Az Android One program zászlósaként számon tartott Xiaomi Mi A1 igen nagy népszerűségnek örvend, ami nem meglepetés, hisz korrekt áron kínál erős középkategóriás hardvert, 64 GB háttértárat és letisztult, gyári android felületet. A készülék a Turbado.hu-tól jutott el hozzánk, ha érdekel a készülék, KATT IDE.

Android One program

Az Android One programot a Google 2014 szeptemberében indította és ennek lényege, hogy a programban lévő készülékek frissítéseiről a Google gondoskodik, ezért is van az, hogy a készülékek felületében nincs túl sok módosítás, inkább a Google gyári felületére hajaznak. A programról nem nagyon lehetett hallani egészen az Mi A1-ig, hisz ez a mobil tényleg nagyon ígéretes, minden jóság megtalálható benne, amire egy átlag felhasználó vágyhat és Magyarországon sem mérik aranyáron. Ez az első Xiaomi okostelefon, melyen nem MIUI felület fut alapból, tehát kicsit kilóg a sorból, de ez előnyére válik, hisz mióta nálunk van a telefon, megérkezett rá a szeptemberi és az októberi biztonsági csomag is, a szoftver abszolút naprakész és ugyebár igen sokan vágynak erre.

Dizájn

Kanyarodjunk vissza a mobilhoz. A készülék doboza is kicsit eltér a megszokott Xiaomi telefonoknál látottaktól, ezt ugye élő kicsomagoló videónkban is láthattátok. A doboz hátulján a főbb specifikációkat olvashatjuk, az elején pedig a telefont láthatjuk. Mivel ezt a mobilt teljes mértékben a nemzetközi piacra szánták, így európai 5V/2A-es hálózati adaptert kapunk hozzá, valamint a simtű mellett egy USB Type-C adatkábelt.
Ha ránézünk a készülékre, akkor ismerős lehet, főleg ha követitek a csatornára felkerült videókat, ugyanis az Mi A1 az nevezhető az Mi 5X globális verziójának. Külsőre semmiben nem különböznek egymástól, leszámítva a hátlap aljára írt android one feliratot. Minden másban teljesen megegyeznek.
A hátlapi kialakításban sok mást telefont is felismerhetünk, ott van például a OnePlus 5 vagy az Oppo R11, így külső szempontjából nem nevezhető egyedinek vagy sajátosnak, de ezzel nincs is gond, hisz önmagában a készülék szubjektíven szólva, de jól néz ki. A készülékház fém unibody, melynek keménysége az iPhone 6 és 6S közé tehető. Zsebben hordva nem fog meghajlani, de ha nagyon erősen nyomnám, valószínűleg tudnék bele tenni egy szép kis ívet. Ne feszegessük és akkor nem lesz gond. Az ujjlenyomat-olvasó továbbra is elérhető helyen található és gyors, egyből érzékel, bár mire felvillan a kijelző, eltelik nagyjából 1 másodperc. Az Mi 5X a MIUI miatt ebből a szempontból pár tizedmásodperccel gyorsabb volt, de szerintem ez megbocsátható és nem főben járó bűn. A szenzort használhatjuk feloldáson kívül az értesítési sáv lehúzására is, hisz alapjáraton egy 5,5 hüvelykes mobilról van szó, sokszor természetesebben elérhető a szenzor, ha az értesítéseket néznénk meg, mint a kijelző teteje.A kijelzőt Gorilla Glass 3 üveg védi, tehát anyaghasználat szempontjából elégedettek lehetünk, a közepesen erős fém ház mellett még minőségi üveg is van az előlapon. A kijelző alatt az 5X-hez hasonlóan kapacitív érintőgombokat találunk, melyek háttérvilgáítást is kaptak. Középen a home gomb, balra a multitasking, jobbra pedig a vissza gomb. Amit fontos megemlíteni, hogy a beszédhangszóró és az előlapi kamera mellett van értesítő LED is, így nem maradunk le semmi fontosról.
Ha körbenézzük a mobilt, akkor a jobb oldalon a bekapcsoló gombot és a hangerőszabályzót láthatjuk, a bal oldalon a kártyák tálcáját, ahova 2 nanoSIM-et vagy az egyik helyett egy microSD-t tehetünk, alul a hangszóró, a mikrofon és a jack csatlakozó között egy USB Type-C portot kapunk, fent pedig a zajszűrő mikrofonon kívül egy infra portot találunk, így használhatjuk kioldóként DSLR kamerához vagy távirányítóként tévéhez.
Külsőre egy sokak számára tetszetős telefont köszönthetünk a maga 165 grammjával és 7,3 milliméteres vastagságával kényelmes kézben tartani, bár nem árt rá egy tok, ugyanis könnyedén kicsusszanhat a kezünkből.

Kijelző

Kijelzőt tekintve ahogy említettem 5,5 hüvelykes képátló jellemzi, ezzel az előlap 70%-át foglalja el. A felbontás FullHD, ami bőven elegendő, a pixelsűrűség pedig 403 ppi. Maga a panel az LTPS IPS LCD, melynek minőségére nincs panaszom. A színek élénkek, a fényerő teljesen korrekt, napfényben is jól látható a tartalom. Azért ha szögből nézzük a kijelzőt, látszik, hogy nem OLED a panel, ilyenkor már fakul a kép, de erre egyszerűen azt mondom, hogy úgyis szemből nézzük a telefonunkat.

Szoftver

A Nexus 6P és 5X után a Google-nek nem volt újabb referenciamobilja, ahol mindig a legújabb szoftver futna a legfrissebb biztonsági csomaggal, hisz a Pixel mobilokat maga a Google tervezte, így nem nevezhető referenciának. A Xiaomi Mi A1 valamilyen szempontból tekinthető a Nexus 5X utódjának, hisz a szoftvert egyenesen a Google felügyeli, az Android One program miatt elsők között megkapja a frissítéseket és a hírek alapján még az év vége előtt megjön az Android 8.0 Oreo is a készülékre.

Ahogy említettem az Mi A1 pont a gyári felület miatt kilóg a Xiaomi palettából, sokan preferálják a MIUI-t. Sok helyen próbáltam utánajárni, hogy lehet-e MIUI-t tenni a készülékre, de mindegyik oldalon oda jutottam, hogy nem. Ha megveszed ezt a mobilt, akkor gyári android felülettel tudod használni.

Az Mi távirányítón és a kamera app felületén kívül szoftveresen nem köthető az Mi A1 a Xiaomi-hoz, mindent a Google intéz, nincsenek rajta más felesleges appok leszámítva persze az összes alap Google appot, így arra használja fel az ember a rendelkezésre álló kb. 50 GB-ot, amire szeretné.

A szoftver egyébként nagyon gyors, az ember azt hinné, hogy csúcskészüléket fog a kezében, annyira akadásmentes és gördülékeny a használata. A felület beállításai között lehetőségünk van arra, hogy ki-be kapcsolhassuk a Google lapot a bal oldalon, illetve engedélyezhetjük vagy tilthatjuk a kezdőképernyő elforgatását, amennyiben elfordítjuk a telefont. Ha elforgatjuk, akkor az alkalmazásválasztó a bal alsó sarokból hívható elő és minden gyári applikáció használható így. Van osztott képernyő is benne, hála a Nougat rendszernek, viszont a két ablakot csak fele-fele arányban használhatjuk, nem állíthatjuk, hogy melyikből szeretnénk többet látni.
Szoftveres szemszögből nagyon baba az Mi A1, minden egyszerű és letisztult és nincs is mi szívja az akkumulátort, így az üzemidő is kiemelkedő.

Hardver

Nézzük meg hardveres szempontból. A rendszerchip egy Snapdragon 625 típusú 8 magos lapka magonként 2 GHz-en, amihez kapunk egy Adreno 506 típusú grafikus gyorsítót és 4 GB RAM-ot. Nem meglepő módon ez ugyanaz, mint az Mi 5X hardvere és ezáltal a benchmark teszteken is hasonló pontszámot kapott. Az AnTuTu Benchmarkon 61.373 pontot kapott, a Geekbench 4 pedig 872 és 4201 ponttal jutalmazta.
Mindennapi használatra bőven elegendő ez a vas, az alap appok gyorsan előjönnek és amennyire a rendszermemória engedi, a háttérben is maradnak. Néhány játékot is kipróbáltam és ezekkel sem volt semmi gond. Három játékot próbáltam ki rajta, a Flippy Knife-ot, a Subway Surf-öt és a GTA San Andreast. Első kettővel abszolút semmi gond nem volt, sőt a San Andreas sem akadozott még maximum grafikán is.
Ahogy említettem a belső tárhely 64 GB, amit tudunk bővíteni microSD-vel 128 GB-ig, az alap tárhelyből pedig kb. 50 GB a szabadon felhasználható. A Xiaomi Mi A1-ben van Bluetooth 4.2, GLONASS támogatottság, infra port és giroszkóp is. Ami hiányolható, az az NFC és az FM rádió app. Az 5X-hez hasonlóan itt is van FM-rádió, azonban app nincs hozzá, így csak a szerviz menüből használható.

Kamera

Az előlapon 5 MP-es kamerát találunk, a szelfik minősége hagy kívánnivalót maga után, a kamera fix fókuszú, de ami érdekes funkció az a nem és kormeghatározás, ami révén hogy Xiaomi telefonról van szó, itt sem maradhatott ki annak ellenére, hogy nem MIUI van rajta. A képek teljes méretben Google Drive mappánkban találhatóak.
Mi A1 szelfi
A hátlapi kamera már annál izgalmasabb, ugyanis duál rendszert kapunk, mindkét modul 12 MP-es. Ahogy a Xiaomi Mi 6-nál is volt, itt is egy normál és egy telefotó lencse található, de az értékek azért nem olyan jók, mint a csúcsmobilnál. A normál kamera f/2.2-es rekeszértékkel bír, a telefotó pedig f/2.6-tal.

A fázisdetektáló autófókusz itt is megtalálható, a kamera így is kétszeres optikai zoomra képes, azonban az optikai stabilizálás itt elmaradt. A képek minősége szerintem teljesen korrekt, a mélységérzékelés is jól működik, ezért is van ugyebár két kamera, hogy a zoom mellett jobb bokeh effektre legyen képes a mobil. Én egy ilyen árazású mobiltól nem vártam el többet és nem is csalódtam. A videórögzítés maximum 4K@30fps-ben történik, ami szintén nem rossz, hiányzik azért a stabilizálás, de ne legyünk telhetetlenek.

Akkumulátor

Az üzemidőről egy 3080 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, ami nem eltávolítható. Snapdragon 625-ös Xiaomi mobilból nagyon sok van és egy Redmi Note 4-ben például 4100 mAh kapacitású akku van, de a nagyon jó szoftveres háttérnek köszönhetően ezzel a mobillal is összehozható egy korrekt 6-7 órás kijelzőidő, illetve maximum 3 napos használat, ha sokat van készenlétben.
Egy hátulütő azért van: hiába képes gyorstöltésre a mellékelt töltő, a telefon nem támogat Quick Charge szabványt, ezért 30 perc alatt csak 30%-ot tudunk bele tölteni, a teljes feltöltéshez pedig kell egy 2 és fél óra.

Ár/érték arány

Összegzésképp elmondható, hogy a Xiaomi Mi A1 jelenleg talán a legkeresettebb Xiaomi mobil Magyarországon, hiszen minden szempontból kiváló, kellőképp erős a hardver, abszolút naprakész és gördülékeny a szoftver, a kamerába sem lehet nagyon belekötni, jó az üzemidő és 64 GB-os a belső tároló. Nagyszerű kezdet ez a Xiaomi számára itt az európai piacon, magasra tették a lécet és kíváncsian várjuk a folytatást.
Hozzánk a mobil a Turbado.hu webáruháztól jutott el, ezúton is köszönjük! Ha megvennéd a készüléket, EZEN A LINKEN teheted meg. Akárhogy is nézzük, ezért az árért az Mi A1 az egyik legjobb választás!
Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
8
Szoftver
10
Hardver
8
Kamera
8
Akkumulátor
9
Ár/érték arány
10
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
xiaomi-mi-a1-tesztA Xiaomi Mi A1 nagyon sok szempontból kiváló okostelefon, alig lehet találni rajta kifogásolnivalót. Támogatja a B20-at, gyors, csinos és üzemidőben is korrekt. Instant get!

8 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Tényleg kiváló telefon. Annyira viszik, hogy fekete szinűt nem is találtam, így arany jutott. Szerencsére fakó a hátlap, nem feltűnő, inkább pezsgő színű.
    Minden téren jól teljesít, úgyhogy én is ajánlom.

  2. 3 hete érkezett meg az MI A1 -em. Előrendelésben vettem, a MOTO G (gen1) -et cseréltem le erre. (CM volt a MOTO G -n) Mivel stock andridot akartam kézenfekvő volt ez a telefon. Egy rossz szavam nem lehet rá. Ha azt vesszük, hogy egy Iphone X árából 8 ilyet lehet venni, akkor inkább nem is kommentálom. Volt már nálem sok telefon, SAMSUNG SG6, 7. HuaweiP9, (sajnos Iphone is), valahogy ez tetszik a legjobban, nincsen összebarmolva olyan appokkal ami nem kell. Az FM rádió egyébként benne van, már várom hogy a xiaomi csináljon appot is hozzá. Egyelőre csak teszt módban tudom megszólaltatni a ##6484## kóddal.

  3. Gondolkodtam ezen a mobilon, de ahogy írva vagyon, nincs MIUI, így kiesett. Volt szerencsém a rendszerhez, és szívesebben használnám egy stock Androidnál. Így hát az eggyel régebbi Redmi Note 4 lesz a befutó.

  4. Eustock-on eu-s adószámmal 54.000 ft. Holnap jön, már nagyon várom. 😀 Mellesleg csak piros van, de nem zavar.

  5. Dehogynem lehet miui-t rakni rá: le kell tölteni és telepíteni a legutóbbi miuit apk miror ról.

  6. köszi tudom. amúgy meg ha lecsereléled rom szinten akkor meg tényleg miui van rajta.ez csak kinézet tuning amit irtam mert a telo tulaja nem fogja lecserélni a gyári folyamatossan frissített droid egy kinézetileg sokkal jobb viszont az életben nem frissített rendszerre.(bár van 1-2 ilyen idióta ismerősöm)

Comments are closed.