Az ASUS műhelyében készülő ROG Phone széria évek óta példát mutat a játékra-optimalizált okostelefonoknak és egy nagyon különleges, üde színfolt a mobilpiacon, de előnyeit egyre nehezebben tudja megmutatni. Mivel részletes videós teszttel már jelentkeztünk, az alábbiakban inkább arra koncentrálunk, hogy mennyi mérnöki munka és milyen különleges megoldások sora rejlik a különleges készülék hátterében.
Dizájn és kamera
A ROG Phone 7 alapkivitelben két színben kapható, Storm White és Phantom Black, mindkét modell a Two-Tone dizájn része, amelynek alsó fele gyönyörűen letisztult matt felületű, a felső fele pedig áttetsző, ami egy futurisztikus-technológiás belső kialakítást mutat. A megvilágított ROG logó idén visszatért, 2 színt képes megjeleníteni, amelyek szép gradiens hatásúvá tudnak összeolvadni. Ez többféle világítási sémát is támogat a személyesebb megjelenés érdekében.
A ROG Phone 7 Ultimate csak Storm White színben kapható, és még letisztultabb megjelenéssel büszkélkedhet: az alsó fele fehér, matt felületű, a felső fele pedig tiszta fehér, más tapintású textúrával. Kiemelkedik a mindig káprázatos ROG Vision PMOLED kijelző, amely testreszabható és rengeteg egyedileg beállított képet, animációt képes különféle esetekben megjeleníteni, mint például bejövő hívások, játék indítása, X-Mode módba való belépés és még sok más. Az új „Two-Tone” kialakítás mellett az egyik legnagyobb újítás a ROG Phone 6D Ultimate-ben már bevezetett AeroActive Portal hozzáadása, amely tovább növeli a hűtési kapacitást, ezáltal pedig még több erő hozható ki az aktuális Snapdragon csúcsegységből.
A különlegesség alapvetően a hátlapban ki is merül sok mobil esetében, hiszen elől csak egy hatalmas kijelzővel van dolgunk. Ez jelen esetben is nagyrészt helytálló, azonban a ROG Phone széria még azon kevés készülékek körébe tartozik, ahol az előlapon van keret a kijelző körül. Ez nem az olcsósítás miatt van így, hanem azért, hogy jobban meg lehessen fogni játék közben és ha már ez így alakult, akkor jutott hely az előlapi hangszóróknak és a kijelzőbe nem belógó kamerának is. A képernyő biztonságára egyébként a Corning® Gorilla® Glass Victus ügyel, a hátlapon pedig Corning® Gorilla® Glass 3-as üveggel van dolgunk.
Az 50MP-es SONY IMX766 szenzor egy felsőkategóriás érzékelő, amely 12,5MP-es fő üzemmódot kínál Quad Bayer színszűrővel a natív 50MP-es üzemmód mellett. Ez a kamera veszteségmentes 2x-es nagyítást is lehetővé tesz. A 13 megapixeles, 125 fokos ultraszéles látószögű kamera valós idejű torzításkorrekcióval rendelkezik. A sort pedig az 5 megapixeles makró kamera zárja, amit simán el tudnánk hagyni. Néhány fontos újítást is bevezettek, mint például a lassított felvétel mostantól a HD 480fps-től a 4K 120fps-ig támogatott és van 8K videófelvétel is.
Nyers erő
A ROG Phone 7 szériát a teljesen új Qualcomm® Snapdragon® 8 Gen 2 5G mobil platform hajtja. Elődjéhez képest a Snapdragon 8® Gen 2 viszonylag sokat gyorsult, nagyjából 15%-kal több CPU és 20% nagyobb GPU-teljesítményt biztosítva. A potenciális szűk keresztmetszetek minimalizálása érdekében a ROG Phone 7 akár 16GB LPDDR5X RAM-mal és UFS4.0 SSD-tárolóval is elérhető, így hardveresen semmi akadálya a csúcsteljesítménynek. Ezt papíron egyre több idei csúcsmodell fel tudja mutatni, de a gamer laptopokhoz hasonló módon az azonos specifikáció nem mindig jelent azonos teljesítményt, a mobiljátékoknál pedig ez hatványozottan igaz.
GameCool 7 hűtőrendszer
A GameCool rendszer idei változata a gyártó szerint teljes megújulást hozott és minden eddiginél hatékonyabb hőelvezetést kínál. A ROG Phone 7 Ultimate új GameCool 7 hűtőrendszere jelentősen javítja az előző generációk által létrehozott alapokat, és a CPU-hűtés innovatív új megoldásai mellett további optimalizált hőszigetelő struktúrákat alkalmaz. A legtöbb hőt termelő komponensek középen, a két akkumulátor között helyezkednek el, egy-egy a fő NYÁK mindkét oldalán, hogy a fő forró pontok távol maradjanak az ujjainktól játék közben. Ez az elrendezés azt jelenti, hogy a középre helyezett CPU által termelt hőt a nagyobb hőhatékonyság érdekében egyidejűleg egyenletesen továbbítja a ház minden szélére és sarkára. Az újonnan áttervezett ROG Rapid-Cycle Vapor Chamber és a kiterjedt grafitlapok szintén segítenek a hő egyenletes eloszlásában a készülékben, így csökkentve a telefon közepén felgyülemlő hőt.
Mindezek mellett számos egyéb, különleges fejlesztés található meg az apró mobil hátuljában, melyeknek köszönhetően a hosszabb játékmeneteknél is stabil marad a készülék teljesítménye. Ez az a pont, ahol egyébként a klasszikus csúcsmodellek sokszor elvéreznek, hiszen alapjában véve nem arra lettek tervezve, hogy hosszú ideig a legerőforrásigényesebb játékokat futtassák, hanem arra, hogy a mindennapok során az applikációk gyorsan nyíljanak meg és a menüben gyorsan lehessen mozogni.
Az AeroActive Cooler 7 csatlakoztatása után megnyílik az új és továbbfejlesztett AeroActive Portal. Az AeroActive Portal egy precízen megtervezett rendszer, amely több mint 50 alkatrészből áll. A modul kurbli-csúszós kialakítású, a felület pedig rozsdamentes acélból készült a tartósság és a stabilitás érdekében. A zsanér folyékony fémöntéssel készült, ami nagymértékben javítja a tartósságát, így legalább 40 000 nyitási-zárási ciklust kibír. Az okostelefon-iparban a ROG mérnökei által elsőként kifejlesztett, hűtőbordákkal ellátott mikrogőzkamrás kialakítás a készülék CPU-jának közvetlen léghűtését tudja megvalósítani. A párolgókamra nagy hővezető képességének köszönhetően a CPU gyorsan képes a hőt a lamellák felé elvezetni.
A ventilátor ezután gyors konvekciós hűtést biztosít, ezáltal gyorsan és hatékonyan csökkenti a hőmérsékletet. A mikrogőzkamra teljes vastagsága kevesebb mint 0,4 mm. A mikrogőzkamra két rézzel bevont fémlemezből áll, amelyek vastagsága kevesebb mint 0,1 mm. A középső üreg vákuumos kialakítású, amely lehetővé teszi a hő gyors távozását a gáz-folyadék hőátadási cikluson keresztül. Na ilyen technológiával más készülék nem rendelkezik a piacon és ez mutatja meg igazán, hogy micsoda mérnöki munka rejlik abban, hogy az aktuális csúcshardverből a lehető legtöbbet hozza ki egy játékra-optimalizált készülék.
Lenyűgöző kijelző
A ROG Phone 7 Ultimate nem egy apró telefon, hiszen 6,78 hüvelykes, 2448 x 1080 pixeles Samsung AMOLED kijelzővel rendelkezik, mely nem csak csúcskategóriás képminőséget kínál, hanem játékra is ki lett élezve. A piacvezető, 165Hz-es frissítési frekvencia a gördülékeny játékélményt és felhasználást biztosít, viszont a teljesítményterhelés és az akkumulátor fogyasztása annál nagyobb, minél magasabb a képfrissítés. Emiatt lehetőség van választani a 165Hz, 144Hz, 120Hz, 90Hz, 60Hz vagy Auto frissítési frekvencia között. Alapjáraton javasolt az Auto használata, hiszen célja a gördülékenység és az akkumulátor élettartama közötti egyensúly biztosítása, de ha direkt tudjuk, hogy sokáig fogunk játszani és nem baj a gyorsabb merülés, akkor a jobb játékélmény érdekében érdemes kimaxolni a 165Hz-et.
Az érintésre való reagálási sebesség és a késleltetés különösen fontos a mobiljátékokban, hiszen ezek határozzák meg az érintéses beviteltől a tényleges műveletig eltelt időt. A hihetetlenül magas, 720Hz-es érintés-mintavételi sebesség (a képernyő másodpercenként jelent egy érintési pozíciót) nem az egyetlen tényező, amely befolyásolja az eredményt. A telefonok hardverének (érintésadat-csővezeték) végponttól végpontig tartó optimalizálását is elvégezték a ROG mérnökei az Android keretrendszer rendszeroptimalizálásával együtt, hogy elérjék az iparágvezető, mindössze 23ms*-os érintési késleltetést. A játék mellett a tartalomfogyasztás és készítés is kiváló élmény ezen a kijelzőn. A HDR 10+ tanúsítvánnyal rendelkező panel nemcsak gyors, hanem színpontos is, hiszen minden egyes telefon gyárilag kalibrált különböző színskálán két különböző fényerőszintre, 450 nits és 100 nits értékre, mely <1 pontosságú átlagos Delta-E értéket és széles, 111% DCI-P3 színskála lefedettséget biztosít.
Az oldalra szerelt port az AeroActive Cooler 7 felcsatolható hűtőventilátorral is működik. Ez a teljesen újratervezett hűtő kihasználja a GameCool 7 hűtőrendszeren végrehajtott jelentős fejlesztéseket, radikálisan javítva a hűtés hatékonyságát, akár 25°C-kal csökkentve a készülék hőmérsékletét. A legnagyobb különbség a tavalyi évhez képest, hogy az AeroActive Cooler 7 mostantól mélynyomóként működik, ha a ROG Phone 7-hez csatlakoztatod, így a telefonodat 2.1 csatornás hangzású hordozható színházi rendszerré alakíthatod, hogy olyan élményben legyen részed, mint még soha.
Az új AeroActive Cooler 7 integrált termoelektromos AI hűtőrendszert használ, amely a hűtő belsejében található Peltier hűtőchipen alapul. Ez USB-C-n keresztül kommunikál a ROG Phone 7 készülékkel, és jelentősen képes csökkenteni a ROG Phone 7 hőmérsékletét. Az Armory Crate alkalmazásból választhatsz a különböző hűtési módok között, vagy hagyhatod, hogy a hűtő a készülék CPU-hőmérsékletétől függően válassza ki az optimális hűtési módot. A hűtő bekapcsolja hűtőchipjét az igényes játékoknál a kiváló hűtés érdekében. Kevésbé igényes játékok és feladatok esetén a hűtő úgy dönt, hogy csak a ventilátort használja az akkumulátor kímélése érdekében.
ROG UI vagy Zen UI Classic
A ROG Phone korábbi generációihoz hasonlóan itt is választhatunk a játékok által inspirált ROG UI téma vagy a ZenUI minimalistább, gyári Androidhoz közelítő megjelenése között. Mindkettő az Android T szinte tiszta változatán alapul, amelyet jobb teljesítménnyel és intelligensebb funkciókkal optimalizáltak a jobb felhasználói élmény érdekében anélkül, hogy elrontanánk a tiszta Android-érzést.
Armoury Crate és AirTrigger
A többi ROG készülékhez és kiegészítőhöz hasonlóan a ROG Phone 7 esetében is az Armoury Crate szoftver a személyreszabás kulcsa. Láthatatlan ultrahangos gombok és mozgásérzékelős kioldást felvonultató AirTrigger rendszert is ezen az alkalmazáson keresztül szabhatjuk személyre. Az AirTrigger technológia jobb érzékenységet, jobb pozicionálást és rengeteg mozgásvezérlő gesztust kínál. Akár tizennyolc konkrét érintési pont is leképezhető a képernyőn (az AeroActive Cooler csatlakoztatásával). Az AirTrigger rendszer még játékokon kívül is használható, hogy portré módban, egy egyszerű szorító mozdulattal hasznos műveleteket vagy alkalmazásokat aktiváljon.
Összegzés
A ROG Phone 7 itthon 429 990Ft-ról indul, míg az aktív hűtőt is tartalmazó ROG Phone 7 Ultimate 589 990Ft-ba kerül. Ennyiért már itthon is megkaphatóak a legújabb androidos csúcsmodellek és az Apple készülékei is. Ez a legrosszabb hír a ROG csúcsmobiljainak, hiszen alapvetően remek készülékekről van szó, melyek szinte csak a kamera terén átlagosan, minden másban élenjárók és egyediek. A kiváló gaming teljesítmény mellett nem szabad megfeledkezni, a kiváló kijelzőről, remek multimédiás képességekről és hosszú üzemidőről, mely alapvetően még a sokat utazó mobilfelhasználók számára is nagyon vonzó lehet.
Mi minden évben örülünk annak, hogy a ROG nem hagyja veszni ezt az irányt, de esetleg egy „light” változat lehet jót tenne a népszerűség növelésének. Továbbra is csak várni tudjuk a ROG Phone 8-at és drukkolunk az ASUS-nak, hogy még sok évig feszegessék az okostelefonok határait.