Hirdetés

A televíziók piaca tipikusan az a terület, amely egy-egy nagy bejelentéssel rámutat arra, hogy tud komoly fejlesztéseket és innovációt felmutatni, majd pedig jóformán beleszürkül a mindennapokba. Itthon viszonylag kevés teszttel lehet találkozni róluk és nem tipikusan azok a termékek, amelyeknél szinte biztosak lehetünk abba, hogy egy online vásárlásnál a legjobb döntést hoztuk.

Persze azt jó ideje tudni, hogy a nagy elektronikai üzletláncokban egymás mellé állított és agyonkonfigurált képprofillal tündöklő termékpaletta sem feltétlenül azt mutatja meg, hogy otthon milyen képet fogunk kapni, az viszont nagy általánosságban igaz, hogy ha nincs valamilyen különleges igényünk és nem az adott év csúcskategóriájára törekszünk, akkor kifejezetten csalódni nehéz. A nemrég nálunk járt Hisene 65U7NQ ezt tökéletesen hozza, de ennél sokkal fontosabb, hogy tökéletes példaként szolgál a kiváló ár/érték arányra és arra, hogy a középkategóriában is lehet innovatív és a felsőbb szegmensre jellemző újításokkal találkozni, melyek hosszú évekig olyan érzést keltenek bennünk, mintha az adott év csúcstévéinek egyikét vásároltuk volna meg.

Méretes megoldásról van szó, így nagy dobozban érkezik, mely nincs túlgondolva. Pár biztonsági rögzítő kipattintása után már le is emelhető róla a doboz, miután a stílusos, vékony kerettel és jórészt műanyag felépítéssel rendelkező eszközt érdemes egy kanapéra vagy nagyobb felületre fektetni, hogy a néhány csavarral operáló talpat rögzíteni lehessen.

Távirányító természetesen a dobozban, elemet viszont ne keressünk. Nem spórolásról, hanem a mindennapokat valóban megkönnyítő, innovatív megoldásról van szó, amit már más modellekben is alkalmazott a Hisense. A távirányító ugyanis USB-C csatlakozóval és napelemmel is rendelkezik, így semmilyen okunk nem lehet arra, hogy a tenyerünkben csapkodjuk a gyenge vétel miatt.

A televíziót elsőként bekapcsolva természetesen kiválasztható a magyar nyelv és a beállításokon is gyorsan, könnyedén át lehet menni. Mindezek után a gyártó VIDAA U operációs rendszere fogadott minket, mely könnyen kezelhető, jól áttekinthető, és kifejezetten felhasználóbarát. Az interfész gyors, a bal oldali gyors sávval pedig egyszerűen navigálható, ami különösen akkor hasznos, ha hamar szeretnénk elérni egy adott alkalmazást vagy funkciót.

Az előre telepített alkalmazások között szinte minden szükséges megtalálható, például a Netflix, az Amazon Prime Video és a YouTube is. A MAX csak nemrég került be a kínálatba, de a saját alkalmazásboltból még rengeteg mindent, akár játékokat is letölthetünk. Manapság egyébként nagyon sok opció van arra, hogy egy tévé korlátait eltöröljük vagy egy-egy hiányosságát kipótoljuk, elég csak a kábelszolgáltató dobozára, a laptopunkra vagy telefonunkra, esetleg egy Apple TV-re vagy egy androidos kiegészítőre gondolni.

A kép- és hangélmény tesztelésére nem ipari mérőeszközöket, hanem az Avatar filmet választottuk, hiszen a cél az volt, hogy egy átlagos, vagy annál talán picivel hozzáértőbb és többre vágyó felhasználó szemével nézzük meg, hogy mit tud a Hisene 65U7NQ.

A 65 hüvelykes (164 cm), 3840×2160 pixeles 4K Ultra HD panel Mini LED háttérvilágítást használ, melyet sokan szoktak az OLED után a második legjobb opciónak nevezni. Ha teljesen őszinték akarunk lenni, akkor ez nagyjából igaz is, és az sem véletlen, hogy például az Apple legdrágább laptopjaiban is hasonló megoldással találkozhatunk. Ebből talán még jobban látszik, hogy nem egy gyenge második helyezetről van szó, hanem egy kiváló technológiáról, mely elképesztő képélményt kínál. A kellően nagy méret, a HDR támogatás és a Quantom Dot technológia mind-mind arra hivatott, hogy egyre kevesebb mozijegyet vásároljunk.

Természetesen rengeteg képbeállítás érhető el, ráadásul ezek több menüpont alatt kicsit el is vannak szórva. Vannak képjavító funkciók, környezethez igazodó automatikus beállítás, felskálázás és különféle tartalomhoz igazított előzetes beállításokat is választhatunk, ha nem szeretnénk 10 perc állítgatás után arra jutni, hogy tegyük vissza gyárira és kezdjük újra.

Természetesen rengeteg filmes és audio szabványt támogat, így a Dolby Atmos vagy éppen az IMAX nevek sem maradtak el. Egy átlagos felhasználó a kábeltévé HD adásait tűélesnek, kellően kontrasztosnak és mindenképpen élvezetesnek fogja találni, ez pedig hatványozottan igaz a 4K-s YouTube videókra és a streaming szolgáltatókon keresztül nézett sorozatokra és filmekre is. A legtöbb hazai nappalit képes vizuális élménnyel betölteni, arra azonban érdemes figyelni, hogy a VA panel okán nagyon szélről nézve romlik a képélmény.

A konzolok népszerűsége továbbra is töretlen és a tévégyártók sem felejtik ezt el. Néhány éve a gaming funkciók különlegesnek és akár a felsőbb szegmens kiváltságának számítottak, a Hisense azonban a 65U7NQ-ba is belepakolt mindent, amire szükségünk lehet. A HDMI 2.1-es csatlakozók támogatják az akár 144Hz-es képfrissítés és a változó frissítési rátát (4K-ban 144Hz-ig, 1080p-ben 240Hz-ig). Játék módban a 10ms alatti válaszidő konzolos esetben kiváló, összességében pedig a filmek mellett a konzolos játékélményen is sokat dob a Mini LED képélménye, főleg ha egy hagyományos monitor vagy korábbi LCD tévé után váltunk.

A beépített hangszórók kellően erősek egy átlagos tévézéshez, de ha sokat filmeznénk, esetleg hétvégente igazi konzolmaratont tartanánk, akkor legalább egy hangprojektor vagy pár vezeték nélküli hangszóró beszerzése ajánlott. Ez nem a 65U7NQ gyengesége, hanem általános tévés igazság.

Összegezzünk! A Hisense 65U7NQ jelenleg 299 990 Ft-os áron szerezhető be több nagy áruházláncnál is. Ez a teljes tévépiac akár 1 millió forintos árazásait is nézve egyértelműen a középkategóriának tekinthető, ha pedig a méreteket és néhány egyéb tényezőt is figyelembe veszünk, akkor pedig akár a középkategória alsóbb felének is mondható.

Tudását tekintve azonban nyugodt szívvel helyezhetjük el a felsőbb szegmensben, köszönhetően a Mini LED-nek, az innovatív távirányítónak, a villámgyors rendszernek és olyan kényelmi funkcióknak, mint például az AirPlay támogatás. Kiváló példája annak, hogy a Mini LED technológia a csúcskategóriás piacról a fogyasztóbarát árfekvésűek közé is eljutott, amire rá tud még egy lapáttal tenni a kiemelkedik funkciókészlet, az egyszerű és praktikus stílus és a több téren is impresszív teljesítmény. Aki a 400 000 Ft alatti kategóriában, 65 hüvelyk környékén keresgél, aligha talál jobb ár/értékű megoldást ma a piacon.

Hirdetés
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.