A készüléket a Lenovo Magyarország biztosította számunkra. Köszönjük!
Pár hónapja kerültek hivatalosan forgalomba hazánkban is a Lenovo okostelefonok, ezért kimondottan izgalmas a Vibe Z2 Pro tesztelése, mely a phabletek között próbál szerencsét. A készülék nem mindennapi tulajdonságokkal van felruházva, ugyanis kapott egy 6 colos QHD felbontású kijelzőt, fém borítással rendelkezik, két féle Android futtatására és két SIM kezelésére is képes.
Esztétika
A Vibe Z2 Pro egy gyönyörű dobozban érkezett hozzánk, stílusa komoly és elegáns. A tartozékokkal sem spóroltak, a lapos kábellel rendelkező töltő és headset is minőségi darab, de a csomag ezen kívül tartalmaz még egy kijelzővédő fóliát és a SIM kártya kiszedéséért felelős tűt is.
A 156 x 81,3 x 7,7 milliméteres és 179 grammos készülék előlapján található az 1440 x 2560 pixel felbontású 6 colos IPS kijelző, ami gyönyörű kontrasztos színeket és nagy fényerőt produkál. A kijelzőt oldalról tekintve elszíneződés nem tapasztalható. Erős napsütésben sem lesz gondunk a tartalmak megtekintésével, mert a Smart fény és az Extra fényerő mód még nagyobb fényerőt biztosít szükség esetén.
A kijelző fölött található a beszédhangszóró, az 5 Megapixeles előlapi kamera, az RGB értesítő LED, valamint a közelség és a fényérzékelő szenzorok. Alul az Androidból megszokott háttérvilágítással rendelkező alkalmazásváltó, home és vissza funkciókért felelős kapacitív gombok foglalnak helyet. A Gorilla Glass 3-mal védett kijelzőt körülvevő káva nagyon vékony lett, a mérnökök jól használták ki a rendelkezésükre álló területet.
Az előlapot leszámítva az egész borítás szálcsiszolt fém, ami nagyon jó minőségérzetet kelt. Jobbra került a I/O gomb, illetve a 2 db MicroSIM bemenete, míg balra csak a hangerőszabályzót helyezték. A lezáró gomb igazán jó minőségű, nyomáspontja is tökéletes, csakúgy mint a hangerőszabályzónak, igaz itt egy kis hibát is felfedezhetünk: használatkor egy kicsit lötyög és kopogó hangot ad ki.
A készülék tetején helyezhetjük be a 3.5-ös Jack csatlakozót, alul pedig a hangszóró és a mikrofon között a MicroUSB-t.
A hátlap ahogy már említettem teljes mértékben szálcsiszolt fém, itt foglal helyet a 16 Megapixeles optikai képstabilizátorral rendelkező piros kerettel körbevett kamera, mely mellett dupla LED-es vaku található. Kicsit lejjebb találkozhatunk a márkajelzéssel, míg alul egy csík formájában van az antenna kivezetése.
Az összeszerelés és a minőségérzet is tökéletes, viszont érdemes vigyázni a Vibe Z2 Pro-ra, mert nagy mérete miatt előfordulhat, hogy kicsúszik a kezünkből és a fém burkolat sérülése esetén nem fogjuk tudni lecserélni a borítást.
Hardver
A számításokat egy Snapdragon 801 processzor végzi, mely 4 maggal rendelkezik és magonként 2,5 GHz teljesítményre képes, míg a grafikai gyorsításért egy Adreno 330 felel. A 3 GB RAM-nak köszönhetően alkalmazások tömkelegét nyithatjuk meg, a közöttük történő váltogatás során nem fognak újratöltődni. A multitasking tényleg hihetetlenül jól működik, számos esetben volt, hogy egy egész napnyi használat után, több mint 10 megnyitott alkalmazással nap végén visszaléptem egy olyan alkalmazásba, amit utoljára reggel használtam és még így is előhúzta a rendszermemóriából. A belső tárhely mérete 32 GB, melynek bővítése nem lehetséges. Komoly megterhelés esetén a hátlapnál melegedés tapasztalható.
Szoftver
A Vibe Z2 Pro-n a 4.4.2 verziószámú (KitKat) Android rendszer fut, melynek két verziója érhető el. Ha nem babráljuk a beállításokat, akkor a Lenovo felhasználói felületét fogjuk használni, de lehetőség van a gyári Google UI működtetésére is.
Ehhez el kell végeznünk néhány lépést:
- Beállítások-> A telefontól-> Verzióadatok-> és a Szoftver verziószámát addig nyomkodjuk, amíg nem leszünk fejlesztők.
- Ez után a Beállításokban már elérhető a Fejlesztői lehetőségek menüpont.
- A Fejlesztői lehetőségeken belül a Felhasználói felület váltása feliratra kattintva újraindítás után átváltunk a másik rendszerre.
A Lenovo UI nem tartalmaz külön menüt, így az alkalmazások a képernyő lapozgatásával érhetőek el (úgy mint az IOS-nél). A szokásos módon létrehozhatunk mappákat, vagy adhatunk hozzá widgeteket is, így könnyen ízlésünkhöz igazíthatjuk a felületet. Az értesítési sávban megjelenő ikonokat is személyre szabhatjuk, itt egy lefele húzó mozdulattal előhozhatjuk a többi előzőleg nem megjelenített ikont is.
A Google UI annyiban más, hogy van menü, ahonnan az alkalmazásokat érhetjük el, vagyis nem kell mindent kipakolnunk a kezdőképernyőkre, ezen kívül máshogy jelenik meg az értesítési sáv és a Beállítások menü dizájnja is különbözik.
Lenovo UI | Google UI |
Ugyan a szofter a sebességet tekintve tökéletes, de kisebb hibák azért felfedezhetőek benne. Ilyen hiba volt egy alkalommal, amikor használat közben a készülék lefagyott és csak az újraindítás segített rajta. Egy másik érdekes jelenség volt, hogy miután frissítettem a rendszert felajánlotta, hogy állítsam vissza memóriakártyáról az adatokat. Mindezt úgy, hogy a memória nem is bővíthető. A tesztidőszak alatt én a Lenovo UI-t használtam, mivel ez az alapértelmezett és nekem jobban is tetszett. A rendszer hihetetlenül gyors, akadozásokkal egyáltalán nem találkoztam, az alkalmazások is gyorsan indulnak, ráadásul azzal sem kell bajlódni, hogy a háttérben futó alkalmazásokat bezárogassuk, ugyanis részben a 3 GB RAM-nak, részben a jó optimalizálásnak köszönhetően erre nincs szükség. Tényleg hihetetlen ez számomra, ilyen telefon, ami ennyire jól gazdálkodik a RAM-mal még nem volt nálam.
Extra szoftverek:
- Fájlböngésző
- FM Rádió: Sajnos manapság már sok készülékből kispórolják, de nem a Vibe Z2 Pro-ból, ráadásul felvételeket is készíthetünk használata közben.
- Guvera Music: Elméletileg online zenehallgatásra találták ki, de nálam nem működött.
- Játékok: Gamestore (innen játékokat tölthetünk le), Asphalt8, Green Farm3, Real Football 2014, Spider-Man: Ultimate Power Demo
- Iránytű
- Shareit: Ismerősökkel könnyedén oszthatunk meg adatokat.
- Témaközpont: Itt állíthatjuk a készülék témáját, a háttérképet, a csengőhangot, a lezárt kijelző hátterét, az indítási animációt, és mindenféle felületet.
- Akkumlátor kezelés: Ez egy nagyon jó alkalmazás. Testre szabhatjuk az akkumulátorhasználatot, beállíthatjuk az energiatakarékos módot, vagy a vészhelyzeti energiatakarékosságot (csak a hívást és az üzenetküldést engedélyezi), mindezt időzíthetjük is és optimalizálhatjuk a használatot.
- VezetésAPP: Vezetéskor könnyebben kezelhetjük telefonunkat: nagy ikonok, illetve hangvezérlés segít a használatban. A hangvezérlés magyarul is elérhető!
- Kingsoft Office
- txtr ebooks
- Security: Vírusírtó szoftver.
Böngészők: Böngészőket tekintve gyárilag az UC Browser és a Chrome található meg előre telepítve, mindkettő tökéletes a netezésre.
Adatkommunikáció/Akkumulátor
A Vibe Z2 PRO két SIM kártya kezelésére képes, melyből az első kapcsolódik az LTE Cat.4 hálózatokra, így maximális letöltési sebessége 150 Mbps, 3G esetén pedig 42 Mbps-ra képes. A második kártyával viszont csak 2G hálózatokra kapcsolódhatunk. A netezés történhet még WiFi 802.11a/b/g/n/ac szabványok használatával, de nem maradtak ki a hotspot, a Direct és Display funkciók sem. A dual standby technológiának köszönhetően az eszköz egyszerre két hálózaton van jelen, viszont ha az egyiken telefonálunk, akkor a másikról lekapcsolódik. Helymeghatározásban a GPS, GLONASS és Beidou jeleit veszi a Vibe. Van még Bluetooth 4.0, NFC és jó hír, hogy az FM-rádió sem maradt ki. Micro USB-ből a 2.0-ás változatot kapjuk, mely MTP és OTG támogatással is rendelkezik.
A hatalmas 4000 mAh-s akkumulátor nagyon jó üzemidőt eredményez, ez komoly terhelés esetén másfél, normál használat mellett pedig 2 napot jelent. Kapunk még energiatakarékos módot is, ahol nagyon részletesen szinte bármit beállíthatunk. Nagyon jó például, hogy lehet úgy is takarékoskodni, hogy a kijelző maximális fényerőn marad, vagy nem spórolunk a processzorhasználaton, így akinek éppen fontos hogy kimaxoljon valamilyen funkciót, az is bátran takarékoskodhat. Ha épp úgy tartja kedvünk, akkor le is butíthatjuk telefonunkat a vészhelyzeti mód bekapcsolásával, így a hívásokon és üzenetküldésen kívül mást nem tudunk kezelni, viszont még hosszabb lesz az üzemidő.
Kamera
A hátlapi kamera 16 Megapixeles, optikai képstabilizátorral, F/2,2 rekeszértékű lencsével, valamint dupla LED-es vakuval is rendelkezik. Fényképeket 5328 x 3000 pixel felbontásban, videót 4k minőségben készíthetünk. A szoftverre nem lehet panasz, van automata és manuális mód is, ahol minden fontosabb beállítást módosíthatunk. Az előlapi kamera 5 Megapixeles. Érdekessége, hogy a megszokott módokon kívül exponálhatunk hangvezérléssel, integetéssel, vagy pislogással is, illetve a vaku pótlására a kijelző különböző színekben képes felvillanni. Az elkészült fotók remek minőségűek, nagyításkor nem vesznek el a részletek, illetve szürkületben fotózáskor is komoly minőséget nyújt a rendkívül nagy fényerejű vaku. Néhány tesztfotó a lenti táblázatban látható.
Ár/érték arány
A Vibe Z2 Pro kártyafüggetlenül nagyjából 170 ezer Ft-ért lehet a miénk, ami ugyan nem kevés, de lényegében a telefon tudását tükrözi. Látszik, hogy a gyártó mindenre odafigyelt, nem kevés figyelmet fordíthattak a doboz megtervezésére, a tartozékok minőségi darabok és pozitívum hogy a kijelzővédő fólia is az alapcsomag részét képzi. Érdekes módon az előzőleg nálam járt, papíron erősebb és 50 ezer Ft-al drágább Note 4-nél nem volt ilyen gördülékeny a rendszer, mint a Vibe-nál, ráadásul a kijelzőt is jobbnak érzékeltem. Pozitív a két android rendszer jelenléte, a Dual SIM és az erős hardver is. Negatívumként csak a belső memória bővíthetőségének hiányát emelném ki. A Vibe Z2 Pro egy nagyon jó telefon, bátran ajánlom bárkinek.
Specifikáció
LEÍRÁS | LENOVO® VIBE Z2 PRO |
---|---|
Processzor | Qualcomm® Snapdragon™ MSM8974AC2,5 GHz-es, négymagos processzor |
Operációs rendszer |
Android™ KitKat v4.4
|
Méretek (Szé x Vast. x Ma) |
81,3 mm x 7,7 mm x 156 mm
|
Tömeg |
179 g
|
Akkumulátor | Típus: 4000 mAh-s, beágyazott lítium-polimerKészenléti idő (nap): max. 39,5 nap (2G / 3G / 4G)*Beszélgetési idő (óra): max. 45 óra (2G / 3G / 4G)* |
Beépített kamera | Hátlap: 16 MP-es, autofókuszos hátlapi kamera LED vakuval, valamint RGB- és BSI-érzékelőkkelElőlap: 5 MP-es fix fókuszú előlapi kamera RGB-érzékelővel |
Hang |
1 db hangszóró 3,5 mm Jack
|
Memória | RAM: 3GBROM: 32GB |
Kapcsolat/rádiók | Sáv: LTE (4G)Sebesség: HSPA+ 150 Mbps (letöltés) / 50 Mbps (feltöltés)WLAN: Wi-Fi 802.11 b/g/n/ac, Wi-Fi hotspot2G-hálózat: WCDMA 850 MHz / 900 MHz / 1800 MHz / 1900 MHz3G-hálózat: 850 MHz / 900 MHz / 1700 MHz / 1800 MHz / 1900 MHz4G-hálózat: FDD-sáv: 1, 3, 7, 20Bluetooth: Bluetooth® 4.0 HSGPS: A-GPS támogatás |
Kijelző | Méret: 6,0″-os (2560 x 1440 képpont) felbontású Quad-HD kijelzőTípus: Kapacitív érintőképernyő 16 millió színárnyalattal |
Grafika |
Adreno 330 550 MHz
|
Színek | FeketeTitánArany |
SIM |
Dual micro-SIM támogatás
|
Érzékelők | GravitációérzékelőKözelségérzékelőFényérzékelőE-iránytű |
Végezetül még egyszer köszönjük a készüléket a Lenovo Magyarországnak!
szia nekem lenovo vibe Z2 telefonom van ami most lefagyott es sajnos ujrainditas sem segit .csak a lenovo feliratott adja be es semmi mast mi a teendo ilyenkor?