Az iPhone XS-nél sokan, köztük én is csalódott voltam, hogy nem hozott annyi újdonságot, mint amit vártunk. Nos az iPhone XR sem hozott több újdonságot, viszont sokak számára sokkal jobb vétel lehet több szempontból is.
Nagyon fontos, hogy az iPhone XR árazását és mivoltát nem az androidos mobilokhoz hasonlítom. Tény, hogy 330-ért ott van a szintén 7 nm-es processzorral felszerelt és sok szempontból jobb Huawei Mate 20 Pro vagy olcsóbban a Note9, itt most a hangsúly azon van, hogy az Apple palettájában milyen pozícióban van az iPhone XR és ebből a szemszögből ez az egyik legjobb vétel most.
Az iPhone XR is a VIP-Phone jóvoltából jutott el hozzánk, úgyhogy ezúton is köszönjük nekik. Ha láttátok az iPhone XS tesztemet, akkor meglepetés nem fog érni, felemelve a a doboz fedelét ugyanúgy megtaláljuk a papírokat, az Apple matricát és a simtűt, a telefon alatt pedig a sajnos továbbra is 5W-os hálózati adaptert, a Lightning végű Earpods fülhallgatót és a Lightning kábelt. Jack adapter és gyorstöltő itt sincs.
Dizájn
Az egyből látszik, hogy az iPhone XR az idei év legszínesebb modellje, én a kéket választottam, de összesen 6 különböző színben lehet megvásárolni ízlésünk szerint.
Az üveg hátlap színezését az alumínium keret is követi, az előlap pedig mindegyiknél fekete. Az iPhone XR külsőt tekintve valahol az iPhone 8, a 8 Plus és a XS között van, mindegyiktől örökölt valamit. Előbbiektől például az alu keretet örökölte, míg az iPhone XS rozsdamentes acél vázat kapott, a hátlapon mindössze egy kameránk van, mint az iPhone 8 esetében, viszont az előlapi kialakítás az iPhone XS-re hajaz, ugyanúgy van notch és Face ID, a kijelző szélei íveltek, ám a kávái látványosan nagyobbak. Ez volt az első, ami feltűnt, miután kézbe vettem a készüléket.
Az anyaghasználatra még így is azt mondom, hogy remek, az elmúlt napokban védelem nélkül használtam és sehol egy karc rajta, ettől függetlenül persze ajánlott az extra tok és a fólia. A 3D-s arcfelismerés itt is nagyon jól működik, sajnos fektetve nem ismer fel, de sötétben és nappal is gyorsan felold.
Az iPhone XS-hez hasonlóan ez is támogatja az eSIM-et, ami MÁR elérhető a Telekomnál Magyarországon is, így egy fizikai és egy eSIM kártyával lehet használni a mobilt. A hangzás itt is sztereó kiegészülve a beszédhangszóróval és én nem is vettem észre különbséget, szerintem ugyanolyan jól, dinamikusan és tisztán szól a XR, mint a XS. Az üveg hátlapnak köszönhetően a vezeték nélküli töltés itt is adott, azonban a XR csak IP67-es tanúsítványt kapott, tehát elméletileg csak 1 méter mélységig vízálló.
Kijelző
A kijelző az a pont, ami a legtöbb kritikát kapta és egyébként félig jogosan. 6,1 hüvelykes, LCD kijelzőről van szó, ami 1792 x 828 pixeles felbontással bír. Ez az, ami sokaknál kicsapta a biztosítékot, hogy milyen alacsony a felbontás. Igen, ezt én is észrevettem, egymás mellett a XR kijelzője látványosan kisebb felbontású, mint a XS-é, azonban egy kijelzőnél nem csak a felbontás számít.
Sok egyéb tényező is van, mint például a fényerő, a színtartomány, a kontrasztarány vagy a betekintési szögek. Ezekben továbbra is kiváló a panel. A feketéknél fog igazán megjelenni a különbség az OLED és az LCD között, a felbontás papíron tényleg rosszul hangzik, de használva a telefont nem akkora katasztrófa, de ha nekem nem hisztek, bármilyen Apple viszonteladónál megnézhetitek.
A True Tone opció itt is adott, azonban amiről még beszélni szeretnék, az a 3D Touch. Az iPhone 6S óta minden iPhone megkapta a nyomásérzékeny kijelzőt, de a XR-nél ezt kihagyták. Én ezt a főképernyőn és a billentyűzetnél hiányolom, előbbinél így most véletlen hosszú nyomásra néha bekapcsoltam a vakut, utóbbinál pedig nem tudom erősebb nyomással a kurzort irányítani a billentyűzetről (a billentyűzet alatti területről irányítható az XR-nél). Ha ilyenekre nem használtad eddig a mobilod, akkor neked nem fog hiányozni.
Szoftver
Szoftveres szempontból itt is iOS 12-vel fogunk találkozni, tesztünk készültekor iOS 12.1-es verzió volt a készüléken. Funkcionalitásban semmi lényeges különbség nem vezető észre a XR és a XS között, ugyanazok az előre telepített appok és szolgáltatások találhatók meg rajta.
Itt is megtalálható az Apple összes szolgáltatása, úgy mint az iCloud, az iMessage, az Apple Music, de az iOS 12-es újdonságok is itt vannak, úgy mint a Memojik vagy a képernyőidő, amit mindig ki szoktam emelni, itt folyamatosan monitorozhatjuk, hogy mennyi időt töltünk a mobilunkon, ugyanazt tudom elmondani, mint az iPhone XS esetében.
Hardver
Az iPhone XR úgyanúgy megkapta az Apple 7 nanométeres A12 Bionic chipsetjét, amiben 6 CPU, 4 GPU és 8 neurális mag található, azonban RAM-ból itt csak 3 GB-ot kapunk.
A beépített tárhely az alapmodellnél 64 GB, de van 128-as és 256 GB-os változat is. Ha a teljesítmény a legfontosabb, akkor itt nem kell leadnod, a játékok és az alapvető social appok is pont olyan gördülékenyen működnek, mint az iPhone XS-nél, az egyedüli hátrány a RAM méretéből adódhat, a XS ugyanis a 4 GB-jával több programot képes megtartani a háttérben anélkül, hogy újra kelljen azt töltenie.
iPhone XR
iPhone XS
AnTuTu Benchmark
294051 pont
333349 pont
Geekbench 4
4797 / 10199 pont
4823 / 10632 pont
A tesztidő alatt én a legtöbbet az Asphalt 9-cel játszottam, itt azért észrevehető, hogy HD-hoz közelít a kijelző felbontása, ám a játék során egy szem laggal sem találkoztam, illetve több óra után sem melegedett fel a telefon, ami azért valljuk be, nem hátrány.
Adatkommunikáció szempontjából kétsávos WiFi, Bluetooth 5.0, A-GPS, GLONASS és GALILEO támogatottság jellemzi, NFC is van benne, azonban az Apple Pay még nem támogatott hazánkban.
Kamera
Az iPhone XR kamerák szempontjából az előlapon megegyezik a XS-sel, egy 7 MP-es, f/2.2 rekeszértékű kameráról beszélhetünk, ugyanaz a képfeldolgozó processzor is, tehát a készült szelfik és portré szelfik teljesen ugyanolyanok. A fotók teljes méretben Google Drivemappánkban találhatók.
A hátlapi kamerával készült fotók is megegyeznek, itt annyi a különbség, hogy levették a telefotó lencsét, így optikai zoomra nem képes a készülék, ám az elsődleges 12 MP-es, f/1.8-as rekeszértékű kamera ugyanaz. Portrék készítésére az iPhone XR is képes, ezt itt szoftveresen oldották meg, a bokeh mértéke itt is állítható.
A Smart HDR-nek köszönhetően a dinamikatartomány itt is gyönyörű, a képek nem égnek ki, a színek élénkek, egyszerűen jó ránézni a készült képekre. Ha nem igényed az optikai zoom, akkor az iPhone XR ugyanolyan élménnyel fog szolgálni kamerás szempontból is.
Ez igaz a videókra is, ugyanis itt is van 4K@60FPS-re lehetőség, a lassított felvételek pedig maximum 1080p@240FPS-ben készülhetnek.
Akkumulátor
Készülékünkben egy 2942 mAh kapacitású akkumulátor található és üzemidő szempontjából bizony jól jön az alacsonyabb kijelzőfelbontás. Ugyanazt a napi rutint nem tudom szimulálni az iPhone XS-en és a XR-en, azonban míg a XS-nél mindig 4 óra környékén volt a kijelzőidőm, a XR-nél ez inkább négy és fél óra volt. Ez így nem nagy különbség, de a mindennapjaim során is feltűnt, hogy jobban bírja a XR, az én szokásaimmal 24 órát minden esetben kibírt a készülék.
A 7,5 W-os vezeték nélküli töltés itt is adott, ha pedig veszel a készülék mellé gyorstöltőt, akkor fél óra alatt közel 50%-ot tudsz tölteni bele.
Verdikt
Összegzésképp elmondható, hogy az iPhone XR néhány tulajdonságot leszámítva nem sokban különbözik a XS-től, OLED helyett kisebb felbontású IPS kijelzőnk van vastagabb kávákkal, nem lehet optikailag zoomolni a hátlapi kamerával, nem IP68 hanem csak IP67, nem rozsdamentes acél a keret, hanem alumínium, viszont csomó színben kapható és ugyanazt a kamerát és teljesítményt megkapod 100.000 Ft-tal olcsóbban.
Azt nem mondom, hogy 300.000 Ft-ért az iPhone XR a legjobb mobil jelenleg a piacon, mert akkor hazudnék, szinte féláron ott van a OnePlus 6T, de majdnem ugyanennyiért a Mate 20 Pro is elvihető, viszont az idei iPhone felhozatalból egyértelműen a XR éri meg leginkább és pont emiatt lehet sikeres termék.