Hirdetés

Az ipari készülékekkel foglalkozó szériánkat egy Datalogic termékkel folytatjuk, mely egy sokkal robusztusabb megoldás, mint az előző Casio termék.

Az eszköz külön kitekben is megvásárolható, opcionálisan lehet hozzá kapni gumis védőtokot és sok egyéb mellett pl. egy akkutöltővel ellátott dokkolót is. Alapesetben a készülék mellé a kézpánt és egy microUSB kábel jár.

Dizájn

Dizájn szempontjából elmondható, hogy ez nem az a mobiltelefon, ami csak úgy simán elfér a zsebedben. Az ilyen ipari eszközöket leginkább logisztikában, raktározásban, szállítmányozásban használják, szükségszerű a strapabíró, rugged kialakítás. A DL-AXIST 1,9 cm vastag és akkumulátorral együtt 400 grammot nyom, ami egyáltalán nem kevés.

Az előlapon a kijelző alatt megkapjuk a három androidos érintőgombot, alatta pedig a Home gombot, ami lezárt képernyőnél feléleszti azt, feloldott képernyőnél pedig scannelni lehet vele. A kijelző fölötti márkajelzés szkennelés során pirossal világít, ha pedig sikeres, átvált zöldre. Mellette LED értesítőt, közelségérzékelőt és fényszenzort kapunk, szelfikamera ezen az eszközön nincsen.

Két oldalán három programozható gombot találunk. A jobb oldalon van egy kis bekapcsológombunk, fölötte alapértelmezettként egy Google-t előhívó gomb és egy szkennelő gomb. A bal oldalon lefedve van egy microUSB port, egy hangerőszabályzó duó és egy harmadik szkennelő gomb. Így bárhogy fogjuk, elérhető a funkció. Alul van egy dokk interfész, fent pedig a fedett 3,5mm-es jack csati mellett maga a vonalkódolvasó rendszer. Alapból kapunk egy levehető pántot a magabiztosabb fogásért, kapunk egy 5 MP-es hátlapi kamerát LED villanóval. Az akkufedelet a két leszorító felnyitásával tudjuk levenni. Az aksi alatt látható szintén fedve a normál SIM és a microSD foglalata. A Datalogic DL-AXIST is képes hanghívások lebonyolítására, ami egyébként az ipari eszközöknél nem mondható hétköznapinak.

Külsőre látható is, de érezhető is, hogy mennyire masszív az eszköz, a hivatalos leírás szerint tokkal 1,8 méteres, tok nélkül 1,2 méteres magasságból történő leejtést is túlél, illetve tokkal IP67-nek megfelelően por- és vízálló. A teljes biztonság érdekében érdemes használni a gumis tokot, hisz így lesz teljeskörűen védve a mobil. A hivatalos leírás alapján -20 és 50 celsius fok között működőképes a telefon. A készülékház maga erős műanyagból van, a kijelző üvege pedig Gorilla Glass 3.

Fizikai méreteiből adódóan nem gondolnánk, hogy ez egy 5 hüvelykes készülék, pedig az. Az ipari mobiloknál nem számít, hogy QHD vagy 4K-e a kijelző felbontása, inkább az számít, hogy jól látható legyen terepen is, illetve hogy a kijelző ne az üzemidő rovására menjen. Ezért egy HD felbontású TFT panel került bele LED háttérvilágítással. A betekintési szögek kiválóak, a kijelzőt pedig nagyon jól látni napfényben is, szóval ezzel gond nem lesz.

Szoftver

Ebből a szempontból egy kicsit le van maradva a vetélytársakhoz képest és itt nem a funkciók hiánya miatt, hanem az optimalizáltság miatt. Android 4.4.4 KitKatet találunk rajta. A hozzánk érkezett modell egy non-GMS változat, tehát ezen nincsenek rajta alapból a Google alkalmazásai, így nincs se YouTube, se Gmail, se PlayÁruház. Viszont enterprise applikációk már vannak rajta a készülék felhasználási területeinek megfelelően. Csupa olyan appok, melyeket én, mezei felhasználó soha nem is látott, de van olyan is, amit én is ki tudtam próbálni. Ilyen a SoftSpot. Ha ezt bekapcsoljuk, létrehoz a kijelzőn egy Messenger chatfejhez hasonló lebegő gombot, amit kedvünk szerint áthelyezhetünk és ez a scanner ravaszaként szolgál. Ha esetleg valamelyik fizikai programozható gomb elromlik, még mindig itt a SoftSpot a scanner használatához. Ez a Datalogic saját fejlesztése.

Hardver

Hardveres szempontból ez a telefon egyáltalán nem játékra lett kitalálva és nem is erős 3D-s appok futtatására. Ennek megfelelően a hardver is pont annyi, hogy a raktározási, logisztikai, szkennelési feladatoknak eleget tudjon tenni és megbízható teljesítményt nyújtson. A processzor egy OMAP 4430 típusú kétmagos, magonként 1 GHz-en működő egység, amit 1 GB RAM-mal támogattak meg. Az applikációknak és adatoknak bruttó 8 GB tárhely  áll rendelkezésre, amiből 6,15 GB a szabadon felhasználható.

A DL-AXIST-ban van beépített NFC, Bluetooth 4.0, Cisco CCX v4 tanúsítványú 802.11 a/b/g/n WiFi hálózatokat ismer, van benne giroszkóp és gyorsulásmérő, a helymeghatározásban pedig a GLONASS támogatottság van segítségünkre.

Kamera, szkenner

A hátlapi 5 MP-es kamera nem mondható bajnoknak, megint csak kiemelném, hogy a felhasználási területnek megfelelően tették bele a szenzort. Dokumentumok fotózására teljesen jó, azonban tökéletes tájképekhez már egyáltalán nem alkalmas, ami rendben is van, hisz munkaeszköz (kép minta a fenti videóban).

A vonalkódolvasó már annál komolyabb szerkezet. Ez egy ún 2D Area Imager, mely támogatja az 1D-s és a 2D-s kódokat is. A rendszer maga igen gyors, a sikeres scannelésről zöld fénnyel értesít, ez a Datalogic Green Spot névre keresztelt funkciója. A scannelési távolság 8,5 és 50 cm között van attól függ, hogy milyen típusú és milyen sűrű az adott vonalkód. Ha sötét van, akkor sincs gond, két LED világítja meg a környezetet. A megfelelő adatbázissal van ennek haszna, hisz én csak annyit látok, hogy felismerte a kódot és kiírja a számát, én annyit elmondhatok, hogy a rendszer gyors.

Akkumulátor

Ez az, amiben az ipari telefonok remekelnek és nem csak az üzemidőre gondolok. A Datalogic DL-AXIST fedlapja alatt egy 6400 mAh kapacitású lítium-ion akkumulátor található. Egy consumer telefonnál egy ilyen akku 5 inches HD kijelző mellett elég patent üzemidőt biztosít. Ami egy ilyen mobilnál sokat eszik, az természetesen a vonalkód olvasás. Mivel mi nem olyan környezetben használjuk, így nem tudjuk, hogy ipari felhasználásban mennyit bír, de a gyártó szerint minimum 12 órát bőven kibír, így akár két műszakban is használható akkucsere nélkül.

Ami érdekesség, az a „hot swap” technológia. Ha éppen benne vagyunk egy folyamatban vagy sok app van megnyitva és lemerül az eszköz, akkor ki tudjuk cserélni úgy az akkut, hogy nem fog elveszni semmi, nem kell újból bekapcsolni. Van benne ugyanis egy kisebb beépített telep, ami ébren tartja a telefont az akku cseréje alatt.

Összegzés

Mi ezt az eszközt a Vonalkód Centrum Kft-től kaptuk bemutatásra, 12 hónap gyártói jótállás vonatkozik rá, de vásárolható hozzá extra 3 vagy 5 év garancia is, akár másnapi cserével. Az alapmodell, amiben nincs GSM modul, nettó 1199 euróba kerül, tehát egyértelműen nem mi, mezei felhasználók vagyunk a célközönség.

Egyéni árajánlatért keressétek fel a Vonalkód Centrum weboldalát.

Hirdetés
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.