A Xiaomi Redmi Note 5A egy 2017 augusztusi telefon, ami egyértelműen a belépőszintű készülékek között szeretne hódítani. Miután kipróbáltuk, el is mondhatjuk, hogy nem csak szeretne, de hódít is.
Nagyon fontos megemlítenem, hogy ami hozzánk érkezett, az egy kínai verzió, amire sikerült rávarázsolni stabil, Global MIUI 9 szoftvert. Ebben nincs B20 és ez a legalapabb verzió, 2 GB RAM-mal. A GearBesten(ahonnan érkezett hozzánk) viszont már van B20-as, magyar szoftverű verzió, így ha érdekel a készülék, mindenképp azt javaslom megvásárlásra, illetve ha hazai forgalmazótól vásárolsz, akkor is B20-ast fogsz kapni.
Dizájn
Ahogy említettem, hozzánk kínai verzió érkezett, de ha Global verziót rendelsz, akkor EU szabványú hálózati adaptert fogsz kapni. Ezen felül a doboz tartalma egy microUSB adatkábel, egy használati útmutató és egy Sim kiszedő tű.
A Redmi Note 5A-ból több verzió is létezik, külsőre viszont mindegyik megegyezik egyetlen tényezőt leszámítva. Az alapmodellen nincs ujjlenyomat-olvasó, viszont a 3 és 4 GB RAM-os változatokon már igen, de ezekből nincs B20-as modell, ezek alapján is érdemes mérlegelni.
Nem mehetünk el amellett sem, hogy ez egy nagyon olcsó okostelefon és ez az anyaghasználaton is meglátszik. Fém hatású, de műanyag készülékház jellemzi, ha két ellentétes sarkánál megfogom és hajlítgatom, akkor ropog, recseg, ha pedig középen fejtek ki rá erőt, ketté tudnám törni. Az igazat megvallva nem is számítottam többre, hisz kb. 30.000 Ft-ba kerül a telefon. A hátlapi elrendezés tipikus Xiaomis megoldás, a 13 MP-es hátlapi kamera mellett kapunk egy LED villanót is.
A jobb oldalon elérhető helyen találjuk a bekapcsoló és a hangerőszabályzó gombokat, a bal oldalon a kártyák tálcáját, ahova 2 nanoSIM-et és egy microSD-t is tehetünk, tehát nem kell kompromisszumot kötni. Fent a zajszűrő mikrofon és a jack csatlakozó mellett egy infrát is kapunk, alul pedig a mikrofon, a hangszóró és a microUSB csatlakozó található. A hanghívások minősége szerintem megfelelő, a hangszóró közepes hangerőn tisztán szól, maxon viszont már átmegy recsegőbe.
A Gorilla Glass 3 üveggel védett kijelző alatt kapacitív érintőgombokat kapunk, fölötte pedig az 5 MP-es előlapi kamera társaságában a beszédhangszórót, a közelségérzékelőt és a fényszenzort, valamint van értesítési ledünk is.
Azt szerintem továbbra sem kell magyarázni, hogy olcsó telefon és a Xiaomi leginkább a készülékház minőségén és az ujjlenyomat-olvasón spórolt.
Kijelző
A Xiaomi Redmi Note 5A 5,5 hüvelykes HD, tehát 720 x 1280 pixel felbontású IPS LCD kijelzővel rendelkezik, ami felbontás tekintetében kevésnek mondható ekkora képarány mellett. Az 5 hüvelykes Redmi 4A vagy 4X mobilokhoz képest itt azért érezhető, hogy kisebb a képpontsűrűség. Mindemellett a megjelenítési minőséggel elégedett vagyok, a betekintési szögek abszolút okésak, a maximális fényerő 466 nit, ami ilyen árkategóriában teljesen elfogadható.
A beállításokon belül lehetőség van állítani a színhőmérsékletet és a kontrasztot is, ami kifejezetten pozitív. Ha lehet így fogalmazni, a Redmi Note 5A kijelzője az elvárható minimum.
Szoftver
A hozzánk érkezett készülék kínai MIUI 8-at futtatott, de sikerült rátenni egy stabil, magyar nyelvet is tartalmazó MIUI 9-et, ami Android 7.1.2-es alapokon és októberi biztonsági csomaggal fut. Ha megvásárolod a Global verziós Note 5A-t, akkor MIUI 8 felülettel és magyar nyelvvel fogod megkapni, az alaprendszer viszont ugyanígy Android 7.1.2. A MIUI 9 frissítést folyamatosan teszi elérhetővé a Xiaomi, így csak idő kérdése, hogy megkapd a végleges verziót.
Mivel a Xiaomi leginkább a MIUI fejlesztésére koncentrál, ezért ez a rendszer még egy ilyen gyenge hardverrel rendelkező mobilon is nagyon gyorsan, gördülékenyen fut. A MIUI 9 újdonságai közé tartozik, hogy néhány gyári alkalmazásból való kilépés után animálódik az ikon, illetve van osztott képernyős mód is benne, amit jelenleg még nem támogat minden applikáció. Működik például a beállításokkal, a galériával, a böngészővel, az üzenetekkel, számológéppel, stb… ha ezek multitaskingban meg vannak nyitva, akkor írja is, hogy melyik támogatott és melyik nem.
A MIUI híres a jó testreszabhatóságáról és most csak egy funkciót emelnék ki, ez pedig a rendszeren belül a gombok menüpont, ahol különböző funkciók előhívásához gombnyomást tudunk társítani, pl. a képernyő kikapcsolását a vissza gomb hosszú nyomásával is elérhetjük, de pl. a zseblámpát is bekapcsolhatjuk zárolt képernyőnél a menü gomb hosszú nyomásával. Emellett persze van benne egykezes mód, második asztal és kettős alkalmazások funkció. Minden ami eddig, plusz néhány extra.
Hardver
Hardveres fronton a telefonban egy 4 magos, magonként 1,4 GHz-en működő Snapdragon 425 típusú lapkát kapunk Adreno 308-as grafikus gyorsítóval, 2 GB RAM-mal és 16 GB belső tárhellyel, amiből 9,46 GB a szabadon felhasználható.
Láttunk már gyengébb hardverű okostelefonokat is, viszont a MIUI jó optimalizáltságának köszönhetően teljesen jól használható a Redmi Note 5A. Csodára ne számítsunk, hisz nem is csúcstelefon, de alap funkciókra, közösségi média célokra teljesen korrekt és jól működik. A 2 GB RAM kevésnek tűnhet, a régebben megnyitott appokat szinte mindig újratölti, de ez természetes, ha egyszer elfogy a RAM. Ennek ellenére a rendszer pörgős, láttam már sokkal rosszabbat is, ráadásul magasabb árazással.
AnTuTu Benchmark
36.424 pont
Geekbench 4
kommunikációs hiba
A gyengébb hardverigényű játékok egész jól futnak, azonban egy erősebb már feladja a leckét, például a GTA San Andreas csak nagyon erős laggok mellett működött. Maga a rendszer stabil és gyors, de komoly játékok futtatására nem alkalmas a telefon.
Adatkommunikáció szempontjából 802.11 b/g/n WiFi, A-GPS és GLONASS támogatottság, Bluetooth 4.2, FM-rádió, infra és microUSB port jellemzi. 5 GHz-es hálózatokat nem lát a készülék és NFC sincs benne.
Kamera
A kínai és a Global verzió is ugyanazokkal a kamerákkal bír. Az előlapon egy 5 MP-es f/2.0 rekeszértékű kamera található, amivel nem túl jó minőségű, de elfogadható szelfiket lehet készíteni, a hátlapon pedig egy 13 MP-es kamerát kapunk f/2.2-es rekeszértékkel és fáziskülönbség-alapú autófókusszal.
A hátlapi kamerával a készülék árához képest szerintem nincsen gond, a készült képek kellőképp részletgazdagok, a fókuszálás sebessége jó, a dinamikatartomány azonban hagy kívánni valót maga után, fényes területre fókuszálva az árnyékos részek túl sötétek, fordítva pedig a fényes terület ég ki. Ezen valamicskét javíthat a HDR mód. A fényképek teljes felbontásban Google Drive mappánkból érhetőek el.
A videókat maximum FHD@30fps-ben tudjuk rögzíteni, üzemmódokat tekintve a normál rögzítésen kívül csak timelapse készítésére van lehetőség. A videók minősége azért nem mondható lenyűgözőnek, eléggé zajosak a felvételek.
Akkumulátor
A Redmi Note 5A-ban egy 3080 mAh kapacitású akkumulátor található, ami szerintem korrekt üzemidőt biztosít. Az én használati szokásaimmal kb. 6 órás kijelzőidőt tudtam kihozni belőle, egy teljes napot minden esetben kibírt automata fényerővel, Facebook, Messenger, Instagram használattal és minimális játékkal.
A Snapdragon 425 támogatja a Quick Charge 2.0-t, azonban a Xiaomi nem fizetett licenszet, így csak igen lassan tudjuk feltölteni a telefont. Fél óra alatt én 26%-ról 41%-ra tudtam felpumpálni, a teljes feltöltés nagyjából 2 és fél – 3 órát vesz igénybe.
Összegzés
A Xiaomi összességében egy remek belépőszintű phabletet tett le az asztalra, korrekt hardveres képességekkel és gördülékeny szoftverrel. Külön előnyös, hogy a két nanoSIM mellett microSD-t is befogad, azonban vannak egyértelmű gyengeségei is. Kezdhetjük a nem túl minőségi készülékházzal, aztán ott az ujjlenyomat-olvasó hiánya, amit a kicsivel drágább Redmi 4X-ben már megkapunk, illetve megemlíthető a gyorstöltés hiánya is.
A GearBesten ez a telefon 30.000 Ft alatt megvásárolható, viszont ha rendes garanciát szeretnél, akkor kicsivel drágábban, de 40.000 Ft alatt megtalálhatod több hazai viszonteladónál is. Egy biztos: az árát megéri.
Vannak hibák a cikkben. A 3/32 -es verziónál van olyan változat amiben van B20(800).