A 2020-ban bemutatott, első generációs ROG Zephyrus G14 az egyik nagy kedvencünk volt, formabontó megjelenést hozott magával és újradefiniálta a kompakt gaming laptop szegmensét. Tipikusan az a gép volt, melynél kellett kompromisszumokat hozni, de szinte mindent meg tudtunk neki bocsájtani.
A második generáció még erősebb csomagot rakott le az asztalra és az első generáció néhány hibáját is javította, nemrég pedig már a harmadik generációt köszönthettük az irodában, mely idén is az egyik legjobb, ha nem a legjobb gamer laptop szeretne lenni. A 2022-as verzió ráadásul komoly változásokat hozott, hiszen míg az első két generációnál a processzort az AMD adta a grafikus kártyát pedig az NVIDIA, az idei modellnél azonban mindkét kulcsfontosságú egységet az AMD biztosítja. Ilyen kombináció amúgy sincs sok a piacon, így duplán érdekes volt látni, hogy a tajvani gyárti egyik legnépszerűbb modellje miként érévényesül.
Gyorsan végig is szaladhatunk a pontos specifikáción, melyre egy szavunk sem lehet, hiszen a lehető legerősebb gépet kaptuk meg az ASUS-tól. A 8 maggal és 16 szállal rendelkező AMD Ryzen™ 9 6900HS mellé egy 8GB-os AMD Radeon™ RX 6800S és 32GB RAM társul, ez a konfiguráció pedig már a 1 millió forintot közelíti és ezzel rögtön le is lőnénk a 2022-es ROG Zephyrus G14 legnagyobb (és szinte egyetlen) hibáját, a magas árát. Nyilvánvalóan ez a legerősebb konfigurációra vonatkozik, ám azzal, hogy az AMD szolgáltatja mindkét kulcsfontosságú komponenst, sokféle konfigurációt elvesztettünk, hiszen az NVIDIA és az Intel jóval szélesebb palettával rendelkezik.
Külsőre sok újdonságot nem kapunk, továbbra is egy rendkívül kompakt, különleges sötétszürke színű házzal van dolgunk, mely 1,65Kg-ot nyom a hátizsákban. Felnyitva viszont szembetűnhet, hogy az eddigi 16:9-es képarányt végre ennél a modellnél is 16:10-re cserélte a gyártó, ezzel pedig még jobb lett a gép a mindennapi felhasználáshoz. A 2560 x 1600 felbontású kijelző 120Hz-es képfrissítéssel és rendkívül jó színhelyességgel rendelkezik, nagyobb felbontásra pedig 14 colban nem sok értelme lenne, főleg azért, mert 4K-ban azért kevesen játszanak laptopon. A kijelző túloldalán a nálunk járt modellnél megkaptuk a továbbfejlesztett AniMe Matrix fedlapot, mely az első generáció óta egyébként nagy kedvenc. Ez továbbra is opcionális és alapvetően teljesen a saját szórakoztatásunkat (vagy inkább másékét) szolgálja.
A konfigurációról már volt szó, a legkomolyabb Zephyrus G14 járt nálunk, mely természetesen remek játékélménnyel szolgált. Nyilván nem szabad egy kifejezetten hardcore gamingre tervezett géppel összehasonlítani, mint például a ROG Strix Scar széria, ott 2 kiló fölötti, nem túl kompakt, ellenben teljesítményre kiélezett modellekről van szó. Itt viszont kapunk egy jó üzemidővel rendelkező, a legtöbbek számára bőven elegendő teljesítményt kínáló kompakt és egyedi gépet. Full HD felbontás és magas részletesség mellett a Metro Exodus esetében átlagosan 70 fps-t mértünk, ugyanez a Borderlands 3-nál 69, a Shadow of the Tomb Raider-nél 106, a Red Dead Redemption 2-nél pedig 83 fps volt. Az elmondható, hogy némi kompromisszummal sok játék esetében kiélvezhető a 120Hz-es kijelző előnye, az eSport címekhez pedig tökéletesen elég ez a hardver.
Az előzetes információk alapján az AMD+AMD kombinációtól az elődjeinél jobb üzemidőt várt a piac. A PCMark 10 tesztje alapján a G14 nagyjából 9 órát bír, de valós és erősebb használat mellett ez inkább 6 körül alakul, ami még mindig jóval több, mint amit az átlagos gamer laptopok tudnak. Az egyhetes használat alatt bebizonyosodott, hogy a ROG Zephyrus G14 továbbra is az egyik legjobb gamer laptop a piacon, sőt az egyik legjobb laptop azok számára, akik igazi gamerek és egy olyan laptopot keresnek, ami a munkahelyen is megállja a helyét.
Az árazást sajnálhatjuk igazán, hiszen ezzel sokak számára kieshez abból a kategóriából, amiben nézelődnek.