Hirdetés

Ha azt mondjuk, hogy dokkoló, akkor több mindenre is lehet asszociálni: vannak például a hagyományos értelemben vett laptop dokkoló egységek, amire egyedi interfészen keresztül, a gyártó saját megoldásával lehetett „dokkolni” a laptopot, gondolhatunk a mobilos megoldásokra, például a Samsung DeX Padre, illetve vannak a hordozható dokkoló egységek, portreplikátorok, másnéven az USB HUB-ok.

Samsung DeX Pad 2018-ból: azóta már dokkoló nélkül is működik a DeX

A hagyományos dokkolók manapság már nem olyan elterjedtek, főleg a nagyobb sebességű USB szabványok megjelenése óta. Mindenesetre a maga idejében kifejezetten hasznos volt, egy mozdulattal munkaállomássá alakíthattad a laptopot és máris használhattad a temérdek rajta lévő portot.

Egy hagyományos laptop dokkoló

Az USB-C és az ultravékony laptopok elterjedésével a dokkoló is átalakult, a 2016-os MacBookok megjelenésével váltak ezek széles körben (sajnos) szükségessé. A vékony laptopokra már nem fért rá az Ethernet, a HDMI, sok esetben már az USB-A sem vagy ezekből is nagyon kevés. Vannak hordozható megoldások is, ha esetleg útközben van szükséged az extra portokra, ezekből elég sokat próbáltam az elmúlt években.

Akadnak azonban fix dokkolók is akár külső áramforrással, mint a korábban tesztelt, moduláris Kingston Workflow Station.

A nagyon radikális portmegvonás a laptopoknál sok szempontból kellemetlen volt, nem egyszer jártam én is úgy, hogy elfelejtettem magammal vinni az USB HUB-ot és nem tudtam lementeni a felvételeimet a kameráról, csak kerülőúton.

A gyártók tanultak a hibákból és igyekeznek megtalálni az arany középutat, hogy ne csak USB-C porttal kelljen gazdálkodni, de a laptop legyen olyan vékony, amennyire csak lehet. Mindenesetre idővel a dokkolók is fejlődtek és az igény még ma is megvan rájuk.

Hirdetés
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.