Hirdetés

Ma a Telekom által forgalmazott txtr Beagle 5 készüléket fogjuk górcső alá venni. Ezt a készüléket a német piacon még tavaly elkezdték forgalmazni, de már nálunk is kapható egy ideje, a magenta színű szolgáltató árusítja. A txtr beagle világrekorder szeretne lenni, ez ugyanis a világ legkisebb, legkönnyebb, és legolcsóbb elektronikus könyvolvasója- bár az árazása Magyarországon elég érzékenyen érinthet minket.

Külcsín

A txtr Beagle kifejezetten elegáns csomagolásban érkezik- persze nem egy Apple termékről beszélünk, de egy egyszerű dobozban jön a készülék, a hátoldalán leírással, a csomag belsejében pedig a könyolvasón kívül két AAA ceruzaelemet találunk, meg egy rövid leírást az első használatbavételről. Az AAA elemek egy kartonlap alá lettek elrejtve, először ezt nem is vettem észre,de a gyártó így tudta kihasználni a helytakarékosságot. A dobozon büszkén jelzi felénk a gyártó, hogy a készülék megnyerte az IF Product Design Award díjat 2013-ban. Hozzánk a türkizkék hátlappal rendelkező olvasó jött, de Magyarországon még zöld színben is pompázik a különcködő vizsla. Az előlapot tekintve egységes fehér színt kell elfogadnunk.
DSC_0388 DSC_0389 DSC_0392 DSC_0390

A szépség megítélése szubjektív dolog, de szerintünk kifejezetten mutatósra sikeredett a készülék. Az első benyomásunk az, hogy nagyon vékony a könyvolvasó, hiszen alig haladja meg a fél centimétert a készülék vastagsága, a kijelzőnél. A ceruzaelemek elrendezése hasonló a Lenovo Yoga tablethez, a kijelző alatt hengerszerűen vastagodik a készülékház, ami könnyed tartást biztosít az olvasáshoz, ezért ez nem róható fel hibaként. A kijelző körüli káva nem a vékonyságáról lesz híres, de pont megfelelő ahhoz, hogy kisebb méretben is át tudja adni a könyvolvasát élményét a felhasználó számára. A kijelző alatt három fizika gombot találunk, melyekkel lapozni tudunk, és a “nem létező menüben” tudunk kiválasztást végrehajtani. A három gomb mellett található még egy LED is, ami a Bluetooth aktivitást, és az elemek kapacitásának a végét jelzi. A hátoldalon egy txtr logót, és egy bekapcsológombot találunk, semmi többet. A hátlap levétele, és visszapattintása nehézkes, de szerencsére ezt a műveletet ritkán kell elvégezni.

Kijelző, hardver

A kijelző 5 hüvelykes, a felbontása 800×600 pixel. A gyártó nem közölt semmilyen adatot arról, hogy milyen az E-Ink technológiája, de el kell mondani, hogy 8 féle árnyalatot képes megjeleníteni, a képfrissítési sebesség egész jó, a betűk enyhén “szőrösek,” de nem akadályozza a felhasználót az olvasásban. A készülék kikapcsolt állapotban a txtr Beagle logóját mutatja, valamint a magyar modelleken a “Powered by Telekom” felirat is megtöri az ábrákat. Arról, hogy milyen fajta, és mekkora órajelen dolgozó processzor van a készülékben, azt nem tudjuk, sőt, semmilyen hardveres paramétert sem. A txtr nem árult el erről semmilyen információt.

Olvasási élmény

Térjünk rá a legfontosabb funkciókra, az olvasásra. A txtr Beagle nem állja meg a helyét önálló termékként, inkább kiegészítőnek nevezhető, hiszen a használatához szükség van egy Androidos okostelefonra, vagy egy iPhone-ra, esetleg egy iPod touch készülékre. A készülék átesett az Apple vizsgálatán is, tehát nem véletlenül díszeleg a dobozon a “Made for iPhone, iPod” felirat. Ha rendelkezünk a megfelelő készülékekkel, már csak le kell töltenünk az App Store-ból, vagy a Play Store-ból a txtr reader alkalmazást. Ez egyébként elérhető Windows és OS X rendszerekre is, de azokkal nem tud kommunikálni a Beagle. A txtr reader alkalmazásba az interneten keresztül tudunk feltölteni pdf és epub formátumú fájlokat, amiket az okostelefonon módosíthatunk- választhatunk többféle betűméret, és megjelenítési mód között. Ha a számunkra megfelelő kinézetű könyv elkészült, aktiválnunk kell a könyolvasón a Bluetooth 2.1-et, és a telefon 2-3 perc alatt átküldi a fájlokat a készülékre. Elég macerás megoldás volt ez a gyártótól, ráadásul maximum 5 könyvet tárolhatunk a Beagle olvasón egyszerre, mert egy-egy könyv több száz megabájt adatot jelent- ennek az az oka, hogy a Beagle-re minden egyes oldalról egy képfájlt küld az okostelefonunk, így meg tényleg nincs hely ötnél több könyvnek. Az olvasón közvetlenül sem betűméretet, sem betűtípust nem lehet változtatni.
DSC_0395 DSC_0394 DSC_0393 DSC_0391

Akkumulátoros üzemidő, energiatakarékosság

A gyártó állítása szerint akár két évig is képes egy akkumulátorral működni a Beagle, aminek az oka az, hogy a kijelzőnek csak akkor van szüksége elektromos áramra, amikor frissíti a képet. A két év elég merész kijelentés, hiszen ez függ az olvasási szokásainktól, és a könyvek hosszától, méretétől, megjelenítésétől is. A Bluetooth csak a könyvek áttöltésekor van bekapcsolva, és ha 10 percig nem használjuk a készüléket olvasás közben, akkor energiatakarékossági okokból a készülék kikapcsol. A be- és kikapcsolási időre sem lehet panasz, gyakorlatilag pillanatok alatt történik, 1 képfrissítésnyi idő alatt lejátszódik a folyamat.

Ár/ érték arány

A cikk elején azt mondtam, hogy a készülék világrekorder szeretne lenni. Ez a fent említett okokból teljesül is, sőt, azt kell, hogy mondjam, a készülék menürendszere nem okoz gondot még egy naposcsibének sem, de a könyvek feltöltése a felhőbe, majd a letöltés a telefonra, és végül a küldés a Beagle-re macerás, és időigényes folyamat. Pozitívumnak tartom, hogy a Telekom működtet Magyarországon txtr e-könyv áruházat, tehát viszonylag olcsón tudunk kifejezetten a txtr Beagle 5 készülékre optimalizált könyveket venni, az viszont zavar, hogy miért nem lehet a Windows és az OS X alkalmazásokból könyveket küldeni a Beagle-re. Az is egy fájó pont, hogy a Németországban 5000 forintnak megfelelő összeg nálunk 14000 forint, az eredeti árnak majdnem a háromszorosa. Ezeket a hibákat eltekintve én beleszerettem a txtr Beagle 5 készülékbe, és nyugodt szívvel tudom ajánlani másoknak is, tényleg egy hasznos, egyszerű, és szép kiegészítőről beszélünk.

Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Design, külcsín
10
Szoftver
7
Akkumulátor teljesítmény
9
Ár/ érték arány
8
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
teszt-txtr-beagle-5Szépen megtervezett, kidolgozott külső, amely visszafogott, butácska menürendszerrel, és túlkomplikált csatlakozással próbálja a piacot letámadni.