Hirdetés
A Samsung idén az A-szériát is megreformálta. Először a Note-szériánál történt meg az, hogy kihagyták a 6-os számot, hogy a Galaxy S-szériával szinkronban legyen a számozás, most pedig ugyanezt megcsinálták az A-szériával is, nincs se A3, se A5, hanem csak az A8. Így, hogy nincs az előbb említett két modell, keletkezett egy kis piaci rés, amit szerintünk majd a J-szériával fognak befoltozni.
Tavaly a Galaxy A5 (2017)-re mondtam azt, hogy az gyakorlatilag egy S7 Lite. Hasonló formaterv, gyengébb hardver. Ugyanígy az A8-ra is rámondható az S8 Lite kifejezés ugyanezen okok miatt.

Dizájn

Néha akaratlanul is az S8-hoz fogom hasonlítani az A8 (2018)-at, ugyanis nem lehet elmenni amellett, hogy nagyon hasonlít egymásra a két mobil. Mi egy sajtós dobozban kaptuk a telefont, de ha te megveszed, akkor kapsz egy hálózati adaptert, egy adatkábelt, egy simtűt és egy Samsung fülhallgatót tartozékként.
Kezdjük a hátlappal. A Samsung az A8-nál korrigálta az S8 talán legnagyobb hibáját, végre a kamera alá került az ujjlenyomat-olvasó, ami ezáltal sokkal elérhetőbb helyen van, ezt követi majd az S9 is. A szenzor gyorsan felismeri az ujjamat és a kijelző is hamar felvillan. A hátlapon ezen felül a 16 MP-es kamerát és az egy szem LED villanót találjuk.
A keret körbe fényesre csiszolt alumínium és ha oldalról nézzük a telefont, akkor látható, hogy a hátlapi üveg ívelt, ennek köszönhetően kényelmesebb is kézben fogni. Alul kapjuk az USB Type-C portot, a mikrofont és a jack csatlakozót, fent pedig a zajszűrő mikrofont és egy tálcát. Ide egy microSD-t és egy nanoSIM-et tehetünk és ami jó hír, hogy a telefon bal oldalán szintén van egy tálca, ahol még egy nanoSIM elfér. Így aki ezt a telefont választja, annak nem kell kompromisszumot kötnie a dualSIM és a bővíthetőség között.

A Samsung egyelőre csak a Note és az S-szériánál tett dedikált Bixby gombot a telefonra, ez itt kimaradt, a jobb oldalon a 2017-es A-szériánál megszokott hangszóró-elhelyezést láthatjuk. Ez továbbra is megosztó, valakinek bejön, valakinek nem és van, akit egyáltalán nem foglalkoztat.
Beszédhívások során mindkét oldalon jó volt a hangzás, a fő hangszóró minősége kiváló, illetve a hangereje is elegendő, a hangzás viszont továbbra is mono.
Ha rátérünk az előlapra, akkor a kijelzőnél az LG G6 vonalvezetését fedezhetjük fel. Az S8-cal ellentétben itt a szélek nem íveltek, viszont a sarkok lekerekítettek. Ugyanilyen kialakítással bír az LG Q6 és az új Xiaomi Redmi 5 is.
A Galaxy A8 kijelző alatti területe üres, fölötte pedig a beszédhangszórón, a közelségérzékelőn és fényszenzoron, valamint az értesítő leden kívül két kamerát is találunk. Ez az egyik szignifikáns változás a tavalyi A-szériához képest.

Összegezve a külsőt nekem nagyon bejön, a kisebb kávák és a lekerekített sarkok izgalmassá teszik a telefont, az ujjlenyomat-olvasó végre elérhető helyen található, az IP68-as vízállósági tanúsítvány itt is jelen van, az anyaghasználat és az összeszerelési minőség is kiváló, az üveg mindkét oldalon Gorilla Glass 4.

Kijelző

A Samsung kijelzőkre megjelenítés szempontjából nem szoktam panaszkodni, most sem fogok. Az előlap 75%-át fedi le az 5,6 hüvelykes kijelző, ami az S8-nál megismert Infinity Display fantázianevet is megkapta. A képarány 18,5:9-hez, a felbontás pedig FHD+, pontosan 1080 x 2220 pixel.
Samsungról van szó, tehát a panel Super AMOLED és a tavalyi A-szériához hasonlóan itt is megtaláljuk az Always-On Display funkciót. Mivel a home gomb már itt sincs a kijelző alatt, ezért helyette a kijelzőn kapunk egy érintésérzékeny felületet. Ez itt nem nyomásérzékeny, mint az S8-nál, a kijelzőt dupla érintéssel tudjuk felvillantani.
A megjelenítési minőségre abszolút nincs panaszom, a Samsungtól megszokott minőséget hozza az A8, a tavalyi A5-höz képest a kijelző képátlója nagyobb lett, a sarkait lekerekítették, de a nyújttott képarány miatti plusz pixeleket leszámítva a felbontás ugyanaz maradt.
Akinek esetleg nem tetszene a kijelző színhőmérséklete, az 4 megjelenítési mód közül válogathat a beállításokon belül, sőt az RGB skálán színenként is állítható a megjelenítés. Az S8-nál már tisztáztuk, de most is érdemesnek tartom elmondani, az Always-On home gomb nem fog beégni, ugyanis bizonyos időközönként változtatja a helyzetét úgy, hogy azt mi szemmel nem vesszük észre.

Szoftver

Hiába 2018-as a telefon, az Android főverzió 2016-os. Örültünk volna, ha Oreóval jelenik meg az idei A-széria, helyette Android 7.1.1 Nougat alaprendszert és Samsung Experience 8.5-ös felületet kaptunk. A telefonon a Google 2017. decemberi biztonsági csomagja található, ilyen szempontból nincs lemaradva.

Ami a tavalyi A-szériához képest újdonság, az a navigációs sáv a kijelző alján. A gombok sorrendje felcserélhető, a háttérszín változtatható, sőt a sávot is el lehet rejteni. Bixby gomb ugyan nincs rajta, de a Bixby kezdőképernyőt megtaláljuk a bal főképernyőn, de ha ezt nem szeretnénk, ki is kapcsolhatjuk.
A felület Samsunghoz híven jól testreszabható, rengeteg extra funkcióval vértezték fel, van eszköz karbantartó, kékfényszűrő, Game Launcher, egykezes mód, osztott képernyős mód és Dual Messenger funkció is, amivel két külön fiókot használhatunk egyszerre.

Ami szintén újdonság – a tavalyi modellekhez képest -, az az arcfelismerés. Az ujjlenyomat-olvasón kívül arcunkat is felismeri a telefon, ami igaz, hogy nem olyan fürge mint a OnePlus 5T-nél, de nem is olyan rossz. Ez arra az esetre jó, ha asztalon hever a telefon, bár lehet, hogy hamarabb lerajzolnám a mintát, mire felold.

Hardver

Hardveres szempontból a Galaxy A8 (2018) erősebb lett, mint a tavalyi A-szériá, viszont a rendszerchip gyengébb a Galaxy S8-énál és ez így rendjén is van.
Az A8-ban egy Exynos 7885 rendszerchip és egy Mali-G71 típusú grafikus gyorsító található. A processzorban 2 db Cortex-A73-as mag dolgozik 2,2 GHz-en, valamint 6 db Cortex-A53-as mag 1,6 GHz-en. RAM-ból 4 GB-ot kapunk, a belső tárhely pedig a hazánkban forgalmazott modellek esetében 32 GB, amiből 24,4 GB a szabadon felhasználható.
AnTuTu Benchmark 83901 pont
Geekbench 4 1509 / 4347 pont
A hardver egy átlagos felhasználónak teljes mértékben elegendő. A telefont pár napig elsődlegesként használtam és az általa nyújtott sebességgel én teljesen elégedett voltam. A szoftver nem akadozott, a 4 GB RAM bőven elég arra, hogy az appok a háttérben is megmaradjanak, illetve a kisebb-nagyobb játékok is simán futottak. Szerintem többre nincs is szükség.
Adatkommunikációt tekintve támogatja a 802.11 a/b/g/n/ac WiFi szabványokat, van benne Bluetooth 5.0, A-GPS és GLONASS támogatottság, FM-rádió és NFC is, így alkalmas mobilfizetésre is.

Kamera

Az előlapon egy helyett két szenzort találunk, melyek felbontása 16 és 8 MP, a rekeszérték pedig f/1.9. A Galaxy A5 (2017)-ben is ugyanilyen 16 MP-es előlapi kamera volt, csak itt kiegészült egy másodlagos szenzorral. Miért?
A Galaxy Note8-nál debütált a Samsung duál kamerás megoldása, ennek egyik funkciója az Élő fókusz. Ez is gyakorlatilag a háttérmosásról szól, viszont valós időben és utólag is állíthatjuk a bokeh effekt erőteljességét. Ez alapvetően jól működik, de a hajvégekkel ennek is meggyűlik a baja. A kameraképek teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatóak.

A hátlapi kamera felbontása a tavalyi modellekhez képest nem változott, maradt 16 MP, viszont a rekeszérték f/1.9-ről f/1.7-re nőtt. A fókuszálás fáziskülönbség-alapon működik, a kameraképek szépek, részletgazdagok, fotózásra is bátran merem ajánlani az újdonságot.
A szoftver jól kezelhető, állítható a képméret és a videók felbontása mindkét oldalon, van hangvezérlés, gyorsindítási funkció, vannak különböző kiterjesztett valóság matricák és egyéb nyalánkságok is. Amit kiemelnék, az a Bixby Vision: ezzel a kamera előtt látható tárgyról indít a telefon keresést, így tudtam meg egy növényről, hogy mi is a neve és ezáltal, hogy milyen igényei vannak.

Noha optikai képstabilizálás az nincs a kamerában, elektronikus van, így a felvételek stabilabbak lehetnek, ezt ki-be kapcsolatjuk. Amit egyedül hiányolok, az a 4K videórögzítés, a Galaxy A8 (2018) ugyanis csak FullHD@30FPS-ben képes videót felvenni, erről a fenti videós tesztben láthattok mintát.

Akkumulátor

A Samsung Galaxy A5 (2017), a Galaxy A8 (2018) és a Galaxy S8 akkumulátora is ugyanakkora, 3000 mAh kapacitású. Az üzemidőt nagyban befolyásolja a processzor energiatakarékossága és a kijelző mérete, az A8 pedig pont középen helyezkedik el.
Sajátként használtam pár napig és az én szokásaimmal 3 órás kijelzőidőt sikerült elérnem. Sokat voltam kint, úgyhogy a fényerő maximumon volt, nem játszottam, inkább a közösségi oldalakat böngésztem és fotóztam.

Délelőtt 100%-ról indultam és este 11-kor volt 24%-on. Átlagosan az egy napos üzemidő mondható ki rá. Természetesen ez nagyban függ a felhasználó szokásaitól, aki közepes fényerőn, takarékosabban használja a telefont, az két napot is kibírhat vele, illetve 5 órás kijelzőidő is kihozható belőle. A gyorstöltés szerencsére adott, másfél óra alatt teljesen feltölthető az akku. Az üveg hátlap ellenére a vezeték nélküli töltés sajnos kimaradt.

Összegzés

A Samsung Galaxy A8 (2018) egy remekre szabott készülék, csinos, nagy a kijelző, a felhasználói élmény zökkenőmentes, a hardver elegendő, az üzemidő átlagos.
Az ajánlott fogyasztói ár 159.990 Ft, de már most lehet kapni ennél olcsóbban is. A telefon elérhető fekete, arany és levendula színekben, a kártyafüggetlen piacon csak dualSIM-es változatban, a Telekom is így, kártyafüggetlenül adja, a Vodafone és a Telenor kínálatában pedig egykártyásként vehető meg.
A Galaxy A8 (2018)-nak az árazást tekintve vannak azért elég combos ellenfelei, szerintem vitathatatlan, hogy jól sikerült mobil, az ár pedig úgyis megy majd lentebb is.
Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
10
Szoftver
9
Hardver
9
Kamera
9
Akkumulátor
8
Ár/érték arány
8
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
samsung-galaxy-a8-2018-tesztAz A-széria 2017-ben több hasznos újdonságot hozott magával, idén új elgondolással, +1 kamerával és S8-asított formavilággal jellemezhető a történet.