Hirdetés

A Xiaomi mindig is minőségi termékeket dobott piacra elérhető áron, a telefonok gyorsabb, a szoftver jól megírt és testreszabható, az ár/érték arány pedig kiváló. Az Mi6 esetében sincs másképp, hisz 140.000 Ft körüli áron kapsz olyan hardvert, ami pl. a HTC U11-ben vagy az Xperia XZ Premium-ban van.

A Xiaomi Mi6 nagyon szép és erős mobil, de persze közel sem tökéletes, ezt fogjuk most részletezni.

Dizájn

A mobil csiszolt fém kerete egyértelműen a Galaxy S8-at juttatja eszünkbe, a hátlapi duál kameráról a Honor 8-at idézi, az előlapról pedig a Huawei P10 rémlik.

A doboz tartalma

Mivel már megszámlálhatatlan mennyiségű mobil van a piacon, ezért nagyon nehéz újat, egyedit alkotni. Ebből fakadóan én nem is ítélem el a Xiaomit, mert néhány aspektusban hasonlít más mobilokra.

A kijelző mondhatni kompakt lett. 5,15 hüvelykes képátlójához FullHD felbontást társítottak, a panel pedig IPS LCD maradt. A megjelenítő minőségével tökéletesen elégedett vagyok, 600 nit maximum fényerőre képes, ami kiváló, látszik, hogy minőségi a panel, az NTSC színtér 94,4%-át lefedi. Az üvegről egyelőre semmilyen információ nincs, hogy Gorilla Glass-e vagy valami más, ezt sajnos nem is tesztelhetjük le.

A panel fölött találjuk a sztereó hangzáshoz hozzájáruló beszédhangszórót, az értesítő ledet, a fényérzékelőt és a közelségérzékelő szenzort, végül a 8 MP felbontású előlapi kamerát. A kijelző alatt találjuk az ujjlenyomat-olvasós home gombot (ami egyébként nagyon gyors és pontos, 10-ből 10-szer érzékelte az ujjam, kb. 20-ból 1-szer fordult elő, hogy nem érzékelte megfelelően), mellette két pöttyel jelölve pedig a kapacitív érintőgombokat (multitasking, vissza), melyek sorrendje felcserélhető.

A jobb oldalán kaptak helyet a bekapcsoló gomb és a hangerőszabályzók, a bal oldalon pedig a két nanoSIM befogadására képes tálcát kapjuk, ebből adódik az egyik negatív tulajdonsága a készüléknek: nem bővíthető a tárhely microSD-vel.

Fent látható a zajszűrő mikrofon és az infra port, amivel távirányítóként is használhatjuk a mobilt tévéhez, set-top boxhoz vagy másokhoz, lent pedig az USB Type-C töltőcsatlakozót, bal oldalon a mikrofont, a jobbon pedig a hangszórót.

Ha megnézzük a hátlapot, egy egyszerű, letisztult üveglapot láthatunk, mely két oldalán lekerekített, így kézben tartani kényelmes. A sarokban díszeleg a két 12 MP-es kamera és a kéttónusú led villanó.

Az összeszerelési minőségre nincs panaszom, viszont egy dolog mindenképp negatív: az Mi6 elképesztően csúszós. Az üveg felület és a csiszolt fém keret megteszi a hatását, tok nélkül kb. életveszélyes használni a telefont, mindenhonnan lecsúszik, ami nem egyenes felület, kézben használni is igen instabil. Ez persze orvosolható például a dobozban is megtalálható tokkal.

Szoftver

Az Mi6-on is a legtöbb Xiaomi mobilon megtalálható MIUI 8.2-es rendszer fut, itt viszont annyi a különbség, hogy az alaprendszer Android 7.1.1 Nougat.

Vannak pletykák, hogy a vállalat készül a MIUI 9-es felülettel, addig is szoftveresen látványosan új funkció itt nem található. Ezen a készüléken is MIUI 8.2.2 globális verziót találunk (mint az általunk is tesztelt Redmi Note 4-en és Redmi 4 Prime-on), aminek csak javára szolgált az új android, hiszen a tesztidő alatt egyetlen megakadást nem tapasztaltam, korábbi tesztjeimben is kiemeltem, hogy a Xiaomi ezen a téren nagyon jó munkát végez.
A felület nagyon jól optimalizált, részletesen testreszabható, témázható, az applikációk letisztultak, átláthatóak, ha nem zárok be egyetlen appot sem a memóriából, akkor is van mindig nagyjából 2,5 GB szabad RAM, ha pedig kilövöm őket, durván 3,2 GB RAM áll a rendelkezésünkre.
Nem szeretném ennyivel lezárni ezt a részt, így néhány szoftveres érdekességet kiemelnék. Az első a második asztal, ami az eddigi Xiaomi tesztjeinknél is megtalálható volt, ezzel a funkcióval egy teljesen elszeparált rendszert hozhatunk létre egyedi elrendezéssel, egyedi háttérképpel, külön tárhellyel, akár itt tárolhatjuk kényesebb fotóinkat, de vendég fiókként is használhatjuk, ha beállítjuk az ujjlenyomatunkat, azzal autentikálhatjuk magunkat.
A következő érdekesség a klónozott alkalmazások, itt szinte minden appból létrehozhatunk egy második példányt, ami akkor hasznos leginkább, ha oda felhasználói fiókkal kellene belépni. Életszerű példa, hogy ha ha magán és céges célokra is használsz külön Viber fiókot, akkor nem kell választani közöttük, mindkettő elfut egymás mellett, külön ikonnal az asztalon.
Végül, de nem utolsó sorban megemlíteném az alkalmazások zárolását, amivel igényünk szerint le lehet kódolni például a galériát, a kamerát, a tárcsázót annak érdekében, hogy más ne férjen hozzá. Ez a képernyőzártól függetlenül működik, de ujjlenyomatunkat is használhatjuk azonosításra.

Hardver

A hardver piszokerős. Ennyi pénzért tényleg a legjobb teljesítmény jár androidos berkeken belül. Ahogy azt tudni lehet, Snapdragon 835 típusú processzor (4×2,45 GHz + 4×1,9 GHz Kryo magok), Adreno 540-es grafikus gyorsító és 6 GB RAM gondoskodik a gyors és zökkenőmentes működésért, a belső 64 GB tárhelyből pedig 51,62-t tudunk szabadon felhasználni. Ha ez nem lenne elég, van 128 GB-os modell is, azonban a microSD-s bővítésre nincs lehetőség.
Ezzel a hardveres tudással, a benchmark teszteken az alábbi pontszámokat produkálta a készülék:
AnTuTu Benchmark v6.2.7 171.601 pont
Geekbench 4 1932 / 5371 pont
Játékok közül kettőt próbáltunk ki, az egyik a Gameloft új gyorsulási versenyes játéka, a Street Storm Racing. Mondani sem kell, hogy akadásmentesen, gördülékenyen fut a telefonon. A második a Modern Combat 5, ami szintén nem okoz a telefonnak fejtörést, hosszabb játékidő mellett, szobahőmérsékleten nem melegedett fel a telefon, persze a szabad levegőn, melegben teljesen más a szituáció, de alapvetően melegedési gondjai nincsenek.

Kamera

Az előlapon egy 8 MP-es szenzor található, itt is van nem és kormeghatározás, ami társaságban igen mókás dolog lehet, a hátlapra pedig a korábban említett két darab 12 MP-es kamera található. A széles látószögű lencse f/1.8-as rekeszértékkel és 4 tengelyű optikai képstabilizátorral bír, míg a telefotós f/2.6-os értékkel rendelkezik. A videórögzítés 4K-ban is lehetséges, azonban FullHD-ban csak 30fps van, a 60fps kimaradt a repertoárból, amit viszont sajnálok.
A kamera applikáció felületén nem sok változást látunk a korábbi mobilokhoz képest, ami látványos, az a zoom gomb. A telefotó kamera segítségével kétszeres zoomra vagyunk képesek szinte elenyésző minőségromlással, de digitálisan 10x-esre is növelhetjük, ahol már viszont látványosan romlik a minőség. Mélységeffekt mód esetén a felületen figyelmeztet a mobil, ha túl közel vagyunk az objektumhoz, ha pedig megfelelő a távolság, akkor kiírja a „depth effect” feliratot és mehet is a kép.

Külön kiemelném a kézi, manuális módot, ugyanis makró fotóknál nem mindig találja el pontosan az autófókusz. Manuális fókusz és élvonal jelölő mellett viszont pont oda tudunk fókuszálni ahova szeretnénk. A Canon 700D-s kamerámból nagyon hiányolom ezt az élvonal jelölést, hiszen fókusz szempontjából hatalmas segítség.
A képek minőségével én maximálisan elégedett vagyok, részletgazdagok, kontrasztosak, teljes mértékben tükrözik a valóságot, de ha nem elég élesek vagy telítettek a képek, akkor azt szoftveresen is lehet szabályozni. Az itt látható felvételek tömörítettek, teljes méretben Google Drive mappákban találjátok meg őket.
Manuális módban nagyon jó közeli fotókat lehet készíteni, a mélységeffekt egyébként nagyon jól működik, jól elkülöníti a fókuszban lévő személyt vagy tárgyat a háttértől, bár itt a képarány 4:3-as. A videórögzítésnél sem panaszkodom a minőségre, ha a tájról közeli objektumra viszem a telefont, gyorsan és automatikusan elkapja a fókuszt. Bár azt meg kell jegyeznem, hogy a stabilizálás nem olyan látványos, mint például egy Galaxy S7-nél (videórögzítési minta a cikk elején linkelt videós tesztben).

Adatkomm./Akkumulátor

Adatkommunikáció szempontjából fontos megemlíteni a B20 hiányát, vidéken nem biztos, hogy tökéletes lesz a 4G lefedettség, elképzelhető, hogy csak 2G/3G hálózaton lesz a telefon. Mivel még tesztfázisban van a VoLTE, így a hanghívásnál ez nem jelent problémát, inkább a mobilinternet sebességére vonatkozik ez. A készülék támogatja a 802.11 a/b/g/n/ac WiFi szabványokat, van benne NFC, az FM rádió az kimaradt, de ami fontos, hogy Bluetooth 5.0-t kapott, amivel nagyobb lett a hatótáv és egyszerre több hangszórót is rá tudunk csatlakoztatni. A GLONASS támogatottsággal a GPS is jól működik, lassan de biztosan 3-5 méteres pontosságra képes házon belül. Egy Dunakeszi – Kecskemét útvonalon gond nélkül elnavigált, szóval probléma egy szál se.

A 10 nanométeres processzornak köszönhetően energiahatékony a készülék, a 3350 mAh kapacitású teleppel pedig átlagos üzemidőt tud produkálni.. Vegyes használattal nálam másfél napot bír a telefon, 1 óra 37 perces kijelzőidővel 48 órán át bírta, navigációval, 2 óra 32 perc kijelzőidő mellett pedig 27 órát. Nyers adatokat nézve kb 17 óra beszélgetésre, 12 és fél óra böngészésre és 13 óra videónézésre alkalmas az Mi6, ez nagyjából egy Galaxy S7 szintjének felel meg. Megmondom őszintén láttam már rosszabbat is. A Quick Charge 3.0 gyorstöltéssel 30 perc alatt nagyjából 55%-ra tölthető fel a készülék.

Összegzés

Végszó gyanánt én alapvetően jó készüléknek tartom a Xiaomi Mi6-ot, ha lenne benne B20-as támogatottság, akkor pedig kifejezetten ütős ajánlat lenne. E mellett vannak még hátrányai: a tárhely nem bővíthető, csak fröccsenésálló (nem IP67 / IP68 vízálló), nincs rajta 3,5 mm-es jack csatlakozó és nem ismert az üveg típusa az elő- és hátlapon.
Ezektől eltekintve a készülék nagyon gyors, a kijelző fényereje igencsak meggyőző (főleg nyáron), szép képeket készít, a mélységeffekt mód jól működik, az üzemidő pedig átlagos. A Xiaomi Mi6 legnagyobb aduásza az ár/érték arány. Külföldről olcsóbban is meg lehet venni, de a FirstPhone kínálatában 140.000 Ft-ba kerül, amiért cserébe 1 év hazai garanciát is kapsz.
A hiányosságai ellenére nekem tetszett a Xioami Mi6, várjuk belőle a globális, B20-as verziót (már ha lesz ilyen).
Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
9
Szoftver
10
Hardver
10
Kamera
9,5
Akkumulátor
8
Ár/érték arány
9,5
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
xiaomi-mi6-tesztA Xiaomi Mi6 egy nagyon jó ár/érték arányú készülék, villámgyors, jól optimalizált, hiányosságai ellenére ajánlom!

13 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Életed a Flagship szó… Nem dobja rá a google fordító, hogy zászlóshajó?

  2. És ha én a flagshipet szeretem használni? Szerintem mindenki tudja mit jelent. A zászlóshajó nekem hülyén hangzik. Ízlés kérdése hogy ki milyen szavakkal él

  3. Igazad van, legalább így próbáld érzékeltetni, hogy mennyire cool és hi tech vagy, mert máshonnan nem igazán derül k!

  4. Wow. De érted hogy mibe kötsz bele? Még ha valami fogalmi vagy bármi tévedésre világítanál rá. Nem, neked az fáj, hogy én a flagship szót használom. Nehéz elsiklani mellette ugye?

  5. Felette, de Te még azt sem fogod megérteni sajna, hogy úgymond mibe „kötök bele”… Gondolom meg van adva, hogy heti hány „cikket” kell össze ollóznotok az Engadget és társairól, és ennek tudásodhoz mérten igyekszel megfelelni. Ha egy magyar technikai oldalon javarészt angol szavakat használsz, akkor kár koptatni a crt c, crtl v kombinációt, bemásolhatod egy az egyben.

  6. Egyébként számold már össze hányszor használtam a szót ebben a cikkben. Kíváncsi vagyok rá. Ha a szóhasználaton kívül (amit mindenki más is ért), bármi jótékony javaslatot elfogadok, ezt én itt lezártam

  7. Ömmm, már bocs, de kicsit fellengzős az a flagship. Kiknek írsz? Kockáknak, vagy telefonok iránt érdeklődőknek. Válaszd úgy a szóhasználatot, hogy ne akadjunk fenn egy-egy idegen, nem odaillő szavadon, hiszen értünk vagy, és nem a „veriszpesöl” intellektusodra vagyunk kíváncsiak. Meg az sem érdekel, hogy mit szeretsz és mit nem. Legfeljebb a látogatók fogyásával fogod észrevenni, hogy butaságot csinálsz.
    Csak így tovább Lacikám, részemről egy júzerel kevesebb. Biztosan a hirdetőknek is tetszik majd az arroganciád.

  8. Nem muszáj itt lenni ha nem tetszik valami, ja és a cikkben nem használtam az ezek szerint tiltott flagship szót. Ha nem tetszik legalább az igazi nevedet vállalnád fel, nem pedig külön profillal irogatni.. Ha már arrogancia, tőled kéne tanulnom

  9. Szia Laci! Kérdésem a következő lenne, hogy teljesen magyarnyelvűre lehet állitani a készüléket, mert olvastam más honlapon, hogy csak az angol elérhető. Válaszodat előre is köszönöm. Tetszett a teszt amit írtál. Gondolkozom a Xiaomi Mi 6 vételről.

  10. Ennyire ne legyünk már fogalmatlanok… A Flagship egy angol szó amit tükörfordítottak, de ettől még nem fog a „zászlóshajó” szó csúcskészüléket jelenteni. Aki nem ismeri az angol szó jelentését akkor az azt se fogja érteni, hogy mit hajózik itt valaki. Ezeket a szavakat nem szokás fordítani, a Bluetooth is hülyén hangzana ha mindenki kékfogazná. Konklúzió: aki ebbe beleköt vagy tudatlan, vagy csak 1 egyszerű troll.

  11. A Global romos verzió multi-laguage és magyar nyelv is van benne, viszont a B20-at az sem tudja, tehát lehetnek gondok a 4G használatában.

  12. Szia Laci!
    a mi 6 tal kapcsolatosan kérdezném ..
    a b20 hiány Kecskemét viszonylatában mit jelent, Telekomos kártyával

    még nem vettem meg a mi6-ot – nézelődöm a másik kiválasztott az oneplus 5 6/64 te mejiket vennéd meg??
    Köszi..

Comments are closed.