A Xiaomi Mi 8 globál verziója volt nálunk az elmúlt két hétben, amit elsődleges készülékként használtam a mindennapokban. Szuper élmény volt használni, sehol egy megakadás, a mobil hozta az általam is elvárt szintet.
Ha belekukkantunk a dobozba, akkor először egy külön fakkban megtaláljuk a szokásos, ajándék szilikon tokot, a használati útmutatót és van egy Type-C – jack adapterünk is, alatta a mobil lapul, őt kiemelve pedig a 18W-os gyorstöltő fejet és az USB Type-C adatkábelt találjuk.
Dizájn
A készülék dizájnjával kapcsolatban sok mondanivalóm nincsen, ugyanis ha ránézel, magáért beszél. A Xiaomi Mi 8 is egy notch-os, hátlapi ujjlenyomat-olvasót és vertikális kameraelrendezést felvonultató okostelefon, ami anyaghasználat szempontjából hozza a prémium kategóriától elvárható szintet. Mindkét oldalon Gorilla Glass 5-ös üveget fogunk találni, ami a hátlapon ráadásul minimálisan ívelt, a keret pedig 7000-es szériájú alumíniumból készült.
A jobb oldalon kapott helyet a bekapcsológomb és a hangerőszabályzó, fent mindössze a zajszűrő mikrofon található, a bal oldal a két nanoSIM tálcájáé, alul pedig a mikrofon és a hangszóró fogja közre az USB Type-C portot. Amit tehát innen már látunk, hogy nincs jack csatlakozó és microSD bővíthetőség a telefonban.
A kijelző fölött megtaláljuk a Xiaomi – Apple Face ID mintára épülő – infravörös arcfeloldó rendszerét, ami sötétben is kiválóan működik, pontos és gyors, hasonlóan a hátlapi ujjlenyomat-olvasóhoz.
Fontos, hogy az arcfelismerés Magyar régiónál nem található meg, így ha használni szeretnétek, állítsátok át a régiót Indiára, ezután megjelenik az arcadatok kezelésének lehetősége.
A Mi 8 csak egy hangszórót kapott, de az viszont jól szól, erőteljes és a maximális hangerő is megfelelő. A mobilt kellemes kézben tartani a lekerekített, ívelt formavilág miatt, súlyra 175 grammot nyom, szerintem pont ideális, amit viszont fontosnak tartok megemlíteni, hogy vízállósági tanúsítványt nem kapott, tehát nem vízálló a készülék.
Kijelző
Beszéljünk kicsit a kijelzőről, ugyanis a Xiaomi itt megtört egy hagyományt azzal, hogy IPS helyett Super AMOLED kijelzőt használtak. Ennek a felhasználók kétségkívül örülnek, hisz a megjelenítés így sokkal kontrasztosabb és persze hatékonyan használható az Always-On kijelző funkció is.
A megjelenítő 6,21 hüvelykre sikeredett, a felbontása pedig 1080 x 2248 pixel. Amennyiben nem tetszik a notch, van lehetőség az elrejtésére is. A panel HDR10 támogatottságot is élvez, tehát a színek élénkek, jobbak egyébként a betekintési szögek is, illetve a maximális fényerő is határozottan jobb, mint egy IPS-es modellnél.
A kijelzőre én úgy gondolom, hogy ráfért ez a frissítés. Amennyiben nem tetszene az alapértelmezett színhőmérséklet, úgy a megjelenítési beállítások között van lehetőség ennek testreszabására is.
Szoftver
A Xiaomi Mi 8 szoftveresen pont a tesztidő alatt újult meg, ugyanis megérkezett rá a stabil, globál verziós MIUI 10 felület, ami jelenleg még Android 8.1 Oreo alapokon nyugszik.
A MIUI 10 sok újdonsággal és kényelmi funkcióval bővült, többek között átalakították az értesítési panelt, ami egyébként nekem sokkal jobban tetszik, ezenfelül megjelent a témázási lehetőség, ami MIUI 9 alatt nálam nem volt (mint kiderült ez az indiai régió miatt van).
A hangerőszabályzó a kijelzőn sokkal szolidabban jelenik meg, nem vesz el annyi helyet a kijelzőn, a telefon emellett persze megőrizte a MIUI 9 funkcióit is, úgy mint a második asztalt, a gombfunkciókat, ugyanúgy van gesztusvezérlésre lehetőség és aminek örülök, hogy a dupla koppintásos ébresztés sem maradt el.
A MIUI 10 frissítés kevesebb mint 500 MB volt a Mi 8-on, eddig semmi problémám nincs vele, úgyhogy érdemes frissíteni.
Hardver
A Mi 8-at egyértelműen csúcshardver jellemzi. A Snapdragon 845-ös rendszerchip adott, mellé kiszereléstől függően 6 vagy 8 GB RAM jár, a tárhely pedig 64/128 vagy 256 GB lehet. Úgy válasszatok modellt, hogy a Mi 8 nem bővíthető, ezt érdemes észben tartani. A nálam lévő 128-as modellnél 111 GB a szabadon felhasználható tárhely.
AnTuTu Benchmark | 285189 pont |
Geekbench 4 | 1834 / 7189 pont |
A telefon mindennemű játékkal simán megbirkózik, ez nem is kérdés, hibátlanul és gond nélkül fut a PUBG Mobile, a GTA San Andreas, de az Asphalt 9 is, a melegedés pedig nem volt számottevő.
Adatkommunikáció szempontjából Bluetooth 5.0, kétsávos WiFi, NFC és elég pontos dual GPS rendszer jellemzi GLONASS, BDS, GALILEO és QZSS támogatottsággal.
Kamera
Kamerákat tekintve a telefon szintén az élmezőnybe tartozik, de vannak nála sokkal jobbak is, mint például a Huawei P20 Pro, a Galaxy S9 vagy épp az új iPhone-ok.
Az előlapon egy 20 MP-es, f/2.0 rekeszértékű kamera van, amivel elég korrekt szelfiket lehet készíteni, a hátlapon pedig két 12 MP-es egységet találunk, a fő kamera f/1.8-as rekeszértékkel, dual pixel autófókusszal és 4 tengelyű optikai képstabilizátorral bír, a másik pedig egy f/2.4-es rekeszértékű telefotó lencse, ami a 2x-es optikai zoomot teszi lehetővé. A képeket teljes méretben Google Drive mappánkban találjátok meg.
A képek egyébként teljesen rendben vannak. Korlátozott fényviszonyok mellett nem érdemes zoomolni, hisz a telefotó kamera rekesze jóval kisebb, de normális viszonyok között viszont éles és részletgazdag fotókat kapunk, a színek szépek, a szaturáció nincs túltolva, a nagy kontrasztú jeleneteknél is megállja a helyét dinamikatartomány tekintetében.
Természetesen van benne AI rásegítés is, ami felismeri az adott jelenetet és annak megfelelően ad hozzá egy kis kontrasztot vagy épp szaturációt, ezt persze ki lehet kapcsolni.
Ha videórögzítés, akkor maximum 4K@30FPS áll rendelkezésre, a videók élesek, a készülék árához képest teljesen korrektek a felvételek (a hang nem annyira jó, lásd a fenti videótesztben), de persze vannak nála jobbak is.
Akkumulátor
A Xiaomi Mi 8 energiaellátásáról egy 3400 mAh-s telep gondoskodik, ami az én tapasztalataim alapján 2 napot is simán kihoz a készülékből. Vegyes használattal nálam a 6 órás kijelzőidő volt a jellemző, ami szerintem egyáltalán nem rossz, ez köszönhető a hatékony processzornak is, átlagosan 2 naponta kellett töltenem.
Elméletileg a telefon támogat Quick Charge 4.0+ gyorstöltést is, de ehhez kell egy szabványos töltő is, de a gyári QC 3.0-s töltővel is nagyjából 1 óra 40 perc alatt fel lehet tölteni az akkut, tehát nem kell sokáig nélkülözni a telefont.
Összegzés
A Xiaomi Mi 8 egy remek készülék, az én igényeimnek abszolút megfelelt, fürge, szép a kijelző, van elég tárhely, funkciókban gazdag a szoftver, a kameraképek is jók, illetve üzemidőben sem utolsó.
Hozzánk a Gearbesttől jutott el a mobil, ott nagyjából 122.000 Ft-ért viheted haza, de a hazai viszonteladók kínálatában is megtaláljátok, hazai garanciával. Ebben az árkategóriában a legjobbak között van, bátran merem ajánlani.
Hirdetés