Az idei iPhone 15 széria egyik legfontosabb újdonsága a régóta várt USB-C csatlakozó, ami természetesen a kényelmesebb töltés mellett a könnyebb adatátvitelt is lehetővé teszi. Van viszont egy nagy különbség az iPhone 15 és 15 Pro modellek között, mégpedig, hogy előbbiek USB 2.0, utóbbiak pedig USB 3.2 Gen 2-re sebességre képesek.
Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy technikailag az iPhone 15 és 15 Plus is alkalmas USB-C-n keresztüli adatátvitelre, de ezt sokkal-sokkal lassabban teszik, mint a Pro készülékek. Hoztam pár külső adattárolót a Kingstontól, amikkel maximálisan ki tudod használni az iPhone 15 Pro és Pro Max adatátviteli képességeit.
Miért fontos ez?
Azt nem kell túlmagyarázni, hogy miért jó, ha gyorsabban lehet adatokat mozgatni USB-n keresztül, viszont ami miatt ez az iPhone 15 Prók kapcsán érdekes lehet, az a ProRes LOG videófelvétel. Ez egy magas bitrátájú, nyers formátum, amit utómunkában sokkal szabadabban lehet alakítani, színezni.
Viszont 1 percnyi 4K ProRes LOG videó kb. 6 GB-ot foglal, ezért is van az, hogy a 128 GB-os iPhone 15 Prónál nem is engedi az Apple a 4K-ban való LOG videózást, hacsak azt nem külső tárolóra rögzíted.
Az átlagfelhasználó számára a 4K ProRes LOG videó egy úgymond felesleges funkció, viszont abban az esetben, ha nincs idő felhúzni a kamerádra a riget vagy már elpakoltál, de kéne még egy vágókép, akkor ott az iPhone és utómunkában össze fogod tudni illeszteni színekben is úgy a kamera felvételeivel, hogy azt senki nem fogja észrevenni.
Hogyan kell használni erre a külső adattárolót?
Nagyon egyszerű. Amint rádugod a telefonra a külső adattárolót és amennyiben megvan a megfelelő sebesség, a kamerát megnyitva és bekapcsolva a ProRes LOG-ot megjelenik a képernyő alján az USB-C felirat, fent pedig, hogy mennyit tudsz így rögzíteni.
Kingston XS2000
A külső SSD-k az utóbbi években egyre népszerűbbek, ez köszönhető többek között annak is, hogy a régi HDD-kel ellentétben jóval kisebbek, nem kukkannak meg egy véletlen leejtéstől és brutál gyorsak. A Kingston kínálatában az XS2000 az egyik leggyorsabb külső SSD, amit már évek óta használok, főleg a videóim tárolására.
69,5 x 32,5 x 13,5 mm-es méreteivel abszolút kompakt, hordozható és igazából akkor érdemes ezt választani, ha nem csak iPhone-hoz használnád. Természetesen erre a célra is kiváló, viszont az XS2000 USB 3.2 Gen 2×2 szabványt használ, aminek az elméleti sebessége 2000 MB/s olvasásban ÉS írásban is. Ha ezt támogatja az eszközöd, akkor az írás is páratlanul gyors lesz, viszont az iPhone 15 Prók és pl. a MacBookok Thunderbolt 4-es csatlakozója is „csak” az USB 3.2 Gen 2 szabvány sebességét tudják elérni, ami 2000/1000 MB/s. Erre sem lesz panasz, de a Kingston XS2000 teljes potenciálját csak az iPhone-nal nem tudod kihasználni.
A képeken látható, hogy milyen sebességekre képes az XS2000, ha mondjuk MacBookkal vagy ha USB 3.2 Gen 2×2-re is képes géppel használod. Nekem egy 2 TB-os modellem van, körülbelül 295 percnyi ProRes LOG-ra elég ez a tárhely.
Kingston DataTraveler Max
Egy másik hasonlóan jó opció az iPhone-hoz a Kingston DataTraveler Max eszköze, ami formailag inkább egy pendrive, viszont egy külső SSD sebességével.
Ebből létezik USB-A és USB-C csatlakozóval is felszerelt verzió, előbbit természetesen iPhone-hoz nem fogod tudni használni, minden máshoz viszont igen. Manapság már minden eszközön van USB-C csatlakozó, így én az USB-C-s DataTravelert választanám.
A DataTraveler Max ugyanazt az USB 3.2 Gen 2 szabványt használja, mint az iPhone 15 Pro páros, így ha elsődlegesen ehhez használnád, akkor ez egy költséghatékonyabb megoldás lesz. 256 GB-tól egészen 1 TB-ig választható a kapacitás.
Az elméleti maximum sebesség itt 1000 / 900 MB/s olvasásban és írásban, amit a tesztek alapján tökéletesen hoz is a meghajtó. Én az 512 GB-os verziót választottam, ez 73 percnyi 4K ProRes LOG videó rögzítésére lesz elég.
Melyiket érdemes választani?
A Kingston XS2000 és a DataTraveler Max is gyors és elérhetők többféle kapacitásban, de alapvetően van köztük egy jellegi különbség. Előbbi egy külső SSD, utóbbi pedig egy szteroidokon élő pendrive, ennek minden előnyével.
Az XS2000 a gyorsabb adatátviteli szabvány okán picit magasabb árkategóriát képvisel, és ezt egy másik kábellel lehet USB-A-s eszközökhöz is csatlakoztatni. A hátránya iPhone-hoz használva, hogy van egy ebben az esetben hosszúnak nevezhető kábele, ami zavaró lehet.
A DataTraveler Max csatlakozója egy kézzel előhúzható, nem kell kábelekkel foglalkozni, ellenben megvan annak a veszélye is, hogy ha iPhone-nal használod és véletlen ráesik közben valami vagy leejted a telefont, könnyebben meg tud törni a csatlakozónál, hisz itt nincs egy rugalmasabb kábel, ami tompíthatja.
A cikket arra építettem fel, hogy melyiket milyen használni iPhone 15 Próval, de természetesen bármilyen más eszközzel is működnek. Mindkettő remek választás, attól függően, hogy milyen szempontokat tartasz magad előtt.