Bevezető
Amikor a Huawei meghívásából Finnországba látogattunk, rengeteg érdekességet tapasztalhattuk meg: miként tesztelik a készülékház ellenállóságát, anyaghasználatát, hőingadozásra történő viselkedését, vagy éppen hogy milyen minőségben szól a hangszóró különféle hangerő mellett. A Huawei a világ számos pontján rendelkezik laborral, fejlesztőközponttal, kell is a háttér ahhoz, hogy a céljaikat teljesítsék, elsősorban azt, hogy pár éven belül az Apple-t és a Samsungot legyűrve ők vezesség a mobilos piacot.
Az kétségtelen, hogy egyre jobb gyümölcse van a szorgos munkának, a Huawei Mate 10 Pro ugyanis egy nagyszerű mobil lett, ráadásul árazást tekintve is sikerült adni egy kisebb pofont a konkurensek. De nem csak a felső kategóriából lehet megélni, kell a többi szegmens is ahhoz, hogy a kínaiak büszkén húzzák ki magukat. A középkategória tetejére szánt Huawei Mate 10 lite egy erre alkalmas telefon lehet, ami sokban hasonlít testvérére, négy kamerával rendelkezik, emellett pedig kellemes tulajdonságokkal bír.
Külső, kijelző
A Huawei Mate 10 lite 156,2 x 75,2 x 7,5 milliméteres dimenziói mellé 164 grammos tömeg párosul, ami javarészt a minőségi anyagoknak köszönhető, hátul és oldalt fémből, elöl pedig üvegből épül fel, sajnos arról nincs információ, hogy mennyire bírja a karcokat, az pedig egyenesen tény, hogy nem rendelkezik IP-védettséggel, tehát nem érdemes akár esőben sem telefonálni vele. Az összeszerelési minőség példás, semmi recsegés, ropogás, illesztési hiba. Az előlapon egy 18:9-es képarányú, 5,9″-es kijelzőt kapunk 1080 x 2160 pixeles felbontással, az IPS panel nagyon jó fényerővel és kiváló betekintési szögekkel rendelkezik.
Alul nyilván nem volt már hely gomboknak, elég keskeny káva veszi körbe a képernyőt, ami az előlap 76,5%-át foglalja el. Az ujjlenyomat-olvasó hátulra került, a hátsó fertályon két kamerát és egy ledes villanót figyelhetünk még meg, de ami igazán érdekes, hogy a megjelenő felett is két szenzor figyel, méghozzá a beszédhangszóró, a szokásos szenzorok és a ledes visszajelző társaságában. A 3,5 mm-es jack csatlakozó szerencsére nem maradt el, ám USB Type-C helyett csak microUSB portot kapunk.
Hardver
Bár a Huawei Mate 10 Pro többek között a mesterséges intelligencia miatt is kiemelkedik a mezőnyből, a cég egyelőre nem tervezi az NPU chip bevezetését az alsóbb kategóriákban. A Huawei Mate 10 lite belsejében egy HiSilicon Kirin 659 chip lakozik, a processzor nyolcmagos (4 x 2,36 GHz Cortex-A53 és 4 x 1,7 GHz Cortex-A53). Szerethető dolog nagyon, hogy a kínaiak nem spórolnak más komponensekkel sem, hiszen 4 GB RAM és 64 GB-os adattároló került a telefonba. A grafikus gyorsításért a Mali-T830MP2 felel.
A tárolóegység microSD-vel tovább bővíthető, maximum 256 GB-os kártyát kezel a mobil, ám ilyenkor dual SIM esetén a második SIM foglalatról le kell mondanunk (egy SIM-es verziónál elég egyértelmű a helyzet). A rendszer sebessége nem hagy kívánnivalót maga után, minden röccenésmentesen fut, nyilván a memória is jótékony hatást gyakorol, mert az alkalmazások közötti váltás sem kottyan meg a telefonnak, de a komolyabb programok futtatása sem. Geekbench 4-ben 903/3572 pontot, AnTuTu 6.x-ben pedig 63999 pontot gurított a kütyü.
Szoftver
A Huawei Mate 10 lite fedélzetén az Android 7.0 Nougat operációs rendszer dolgozik, erre épül rá az EMUI 5.1-es felület. Az egyedi dizájn lehet szeretni, hiszen kiválóan lett optimalizálva és szinte a végletekig személyre szabható, elég csak a témázási lehetőségekre gondolni. A beállításokban lehet megváltoztatni a vezérlőgombok sorrendjét, amin egyébként ha jobbra vagy balra elhúzzuk az ujjunkat, akkor aktiváljuk az egykezes módot (a jobb vagy bal sarokba helyezve zsugorodik össze a képernyő tartalma).
A főképernyő stílusa lehet olyan, hogy minden alkalmazást innen érünk el, de kirakhatunk akár menügombot is. Az értesítési és állapotsávnál lehet ki- és bekapcsolni az értesítő ledet, kimutatni az akkutöltöttséget és a hálózati sebességet. Az ujjlenyomat-olvasó külön menüpontot kapott, ami nem véletlen. Egyrészt tudni kell, hogy iszonyatosan gyorsan és pontosan működik, másrészt pedig csomó plusz funkció elérhető vele.
A szenzort végigsimítva lehúzható például az értesítéseket és gyorsbeállítások ikonjait tartalmazó függöny, vagy lehet váltani a fotók között is a galériában, illetve a hívást is tudjuk fogadni. Van Ne zavarj és egyszerű mód (kis kártyalapokban jelenik meg minden). Extra az FM-rádió, a Telefonkezelő (itt alkalmazásokat is zárolhatunk), az Egészség, de van fájlkezelő, ébresztőóra, Facebook, Instragram, hangrögzítő, időjárás, e-mail kliens is.
Kamera
Eleve ritka, hogy egy telefonon négy kamera legyen, a középkategóriában pedig kimondottan kivételes képességnek számít. Pedig ez a helyzet a Huawei Mate 10 lite esetén: a hátlapon két darab szenzor figyel, az egyik 16, a másik pedig 2 megapixeles, munkájukat ledes villanó segíti, a videókat 1080p-ben 30 fps sebességgel lehet felvenni. Az előlapra is két egységet szereltek, itt az egyik 13 (f/2.0), a másik pedig 2 megapixeles.
A szoftveres repertoár szinte végeláthatatlanul sok funkciót tartalmaz, kezdjük rögtön a módokkal: fénykép, kézi, videó, HDR, éjjeli, panoráma, fénnyel festés, time-lapse, lassítás, szűrő, effektek, vízjel, hangjegyzet, dokumentum beolvasás. A manuális módban lehetőség nyílik a záridő módosítására (1/4000 – 8 mp), az érzékenység babrálására (ISO 50-3200), plusz szórakozni a fehéregyensúllyal és a fókusszal. A beállítások menüpontban van a RAW mentési lehetőség, a kamerarácsozás, az időzítés, a hangvezérlés. Adott az ultra fotó mód is, vagyis zárolt képernyőnél ha kétszer megnyomjuk a hangerő le gombot, a telefon azonnal exponál és lő egy képet.
A teljes felbontású képek megtekinthetők ITT!!
A felvételeket visszanézve egész nagy lehet a mosoly az arcunkon, mert szinte semmilyen helyzetben nem fog cserben hagyni a kamera. A dinamikatartomány még ilyen késő őszies időben is rendben van, ahogy a vonalélesség és a részletgazdagság is megfelel a kategóriának. A portré módnak nincs sok értelme, mert ott már korántsem hibátlan a helyzet, a vaku sem magasztalható az egekig a fényereje miatt. A pozitív oldalra még inkább a sötétben lőtt alkotások sorolhatók, itt is rendesen helytáll a Mate 10 lite.
Az alul található hangszóró minősége közepes, jól szól, hangos is, de azért a sztereó megoldásoktól jelentősen elmarad.
Adatkommunikáció, akkumulátor
A Huawei Mate 10 lite egy- és kétkártyás verzióban is piacra került, nálunk a dual SIM-es verzió járt. Lényegében nem lehet hiányérzetünk az adatkommunikációs képességek láttán: adott a B20-as 4G/LTE, a Bluetooth 4.2 (A2DP, LE, aptX), a 802.11b/g/n-es WiFi, az A-GPS (GLONASS), valamint az FM-rádió. Egyedül az NFC hiányzik, erre nem igazán találok reális indokot, hogy miért nem pakolta be a Huawei.
A 3340 mAh-s akkumulátornál viszont már egyértelmű, miért történt minden, egyrészt ekkora tepsibe bőven belefért, másrészt pedig azért kell rendesen nafta egy ekkora képernyő meghajtásához. Az egy napos üzemidő és a nagyjából 4-5 órás képernyőidő minden gond nélkül megvan, a második napnak is neki lehet menni töltő nélkül, de akkor érdemes bekapcsolni az optimalizálást és estefelé az ultratakarékos módot.
Végszó
A Huawei Mate 10 lite hivatalos árát tekintve 119 990 forintot kóstál gyári garanciával. Nézzük, hogy összességében mit kapunk ezért: nagyon minőségi külsőt, szép kijelzőt, négy darab kamerát (bár igazából a segédszenzorokat látva elég lett volna kettő is), korrekt üzemidőt, valamint jó adatkommunikációs képességeket.
Nyilván lehet vitatkozni, hogy nem sokkal többért már LG G6-ot is kap az ember, de ha szigorúan az ársávban mozgunk, akkor azért kevés olyan telefon van, ami ilyen kijelzőarányt, valamint ennyire fejlett hardvert garantálna. Tudás szempontjából esetleg a Xiaomi Mi A1 rúghatja fenékbe tesztalanyunkat, bár ott a formaterv azért egy picit gyengébb. A Mate 10 lite egy jó készülék, korrekt árazással, de mint mindig, ez a telefon sem maradt erős ellenfelek nélkül.