban felold, a kameránál pedig érdekes módon a Huawei P9-el ellentétben horizontálisan állították be a két lencsét, ami valakinek bejön, valakinek kevésbé. A kamerák mellett megtalálunk egy kéttónusú LED villanót, illetve egy lézeres autófókuszt, fölötte pedig az elmaradhatatlan zajszűrő mikrofont, ami a videórögzítésnél is hasznos tud lenni.

Külsőre egy nagyon jól összerakott, minőségi készülékről beszélhetünk, a hátlapi kamerákat leszámítva a formavilág hasonlít a Mate 8-hoz, így méltó utódja lett a tavalyi phabletnek.

Szoftver

A Huawei a Mate 9-nél mutatta be új felületét, az EMUI 5.0-át, mely már a Google legújabb, Android 7.0 Nougat rendszerére támaszkodik. A rendszer és az új felület sok-sok újdonságot hozott magával, nézzük mik is ezek…

A Nougat frissítéssel érkezett az új értesítési központ, ami nagyon jól néz ki, kellett már neki a ráncfelvarrás. Az ikonok sorrendjét testreszabhatjuk, az első sorba 5 ikont tudunk pakolni, de még egyszer legyintve előhívhatjuk az összes többit.

Megérkezett natívan a rendszerbe az osztott képernyő, mely ennél a phabletnél különösen hasznos lehet. Amelyik alkalmazás támogatja ezt a funkciót, azt könnyedén félbevághatjuk egy határozott koppintással és elhúzással, ennek beállítási lehetőségeit az Intelligens asszisztens menüponton belül találjuk, de a keresőmezőbe begépelve még könnyebben megtalálható. Maga a beállítások menü is teljesen megváltozott. Ha éppen benne vagyunk egy menüpontban, de szeretnénk átlépni egy másikba, akkor a bal szélről elhúzva ujjunkat előhívhatjuk a menürendszert, így nem kell visszalépkedni az elejére, hanem egyből kategóriát válthatunk.

Ami pedig EMUI specifikus újdonság, az a visszahozott alkalmazásválasztó. A legtöbb androidos mobilnál van egy gombunk, amit megnyomva kilistázza az összes telepített appot. Ez eddig a Huawei készülékeknél nem volt, az iOS rendszeréhez hasonlóan az összes ikon az oldalak és mappák között navigálva volt megtalálható. Nos ez most változott, ugyanis opcionálisan beállítható, hogy legyen alkalmazásválasztó, így aki erre vágyott, az használhatja így is (nekünk is bejön!).

Fontos megemlítenem az Iker-alkalmazás-t is, hogy tudjátok, ilyen is van: ez arra jó, hogy ha több fiókkal használunk egy közösségi oldalt, akkor duplikálja az ikont a kezdőlapon, az egyik ikonnal az egyik fiókunkhoz férhetünk hozzá, a másik ikonra bökve pedig a másikhoz. Így például két WhatsApp vagy két Facebook fiókot is használhatunk egyszerre.

Az új EMUI 5.0 tényleg nagyon jól sikerült, élmény használni, a Huawei-nél jó munkát végeztek, teljesen személyünkre tudjuk szabni a felületet, témákat tölthetünk rá, a navigációs sáv sorrendjét is lehet módosítani, ahogy nekünk tetszik, illetve egyetlen legyintéssel át tudunk váltani egykezes módba is, ha nem szeretnénk egy kézzel a másik sarkot elérni.

Hardver

Jöjjön a vas…A Huawei Mate 9 a vállalat legújabb és legerősebb chipsetjét, a HiSilicon Kirin 960-at kapta meg, melyben 8 mag található, az órajelek a következőképp alakulnak: 4 x 2.4 GHz Cortex-A73 mag, 4 x 1.8 GHz Cortex-A53 mag. A grafikus gyorsító egy Mali-G71 MP8 lett, operatív memóriából 4 GB (RAM) jutott, ami bőven elegendő az alkalmazások közötti gyors váltáshoz, illetve a multitasking megfelelő működéséhez.

A háttértár 64 GB, mely bővíthető 256 GB-ig microSD-vel. A tárhelyből a rendszer és az alapvető alkalmazások után kb. 52 GB marad szabadon felhasználhatónak. Ahogy illik, lefuttattunk két benchmark tesztet és a következő lett az eredmény:

AnTuTu benchmark Geekbench 4
Pontszám 122.746 pont 1920 / 5953 pont
Kép

Mit jelent ez a gyakorlatban? Azt, hogy a készülék a leggyorsabb Huawei eszköz, ami most létezik és minden játékot, programot gond nélkül elvisz. Több játékot is kipróbáltunk, többek között a Real Racing 3-mal is játszottunk huzamosabb ideig és nagyszerű a játékélmény a nagy 5.9 inches kijelzőn, egyszer sem akadozott, viszont kb fél óra játék után a kamera magasságában (de nem a kamera) érezhetően melegedett. Nem sütötte a kezem, ezekben a hideg időkben még jól is esett, de összehasonlításképp az iPhone 7-em ugyanezzel a játékkal nem produkált ilyet, ez csak egy apró észrevétel, ami tokos használatnál észre sem vehető.

A szoftver és a hardver megfelelően, összehangoltan működik, a huzamosabb játékidő mellett megjelenő tűrhető szintű melegedés mellett abszolút nincs rá panaszom, hiányérzetem azonban akad a kijelző paneljénél, jobban örültem volna egy Super AMOLED panelnek IPS LCD helyett, bár a megjelenítési minőséggel így sincs probléma.

Kamera

A Mate 9 az elődhöz képest talán a kamerákat tekintve fejlődött a legtöbbet.

Az előlapján egy 8 MP-es f/1.9 rekeszértékű kamera található, melynek érdekessége, hogy nem fixfókuszú, hanem autófókuszos, a Mate 9 az első okostelefon autófókuszos előlapi kamerával, mely egyébként 1080p-ben képes videót rögzíteni.

Huawei Mate 9 szelfi

A hátlapi kamera is több szempontból érdekes, a Huawei P9-nél megismert dupla Leica kamerás megoldást vitték egy új szintre. A megoldás lényege maradt ugyanaz, de kiegészült néhány dologgal. A monokróm lencse 12 MP-ről 20 MP-re nőtt, a színszűrős lencse pedig továbbra is 12 MP felbontású. Ennek lényege az, hogy egyrészről tudunk 20 MP-es fotókat készíteni, másrészről pedig ha 12 MP-es felbontásra állítjuk a képminőséget, akkor 2x-es optikai zoomra van lehetőség, tehát gyakorlatilag minimális képromlással tudunk zoomolni. A fókuszálásban segít a lézeres, illetve a fázisdetektáló autófókusz, sötétben pedig a kéttónusú LED villanó tesz szolgálatot.

Mate 9 monokróm fotó

Maximálisan 6x-os zoomot érhetünk el, de a 2x-es után a további közelítés már digitális, tehát a képminőség határozottan rosszabb lesz. A Huawei Mate 9-el továbbra is gyönyörű monokróm és színes fotókat tudunk készíteni, e mellett bővült optikai képstabilizátorral, 4K@30fps videórögzítési lehetőséggel. Az fontos, hogy csak 1080p@30fps-nél érhető el a stabilizálás, viszont a videórögzítés minőségén van még mit javítani, ez nem tökéletes

A fotókészítés pillanatában mindkét kamera készít egy-egy képet, amit a szoftver egyberak és a végeredmény dinamikus, részletgazdag, élénk. Ez a megoldás a Huawei P9-nél is népszerű volt, azonban a Mate 9-nél egy új szintre emelték a képstabilizátor és az optikai zoom megjelenésével. Továbbra is elérhető az utólagos fókuszpont választás, a szenzorok értékeit testreszabhatjuk, aki nem annyira érti, hogy mivel mit változtat, annak is segít a szoftver, ugyanis részletesen leírják, hogy mire jó az ISO, a záridő, az expozíció, a fénymérés, stb… így egy kis időráfordítással ki lehet tanulni a mobilfotózást az automata beállításokon is túl.

A kamera szoftvere már ismerős lehet a Huawei P9-ből, ugyanaz a megoldás, jobbra legyintve a módokat hozhatjuk elő (melyből van egy jó pár), balra legyintve pedig a beállításokhoz férhetünk hozzá.

Összességében nagyon jót tett ez a frissítés a kamerára, a képstabilizálás és az optikai zoom tényleg kellett!

Adatkomm./Akkumulátor

Adatkommunikáció szempontjából abszolút nincs hiányérzetünk a Mate 9-nél. Van benne NFC, a helymeghatározás a GPS, A-GPS, GLONASS, BDS és GALILEO műholdakra való csatlakozással pillanatok alatt megvan.

Cat.12-es LTE-re képes a készülék, amivel 600/100 Mbps hálózati sebességet érhetünk el, támogatja a teljes hazai 4G hálózatot. A zajszűrő mikrofon teszi a dolgát hanghívás közben, a hangerő is rendben van. A tetején találhatunk egy infravörös portot, amivel távirányítóként is használhatjuk készülékünket, WiFi 802.11 a/b/g/n/ac szabványoknak megfelel, Bluetooth v4.2, illetve OTG-képes reverzibilis USB-C-n keresztül tölthetjük.

A hiányérzet maximum egy ponton jöhet elő, az FM-rádió hiányzik belőle, aki rádiózna a Mate 9-en, az csak online tudja hallgatni, hiába van a telefonhoz fülhallgató.

A Mate 8-hoz képest akkumulátor kapacitásban nem nőtt a készülék, bár nem is lett egy milliméterrel sem vastagabb. 4000 mAh akkuval bír a Mate 9 is, mellyel igen jól bírja a napi használatot. Átlagban másfél-két napot bőven kibírt masszív Facebook használat mellett, WiFi-re és 4G-re csatlakoztatva. Az átlagos képernyőidő 6-7 óra.

A csomagban levő SuperCharge gyorstöltő segítségével 30 perc alatt kb. 58%-ra lehet feltölteni a telepet, teljesen pedig nagyjából másfél óra alatt feltölthető. Ha ilyen gyors a töltés, akkor biztosan tűzforró a készülék…NEM! A Huawei több oldalról is korlátozza ezt, az akkumulátor, a rendszerchip és a hálózati adapter is tesz arról, hogy ne melegedjen túl a készülék. A Mate 9-nél is vannak energiatakarékos megoldások, ha több üzemidőt szeretnénk kinyerni a készülékből, lebutíthatjuk a felbontást HD-ra, vagy magát a készüléket is, hogy csak alapfunkciókra lehessen használni. Az EMUI 5.0 és a Doze kiválóan együtt tud működni az akkuidő maximalizálására.

Ár/Érték arány

A Huawei Mate 9 kártyafüggetlen, dualSIM-es kiadásban 229.990 Ft-ba kerül a legtöbb hivatalos viszonteladónál. Sokan sokallhatják ezt az árat, azonban a Huawei pluszba kínálja a 3+3+3 VIP garanciát is, ami 3 hónap kijelző, 3 hónap csere és 3 év teljeskörű jótállást takar.

A Note7 fiaskó miatt a Mate 9 az iPhone 7 Plus mellett talán a 2016-os év legjobb phabletje, jó üzemidővel, a legújabb androiddal és gyönyörű képeket készítő második generációs Leica kamerával. Nekünk nagyon tetszett a Mate 9, aki a méretből adódó kényelmetlenségek mellett el tud menni, annak ez az 5.9 inches készülék hű társa lesz a mindennapokban.

Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
10
Szoftver
10
Hardver
9
Kamera
8
Akkumulátor
9
Ár/érték arány
9
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
huawei-mate-9-teszt-a-masodik-felvonasA Huawei Mate 9 abszolút csúcskategóriás készülék a phabletek között, aki szereti a nagy és gyors mobilokat, annak egy jó választás lehet!

1 hozzászólás

  1. Amit írok a Huawei Mate 9-ről meglepő.
    Manager használata tíz évvel ezelőtti állapotot
    valósit meg. A naptár időpontropögzitője okozza az állapotot. Az elöző EMUI ezt még
    nem csinálta.
    A lényeg a Google valamikor kitalálta hogy az időpontot az óra formátumú képernyőn lehessen rögzíteni nagyon egyszerűen.
    A Google naptárt használom. Megvettem a Mate 9-t, betöltöm a Google naptár appot.
    Az idő pont megadás visszaváltható butává.
    Pár nap alatt kideritettem, hogy a Huawei EMUIapplikálta be a sajátját.
    A Huawei Ügyfélszolgálat hetekig azt mondta ez butaság rosszul látom, senki
    nem nyúlt bele a Google naptárába.
    4-5 hétig bizonygatták ezt. Ez alatt több különböző tipusú android 7-es készülék képernyőképét elküldtem.
    Ma már nyilvánvaló, hogy nem csak átírták a Google naptárt, de el is fogadták, hogy így van. Nem csak átírás van hanem több hiba is van a müködésben. Lehetséges erről is írni?
    Talán inspirálja a Huawei-t a javításra?
    Vajon mi az oka, hogy a müködésbeli
    hibákról senki sem ír? Például, senki sem hív úgy egy számot, hogy egy weboldalról csinál másolást és beillesztéssel hívná? Egyszerűen annyit
    írok botrányosan hibás a megoldás!
    Ilyen hibát még 15 év alatt nem tapasztaltam. Ezek a problémák azzal nem kompenzálodnak, hogy milyen
    jól lehet vele fényképezni, stb.
    Köszönöm! Lehetséges jó megoldás?

Comments are closed.