Hirdetés

A OnePlus 5T a gyártó idei utolsó, 2017-esített csúcstelefonja, ami nem sokban különbözik az elődmodelltől, viszont pont azokra az újításokra fókuszáltak, amelyeket az évjárat megkövetelt.

Dizájn

A dobozban tartozékként van egy plusz szilikon tok, amit minden vásárló ajándékba kap. Ilyet a OnePlus 5 mellé anno nem adtak, ez dicséretes. Viszont fülhallgató továbbra sem jár, amit még kapunk az egy simtű, egy 20W-os Dash Charge adapter és egy piros USB Type-C adatkábel. Ahogy azt a rövid bemutatóban is említettem, a készülék doboza nagyon igényesen kialakított és rendezett, a kicsomagolás is gyakorlatilag élmény.

Ami plusz pont, hogy gyárilag van az előlapján egy fólia, így a karcoktól egyáltalán nem kell félteni, hátulról pedig védi a szilikon tok. A hátlapon egy nagy és egy apró változás vehető észre. A kijelző képaránya miatt a hátlapra került az ujjlenyomat-olvasó, illetve a kameradudor is nőtt minimálisan. A készülékház továbbra is alumíniumból van, fizikai méreteit tekintve is alig változott. Elképesztően kényelmes és kézreálló, ahogy a OnePlus 5 is volt, a készüléknek van egy bizonyos atmoszférája, nehéz ennél jobban kifejezni, van egy bizonyos érzés az emberben, hogy ez nem egy tömegtelefon annak ellenére, hogy úgy néz ki, hanem ez egy OnePlus.

A telefonon továbbra is van 3,5 mm-es jack csatlakozó alul, középen kapjuk az USB Type-C portot, valamint a hangszórót és a mikrofont. Mono hangzással bír, a hangszóró maximumon sem torzít és recseg, a hangerő teljesen megfelelő. Noha nem olyan jó a hangzás mint egy iPhone 8-nál, de az árához képest elég jó. A jobb oldalra került a bekapcsológomb és a két nanoSIM tálcája, de microSD-s bővítési lehetőség továbbra sincs. Balkéz felől van a hangerőszabályzó és a némító kapcsoló, amivel először ne zavarjanak módba kapcsolhatjuk a telót, majd teljesen felnyomva rezgőbe, de beállíthatjuk némára is.

A kijelző fölött megkapjuk ugyanazt a 16 MP-es kamerát, ami az elődmodellnél volt, illetve ugyanazokat az elemeket, természetesen értesítő LED itt is. Az ujjlenyomat-olvasó áthelyezésének sokan örülnek, viszont ha az asztalon van a telefon, akkor feloldható az arcunkkal is anélkül, hogy gombot kellene nyomni.

Anyaghasználat szempontjából szerintem abszolút rendben van a telefon, minőségi, erős fém ház és Gorilla Glass 5 üveg jellemzi, ami bőven megfelel az elvárásoknak. Az összeszerelési minőség hibátlan, meg se nyekken, ha próbálom hajlítgatni.

Kijelző

Általánosan a legnagyobb különbség a OnePlus 5 és az 5T között, az a kijelző. Nőtt a képátló, változott a képarány és ezáltal a felbontás is. A képátló 6,01 hüvelykre nőtt, a 2017-es trendnek megfelelően a képarány 18:9 lett, tehát pontosan kétszer magasabb, mint amilyen széles, a felbontás pedig FHD+, tehát 1080 x 2160 pixel. Maga a panel továbbra is Optic AMOLED, ahogy a bemutatóban is elmondtam, az itt is érvényes, tehát minőségi a panel, a színek teltek, gazdagok, a tartalom kellőképpen kontrasztos, de akinek esetleg nem tetszene a színhőmérséklet, az a beállításokon belül tudja kalibrálni. Támogatott az sRGB és a DCI-P3 színtér is, mivel alapvetően OLED a panel, így a betekintési szögek teljesen rendben vannak, illetve a kb. 440 nit maximális fényerő is elegendő verőfényes napsütésben is.

Itt is megtalálható az Ambient Display funkció, ami szürkeárnyalatosan bekapcsolja a kijelzőt, ha jön valamilyen értesítés, illetve bekapcsolható, hogy ha felemeljük a telefont, akkor felvillan az óra és hogy van-e valamilyen értesítés és mivel fekete-fehéren jelenik meg a tartalom, ez gyakorlatilag alig fogyaszt.

Szoftver

A szoftverben nem sok különbség vehető észre, de az egyik az különösen fontos. Kezdjük az alapokkal. Android 7.1.1 alapokon futó OxygenOS 4.7.2 rendszert találunk meg a OnePlus 5T-n, a legfrissebb biztonsági csomag pedig tesztünk készültekor az októberi volt. A felület továbbra is nagyon hasonlít a gyári Google Androidra, aminek megvan a maga szépsége, de vannak azért extra funkciók is. Ilyen például a Shelf, ami a főképernyő bal oldalán található widget központ, itt készíthetünk jegyzeteket, láthatjuk a leggyakrabban használt appokat és a készülék állapotát, de igényeinknek megfelelően extra widgeteket is kitehetünk ide.

Ezen felül a Gombok menüponton belül különböző eseményeket adhatunk hozzá a három navigációs gomb hosszú és dupla érintéséhez, ami különösen hasznos, főleg ha egy gyakori appot gyorsan el szeretnél érni. A Kézmozdulatokon belül gesztusokat állíthatunk be, ezek közül én a dupla koppintásos képernyőébresztést használtam így, hogy a hátlapra került az ujjlenyomat-olvasó. Ehhez kapcsolható az 5T-ben lévő arcfelismerési funkció is, ami szoftveres megoldás, tehát elvileg a OnePlus 5 is képes lenne rá, de egyelőre csak az 5T tudja. Nem olyan komoly a rendszer, mint az iPhone X-nél, de ez szerintem jóval gyorsabb, felismer szemüveggel és anélkül is, viszont egy rólam készült fotóval nem old fel. Beállítható, hogy a kijelző felvillantása után egyből oldjon fel a képernyőzár, ami kényelmetlen lehet, ha csak az időt néznéd meg, ezért hozzáadható egy plusz felfelé legyintés is. Szerintem kiváló munkát végeztek az arcfelismeréssel, meggyorsítja a feloldási folyamatot, ha pl. az asztalon van a telefon, de sötétben használhatatlan, oda marad az ujjlenyomat-olvasó.

A szoftver egyébként megy mint a villám, a gyári appokon és a Google alkalmazásokon kívül mindössze egy Community nevű appunk van, amin keresztül a OnePlus fórumához lehet hozzáférni, nincs más sallang applikáció, a beépített 64 GB tárhelyből 50 GB a szabadon felhasználható, de ugyebár van 128 GB-os modell is, akinek ez nem lenne elég.

Hardver

Ez a terület, ahol semmiben nem változott a OnePlus 5-höz képest. A processzor továbbra is egy Snapdragon 835, amihez egy Adreno 540-es grafikus gyorsítót társítottak, LPDDR4X RAM-ból modelltől függően 6 vagy 8 GB-ot kapunk, az UFS 2.1 tárhely pedig 64 GB vagy 128 GB.

AnTuTu Benchmark v6.2.7 181512 pont
Geekbench 4 1964 / 6801 pont

Androidos berkeken belül bőven benne van a toplistában, ár/érték arány szempontjából pedig pláne. Játékokat tekintve a hardver gyakorlatilag mindenre elegendő, kiválóan futnak a kisebb és az erősebb játékok is. Kipróbáltam többek között az Asphalt 8-at és a GTA San Andreas-t, egyikkel sem volt gond, a készülék fürge játék közben is, nem melegszik és a kilépés is gyorsan lezajlik. Hosszú játékidő után azért érezhető egy kicsi melegedés, de a poroltót ezért nem kell elővenni.

A hardverhez tartoznak a szenzorok és a chipek is, így itt megemlíteném, hogy a készülékben van B20, Cat.12-es LTE-re képes, ami elméletben 600/150 Mbps sebességet jelent. A helymeghatározásban a GLONASS és a GALILEO támogatottság van segítségünkre, a kamerák alatt találjuk az NFC-t, illetve Bluetooth 5.0-t is kapott. Az infrát leszámítva nincs okunk egyáltalán panaszkodni.

Kamera

Az előlapi kamera teljesen ugyanaz, mint ami a OnePlus 5-ben volt. 16 MP-es Sony IMX371-es szenzort kapunk f/2.0 rekeszértékkel. A kamera ugyan fix fókuszú, mégis egész jó szelfiket lehet vele készíteni. Néhány idei csúcstelefon előlapi portréra is képes, erre a OnePlus 5T-nél nem számíthatunk.

A hátlapon maradt a 16 + 20 MP-es kombó, viszont a telefotó kamera helyett normál látószögű lencsét kapunk nagyobb, f/1.7-es blendével. A Huawei dolgozik hasonló megoldással, viszont ott az egyik kamerán nincs színszűrő, így valódi monokróm fotókat lőhetünk, itt viszont még a kamerák gyújtótávolsága is ugyanaz. A telefon így is képes 2x-es optikai zoomra, az f/1.7-es rekeszértékeknek köszönhetően a korlátozott fényviszonyok közötti fotózás jobb lett a OnePlus 5-nél, bár azért egy Note8 vagy egy Mate 10 jobbra képes, de vegyük azt is figyelembe, hogy 156.000 Ft-ba kerül az 5T. A fotók egyébként szépek szerintem, a színeket jól reprodukálja, nincsenek túlszaturálva, de nem is élettelen a téma. A fotók teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatók.

A portré fotókban rejlik igazán a OnePlus 5T kamerájának ereje, ugyanis ezek kifejezetten jók. A fókuszban lévő objektum és a háttér elszeparálása nagyon jól működik, nem nagyon vannak kihagyott részek és az átmenet sem annyira agresszív az éles és a homály határán. Optikai képstabilizálás nincs a kamerákban, viszont elektronikus van. A videórögzítés 4K@30FPS-ben és 1080P@60FPS-ben történhet, a OnePlus 5-nél csak FHD esetében volt stabilizálás, viszont itt már 4K-nál is elérhető.

Akkumulátor

Az üzemidőről továbbra is egy 3300 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, ez nem változott, azonban a képátló nőtt. Szintetikusan nem mértem az üzemidőt, de ahogy arra számítani lehetett, picivel rövidebb ideig bírja, mint a OnePlus 5. Az én használati szokásaimmal nagyjából 4 órás kijelzőidőt tudtam elérni, egy teljes napot kibírt egy feltöltéssel, nagyjából ugyanott végez üzemidőben, mint az iPhone 8 Plus és a Galaxy S8+. Ami viszont impresszív, az a töltés. Az 5V4A-es Dash Charge töltővel fél óra alatt több mint 60%-ot tudunk a készülékbe pumpálni és nagyjából 1 óra alatt teljesen feltölthető úgy, hogy nem melegszik közben a teló.

Összegzés

A OnePlus 5T frissítéseit mondhatni igényelte a piac, 2017-es trendeknek megfelelően frissítették a mobilt, erősebb nem lett, viszont a kijelzőn módosítottak, az ujjlenyomat-olvasó helye változott és a kamerákkal babráltak egy keveset. Továbbra sem bővíthető, nem vízálló és ha már 2017 végi telefon, illett volna Oreóval kiadni. OnePlus 5-ről nem éri meg váltani, viszont korábbi modellekről már igen, illetve ha egy erős mobilt keresel 155.000 Ft környékén, akkor a OnePlus 5T egy kiváló opció.

2 év garanciával megvásárolható a OnePlus.net oldalról.

Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
9
Szoftver
10
Hardver
10
Kamera
8
Akkumulátor
9
Ár/érték arány
10
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
oneplus-5t-tesztA OnePlus 5T noha nem sokban különbözik az elődmodelltől, mégis elmondható, hogy megéri az árát, sőt ezen az áron aligha találni jobbat.

2 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Hi, már rég megakartam kérdezni…mit jelent a kijelzőidő pontosan?
    Köszönöm

  2. Bár három hónapos a kérdés így valószínűleg a válasz már tárgytalan, azért ha utolér már nem volt hibába.

    A kijelzőidő az az időtartam, amíg 100% akku töltöttségről lemerül a telefon folyamatosan bekapcsolt kijelző mellett (extra futó alkalmazások nélkül). Értelemszerűen egy nagyobb kijelző gyorsabban fogyaszt mint egy kisebb, tehát ugyanakkora akkumulátor mellett a nagyobb kijelzősnek kevesebb a kijelzőideje, gyorsabban merül.

Comments are closed.