A Samsung Galaxy J5 (2017) az idei J széria legkeresettebb és legkedveltebb modellje, nem véletlenül. Bizonyos tulajdonságokat tekintve még mindig lehet találni nála jobbat, de ha a J-szérián belül maradunk és mindennapi használatra keresünk mobilt, akkor a J5 is kiváló választás.
A készülék a FirstPhone-tól érkezett hozzánk, így rendes dobozban kaptuk, ilyenbe fogjátok ti is, ha megvásároljátok. Tartozékként egy kezelési útmutatót, egy simtűt, egy microUSB-s adatkábelt, egy fülhallgatót és egy 5V/1,55A töltésre képes hálózati adaptert kapunk.
Dizájn
A J3 2017 dizájnban és anyaghasználatban merőben eltér a J5-től és persze a J7-től, itt már megkapjuk az egyedi antennacsíkozást, ami szerintem különösen impozáns, illetve a készülékház teljes mértékben fémből van, ami igen jó minőségű, tapintásra kellemes és tok nélkül használva sem karcolódott meg a tesztidő alatt.
A J5 2017 mondható az első és legolcsóbb J-szériás mobilnak, melyben ujjlenyomat-olvasó is található. A szenzor érintésre is felold, nem kell benyomni a gombot, 10-ből 9-szer célba is talált, ami elég jó arány. Egyetlen hátulütője van a történetnek, ugyanis mindössze 3 ujjunkat tudjuk beregisztrálni. A home gomb mellett a háttérvilágítást mellőző két érintőgombot kapjuk még.
A kijelző fölött a J3-mal ellentétben már van fényszenzor is, az előlapi kamera 13 MP-es, amihez jár egy LED villanó is. A beszédhangszóró minősége hanghívásnál teljesen korrekt, jól érthető a másik fél, az értesítő LED azonban itt is elmaradt.
A bekapcsoló gomb fölött kapott helyet a fő hangszóró, aminek hangereje és minősége is teljesen elfogadható egy középkategóriás mobilhoz képest. Az elhelyezést a Galaxy A 2017-es széria ihlette és ez érvényes mindegyik idei J okostelefonra is. Alul a jack csatlakozó mellett a kicsit idejétmúlt microUSB portot kapjuk, szívesen láttunk volna már itt is USB Type-C-t, viszont zajszűrő mikrofon itt sem található, ami pedig elvárható lenne. Ennek ellenére a hanghívások minőségével nincsen probléma, tisztán hallható minden.
Akár döntő érv is lehet telefon választásánál, hogy kettő vagy három kártyát képes-e fogadni. Az összes dualSIM-es J okostelefonra érvényes, hogy a két nanoSIM mellett microSD kártyát is képes fogadni, ebben nem kell kompromisszumot kötni.
A hátlapra egy 13 MP-es kamera került egy LED villanó társaságában a szériára jellemző kamerakivágással. Az összeszerelési minőséggel és az anyaghasználattal én teljesen elégedett vagyok, minőségi, kellemes kézben tartani, bár ez már inkább kétkezes mobil.
Kijelző
Ha már a méret, beszéljünk a kijelzőről. A képátló itt 5,2 hüvelyk, a felbontás pedig 1280 x 720 pixel. Közelről nézve azért látszik, hogy nem FullHD a panel, de a kisebb felbontás az üzemidőnél és a teljesítménynél is jól jön. A panel maga itt már Super AMOLED, aminek ugyebár megvannak az egyértelmű előnyei az IPS-sel szemben, azonban a Samsung az Always On kijelzőt meghagyta a J7-nek annak ellenére, hogy a panel nem különbözik. A fényerő teljesen megfelelő, napfényben is kiválóan látható a tartalom.
Szoftver
Szoftveres szempontból a J-széria képviselői már az idei A-szériától is elvárt Android 7.0 Nougat rendszerrel érkeztek, melyen a Samsung Experience felület 8.1-es verziója fut. A Galaxy S8-nál megismert ikoncsomagot és alkalmazás listát találjuk meg itt is, illetve jó pár extra appot is. Megkapjuk a Microsoft Word, Excel, PowerPoint, OneDrive és Skype alkalmazásokat, illetve a Google és a Samsung appjai mellett van egy Magazinok is. Ami viszont már izgalmasabb, hogy itt is megtalálható a biztonságos mappa, ahol jelszóval védhetjük kényesebb adatainkat.
Mivel dualSIM-es a telefon, mi van ha két Viber, Whatsapp vagy Facebook fiókot használunk? A speciális funkciókon belül kapunk erre egy Dual Messenger névre hallgató funkciót, ami alkalmazásonként lehetővé teszi, hogy két fiókot tudjunk használni, ilyenkor az adott appból kettő lesz az alkalmazások között.
A szoftver a megfelelő hardveres támogatottság miatt kiválóan működik, gyors és gördülékeny. A beépített 16 GB tárhelyből 10,9 GB a szabadon felhasználható.
Hardver
A RAM méretét leszámítva a J5 és a J7 2017 is ugyanazon a vason osztozik. Egy 8 magos, magonként 1,6 GHz-en működő, 14 nanométeres Exynos 7870 lapkáról van szó, amiben van egy Mali-T830MP2 típusú grafikus gyorsító. A J3-hoz hasonlóan a J5-ben is 2 GB RAM található, ami mondjuk lehetne 3 GB is, de erre van a J7. Normál használat mellett átlagosan 300-400 MB szabad RAM-unk van.
AnTuTu Benchmark v6.2.7
45793 pont
Geekbench 4
730 / 3671 pont
A Galaxy J5 2017 processzora és grafikus gyorsítója már bírja a nagyobb játékokat is, az Asphalt 8 kiválóan futott rajta, a GTA San Andreas sincs másképp közepes grafikán, maximumon azonban már megmutatkozik, hogy nem csúcskategóriás mobilról van szó.
A készülék a J3-mal ellentétben látja az 5 GHz-es WiFi hálózatokat is, van benne giroszkóp, GLONASS támogatottság, NFC és FM-rádió is. A helymeghatározás házon belül nem túl pontos, átlagosan 10-50 méteres pontossággal találja meg magát.
Kamera
A kamerák mindkét oldalon igen jól sikerültek! Az előlapi kamera ugyan fix fókuszú, de 13 MP-es és f/1.9-es rekeszértékkel bír, amivel már sokkal minőségibb szelfiket lehet készíteni, mint a kistestvérrel.
A hátlapi szenzor is 13 MP felbontású, a rekeszérték azonban f/1.7, amivel sokkal több fény jut a szenzorba, ezáltal korlátozott viszonyoknál sem készülnek rossz felvételek. A kisebb rekeszérték jobb mélységérzékelést is von maga után, ez látszik is a képeken, a színek szépek, a részletgazdagság is a helyén van, középkategóriás mobil létére elég korrekt kamerát kapott. A képek teljes méretben Google Drive mappánkban érhetőek el.
A felület a Galaxy S8-nál megismert, jobbra legyintve a módokat érhetjük el, balra pedig a filtereket. A videórögzítés továbbra is FullHD 30fps-ben történik, amivel szintén nincs gond, de mivel stabilizálás nincs, így valamilyen szinten mindig remegni fognak a felvételek.
Akkumulátor
Üzemidő szempontjából szerintem elégedettek lehetünk a mobillal. Az 5,2 hüvelykes HD kijelző és a 14 nanométeres lapka mellé egy 3000 mAh kapacitású akkut kapott. Egy feltöltéssel akár 2 napot is kibír, készenlétben pedig különösen jól bírja. Az akku 18 és fél órányi videólejátszásra és majdnem 11 órányi böngészésre alkalmas. Az üzemidő határozottan jobb a tavalyi modellhez képest. Ez ugyanúgy elmondható a töltési időről is, ugyan gyorstöltésre nem képes a telefon, a gyári töltővel kb. 130 perc alatt tölthető fel teljesen.
Összegzés
Összességében egyáltalán nem rossz a készülék, a tavalyi modellhez képest hardveresen, kamerában és üzemidőben is fejlődött. Az anyaghasználat remek és noha az előlapi üveg típusa nem ismert, a készülék minősége a felsőkategóriába elemné. A J3 2017 ezen példánya a FirstPhone-tól jutott el hozzánk, az ára pedig 80 és 90.000 Ft közé tehető. Két év gyártói garanciával kék-ezüst, arany és fekete színekben kapható.
Szia, sajnos a kézikönyveket mostanság nem adják a telefonokhoz. Szombaton vettem egy J5 2017-et, és még aneten sem találtam hozzá kézikönyvet. Még egy nyomorult fórumot sem találhatm, ahol esetleg kérdezni tudnék. Nem tudom tudsz e segíteni nekem abban, hogyan tudok a telefonszámokhoz saját csengőhangot és hívóképet csatolni? Előúre is köszi a választ. Üdv: Csilla
???? A samsung oldalán van fent kézikönyv.
Heló. Nem nagyon találok ilyen hibáról semmit:
Kijelzőn a messenger értesítő buborékra kattintva egy fehér sáv jelenik meg alul a kijelzőn nem használt alkalmazások ikonjaival, és bezárni is csak minden mással együtt lehet. A messengert pedig nem nyitja meg. Ez mitől lehet? A bemutatott készülékről van szó
Szia, sajnos a kézikönyveket mostanság nem adják a telefonokhoz. Szombaton vettem egy J5 2017-et, és még aneten sem találtam hozzá kézikönyvet. Még egy nyomorult fórumot sem találhatm, ahol esetleg kérdezni tudnék. Nem tudom tudsz e segíteni nekem abban, hogyan tudok a telefonszámokhoz saját csengőhangot és hívóképet csatolni? Előúre is köszi a választ. Üdv: Csilla
???? A samsung oldalán van fent kézikönyv.
Heló. Nem nagyon találok ilyen hibáról semmit:
Kijelzőn a messenger értesítő buborékra kattintva egy fehér sáv jelenik meg alul a kijelzőn nem használt alkalmazások ikonjaival, és bezárni is csak minden mással együtt lehet. A messengert pedig nem nyitja meg. Ez mitől lehet? A bemutatott készülékről van szó