Dizájn, megjelenés
A készülék dizájnja megosztja a felhasználókat. Van, akinek tetszik, és van akinek nem. Sokan azt panaszolják a Samsung Galaxy S5-ben, hogy „már megint műanyag”. Ebben van igazság, hisz láthattuk más cégek csúcskészülékeit, és pl. a HTC One (M8) szinte teljes mértékben alumíniumból készült, az iPhone 5S hátlapja is alumínium+üveg, de nincsen semmi rossz a műanyagban. Sokan a műanyagot az olcsó kategóriával párosítják, az alumíniumot és/vagy az üveget pedig a prémium kategóriába sorolják. Azonban a Samsung Galaxy S5-nek – műanyag hátlapja ellenére – megvan a maga szépsége és hiába műanyag, ha a kezedben tartod, úgy érzed, mintha tényleg egy prémium kategóriás készüléket fogsz a kezeid között, és így is van…a használat során ez ki is derült, hogy nem ****-al dobálózunk. Méreteit tekintve a készülék 142 x 72,5 x 8,1 mm, valamint 145 grammot nyom.
Kezdjük az analizálást a előlappal. A kijelző természetesen a Corning® cég Gorilla Glass 3 üvegéből készült, mely igen nagy mértékben ellenáll a karcoknak és egyéb külső hatásoknak. A kijelző felett találjuk a Samsung logót, fölötte pedig a beszédhangszórót. Tőle jobbra találhatjuk majdnem a szélén a 2 megapixel felbontású előlapi kamerát, és itt találjuk a további szenzorokat, érzékelőket, mint pl. a közelségérzékelőt és a gesztusokat lehetővé tevő szenzort.
A kijelző alatt találjuk a főgombot, mely egyben egy ujjlenyomat érzékelő szenzor is. A szenzort magát a későbbiekben részletezem. A főgomb mellett bal oldalon a már megszokott Opció gomb helyét a Multitaskot megnyitó gomb vette át, jobb oldalon megmaradt a Vissza gomb. A Főgomb kétszeri megnyomására az S Voice-ot hívhatjuk elő, ha pedig hosszan nyomjuk a gombot, akkor a Google Asszisztens jön elő.
A készülék hátlapja következik. Miben lett új? Ez ránézésre megállapítható. Elődjének, a Samsung Galaxy S4 hátlapja is mintázott volt, azonban nem észrevehetően és a felülete sima volt, azonban ez az S5-nél megváltozott. A hátlap bemélyített pöttyökkel van díszítve, mely igen impozáns megjelenést biztosít már első látásra is. A készülék hátlapja kellőképp lekerekített ahhoz, hogy ne legyen kényelmetlen a fogása, sőt a kicsit gumis hatású lyukacsos hátlappal egészen különleges élmény.
A hátlapon is megtalálható természetesen a Samsung logója. Fölötte találjuk a LED segédfényt, valamint mellette az S5-ben debütáló pulzusmérőt. Efölött találjuk a főkamerát, mely 16 megapixel felbontású. Ez a kamera külön szekciót érdemel, hiszen gyönyörű képeket lehet vele készíteni. A kameramodul kissé kiemelkedik a hátlapból, de ez semmiben sem zavar, sőt hasznunkra is válik, hiszen így a hátlap nem érintkezik közvetlenül teljes felületével a síkhoz, így nem karcolódik, nem sérül. Sokak panaszkodnak, hogy műanyag, műanyag, de aki meglátja benne a szépséget, az nem lesz csalódott.
Jöjjön a készülék széle. A bal oldalon találhatjuk a hangerőgombokat, mely egy gombként foglal helyet a készülék oldalán. A készülék tetején találjuk a már szabvánnyá vált Jack (audio) bemenetet, valamint a „Smart Remote” alkalmazáshoz szükséges infra portot, melynek segítségével távirányítóként is használhatjuk készülékünket. Jobb oldalon megtaláljuk a bekapcsológombot, mely természetesen rövid nyomásra csak a kijelzőt oldja fel, vagy zárolja.
A készülék alján maradt még valami. Az USB bemenetet. Ezt a bemenetet egy fedéllel látták el, melynek becsukására a készülék is figyelmeztet, ha levesszük töltőről vagy leválasztjuk a gépről. Ez a fedél elengedhetetlen volt az IP67-es védelmi tanúsítvány megszerzéséhez. Ha lehajtjuk a fedelet, szembetaláljuk magunkat magával a porttal, mely a Note 3-ban debütáló USB 3.0-ás port, mellyel sokkal gyorsabb lett az adatátvitel. Nincs USB 3.0-ás töltője? Semmi probléma! A port úgy lett kitalálva és kialakítva, hogy normális MicroUSB-s kábellel is képesek legyünk teljes értékűen használni a készüléket.
A készülék dizájnja engem meggyőzött arról, hogy minőségi, prémium kategóriás készülékről van szó, noha a kritikusok mindig is kritikusak maradnak. A Samsung Galaxy S5 megkapta az IP67-es tanúsítványt, amivel egy műszaki berendezés áramköreit védő tokozás (készülékház) környezeti behatások elleni védettségét jelzik. A Galaxy S5 esetében ez por és vízállóságot jelent. Azért a Samsung közzétette, hogy a minősítés ellenére nem célszer vízbe dobálni a készüléket.
Szoftver
A régebbi Galaxy S-ek felhasználói felülete sok kritikát kapott a nagy tárhelyigény, és a kissé unalmas kinézet miatt, amit a Samsung a Galaxy S5-nél már alaposan át is szabott. A tárhely problémát pedig azzal orvosolta, hogy a sok gyári alkalmazást letölthetővé tette, így mindenki azt tölti le magának, amit valóban is használ.
Az új TouchWiz sokkal modernebb, letisztultabb, Flat stílusú kezelőfelülettel fogadja most már a felhasználót, ami szerintem nagyon jóra sikeredett. De nem csak a felhasználói felület, hanem a Samsung gyári alkalmazásai is átdolgozásra kerültek, mint például: S Health, Smart Remote (távirányító).
S Health:
A Samsung a Galaxy S4 óta nagyon ráhasalt az egészséges életmód témára, amivel egyébként semmi gond sincs, és szerintem még ösztönzi is az embert a mozgásra.
Az S Health segítségével képes a telefonunk a lépéseinket számolni, és ez alapján megmondani hogy mennyi kalóriát égettünk a nap végén. Lehetőségünk van a Torna menüpont alatt edzést indítani. Négyféle edzésből válogathatunk, ezek a Futás, Gyaloglás, Kerékpározás, Túrázás. Ezen edzéseknek többféle célt is beállíthatunk, pl: távcél, időcél, kalóriacél, ha a beállított célt elértük, a készülék jelez. Ezen az alkalmazáson keresztül használhatjuk a pulzusmérőt is.
Smart Remote:
Ezen program segítségével vagyunk képesek a tv-t, a légkondit, a kivetítőt, és sok más távirányítós készüléket a telefonunkkal irányítani.
A készüléken Android 4.4.2-es verziót futtat, vagyis a KitKat-t. A készüléken találhatunk különféle alap alkalmazásokat, ezek a következők: Google+, Hangouts, Google Maps, S Health, S Tervező, S Voice, Scrapbook, Fájlkezelő, My Magazine, Samsung Apps
A szoftvert egyáltalán nem érheti panasz, hiszen remekül optimalizálták a Galaxy S5-re, hibátlanul fut, de ezt nagyban elősegíti az erős hardver, ami a készülékben van!
Hardver
Mint minden tesztünket, úgy ezt is egy AnTuTu Benchmark-kal kezdtük, melynek eredménye pontokban mérve: 35152 pont! Hasonló pontszámmal büszkélkedhet a Samsung Galaxy Note 3 és a HTC One (M8).
Az alábbi képeken megtekinthetitek, hogy milyen hardvert „lát” az AnTuTu a Galaxy S5-ben:
Összegezve, hogy mi található a készülékben: Egy Qualcomm Snapdagon 801-es chip, egy Quad-core Krait 400-as processzor, mely 2,5 GHz-en pörög magonként, Adreno 330-as grafikus chip és 2 GB RAM memória, valamint belső tárhelyként 16 Gb / 32 Gb, mely bővíthető MicroSD kártyával akár 128 Gb-ig!
Mindez szép és jó? De mire jó? Arra, hogy ezzel a hardverrel, a Samsung Galaxy S5-nek semmi nem áll az útjában! Minden alkalmazás, simán, gyorsan, gördülékenyen fut, a legtutibb 3D-s játékok is gond nélkül futnak a készüléken, meg se izzasztja a készüléket.
Ennek a komoly hardvernek köszönhetjük, hogy az alaprendszer is gyorsan és fagyásmentesen fut, ellentétben olcsóbb kategóriás, Android rendszert futtató társaival.
A Hardver részhez tartozik még a kijelző, melynek átmérője 5,1″, felbontása 1920 x 1080 pixel, képpontsűrűsége 432 ppi, típusa Super AMOLED, mely 16 millió színárnyalat megjelenítésére alkalmas. A kijelzőt Gorilla Glass 3 védelemmel látták el, valamint az IP67-es minősítés végett por és cseppálló is a készülék. A Samsung Galaxy S5 nagyon szép megjelenítőt kapott, a színek teltek és élénkek, minden tartalom gyönyörűen, részletgazdagon jelenik meg.
A készülék hátlapján találhatunk egy pulzusmérőt, melyre ha ujjbegyünket ráhelyezzük, az S Health alkalmazás segítségével megmérhetjük az aktuális pulzusunkat. A mérés eredményességét elősegíti, ha a mérés időtartama alatt nem beszélünk és nem mozgunk. Erre mindig felhívja a készülék a figyelmünket. Továbbá találunk a Főgombba beépítve egy ujjlenyomat leolvasót, mely az iPhone 5S és a HTC One MAX után szabadon, ebbe a készülékbe is belekerült. Gombjának kialakítása sajnos előnytelen az ujjlenyomat leolvasásához, ezért ezen még van mit fejlődnie a készüléknek, de első nekifutásra nagyon hasznos kis funkció lett.
Kamera
Másik említésre méltó hardveri eleme a készüléknek a kamera! Az S5 előlapi kamerája mindössze 2 megapixel felbontású, de 1080 p-s fullHD felbontású videót tudunk vele rögzíteni és mindezt 30 képkocka/másodperccel. De most jön a nagyágyú! A készülék hátlapi kamerája, melynek felbontása 16 megapixel, autófókusszal és LED segédfénnyel, 1/2,6″-os szenzormérettel, mellyel 5312 x 2988 pixel felbontású fényképeket, valamint 3840 x 2160 pixel felbontású, 2160 p-s UHD, vagyis 4K videót tudunk készíteni. Ez a kameramodul már az új, ISOCELL technológiával készült.
A Samsung rengeteg szoftveres beállítási lehetőséget adott hozzá a palettához, mint például: Arcészlelés, Rögzítés érintésre, Szelektív fókusz, Audio zoom, Fehéregyensúly, stb… Ezekről itt láthattok képeket:
Ahogy láthatjátok, rengeteg szoftveres extrát kaptunk, a már jól megszokott Samsung „Üzemmód”-ok mellé.
Nézzünk néhány kameraképet (ha extra beállítást alkalmaztunk, azt zárójelben megjegyezzük), valamint lentebb láthattok egy UHD és egy FHD felbontású videót is, előbbi 30 fps-el kerül rögzítésre, míg utóbbi 60 fps-el.
Képek ( nagy mérethez kattints a képre ):
(szelektív fókusz – távoli fókusz – közeli fókusz)
Az összes készült kameraképet IDE kattintva nézhetitek meg!
Videó:
Adatkommunikáció/Akkumulátor
Adatkommunikációt tekintve minden megtalálható a készülékben, ami egy ehhez hasonló csúcskategóriás mobilnál létezhet. 4G, a legújabb wifi szabvány kezelése, MIMO, NFC, stb… Ennek listáját itt találod:
Frekvenciasávok | GSM 850/900/1800/1900 UMTS 900/2100 MHz LTE-A 800/1800 MHz |
---|---|
GPRS / EDGE | van / van |
UMTS / HSDPA / HSUPA/ LTE-A | van / 42 Mbps / 5,76 Mbps / 150 Mbps |
LTE | van |
IrDA / Bluetooth | van / 4.0 (A2DP, ADR, LE) |
WiFi | 802.11 a/b/g/n/ac, WiFi hotspot, DLNA, MIMO |
USB | microUSB 3.0 (MHL 2, USB OTG) |
Ujjlenyomat-olvasó | van |
Pulzusszámmérő | van |
Push-to-talk / RSS | nincs / van |
GPS vevő | van |
GLONASS | van |
NFC | van |
Akkumulátorát tekintve a Galaxy S5 egy 2800 mAh kapacitású Lítium-Ion aksival büszkélkedhet, mely rendkívüli üzemidőt biztosít, de főként a jól optimalizált szoftver miatt. Ezzel az akkuval, akár 21 órán keresztül lehet beszélgetni, és 390 óra készenléti idő érhető el.
Azonban van a Galaxy S5-nek egy titkos fegyvere, az Ultra takarékos mód. Mit jelent ez? A kijelző fekete-fehérré válik és egy lebutított rendszer fogad minket. Mit tudunk csinálni? Telefonálni, Üzenetet írni, Számológépet használni, Ébresztőt beállítani, de akár még Facebookozni is tudunk, hiszen minden további nélkül ki-/bekapcsolhatók a funkciók, így a WiFi is. A készenléti időről az alábbi képek tanúskodnak: ( este és reggel is lefényképeztem az akkumulátor állapotát, a két kép között ~13 óra telt el)
Tehát ebben az üzemmódban, közel 2 hetet bír ki a készülékünk. Hasznos lehet, ha elutazunk távolra és „véletlen” otthon hagyjuk a töltőnket.
Ár/Érték arány
A készülék ára szolgáltatótól függően változhat, de hogy konkrét példával éljek:
Vodafone – 217.990 Ft
Telenor – 188.990 Ft
Telekom – 200.990 Ft
VIP-Phone (kártyafüggetlen) – akár 187.990 Ft
Az ár, mint láthatjuk változó, de ha 200.000 Ft alatt hozzájuthatunk a készülékhez, arról úgy gondolom, hogy elfogadható ár, hiszen nagyon erős a hardvere a készüléknek, gyönyörű a képe, csodás videókat lehet vele készíteni, szép, ujjlenyomat leolvasó van benne, pulzusunkat is lemérhetjük, távirányítóként is használható és még sorolhatnám. Mindenkinek a pénztárcája dönti el, hogy megveheti-e a készüléket.
Specifikáció
Hivatalos specifikációt a Samsung Magyarország weboldalán találhattok:
http://www.samsung.com/hu/consumer/mobile-phone/mobile-phones/touchscreen/SM-G900FZKAXEH-spec