Mondanunk sem kell, hogy a kínai telefonok úgy terjednek, mint a veszedelem, vannak közöttük csapnivalók, de vannak olyanok is, melyek megállják a helyüket a piacon és egyre jobban jönnek fel, ilyen a Vernee.

A Vernee, mint gyártó nincs jelen Magyarországon úgy, mint például a Huawei, viszont sok viszonteladó behozta a Vernee készülékeket kínálatukba és ők is vállalnak rá garanciát, például a legolcsóbb modell, a Thor kapható az Edigital-nál is. Nos, nézzük meg, hogy mit is tud a Vernee Apollo Lite, mely már egy ideje a piacon van, noha nemrég mutatkozott be a nagytestvére.

Dizájn

A doboz tartalma. Fülhallgatót nem kapunk :/

külsőre egy abszolút jól kinéző okostelefont köszönthetünk, a készülékház fémből készült, a gombok és a kártyák tálcái is fémből vannak, viszont akkor hogy oldják meg a hálózatot, hol vannak az antennacsíkok? Nos igen, a hátlap alsó és felső része, ami kicsit elüt a többitől, az műanyagból van a jel átengedése miatt, ami egyébként nem rossz megoldás.

Ahogy a legtöbb kínai okostelefonnál megszokhattuk, a Vernee Apollo Lite-ban is egy 5.5 inches kijelző található. A kávák „normális” (iPhone 6-7) méreteket öltenek. A kijelző fölött találjuk a szokásos szenzorokat (fényérzékelő, proximity szenzor), az 5 MP-es előlapi kamerát, a beszédhangszórót és a bal sarokban pedig egy értesítés LED visszajelzőt. Alatta nem kaptunk fizikai gombokat, se kapacitív érintőgombokat, a kijelző alatti terület teljesen üres, az androidos gombok szoftveresek, a kijelzőből veszik el a helyet.

Én hiányolok innen egy fizikai gombot, ugyanis szoftveresen nem találtam dupla koppintásos kijelzőébresztést, ergo ha be szeretnénk kapcsolni a kijelzőt, akkor azt a jobboldali gombbal tehetjük meg. Ha a hátlapra került volna a gomb, akkor totál káosz lenne, így hogy az oldalán van a bekapcsoló gomb, nem kell felemelni a készüléket az asztalról.

A jobb oldalon még a hangerőszabályzót találjuk, a balon pedig két tálcát, melyből az egyikbe egy microSIM-et tudunk tenni, a másikba pedig egy microSD-t vagy egy nanoSIM-et, tehát az Apollo Lite is az ún. hibrid dualSIM megoldást alkalmazza. Két kártyával működik, de akkor le kell mondani a bővíthetőségről.

Ez a készülék látszik, hogy idén készült, ugyanis alul már USB Type-C csatlakozó fogad minket, amit két hangszórórács vesz közre. Ezek viszont csak a szimmetria miatt egyformák, a jobb oldali alatt van a hangszóró, a bal oldalinál pedig a mikrofon, tehát itt sztereó hangzásra nem kell számítani.

A tetején mindössze egy 3.5 mm-es jack portot találhatunk, zajszűrő mikrofon itt nincs, de ettől függetlenül a hívás minőségével egyáltalán nincs probléma.

A hátlapon megtalálunk egy ujjlenyomatszenzort, ami egyébként kell is és meglepően jól működik, kb. 8/10-es találati aránnyal dolgozik. Fölötte egy 16 MP-es kamerát és egy kéttónusú LED villanót kapunk, melynek teljesítményét külön szekcióban részletezzük.

Dizájn szempontjából abszolút jól kinéző készülékről van szó, az anyaghasználat teljesen rendben van, viszont a méret és a szoftveres hiányosságok miatt nem mondható „egykezes-barátnak”. Dimenzióit tekintve 100 x 175 x 45 milliméter és 175 gramm, ezzel nem mondható egyáltalán pehelysúlyúnak.

Szoftver

Az Apollo Lite teljesen gyári Android 6.0 rendszert futtat. Annyira legyalulták, hogy konkrétan még a Google alkalmazásait is nekünk kell telepíteni, nincs rajta alapból Gmail, YouTube és társai, ezeket nekünk kell majd telepíteni.

Az előbb említettem szoftveres hiányosságokat, ez abban jelentkezik leginkább, hogy nincs benne egykezes mód, egyedül az alsó navigációs sávot tudjuk testreszabni, a gombok sorrendjét, illetve hozzáadhatunk egy plusz gombot, amivel az értesítési sávot tudjuk elérni, de elrejthetővé is tehetjük a sávot.

A szoftver verziójából kiindulva stabil és jól működik, ehhez hozzájön az is, hogy a hardver sem utolsó. A készülék alapvetően 32 GB tárkapacitású, amiből szabadon 25.16 GB-ot használhatunk fel, ez nem olyan vészes, ha azt is figyelembe vesszük, hogy az iPhone 7 32 GB-os változatánál 27.78 GB a használható kapacitás.

Hardver

A kínaiak előszeretettel alkalmazzák készülékeikben a Helio P10-es chipsetet, nos hála az égnek a Vernee túlnőtt ezen és az Apollo Lite-ba Helio X20 rendszerchipet raktak, ami 10 magos és az órajelek a következőképp alakulnak: 2 x 2.5 GHz (Cortex-A72) + 4 x 2 GHz (Cortex-A53) + 4 x 1.4 GHz (Cortex-A53). A chipsethez tartozik egy Mali-T880 MP4 grafikus gyorsító, a RAM mérete 4 GB (LPDDR3), a belső tárhely pedig (ahogy említettem) 32 GB, melyet 128 GB-ig tudunk microSD kártyával bővíteni.

Nézzük kicsit a kijelzőt…5.5 inches FullHD (1080 x 1920 pixel) felbontású kijelzőről van szó, ami 401 ppi pixelsűrűséggel rendelkezik. Maga a panel egy Sharp IGZO IPS érintőkijelző, melynek tetejére Gorilla Glass 3 üveg került. A kijelző megjelenítési minősége teljesen korrekt, a betekintési szögekkel nincs gond, látszik, hogy itt nem spóroltak (IPS kategórián belül).

Ezeket így nyersen nézve nem lehet okunk a panaszra, hiszen remek a készülék papíron, ezt a Benchmark tesztek is alátámasztják:

AnTuTu Benchmark v6.2.6 89.716 pont
GeekBench 4 1659 / 4391 pont

A gyakorlatban ez a következőképp néz ki…alapvetően a mindennapi feladatokat tökéletesen ellátja, mondanom sem kell, közösségi használatra, aktív apphasználatra teljesen alkalmas, de mi a helyzet a játékokkal?

Kipróbáltuk rajta a Real Racing 3-at és az Asphalt Xtreme-t és a következőt tapasztaltuk: Az Asphalt Xtreme tökéletesen futott, egyetlen mikrolagg nélkül működött, játék közben nem is melegedett a készülék. A RR3-nál a menüben nagyon szépen tudtunk navigálni, minden gördülékeny volt, viszont játék közben már apróbb laggokat észre lehetett venni, de ez nem olyan eget rengető, de összehasonlítva a másik játékkal, ez már nem ment olyan tökéletesen.

Ezért is mondják, hogy hiába a jó hardver, ha szoftveresen nincs jól optimalizálva. És ez nem a Google Android hibája, hanem a Vernee-é, hisz jobban is ki tudná használni az erőforrásait a készülék. A kis játék közbeni laggokat leszámítva (RR3-nál) mindenre gyorsan reagál, az árcédulához tartozó sebességgel én elégedett voltam.

Kamera

A legtöbb kínai okostelefon a kameránál bukik meg, egy alap, szerintem igénytelen szoftvert adnak mellé, mely gyakran elveszti az orientációt és egyéb gyengeségei is vannak. Az Apollo Lite-nál is ez a kamera app található, mint a legtöbb kínai okostelefonnál.

Az előlapon ugye egy 5 MP-es fix fókuszú kamera található, míg a hátlapra egy Samsung S5K3P3 ISOCELL szenzoron alapuló 16 MP-es kamerát kaptunk fázisdetektáló autófókusszal (PDAF) és kéttónusú LED villanóval megtámogatva. Ez a kamera f/2.0 rekeszértékkel bír, a videórögzítés pedig 4K@30fps vagy 1080p@60fps minőségben lehet. Ami a legnagyobb szívfájdalmam, hogy a videót 3gp-ben rögzíti, nem pedig mp4-ben vagy mov-ban, ebből is látszik, hogy nincs szoftveresen kellőképpen megtámogatva ez a kamera.

Ami még érdekes, hogy a videó minőségének kiválasztásakor egy Finom (4K2K) opció, amivel 3840 x 2160 pixeles videót lehet készíteni, viszont se a vágóprogram, se a YouTube nem ismeri fel a formátumot, viszont ha maradok a FullHD-s rögzítésnél, akkor minden további nélkül feltölti a videót, amit lentebb is láthattok. A minőség rossz, érződik, hogy nulla stabilizálás van benne, ebben közrejátszik a szoftver is.

Adatkomm./Akkumulátor

Sok kínai telefonnál nagy hátrány, hogy nem támogatják a mágikus B20-as frekvenciasávot, mely hazánkban igen sok területen használt, nos a Vernee Apollo Lite támogatja, szóval itthon zavartalanul használhatjuk a 4G mobilinternetet.

WiFi szempontjából 802.11 a/b/g/n szabványokkal lehet gazdálkodni, így a mobil látja a 2.4 GHz-es és 5 GHz-es hálózatokat is. Bluetooth 4.0-t kapunk, van a készülékben GPS, A-GPS, FM-Rádió és OTG képes is, tehát bármilyen rá csatlakoztatott USB Type-C pendrive-ot vagy perifériát kezelni tud. Ami egyedüli hiányosságként felmerülhet, az az NFC.

Az akkumulátor 3180 mAh kapacitású, amivel normál használat mellett ki lehet hozni 2 napos üzemidőt, az aktív kijelzőidő pedig nagyjából 4-5 óra. A csomagban kapunk egy MediaTeK Pump Express 3.0 szabványnak megfelelő hálózati adaptert, amivel nagyjából másfél óra alatt teljesen feltölthető a készülék, 30 perc alatt pedig a kapacitás feléig juthatunk el.

Ár/Érték arány

Space Gray és Moonlight Silver színekben kapható, sok hazai viszonteladó értékesíti a Vernee Apollo Lite-ot, viszont a gyors szállításért fizetni is kell, 80.000 Ft alatt én nem láttam itthon.

Mi a tesztkészüléket a TomTop-tól kaptuk, mely egy külföldi webáruház. Kínából is rendelhető a mobil, ott számolni kell járulékokkal a behozatalnál, viszont van németországi raktárházuk is, ahonnan rendelve (feketében, német raktárból) az „ALP28AJ” kuponkóddal 194.99$-ba kerül, ami átszámolva 58.000 Ft-nak felel meg. Az ajánlat január 15-ig érvényes! A garancia kizárólag külföldön érvényesíthető, ha bármi gond van vele, sajnos vissza kell küldeni oda, ahonnan érkezett, ez a hátulütője az olcsóságnak.

Összegezve a Vernee Apollo Lite nagyon jó árcédulával bír, egy jól összeszerelt készüléket kapunk, mely mindennapi használatra, játékokra is kiválóan alkalmas.

Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
8
Szoftver
8
Hardver
8
Kamera
7
Akkumulátor
9
Ár/Érték arány
9
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
vernee-apollo-lite-tesztVannak benne hiányosságok, de árazását tekintve jó választás lehet azoknak, akik nem szeretnének sokat költeni egy használható, jó készülékért

4 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Ha olyan emberrel beszélek, akinek olcsó butatelefonja van, mindig visszhangosodasra panaszkodnak a tuloldalon. A másik hiba, hogy nagyin gyenge a max hangereje kihangosítva, de normál használat mellett is (nekem) hiányzik +5-10% hangerő. Az ujjlenyomat olvasása sokat javult a 4. frissítéssel, korabban kénytelen voltam kikapcsolni ezt a feloldasi lehetőséget.

Comments are closed.