A Nokia 5 két másik androidos társával együtt a barcelonai MWC-n mutatkozott be és alig pár hete lehet kapni őket. A három modell közül a középsőt kaptuk meg először tesztre, amivel kapcsolatban tudnánk mondani hideget és meleget is.
Dizájn
A Nokia 5 külsőleg inkább a nagyobbik testvérre hasonlít kezdve akár azzal, hogy a Nokia 3-mal ellentétben az 5-ös kapott egy home gombba integrált ujjlenyomat-olvasót, ami mellett kapacitív, háttérvilágítással rendelkező érintőgombokat találunk. A kijelző fölötti kamera 8 MP felbontású, azonban itt a beszédhangszóró nem szolgál másodlagos hangszóróként, a hangzás mono.
A Nokia 5-öt fém unibody házba rakták, ami szerintem elég erősre sikerült, kézben tartva minőségi érzés fog el, a tesztidő alatt tok nélkül nem jelentek meg rajta karcok. A zajszűrő mikrofon alatt egy szerintem dizájnos kamerakivágást láthatunk, kellően nagy távolság van a 13 MP-es hátlapi kamera és a kéttónusú LED villanó között. Ez a rész üveg borítást kapott.
Ha már üveg, akkor az előlapról elmondható, hogy Gorilla Glassról 5-ről van szó. Az összeszerelési minőség szerintem kiváló, erőhatásra a készülék nem recseg, nem ropog, a fém ház igen finoman csiszolt és strapabíró.
A Nokia 5 külön előnye, hogy egyrészről dualSIM-es, de a HMD meghagyta külön a microSD kártya foglalatát, így három kártyát képes összesen fogadni, viszont amit hátrányként élek meg, az a microUSB port, ha már 2017-es telefon, illett volna USB Type-C-vel kiadni.
A dizájn számomra megnyerő, az anyaghasználat rendben van, egyáltalán nincs gagyi kínai érzetem, még a kártyák tálcája is fémből van.
Kijelző
Az előlapon egy 5,2 hüvelykes HD felbontású kijelzőt kapunk, így elmondható képátlóban és árazásban is a Nokia 5 a középső a családban A panel maga IPS LCD, a kontrasztaránya viszont alacsony, ugyanis a feketék IPS-hez képest sem annyira sötétek. A fényereje azonban annál jobb, napfényben is tökéletesen látható, 630 nit környékén van a maximum fényerő.
Szoftver
Szoftveres fronton a Nokia 5 teljesen rendben van. Android 7.1.1 Nougat rendszerrel érkezett az MWC-re is, ez azóta is változatlan, viszont a biztonsági frissítéseket megkapja. Írtunk is róla cikket, hogy egymás után megkapta a júniusi és júliusi patchet is. A HMD Global ígérete szerint a telefonok mindig megkapják a legfrissebb változatot. Mivel gyári android felületről van szó és jelenleg 3 telefon rendszerét kell fejleszteni, így szerintem ez nem olyan nagy feladat.
Ami a szoftverben egyedinek mondható, az az ikonkészlet, a Nokia kék logójának megfelelően, de az ikonok persze személyre szabhatók, hisz androidról beszélünk. Extra appok tekintetében a HMD részéről mindössze egy Támogatás nevű alkalmazást kapunk, ahol elérhetjük a használati útmutatót, megnézhetjük a gyakorik kérdéseket és ellenőrizhetjük készülékünk jótállását. Ezen felül a Google alkalmazásokat találjuk meg rajta, minden más ránk van bízva. A rendszer maga 7,22 GB-ot foglal, a Facebook, az Instagram és a Messenger mellett csak 5,5 GB szabad helyünk van. Vélhetően ez is indokolja a dedikált microSD foglalatot.
A szoftver önmagában megbízható és gyors, de a készüléknek vannak egyértelmű hardveres hátrányai, melyekre máris rátérek.
Hardver
Nem is igazából a hardverrel van gond, hanem az árazással. Ez a telefon 70.000 Ft-ba kerül, de a Snapdragon 430-ös processzor és a 2 GB RAM ezért az árért nagyon kevés, mivel a hardver nem lesz erősebb, így az áron kell majd karcsúsítaniuk. A belső tárhely bruttó 16 GB, amit 256 GB-ig bővíthetünk microSD-vel. Ez a hardver szerintem durván 40-50.000 Ft-ot ér.
AnTuTu Benchmark v6.2.7 | 43230 pont |
Geekbench 4 | 690 / 2874 pont |
A processzor 8 magos és magonként 1,4 GHz-en működik, a grafikus gyorsító pedig egy Adreno 505-ös. A Nokia 5 teljesítményét én ennek ellenére magabiztosnak tartom, jól használható a mindennapok során, vannak persze megakadások, a hardver miatt pl. hiába gyors az ujjlenyomat-olvasó, kell egy-két pillanat, hogy feloldjon a kijelző. Szerintem jobb lett volna egy Snapdragon 625 ebbe a mobilba és akkor nem lenne annyira túlzás az ár. Az Angry Birds jellegű kisebb igényű játékokkal simán megbirkózik a telefon, azonban ha már egy Modern Combattal, Real Racing 3-mal vagy GTA San Andreassal játszol, azt már nem viseli olyan jól, ami leginkább ott vehető észre, hogy elég rendesen melegszik a telefon.
A Nokia 5 a/b/g/n Wi-Fi-vel, Bluetooth 4.1-gyel, FM rádióval, NFC-vel és GLONASS támogatottsággal is fel lett szerelve, nagyjából 4-6 méteres pontossággal képes meghatároznia a helyzetét. A készülékben van giroszkóp és gyorsulásmérő, közelségérzékelő és fényszenzor, azonban amit fontos megemlítenem, hogy értesítő LED az nincs, a microUSB porton keresztül OTG-re nem képes.
Kamera
Kamera fronton kellemesen csalódtam. Az előlapon van egy 8 MP-es szenzorunk f/2.0 rekeszértékkel és ez a kamera bizony autófókusszal is bír. Ahogy a képeken is látszik, az egyiken az arcomra fókuszál a kamera, a másik pedig a háttérre és mindemellett a képek minősége is teljesen rendben van. A képek teljes felbontásban Google Drive mappánkban találhatóak meg.
A hátlapra már egy 13 MP-es kamera került szintén f/2.0 rekesszel és fázisdetektáló autófókusszal. A színeket kiválóan reprezentálja, a képek élesek és részletgazdagok. Annyit említenék meg hátrányként a kameránál, hogy ha HDR fotókat készítünk, nagyon stabilan kell tartani, mert ha csak egy picit is elmozdul a telefon, máris elmosódik a kép, nem tudja szoftveresen megoldani, hogy éles legyen.
A Nokia 5-tel lehet timelapse és lassított felvételeket készíteni, utóbbit csak 720p felbontásban, normál videók pedig 1080p@30fps-ben rögzíthetők.
Akkumulátor
A telefon kereken 3000 mAh kapacitású akkumulátort kapott, amit egy 8 milliméter vastag készülékházba tettek. Mivel a kijelző csak HD felbontású, ezért az üzemidő korrektnek mondható, bár a Snapdragon 430 nem épp a legenergiatakarékosabb processzor a piacon. Átlagosan másfél napos üzemidőt biztosított, ha nyers adatokat nézünk, akkor pedig egy feltöltéssel 13 órányi videónézésre, 12 órányi böngészésre és 18 és fél órányi beszélgetésre lehet tőle számítani. Noha az üzemidővel nincs különösebb gond, a töltési idő már annál lassabb. A gyorstöltés egy ilyen árkategóriájú mobilnál már-már elvárható, ehelyett fél óra alatt csak 25%-ot tudunk rajta tölteni, ami elég lassúcska.
Összegzés
A Nokia 5 szerintem csak teljesítményben marad alul a vetélytársakkal szemben, a 70.000-es árcímkéért ez kevés. További hátrányai, hogy nem támogat gyorstöltést és USB-C helyett microUSB portot kapunk. Emellett az anyaghasználat remek, az üzemidő kielégítő, a felület letisztult és a kamerával is jó felvételeket lehet készíteni. Nekem dizájnra bejön, minőségi érzést nyújt, akinek nem igénye az erős hardver, nem használná játékra és nem sajnálja a pénzt rá, annak én mégis tudnám ajánlani.
Pár dolgot nem értek. A lapkakészlet képes a gyors töltésre, a dobozba rakott töltő nem, de ez orvosolható utólagos beszerzéssel. Ami pedig a kijelzőt illeti: Gorilla Glass 5 van rajta.