„Egy új, izgalmas korszak küszöbén állunk az okostelefonok jövőjét illetően” – mondta Richard Yu, a Huawei Fogyasztói Üzletágának elnöke. „A Huawei elkötelezett amellett, hogy az okoskészülékekből intelligens készülékeket fejlesszen olyan end-to-end képességek kialakításával, amelyek a chipek, az eszközök és a felhő közös fejlődését támogatják. A végső cél, hogy jelentősen jobb felhasználói élményt nyújtsunk. A Kirin 970 az első a számos új fejlesztés között, melyek erős AI funkciókat hoznak el készülékeinkre, és túlszárnyalják a versenytársakat” – tette hozzá Yu.
A Huawei szerint a mobil mesterséges intelligencia (Mobile AI) egyesíti a készülék (On-device AI) és a felhő mesterséges intelligenciáját – Mobil AI = Készülék AI + Felhő AI. Az intelligens élmény elérése érdekében ugyanis optimalizálni kell az összhangot a készülékek és a felhő között. A felhő mesterséges intelligenciát (cloud AI) ugyan már szélesebb körben alkalmazzák, de a felhasználói élmény területén még mindig van hely fejlődésre, a várakozási idő, a stabilitás és a biztonság területein egyaránt.
A felhő AI és a készülék AI ki tudják egészíteni egymást: a készülék mesterséges intelligenciája erős érzékelési képességgel bír, amely az emberek megértésének és támogatásának az alapja. A szenzorok hatalmas mennyiségű valós idejű és személyre szabott adatot tudnak előállítani. A chip erős feldolgozó-képességének segítségével pedig az eszközök jobban megértik majd a felhasználói igényeket, valóban testreszabott és könnyen elérhető szolgáltatásokat tudnak nyújtani.
Kirin 970: 25-ször nagyobb teljesítmény, nyitott platform
A Huawei új Kirin 970-es zászlóshajó chipje a vállalat első olyan mobil AI platformja, amely Neural Processing Unitot (NPU) használ. Az NPU jelentősen javítja az eszköz válaszidejét és lehetővé teszi a készülékek AI lehetőségeinek teljes kihasználását. A legfejlettebb, 10 nm-es TSMC processzorral felszerelt Kirin 970 mindössze egy négyzetcentiméteren 5,5 milliárd tranzisztort sűrít össze. A chipet egy nyolcmagos processzor (CPU) és egy következő generációs, tizenkét magos grafikus gyorsító (GPU) hajtja. Ezzel a Kirin 970 új heterogén architektúrája a négymagos Cortex-A73 CPU-hoz képest 25-szörös teljesítményre képes 50-szer nagyobb hatékonyság mellett. A benchmark képfelismerő tesztek során a Kirin 970 egy perc alatt kétezer képet dolgozott fel. Állítólag egyelőre még csak a csúcsmodellek kapják meg ezt a megoldást.
Röviden, a Kirin 970 chip gyorsabban és sokkal kisebb energiaráfordítással képes ugyanazon AI feladatok végrehajtására. A felhasználók így lényegesen hosszabb akkumulátor-időtartamra és gördülékenyebb 3D játékélményre számíthatnak. A Kirin 970 hajtotta készülékek képesek lesznek valóban megérteni a felhasználókat, támogatják a valós idejű képfelismerést, hang-alapú interakciót és az intelligens fotózás könnyed használatát is biztosítják. A chip-készlet bemutatásával a Huawei az AI technológia szélesebb körű használatát kívánja lehetővé tenni, valamint biztosítja, hogy a felhasználók egy eddig sosem látott mesterséges intelligencia élményhez jussanak a kezükben.
A Kirin 970 támogatja az LTE Cat.18 DL és a Cat.13 UL kapcsolatokat, maximálisan 1.2 Gbps letöltési sebességre képes és minden szolgáltató hálózatán világszerte lehetővé teszi a lehető leggyorsabb letöltést.
Az AI-val jön az intelligens készülékek kora
A mesterséges intelligencia korában az intelligens készülékek egyre inkább önmagunk kiterjesztésévé válnak. Hasznos, hatékony, könnyen hozzáférhető információval és szolgáltatásokkal látnak el minket, egyre lenyűgözőbb élményeket kínálva. Az AI fogja a következő szintre emelni az okoskészülékek intelligens fejlődését, mert nem passzívan reagál a felhasználói igényekre, hanem érzékeli majd a kedvünket és a környezetünket, így proaktívan ajánl majd új módokat arra, hogy kapcsolatba lépjünk a világgal.
A Huawei szerint egyáltalán nem kell félni a gépektől, hiszen ugyan vannak olyan feladatok, amikben már gyorsabbak az embernél, mégis kordában lehet (és kell) tartani ezt a technológiát. Az AI-képességeket a harmadik féltől származó alkalmazások is ki tudják használni, az NPU chipre pedig azért volt szükség, hogy ne a CPU-t és a GPU-t kelljen még jobban megterhelni.