A készüléket a Samsung Magyarország biztosította számunkra. Köszönjük!
A Gear S a jelenlegi legjobb Samsung okosóra a piacon, a rengeteg kiadott kiegészítőnek köszönhetően talán ez a gyártó rendelkezik a legnagyobb tapasztalattal az okosórák terén. Míg az első modell még az Android rendszerre épült, a mostaniak inkább már a saját fejlesztésű Tizen-t használják. A Gear S sok tekintetben különbözik a többi órától, a legnagyobb eltérés talán az, hogy telefon nélkül is használhatjuk akár telefonhívások lebonyolítására, vagy SMS-ezésre. Érdekesség, hogy szinte minden forrásban azt írják, hogy Galaxy okostelefon nélkül nem lehet beüzemelni, pedig van rá lehetőség és nem is bonyolult. A részletek kiderülnek a teszt további részében.
Esztétika
A Samsung Gear S 39,9 mm széles, 58,1 mm magas és 12,5 vastag, ami kimondottan nagynak számít, de az ívelt kijelzőnek köszönhetően rásimul a kézre és kimondottan kényelmes a használata. A 2 colos Curved Super AMOLED kijelző 360×480 felbontással rendelkezik, ami 300 PPI pixelsűrűséget eredményez. A színek nagyon élénkek, bármilyen szögből is nézzük, nem torzulnak, a fényerő is kimagasló, ráadásul az ívelt forma is nagyon látványos, az összhatás tökéletes. Az előlap üveg borítása taszítja az ujjlenyomatokat és szennyeződéseket, ezáltal nem kell folyton törölgetnünk. Alulra került a Home gomb, mellette kétoldalt pedig a közelségmérő és az UV szenzor található.
A peremen egy fém keret fut körbe, mely alatt a lepattintható gumis szíj feszül a helyére.
Balra került az egész komoly hangerőt és a vártnál jobb minőséget produkáló hangszóró, jobbra pedig a mikrofon.
A hátoldalon található a NanoSIM bemenet, a pulzusmérő és a töltésért felelős fém érzékelők.
A Gear S IP67-es minősítést kapott, vagyis teljesen porálló, a víz alatt 1 méteres mélységben pedig 30 percig bírja. Vízben hordani egyébként nem érdemes, ugyanis az érintőkijelző ekkor teljesen megbolondul és saját életre kel, így akár át is állíthat dolgokat, vagy felhívhat valakit akivel épp nem állt szándékunkban beszélni. A kiegészítő a klasszikus vonalat követi, vagyis fekete, illetve fehér színben kápráztatja el viselőjét. Az összeszerelésre semmi panaszunk nem lehet, a dizájn is nagyon jóra sikerült, szerintem az egyik legszebb okosóra.
Hardver
A Gear S egy kétmagos 1 gigahertzes Snapdragon 400-as processzorral, 512 MB RAM-mal, valamint 4 GB belső memóriával rendelkezik. Alapvetően gördülékenyen használhatjuk, de időnként előfordulhatnak akadozások, vagy nagyon ritkán rendellenes viselkedés, ilyenkor megoldást jelenthet az összes alkalmazás bezárása, vagy végső esetben a készülék újraindítása. Úgy gondolom a teljesítmény mellett elsősorban az alacsony fogyasztás volt a fő szempont és ezért viszonylag sokáig is bírja nélkül az aksi.
Szoftver, Használat
A Gear órákon a Samsung Tizen rendszere fut. Az első bekapcsoláskor teljesen egyértelmű lesz a folyamat amin végig kell haladnunk, ugyanis a Gear S mindent lépésről lépésre kiír a kijelzőre. Első utasításként azt kapjuk, hogy töltsük le a Samsung Gear alkalmazást a A Galaxy Apps áruházból, mely természetesen csak bizonyos Samsung Galaxy modelleken (Galaxy S3, Galaxy S4, Galaxy S5, Note 3, Note 4) érhető el. Ezt követően már könnyen összekapcsolható a két eszköz és használatba is vehető a Gear. A kapcsolat Bluetooth-on keresztül jön létre, de csak abban az esetben, ha a Samsung Gear alkalmazásban végighaladtunk a kijelzőn megjelenő utasításokon.
Ahogy említettem lehetőség van a telefon nélküli aktiválásra és használatra is, ebben az alábbi videó nyújt segítséget:
A telefon nélküli használatnak akkor van értelme, ha NanoSIM-mel szeretnénk használni az órát és nincs Galaxy telefonunk. Ekkor ugyanúgy telefonálhatunk, SMS-t küldhetünk, e-maileket olvashatunk, vagy használhatjuk a HERE Maps funkcióit is, de új alkalmazásokat nem telepíthetünk és számos beállítási, személyre szabási lehetőséget nem érhetünk el.
Az aktiválás elvégzése után egy tutorialt kell végigcsinálnunk, hogy megértsük, mely mozdulattal mit érhetünk el. Jobbra simítással megjelennek az értesítések, balra simítva visszalépünk az órához, vagy a mellette található maximálisan beállítható 5 widget oldal egyikére navigálhatunk. A kezdőképernyőn (óra) lentről felfelé történő simítással az alkalmazásokat érhetjük el, a lefelé simítással pedig mindig visszaléphetünk az előző oldalra, illetve ha a kezdőképernyőn tesszük meg, akkor az androidból megszokott értesítési sávhoz hasonló részt húzhatjuk le, azzal a különbséggel, hogy az értesítések nem itt jelennek meg. Leírva kissé bonyolultnak tűnhet, de nem az, nagyon gyorsan meg lehet szokni, gyors és egyszerű az egész. A kijelző alatt található Home gomb egyszer megnyomva a főoldalra repít vissza, illetve a kijelzőt tehetjük vele aktívvá, vagy inaktívvá, hosszan nyomva a kikapcsolás menü jön elő, ahol kikapcsolhatjuk, újraindíthatjuk, vagy egyéb beállításokat babrálhatunk a Gear-en.
A Home gomb kétszeri megnyomásához beállítható, hogy elindítson egy alkalmazást, vagy a megnyitott alkalmazásokat listázza. Szerintem az utóbbi a legjobb beállítás, ugyanis így gyorsan és hatékonyan használhatjuk az alkalmazások közötti váltogatásra (multitasking ablak).
Számos beállítás csak a mobiltelefonról, a Gear alkalmazásból érhető el, például teljesen testre szabhatjuk az előre elkészített óra nézeteket, módosíthatjuk a hátteret, telepíthetünk alkalmazásokat, vagy egyéb dolgokat módosíthatunk.
A Gear-en található alkalmazások:
- Telefon: Használatával a tárcsázót, illetve a híváslistát érhetjük el.
- Névjegyzék: A telefonon tárolt névjegyek itt találhatóak meg. Használatával indíthatunk hívást, vagy küldhetünk üzenetet a megfelelő személynek.
- Üzenetek: Bejövő SMS-ek olvasására, illetve újak írására alkalmas.
- E-mail: Beérkezett e-mailek olvasására használhatjuk.
- Ütemezés: Megjeleníti az eseményeket, oldalra lapozgatva váltogathatjuk a napokat is.
- Beállítások: Itt érhetjük el a Gear beállításait, de érdemes megnézni a további beállítási lehetőségeket is, melyeket a telefonról érhetünk el, ugyanis számos dolgot csak innen tudunk módosítani.
- Navigátor: A Nokia Here navigációját használhatjuk az órán, de a kis kijelzőn nem túl kényelmes, ezért csak akkor érdemes használni, ha nincs nálunk telefon. Működése egyébként egyszerű és a pozíciót is gyorsan és pontosan megtalálja, viszont általában csak gyalogos útvonalakat ajánlott fel olyankor is, mikor lehetett volna tömegközlekedéssel, vagy autóval is közlekedni. A navigátor használata szerintem akkor lehet hasznos, ha sportoláshoz szükségünk van navigációra és a telefonunkat nem szeretnénk magunkkal vinni.
A szövegbevitel a virtuális billentyűzet méretéhez viszonyítva egész egyszerű, ráadásul nem csak a QWERTZ és QWERTY billentyűzetek, hanem a régi hagyományos nyomógombos telefonok megoldása, valamint egy Gear QWERTZ-nek nevezett megoldás is elérhető, mely egy gombra kettő karaktert helyez, igaz így ékezetes betűket nem tudunk alkalmazni.
- S Health: Az órán lévő S Health alkalmazás szinkronizál a telefonon lévővel, használatával számlálhatjuk a lépésszámunkat, vagy választhatunk testmozgást, ekkor folyamatosan méri a pulzusunkat, az időt és a megtett távot. Ezek alapján beállíthatunk egy célt is, de figyelhetjük azt is, hogy mennyire edzünk intenzíven, ilyenkor értesítéseket is kapunk róla, ha gyorsabban kellene mozognunk, vagy ha túlterheljük magunkat. Edzésen kívül is megmérhetjük pulzusunkat, illetve az UV sugárzás szintjét is az erre kialakított menüpontok használatával. Az alvásunkat is regisztrálhatjuk, ez azért hasznos, mert látjuk, hogy hány órát aludtunk, illetve egy diagramon tekinthetjük meg azt, hogy mennyit voltunk mozdulatlanok (vagyis mennyit és mennyire aludtunk mélyen) éjszaka.
- Zenelejátszó: Zenéket hallgathatunk a beépített hangszórón, vagy bluetooth-os fülhallgatón, de vezérelhetjük a telefon zenelejátszóját is vele.
- Hírtájékoztató: Ez a telefonos Flipboard oldal megfelelője, ahol a Samsung próbál olyan híreket megosztani velünk, amik számunkra érdekesek lehetnek (mindezt angolul).
- Időjárás: Helyhez kötött pillanatnyi információkat közöl az időjárásról, de megnézhetjük az előrejelzést is.
- S Voice: A Hy Gear kifejezésre, vagy egy általunk beállított vezényszóra indul el az alkalmazás. Lényege, hogy kérdéseket tehetünk fel, vagy utasításokat adhatunk, melyekre az óra válaszol, vagy végrehajtja azokat. Néha jópofa dolog szórakozni vele, időnként hasznos is lehet. Lustaság esetén például este kényelmes megoldás így beállítani az ébresztőt, vagy elindítani a zenelejátszót, de akár reggel is leállíthatjuk szóban az ébresztést, fogadhatunk egy hívást, vagy küldhetünk üzenetet. Az S Voice a magyar nyelvet nem támogatja.
- Jelzés: Használatával ébresztőket állíthatunk be.
- Galéria: Az eszközön tárolt fotók megtekintésére szolgál.
- Eszköz megker.: A Gear-hez csatlakoztatott telefont kereshetjük meg vele.
A telefonon a Gear alkalmazást használva még telepíthetünk más alkalmazásokat is, de ezek között nagyon kevés olyat találunk, ami használható is. Az egyik használható az Opera Mini. Telepítésével böngészhetünk az interneten, ami azért is hasznos, mert a gyári e-mail alkalmazás pl. nem enged e-mail-t küldeni, csak olvasni, de nincs Facebook alkalmazás sem, amiket így pótolhatunk a böngészőből.
Szoftveres hiányosságok:
- Jelzésekre használhatjuk a rezgést, vagy a hangjelzést, de sajnos a kettőt egyszerre nem.
- Az e-mail alkalmazásból nem tudunk e-mailt küldeni
- Jó lenne egy olyan alkalmazás, amivel a csatlakoztatott telefont az óráról vezérelhetnénk (olyasmi mint a TeamViewer).
- Az alkalmazásbolt csak telefonról érhető el, jó lenne, ha közvetlenül az óráról is elérhetnénk.
- Csak bizonyos Samsung okostelefonokhoz csatlakoztatható.
Egyéb hasznos funkciók:
- A kijelző felébreszthető, ha a kezünket úgy mozdítjuk mint amikor az időt nézzük.
- Beállítható, hogy folyamatosan kijelezze az időt.
- A némítást elvégezhetjük úgy, hogy az órát kézzel letakarjuk.
- Van automatikus fényerőállítás.
- SIM foglalat: Elsősorban sportolás közben tartom hasznosnak, mivel ha a Gear-be behelyezünk egy kártyát és összekapcsoljuk telefonunkkal, akkor a telefon automatikusan átirányítja a hívásokat az órára, ha távol kerül tőle. Ez olyankor praktikus, mikor nem akarjuk a telefont nagy mérete miatt magunkkal vinni, de a hívásokat azért szeretnénk fogadni. Persze azt is megtehetjük, hogy ugyanazt a SIM kártyát helyezzük át, amit a telefonban szoktunk használni, de ez már macerásabb, szóval aki ezt a funkciót kihasználná, annak érdemes egy SIM-et beszerezni külön erre a célra.
- Képernyőfotó: A home gombot lenyomva és a kijelzőn balról jobbra simítva rögzíthetjük az aktuálisan megjelenített tartalmat.
Adatkommunikáció / Akkumulátor
Adatkommunikációs téren kapunk NanoSIM foglalatot, ha ezt kihasználjuk, akkor akár 3G sebességgel netezhetünk. A Gear S csatlakozik még Wi-Fi 802.11 b/g/n hálózatokra, rendelkezik Bluetooth 4.1-el, valamint beépített GPS-el, GLONASS-al és a A-GPS-el is.
A Gear S egy 300 mAh-s akkumulátorral rendelkezik, ami használattól és beállításoktól függően más üzemidőt produkál. Az óra folyamatos megjelenítése mellett, maximális fényerőn, viszonylag sokat használva 1 napot bír, ha az óra folyamatos megjelenítését kikapcsoljuk (vagyis csak a kézmozdulatra kapcsol be a kijelző) és megtartjuk az előző beállításokat, akkor 2 napig nem kell töltenünk, míg ha takarékosabban használjuk, akkor a 3 nap is elérhető. Az üzemidő tovább növelhető az energiatakarékos mód bekapcsolásával, mellyel a kijelző szürkeárnyalatosra vált, a CPU maximális teljesítménye korlátozva lesz, valamint kikapcsolódik a Wi-Fi, a mobilnet, és az összes funkció, a hívást, az üzeneteket és az értesítéseket leszámítva.
A töltés folyamata egyszerű, a töltődokkolót az óra hátuljára pattintva táplálhatjuk az eszközt. A dokkoló rendelkezik egy beépített 350 mAh-s akkumulátorral, ami lehetővé teszi, hogy az órát olyan helyen is feltölthessük, ahol nincs áramforrás. A dokkoló MicroUSB-vel tölthető, mellette egy LED jelzi a töltöttség értékét (piros, zöld, kék).
Ár/érték arány
Ez az egyik legjobb óra a piacon, számos egyedi funkcióval rendelkezik, gyönyörű a kijelzője, sokat bír az aksija, de a vásárlok egy része vagy úgy gondolja, hogy nincs szüksége okosórára, vagy nem rendelkezik kompatibilis Samsung okostelefonnal, de az is elfordulhat, hogy valakit a 125 ezres ár bizonytalanít el. Véleményem szerint a Gear S egy remek kiegészítő, de annál nem több, ehhez mérten pedig túlságosan magas az ára.
Specifikáció
Hálózat
-
SIM-kártya típusa
Nano-SIM (4FF)
-
Infra
2G GSM, 3G WCDMA
-
2G (GSM)
GSM900, DCS1800
-
3G (UMTS)
B1 (2100), B8 (900)
Vezetékes és vezeték nélküli kapcsolat
-
USB verzió
USB 2.0
-
Helymeghatározás
GPS,Glonass
-
Wi-Fi
802.11b/g/n 2,4 GHz
-
Bluetooth verzió
Bluetooth v4.1
-
Bluetooth-profilok
A2DP, AVRCP, HFP, HSP
Operációs rendszer
-
Operációs rendszer
Tizen
Kijelző
-
Technológia
Curved Super AMOLED
-
Méret
2″ (50,9 mm)
-
Színmélység
16 M
Processzor
-
Sebesség
1 GHz
-
Típus
Dual-Core
Memória
-
RAM Size (MB)
512 MB
-
ROM (GB)
4 GB
Szenzorok
-
Szenzorok
Accelerometer,Barometer,Gyro Sensor,Geomagnetic Sensor,HR Sensor,Light Sensor,UV Sensor
Fizikai tulajdonságok
-
Méretek (MaxSzélxMé)
58,1 x 39,9 x 12,5 mm
-
Súly (g)
84 (White), 67 (Blue Black)
Akkumulátor
-
Akkumulátor kapacitás
300 mAh
-
Cserélhető
Nem
-
Typical Usage Time
1~2 days
-
Low Usage Time
Up to 4 days
Audio és Video
-
Támogatott audioformátumok
MP3, M4A, AAC, OGG, WAV
Szolgáltatások és alkalmazások
-
S-Voice
Igen
-
Additional Features
Rich Notification, Call, SMS, S Health, Running, Music Player, News Briefing, Weather
Végezetül még egyszer köszönjük a készüléket a Samsung Magyarországnak!