A Zalman, a számítástechnikai világ egyik ismert szereplője, ismét valami különlegeset alkotott. A Z10 széria új tagja, a Z10 DS, egy olyan számítógépház, amely nem csupán a hardvereknek ad otthont, hanem egy beépített, 15 hüvelykes kijelzővel is rendelkezik, mi pedig megnéztük, hogy vajon ez a merész újítás mennyire válik be a gyakorlatban?
Kijelző, ami új távlatokat nyit
A Zalman Z10 DS legfeltűnőbb tulajdonsága az alapjáraton az előlapon elhelyezkedő, 15,6 hüvelykes, 1920 x 1080p felbontású, 60 Hz-es IPS kijelző. Elsőre talán furcsának tűnhet egy ekkora kijelző egy számítógépházon, de a Zalman kreatív megoldása számos lehetőséget kínál. A 250 nites fényerővel rendelkező kijelző képe abszolút korrekt, bár nem vetekszik a professzionális monitorok színvisszaadásával, de ez nem is elvárható egy ilyen eszköztől. A kijelzőt a mellékelt állvány segítségével függőlegesen vagy vízszintesen is elhelyezhetjük. A rögzítéshez fém zsanérokat használtak, ráadásul a panel a 75 x 75-ös VESA szabvánnyal is kompatibilis. A kijelző két porttal rendelkezik: USB-C és mini-HDMI, a tápellátáshoz pedig a dedikált USB-A csatlakozót kell a számítógéphez vagy egy külső töltőhöz csatlakoztatni.
A gyártó két hosszú kábelt mellékelt, ami nagy szabadságot biztosít a kábelelrendezésben. A kijelző nem konfigurálható, csak a fényerő állítható, és van egy be/ki kapcsolója. Beépített hangszórók nincsenek. A kijelző felhasználási lehetőségei szinte korlátlanok: megjeleníthetjük rajta a rendszerdiagnosztikai adatokat, a stream előnézetét, a konzol képét, vagy bármilyen más tartalmat, amit szeretnénk, így igazából egy második monitorként használható. Pontosan ez teszi különlegessé, hiszen nem csak egy gyártó által megszabott öncélú és sokszor fölösleges vagy csak keveseket érintő adatokkal rakhatjuk tele, hanem egy csomagban kapunk egy extra monitort is, melyre nagyon sokan vágynak a klasszikus 24-27 hüvelykes panelek kiegészítéseként. Ráadásul ha akarjuk, akkor a kijelző helyet sem foglal, ha pedig van helyünk és komolyabb dolgokra fognánk be, akkor bármerre elhelyezhetjük a közelünkben.
A jól ismert Z10 alapokon
A kijelzővel ellátott előlap a Z10 házra van rögzítve, amely technikailag nem különbözik a Duo és Plus modellektől. Mindhárom modell mérete 481 x 220 x 488 mm. A felső panelen két USB 3.0 port, egy USB Type-C port, egy fejhallgató/mikrofon bemenet és egy LED gomb található. Mint a többi Z10-es modellnél, a ház alján is van egy nyílás a tápegység számára, amelynek hossza nem haladhatja meg a 200 mm-t. A házba ATX, mATX, E-ATX vagy mini-ITX alaplapok szerelhetők, illetve a ház elő van készítve a grafikus kártya függőleges beépítésére is.
A GPU maximális hossza nem haladhatja meg a 395 mm-t, amibe azért elég sok felsőkategóriás kártya is belefér, amikhez tartót is kapunk a Zalman-tól. Az előlapra és/vagy a tetőre 240, 280, 360 mm-es radiátorok és ventilátorok szerelhetők, vagyis a legkomolyabb AiO hűtésket is bevethetjük. Az előlapon a gyártó már gyárilag elhelyezett egy 120 mm-es ZA1225ASL ventilátort és egy ugyanekkora méretű, RGB-s ventilátor megtalálható a hátlapon is, amely egy egyszerű vezérlővel kezelhető. A színek a házon lévő gombbal változtathatók, vagy az egészet az alaplaphoz is csatlakoztathatjuk a teljes rendszer szinkronizálásához. Toronyhűtés esetében a CPU-hűtő maximális magassága nem haladhatja meg a 173 mm-t.
Összegzés
A Z10 DS ház általános kidolgozása nagyon jó. Az DS modell előlapja kiváló minőségű műanyagból készült, amely esztétikus megjelenést és tartósságot biztosít. Az előlap úgy lett kialakítva, hogy a képernyő helyzete 90 fokos tartományban állítható legyen. Zárt helyzetben a monitor jelenléte nem befolyásolja negatívan az alkatrészek hőmérsékletét hiszen szellőzés bőségesen megoldott. A Zalman Z10 DS könnyű kábelkezelést kínál a számos lyuknak és helynek köszönhetően, beleértve a 22 mm-es kábelvezetőket is. Összességében rengeteg hely van a kábelkötegelők és a tépőzárak számára. A Zalman Z10 DS egy olyan termék, amely innovatív megközelítésének és magas funkcionalitásának köszönhetően kiemelkedik a versenytársak közül.
Az ára 82 000 forint, ami nagyon nem kevés. Ez abszolút a prémium kategóriába sorolja, de az olyan egyedi tulajdonságok, mint egy extra képernyő, felkelthetik a technológia iránt érdeklődők és a valami szokatlant kereső játékosok figyelmét és egyébként sem mondható, hogy ne lenne ebben a szegmensben sok riválisa, hiszen 2025-ben a legfelsőbb szegmens bőven meghaladhatja a 100 000 forintot is.