Hirdetés

A tartalomgyártás az elmúlt években egy külön iparággá és munkává nőtte ki magát és manapság sokak számára teljesértékű munkává vált, melyhez természetesen munkaeszközökre is szükség van. Alapvetően egy okostelefon sokszor elegendő, de azért a legtöbben dedikált kamerával is dolgoznak, az anyagok szerkesztéséhez pedig inkább csak professzionális szinten használnak asztali gépeket, a többség laptopon dolgozik.

A laptopokat ugyanis könnyen magunkkal tudjuk vinni, ha profi munkáról van szó, akkor már a terepen vagy az ügyfélnél meg tudjuk mutatni az első vázlatot és eredményeket, ha pedig az Instagram, TikTok vagy éppen YouTube világában dolgozunk, akkor a sajtóesemény után már a szállodában meg lehet vágni a videókat és fényelni lehet a képeket. Az utóbbi években az ASUS különösen nagy figyelmet fordított a tartalomgyártókra, hiszen a Vivobook Pro modellek a lelkes amatőröket és félprofikat szolgálta ki, a Zenbook Pro széria a tapasztaltabb alkotóknak készült, míg a ProArt vonal a professzionális igényeket szolgálta ki.

Idén januárban, a CES 2023 alkalmával mutatkozott be az ASUS Zenbook Pro 14 OLED, mely viszonylag csendes rajtot vett, de mi már akkor sejtettük, hogy nagy potenciál lakozik benne, hiszen a hatalmas innováció helyett egy egyszerű, de jól átgondolt és minden aktuális technológiával felszerelt gépet kaptunk a Zenbook szériától megszokott elegáns külsővel és valóban hordozható méretekkel. A Zenbook Pro 14 OLED egyik legfontosabb tulajdonsága a 13. generációs Intel® Core™ i9-13900H processzor, mely leginkább az aktuális gamer csúcsmodellek jellemzője, ami nem véletlen, hiszen jelenleg az egyik legerősebb mobil CPU a piacon.

Ahogy a külsőt, úgy a konfigurációkat sem kavarta össze az ASUS, hiszen tesztalanyunk csak NVIDIA® GeForce® RTX™ 4070 grafikus vezérlővel és 14,5 hüvelykes, 3K felbontású OLED kijelzővel érkezik, melyhez 48GB memória és 2TB SSD társul. Jó látni, hogy nem szegmentálták szét a specifikációkat és tényleg egy olyan csomagot raktak össze a hazai piacra, mely hosszú évekig hű társ lehet a profik számára is. A kijelző az OLED technológia minden előnyével érkezik, mely profi munkához kiváló alapokat kínál, hiszen 100%-ban lefedi a moziszintű DCI-P3 színskálát és Pantone hitelesítéssel is rendelkezik. Mindehhez társul a 120Hz-es képfrissítés, mely a mindennapi használat mellett akkor is jól jöhet, ha a sok munka után egy kis játékra is befognánk a gépet, hiszen a hardver egyértelműen adott hozzá.

Egy munkára (is) szánt gépnek megfelelő csatlakozókkal is rendelkeznie kell, a Zenbook Pro 14 OLED pedig itt sem kell hogy szégyenkezzen. A Thunderbolt 4-es USB-C, a hagyományos USB 3.2 Type-A és a HDMI 2.1-es csatlakozó mellett külön örömteli a normál SD kártyaolvasó megléte, mely rengeteg esetben felgyorsíthatja és leegyszerűsítheti a munkát. Nem az ASUS-ról lenne szó, ha nem lenne valami innovatív megoldás a gépen. Ezúttal az ASUS DialPad intuitív fizikai vezérlőt kaptuk meg a touchpad részeként, mellyel alapjáraton egyszerű rendszerirányítást végezhetünk, de ennél azért sokkal többre képes. A ProArt Creator Hub segédszoftverben ugyanis teljesen személyre is szabható és alkalmazásonként dedikált funkciókat láthat el. A támogatott szoftverek között szerepel például az Adobe termékcsaládja, tehát a videósok és fotósok ismét egy olyan funkciónak örülhetnek, mely könnyíti és gyorsítja a munkát.

Az ASUS Zenbook Pro 14 OLED nem olcsó, nagyjából 1 millió forintba kerül, de vetélytársai is nagyjából ezen, ha nem 30-40 százalékkal magasabb áron vannak, méghozzá OLED kijelző nélkül.

Hirdetés
Horváth Izabella
A kecskeméti GAMF-on szereztem a diplomámat műszaki menedzserként, ezért könnyen azonosulok a technikai újdonságokkal, de a telekommunikációs téma jobban vonz az ipari technológiáknál.