Ha azt mondjuk okostelefon, nem feltétlen egy ilyen készülék fog eszünkbe jutni először, mint amilyen a BV6000 is. Valószínűleg a szó hallatán egy szép, vékony készülékre gondolunk, pedig ez is okos! A BlackView készüléke nem az egyetlen strapatelefon a piacon, mely robusztus külsővel próbálja felhívni magára a figyelmet, igazából egy a sok közül.
Dizájn
Ennél a készüléknél igazából nem a szépség a fontos, hanem inkább a strapabíróság, a minőség. Mint a legtöbb Cat mobilt, ezt is úgy tervezték, hogy bírja a strapát, ránézésre igen masszívnak tűnik.
Tartozékként kapunk a mobilhoz egy plusz kijelzővédő fóliát, hálózati adaptert, OTG kábelt, microUSB adatkábelt, fülhallgatót, egy csavarhúzót és extra gumifedeleket a csatlakozók védelme érdekében.
Fizikai méreteit tekintve a BV6000 152,3 x 81 x 16,6 milliméter és 247 grammot nyom. Nem kicsi, nem is könnyű, de ha ipari körülmények között dolgozol, biztosan érezni fogod a zsebedben. Ilyen méretek ellenére nem gondolnád, hogy 4.7 inches kijelzőt kapott, pedig de! 1280 x 720 pixel felbontású IPS LCD panelen alapszik a megjelenítő, amit Gorilla Glass 3 üveg véd a külső hatásoktól.
A paneltől arra számítottam, hogy gagyi lesz, de kellemesen csalódtam. Nagyszerűek a betekintési szögek, bár a maximum fényerő nem túl nagy, de elegendő. A kijelző alatt megtalálhatóak a kapacitív érintőgombok, melyek háttérvilágítást is kaptak és az igen árulkodó IP68-as jelölés, ami a víz- és porállósági tanúsítványt jelöli, fölötte a beszédhangszóró, a közelségérzékelő és a fényszenzor, valamint az 5 MP felbontású előlapi kamera. Itt amit hiányolhatunk, az egyedül az értesítési LED, ami kimaradt a repertoárból.
Az egész készülékház erős műanyagból készült és igen nagy százalékban gumis borítással bír, ezzel még nagyobb biztonságérzetet ad, arról nem is beszélve, hogy kezünkben így egyáltalán nem csúszkál. A hátlapon láthatjuk a különböző jelzések (NFC, vízálló, cseppálló, ütésálló (?)) alatt a fő hangszórót, illetve befűzhetünk alulra egy pántot is, hogy biztos ne hagyjuk el. A hangszóró inkább hangos, mint minőségi, a mély hangok teljes hiánya figyelhető meg, arra fókuszáltak inkább, hogy hallható legyen, ha csörög.
A kártyák foglalata igen jól védett helyen található, ahogy láthatjátok a lecsavarozható fedélen kívül egy gumi réteg is megtalálható, hogy vízhatlan maradjon a készülék. Ami kiemelendő, hogy 3 kártyát is képes fogadni (ellenben a legtöbb dualSIM-es mobillal), külön foglalata van a 2 SIM-nek és külön a microSD-nek (32 GB-ig bővíthető). Itt látható továbbá a 13 MP-es fő kamera, illetve egy LED segédfény.
A BV6000 jobb és bal oldalát fém keret díszíti, így végül is nem mondható rá, hogy csak egy nagy műanyagkupac a telefon. A jobb oldalon találjuk a bekapcsológombot, illetve a hangerőszabályzókat, a bal oldalon pedig van három extra gomb is, egy dedikált kameragomb, egy SOS gomb (funkcionalitás később a szoftver pontnál), illetve egy PPT (Push-to-talk) gomb, amivel walkie talkie módra használhatjuk a mobilt.
Alul találjuk a fedett microUSB portot, mely ahogy látható, mélyebben fekszik, mint egy átlagos mobilnál, így (a gyári tartozékokon felül) ha plusz kábelt szeretnél venni hozzá, mindenképp olyat válassz, aminek hosszabb a feje. Fent szintén fedve van a 3.5 mm-es jack csatlakozó, illetve egy apró szenzor, mely a légnyomást figyelve állapítja meg, hogy kb. milyen magasan lehetünk.
A külsőt összegezve tényleg masszív mobilról beszélhetünk, nem recseg/ropog, a gumi lent és fent túllóg, így noha továbbra is a kijelző a legsérülékenyebb pontja a mobilnak (ahogy az összesnek), ez egy kis plusz védelmet is ad neki. Határozottan nem kicsi és nem könnyű készülék, de stabilan tartható a kézben és az IP68-as szabványnak megfelelően 1,5 méter mélységig és 30 percig por- és vízálló.
Szoftver
A BlackView BV6000 Android 6.0 Marshmallow rendszerrel érkezett, melyen egyedi felületet és ikonkészletet találunk. Hasonlóan az Apple és a Huawei megoldásához, itt sincs külön alkalmazásválasztó (app drawer), minden appot az oldalak és mappák között böngészve fogunk megtalálni.
Van a készülékben magyar nyelv, viszont az alap androidos funkciókon és menüpontokon felül a BlackView saját extra dolgait már nem fordították le, így azok maradtak angolul. Ennek ellenére ezek igen hasznos funkciók, főleg ha veszélyes munkakörben dolgozik a felhasználója.
Ha már veszélyes munkakör, akkor megemlíteném az SOS gombot (One key SOS settings): ha bajban van a felhasználó és korlátozottak a mozgási lehetőségek, akkor az SOS gombhoz hozzá lehet rendelni max. 5 kontaktot, illetve meg lehet adni egy segélykérő üzenetet, amit ki fog küldeni a megadott számokra. Az üzenetet kiegészíti a dátummal, valamint a GPS koordinátákkal, ami igen hasznos információ. Egy másik érdekesség a kesztyű mód (Glove mode), amivel nevéből adódóan kesztyűvel is lehet használni az érintőképernyőt (télen is jó használatot tesz). Van a szoftverben gesztusvezérlés (Off screen gestures), így például dupla koppintásra felvillan, de felfelé legyintéssel fel is oldható a kijelző, valamint különböző betűk kijelzőre írásával elindíthatók egyes alkalmazások, melyeket mi magunk konfigurálhatunk.
A Nougat frissítésről egyelőre nincs hír, de az Android 6.0 is teszi a dolgát, nagyon jók a plusz funkciók, egyedül ezek magyarosítását hiányolom.
Hardver
A készülék a robusztus külső ellenére igen jó hardveres tulajdonságokkal is bír. Kapott egy MediaTek Helio P10 típusú 8 magos (4 x 2.0 GHz + 4 x 1.2 GHz) rendszerchipet, egy Mali-T860 MP2 grafikus gyorsítót, valamint 3 GB RAM-ot.
AnTuTu Benchmark v6.2.7 | 51027 pont |
Geekbench 4 | 683 / 2573 pont |
A benchmark tesztek alapján sem egy erőgépre kell számítani, viszont a rendszert igen jól és gördülékenyen futtatja, a telepített esszenciális (közösségi média appok, Google Drive, táblázatkezelő, stb..) alkalmazások gond nélkül működnek, viszont egy nagyobb 3D-s játék, mint például a Real Racing 3 már rendesen feladja a leckét.
A kisebb játékok is kiválóan működnek és a Real Racing 3 is fut, viszont nem olyan gördülékeny, mint egy felsőkategóriás mobilon. Elsődlegesen nem játékra lett kitalálva ez a telefon, így ezt nem is várhatjuk el tőle.
A BV6000 belső tárkapacitása 32 GB, ami bővíthető microSD-vel további 32 GB-tal, illetve a belső tárhelyből az operációs rendszer és a beépített alkalmazások után 24.69 GB, amit szabadon fel lehet használni. Ezzel bőven marad tárhely fotók, videók készítésére is, nem kell elszenvedni azt, amit a 8 GB belső tárhelyes mobiloknál, hogy egy Facebook app után már nincs is hely rajta.
Kamera
Ahogy korábban említettem, az előlapon egy 5 MP-es OmniVision OV5670 kamera található, ami fix fókuszú, látószöge 85 fok, van benne arcfelismerő és szépítő funkció is, a készített képeket pedig 8 MP-re interpolálja. A hátlapon egy 13 MP-es OmniVision OV13853 szenzor található és mint az előlapinak, ennek is f/2.2-es rekeszértéke van, a képfelbontás pedig itt is interpoláltan 16 MP. Ezzel a szürkületi fotók minősége kifogásolható, viszont nappal, jó fényviszonyok között igen jó képeket készít.
A lenti képek tömörítettek, teljes méretben ITT megtalálhatók.
A videórögzítés 1080p@30fps-ben történik, ennek minőségéről lent láthattok egy videót.
Adatkomm./Akkumulátor
Kínai telefon ellenére a BlackView BV6000 támogatja a hazai B20-as 800 MHz-es frekvenciát, amivel teljes mértékben ki lehet használni az itthoni 4G lefedettséget.
Megtalálunk benne Bluetooth v4.1-et, támogatja az 5 GHz-es WiFi hálózatokat (802.11 b/g/n), van benne GPS (A-GPS és GLONASS), NFC és FM-Rádió is, a microUSB OTG támogatottságának köszönhetően pedig pendriveot és perifériát is rá lehet csatlakoztatni.
Az akkumulátor üzemidő lehet talán az egyik legnagyobb érv. 4500 mAh kapacitású nem cserélhető teleppel bír a készülék, melyet 5V/2A-es gyorstöltővel tölthetünk fel. Ez az akkumulátor 21 nap készenléti időre vagy 3 napos normál használatra elegendő, a kijelzőidő mindig 6 óra fölött volt. A gyári töltőjével nagyjából 3 óra alatt teljesen feltölthető.
Összegzés
A BlackView BV6000 egy nagyszerű okostelefon azoknak, akik egy robusztus, kifejezetten nehéz fizikai munkát végző strapabíró okostelefon keresnek, ami sokáig bírja szusszal. Az erős műanyagnak, a fém oldalaknak és a gumis borításnak köszönhetően tényleg bírja a strapát, viszont ez nem jelenti azt, hogy teljesen ütésálló, hisz katonai szabvánnyal (MIL STD) nem bír, a kijelző továbbra is egy sérülékeny pont.
A BV6000 sok helyen megvásárolható, mi a készüléket a TomTop webáruháztól kaptuk tesztelésre, ahol jelenleg 162.61 euróért vásárolható meg kínai raktárból. Ez nagyjából 50.100 Ft-nak felel meg, ami nem tartalmazza a hazai járulékokat, ha esetleg vámot vagy ÁFA-t kellene fizetni. Ha fontos számodra a hazai garancia is, akkor látogass el a VIP-Phone oldalára, ahol szintén megtalálható ez a készülék.