Hirdetés

A Riven kalandjáték a javából, ugyanis műfajának legemlékezetesebb időszakából származik.

1993-ban a Cyan Worlds féle Myst meglovagolta, majd egyúttal forradalmasította az akkoriban tán legnépszerűbbnek mondható point and click kalandjáték műfaját, ugyanis remekül ötvözte az első személynézetű perspektívát az RPG stílusával. Persze anno más azóta már sajnálatosan csődbe ment cégek is jelentkeztek hasonló alkotásokkal (ilyen volt például remek Dune, majd az Atlantis: The Lost Tales), de hosszú távon a Cyan Worlds kapizsgálta leginkább, hogy miként lehet elmesélni efféle tálalásban egy meglehetősen komplex, bizarr, érdekes és nagyszabású történetet. A folytatás négy hosszú esztendő várakozása után érkezett, majd ezzel arányosan meghozta a Riven: The Sequel to Myst sikerét is, ami még az elődjénél is pozitívabb kritikai és rajongói sikert könyvelhetett el.

Furcsa, de az alkotók három különböző remake-t készítettek a Myst kapcsán: a legutóbbi kiadásra 2021-ben került sor, melyben a bolyongás immáron az Unreal Engine 4 égisze alatt zajlik. A tengerentúli programozók nem mezei újrázással rukkoltak elő, ugyanis amellett, hogy bitang látványos feldolgozás született, újdonságként számított, hogy nevenincs főszereplőnket irányítva VR módban is belebújhattunk a titokzatos szigetet rejlő varázskönyvbe. A játék sztorijába ezen felül nem kívánnék különösebben belefolyni, mivel annyira bonyolult és szövevényes elmesélésről van szó, hogy a most már csupán Rivenre keresztelt második fejezetet is csak az előzmény beszerzése apropóján lehet igazán megérteni.

Csaknem másfél évvel a Myst kiadása után derült ki, hogy az eredeti csapat gőzerővel készíti Rivent, a végeredmény pedig lehengerlően sikerült. Grafika szempontjából legnagyobb szerencsénkre újfent nem egyszerű remaster került boncasztalunkra, hanem gyakorlatilag kibővült látványvilág tárul elénk s maga a motor is ugrott egy verziót. A modernizált FPS aspektus – a Mysthez hasonlóan – továbbra is bitang látványos, vagyis ezúttal sem képkockánkként mászkálhatunk (lépkedhetünk), mint tettük azt ’97-ben, hanem sokkal szabadabban kutakodhatunk, hiszen egerünket vagy a virutális valóságban a fejünket mozgatva abba az irányba és oda nézünk, ahová akarunk.

Ennek dacára kicsivel tán nehezebb lett a keresgélés s jóval körültekintőbbnek javallott lennünk. Számos szcéna kapcsán még némi változás, mi több, kibővítés is történt, tehát magán a játékmeneten is több helyen is modifikáltak, így a logikai feladványok még nyakatekertebbek lettek. Közel 30 évvel ezelőtt nagyon menők voltak az élőszereplős bejátszások. Gondoljunk csak például a LucasArts kezdeti Star Wars játékaira vagy a Cryo MegaRace-sorozatára, ám a hús-vér karaktereket és bejátszásokat felváltották az „epikus pixelek”. A régi dallamok megmaradtak, azonban a szinkronban eszközöltek néhány változást (van, aki az eredeti debütálás óta meghalt és orgánumát más színész hangjával helyettesítették) és több helyen kiegészítették.

Bár általában nem vagyok lelkes értük, de valahogy úgy érdemes elkészíteni egy remastert remake-t, ahogyan azt most a Cyan Worlds tette a Riven kapcsán. Egy felejthetetlen utazás, amihez elengedhetetlen a logikus gondolkodásmód vagy a türelem. Ha nem találjuk a megoldást, nem érdemes mérgünkből az uninstall gombra nyomni, egy picit érdemes lazítani, majd, ha készen állunk, újfent visszatérhetünk a Myst világába.

Pontszám: 8/10
Fejlesztő és kiadó: Cyan Worlds Inc
Platform:
PC, Mac

Hirdetés