Egyre több okosotthon-eszköz kap Matter támogatást, köztük a Google okosotthon eszközei is, de maga az Android rendszer is támogatja az új okosotthon szabvány, amely az ökoszisztémák által felhúzott falat hivatott lebontani.
Mióta megjelentek az okosotthon eszközök, egyre nagyobb problémát jelentett, hogy igazából eléggé bután működnek: egy csomó nem működik együtt a másik gyártó termékeivel, igazán nem lehet őket összekötni automatizációban, hacsak nem használunk valamilyen tolmácsot, mint az IFTTT, a Google Home vagy az Apple HomeKit, de lehetne itt említeni az Amazon és a Samsung rendszerét is akár.
Mindegyik külön ökoszisztéma, és ha véletlen megoldja egy ilyennek a használata a teljes inkompatibilitást részben, koránt sem használható ezeknek az eszközöknek a teljes potenciálja.
Egy fokkal jobb a helyzet akkor, hogyha mondjuk Home Assistant rendszert használunk, hiszen ott tényleg minden rendelkezésre áll, a kompatibilis eszközök teljes mértékben képesek együtt működni más gyártók termékeivel is.
Több száz cég összeállt, és megalkotta a Matter szabányt, ami egy nyílt protokoll az okosotthon-eszközök kommunikációjához. WiFi-t és a Thread-et használja, helyi hálózaton működik, így nem kell az információnak több száz kilómétert utaznia távoli szerverekre, hogy aztán néhány másodperc múlva megtörténjen a lámpa lekapcsolása, hanem azonnal megtörténik.
A Google frissítette a Nest Mini, a Nest Audio, a Nest Hub (1. és 2. generáció), a Nest Hub Max, a Nest Wi-Fi Pro, a Google Home és a Google Home Mini eszközöket, melynek köszönhetően ezek már támogatják az új szabványt.
Több további Nest-eszköz, köztük a Nest Thermostat (2020) és a Nest Wi-Fi (nem Pro) is megkapja majd a protokoll támogatását jövőre. Az Android is támogatja a Matter eszközöket is, összekötik a Fast Pair funkcióval, melynek köszönhetően az új eszközök gyorsan és könnyedén hozzáadhatóak a rendszerhez. A Google a jövő év elejére ígéri a Matter támogatást a Google Home alkalmazás iOS-verziójához.