Az új generáció fogalma olyasvalamit sejtet, ami sok újdonságot tartogat a számunkra, amilyen jövőről az előző tíz évünkben csak álmodozni mertünk. Azt vártuk a konzolipartól, hogy valami olyasmit adjanak a szó mögé, ami valóban egy újfajta élménnyel ruházza fel a virtuális játékot. Lássuk, hogy a két legnagyobb ellenfél, akik újgenerációs konzolnak nevezték el új játékgépüket, hogyan próbálják kielégíteni a szó jelentését.
Először is kezdjük ott, hogy az Új, az nem is sikerült annyira újra. Belerakni a már meglévő szolgáltatásokat egy rendszerbe az nem újdonság. Hiszen TV-zni, zenét hallgatni, filmezni, netezni, Skype-olni, megosztani a dolgaimat Facebook-on köszönöm szépen eddig is nagyon jól meg tudtam csinálni. Márpedig ezen van a hangsúly mindkét konzol esetében is, csak egy kicsit más kommunikációs trükkökkel.
Mitől NextGent konzol a Playstation 4 és az XboxOne:
INTERNET, MEGOSZTÁS, TV/FILM/ZENE, SZEBB GRAFIKA, GYORSABB LOADING, KINECT/EYE, MULTIPLAYER
és
OLCSÓBB JÁTÉKOK?
A Sony és a Microsoft úgy képzelik el a jövő játékosát, aki mindent meg akar osztani a barátaival és játékostársaival az interneten. Ez ahhoz vezet, hogy internetfüggővé válik a rendszer. Ezt a Microsoft bátran vállalja, azonban a Sony nem. Pedig lássuk be, internet nélkül egy fabatkát sem ér, hogy nekünk NextGen konzolunk van. Egy konzoljátékosnak teljesen más igényei vannak egy játéktól, mint egy PC játékosnak. Még a PC játékos arra hajt, hogy minél szebb és gyorsabb legyen a játék, mi konzolosok a szépségről le tudunk mondani a rezgő joy és a legkényelmesebb játékélményért cserébe. Ezzel azt akarom mondani, hogy a menőbb grafika és a gyorsabb loading nem jelenti azt, hogy nekünk NextGen konzolunk van. Félreértés ne essék, sokat dob a játékélményen szépség, de hadd várjam már el következő generációs konzoloktól, hogy a legmenőbb hardvereket rakják bele a dobozba!
Tehát ott tartottunk, hogy net kell a gépekbe, enélkül nehéz kiélvezni az „új” tulajdonságokat. Vegyük sorra a gagyibb, felesleges extráktól egészen a játékokig. Szerintem, ha lenne egy ilyen masinám, amivel lehet játszani meg TV-zni, filmezni is, akkor már csinálnám rajta mindet. Az Xbox hangvezérléses rendszere felváltja a fárasztó menüben keresgélést, de különösen a TV-zés élményét emeli a magasba. A sok csatorna, a sok extra szolgáltatás, a kényelmes TV újság (már amelyik országban) lenyomja a Playstation Netflix alkalmazását. Tapasztalatból mondom: a Netflix nem jó. Azonban itt van még a Microsoft és az NFL házassága is, ami végképp letarolja a Sony-t az „ülj a konzolod előtt és nézzed” kategóriában.
Lássuk be, a TV-nézés és a filmezés nem egy újdonság. Tényleg kellenek ezek az új generációba?
Ha van kameránk, akkor mindkettőn lehet videóbeszélgetést folytatni, akár játék közben is. Azonban Xbox-on nem csak a játékostársainkkal, hanem bárkivel, aki Skype-on ismerősünk.
A játékpillanatok megosztása nagyjából hasonló bonyolultságot igényel. Rögzíted a játékmenetet és megvágod, megosztod az interneten. Xbox-on van egy saját gamer profilod, ahol az acsik mellé kirakhatod a legmenőbb pillanataidat single vagy multiplayer kalandjaidból, a Playstation a Facebook profilodból csinál ultra kocka gamert. Meglátjuk, hogy mennyire fogja ez érdekelni FB ismerőseidet.
Mindkét óriáscég úgy gondolja, hogy attól lesz újgenerációs a konzoljuk, ha sok más eszközzel szinkronizálni lehet a gépet, amihez részben az is kell, hogy felhőben tudjuk tárolni az adatainkat. A felhő mérete a Sony-nál 1 GB, a Microsoft erről még nem írt, de a 300 000 szerver nagyságrendekkel nagyobb tárhelyet sejtet. Valahogy úgy érzem, hogy a Sony a PS Vita-val való összehangolást szerette volna a legütősebb fejlesztésének titulálni. Várhatóan karácsonytól a PS4-en elkezdett játékainkat folytathatjuk a PS Vita-nkon. A közönségnél ez mégsem örvendett hatalmas lelkesedésnek. Ugyanúgy, ahogy az Xbox SmartGlass-ról sem olvastam lelkes kommenteket. Pedig ez jóval több lehetőséget biztosít azzal, hogy barátaink sok cím esetében (Project Spark, Deadrising 3) be tudnak csatlakozni a játékunkba távolról is egy olyan eszközzel, ami mindig náluk van. Ez a Windows Phone, vagy a Windows táblagépek. Bevallom, én a SmartGlass miatt nem vagyok hajlandó elpártolni az Xbox One-tól. Tehát használhatjuk a már meglévő ketyerénket is ahhoz, hogy bárhol játszhassunk, nem kell külön PS Vita-t vásárolnunk.
Aztán itt van még a PS Eye és a Kinect 2. Nem, erről nem írok összehasonlítást, hisz annyira egyértelmű, hogy a Kinect jobb. Xbox One nem kapható Kinect nélkül, ami azt jelenti, hogy a Microsoft szerint az új generáció nem új a hangvezérlés és a mozgásérzékelés nélkül. Ahol Te vagy a kontroller. Viccesen belegondolva a Microsoftnak sikerült a legtökéletesebb kontrollert elkészíteniük 🙂 Csak lenne már hozzá jó játék… (Kinect: Ryse).
Van itt még valami, ami mindkét NextGen konzoltól elválaszthatatlan. A multiplayer. Az online csapatos, társas játékok virágkorukat fogják élni. De hol lesz a jobb? A PS 3-nál csak igen erős Wi-Fi jellel működött élvezhetően az online játék. Live-on ezzel nincs gond, csak hát ott van a régiózár, ami miatt elég lassan épül ki a szolgáltatás világszerte. A Sony nem ígért nagy változásokat a multiplayerben: ugyanaz lesz, ahogy a PS 3-nál volt, csak fizetni kell érte és több ingyenesen letölthető játék lesz. A Microsoft egészen új közösségi játékélményt ígért: online event-ek a Forza-n, akár 100 fős Battlefield 4 meccsek, Minecraft, Diablo 3, World of Tanks, ingyenesen letölthető játékok. Továbbá ismétcsak meg kell említenem a Project Spark-ot, ami várhatóan exkluzív lesz Xbox One-ra, és a mindentvívő Titan Fall-t.
Segítsetek, mert nem értem, hogy miért szar az Xbox One!?
Teszek rá, ha fél évvel többet kell várnom, mint a PS 4-re és arra is, hogy nem lesz vagy gagyi lesz a TV szolgáltatás. Pont, így lesz kb. egyszinten a PS 4-gyel az árat leszámítva.
Egy szinten? Ha kapsz az Xbox One-ba egy Kinectet akkor az még jobban is megérte neked, mintha a PS4-edhez vettél volna egy hasonló kiegészítőt. Ráadásul az biztosan drágább lesz mint 100 $/euró.
remélem legalább rendesen megfizeti az oldalt az MS, hamár ennyi melót öltök a hulladék nextgen konzoljuk védelmébe 🙂
A MS nem fizet ezért nekünk, saját véleményt alkotva írjuk meg cikkeinket, de hát kinek mi a jó. A kommenteket olvasva tényleg masszívan áll az Xbox One gyűlölet
annyira szerintem nem vészes a gyűlölet, csak mindig a héterek a leghangosabbak 😀
Több helyen lehet olvasni, hogy a leghangosabb Xbox One gyűlölők azt se tudják, hogy mi az a játékkonzol, ill. nem hardcore gamer-ek vagy nem tartoznak abba a 35 milliós Call of Duty közönségbe (akik az összes exkluzív DLC-t megvásárolják már a kiadás napján), ami a konzolipar gyöngyszeme.