A kínai Vernee nagyon jól tudja, hogy mivel lehet felhívnia magára a figyelmet. Első telefonjuk a Thor nevet viselte, amiben már 8 magos processzor, 3 GB RAM és 5 hüvelykes HD kijelző volt. Nem is a tulajdonságokon van a hangsúly, hanem azon, hogy ezeket milyen áron lehet kapni, ugyanis a Vernee Thor pl. a TomTop kínálatában 113 dollár.
Megérkezett a ráncfelvarrott modell is, mely a Vernee Thor E nevet viseli, ami szinte ugyanazokkal a tulajdonságokkal kecsegtet, viszont 2800 mAh helyett 5020 mAh kapacitású akkut kapott, Android 7.0-n alapuló Vernee OS fut rajta és gyorstöltést is támogat.
Dizájn
A dobozban tartozékként kapunk hozzá egy 9V/2A gyorstöltésre is alkalmas hálózati adaptert, egy adatkábelt és egy sim tűt. Fülhallgatót nem csomagolt a készülékhez a gyártó.
Az előlapja hasonlít az elődmodelléhez, azonban hátulról nézve már van különbség. Ugyanúgy 5 hüvelykes HD felbontású kijelzőt találunk rajta, teljesen ugyanarról az IPS LCD panelről van szó, mint amit a Thorban is találunk. A megjelenítési minőségével nincsen gond, a fényerő napfényben nem eget rengető, de látható.
A kijelző alatt ugyanúgy megtaláljuk a Thornál is jellemző kapacitív érintőgombokat, melyek sajnos alig láthatók, ugyanis nem kaptak LED háttérvilágítást. A két szélső gomb sorrendje felcserélhető (multitasking, vissza).
A kijelző fölött a szokásos elemek – beszédhangszóró, proximity szenzor és fényérzékelő – mellett kapunk egy 5 MP-es előlapi kamerát (interpolált), valamint egy ledes értesítőt.
Anyaghasználatot tekintve ne legyenek nagy elvárásaitok, ugyanis az egész készülék műanyagból van (leszámítva az üveget, aminek típusát nem tudtuk kideríteni), azonban a hátlap szálcsiszolt fém hatású, ami jó megjelenést ad neki, azonban elképesztő módon gyűjti az ujjlenyomatokat. A fenti képre nézve emlékeztethet minket a Huawei P9 litera, ugyanúgy a hátlapon találjuk az ujjlenyomat-olvasót, valamint egy külön „ablakban” a 13 MP-es hátlapi kamerát (interpolált) és a LED segédfényt. A fő hangszóró a modellszám alatt látható.
Maga az ujjlenyomat-olvasó nagyon gyors és pontos, mindig eltalálta az ujjamat, jó látni, hogy ilyen olcsó mobilnál is képesek jó szenzort beleépíteni, ez igencsak megnöveli a felhasználói élményt.
Mivel igen méretes akkumulátort találunk a mobilban, így kicsit vaskosabb is az átlagnál. Dimenzióit tekintve 144 * 70,1 * 8,2 mm, illetve 149 grammot nyom. A bal oldalán a SIM-ek és a microSD tálcáját (2 hely van csak, vagy dualSIM, vagy 1 SIM és microSD) és egy dedikált gombot találunk, a jobb oldalon pedig a bekapcsoló gombot és a hangerőszabályzókat. A dedikált gomb megnyomásával átválthatunk az úgynevezett E-ink módba. Ezzel drasztikusan növelhető az akkuidő azáltal, hogy csak az alapfunkciókat teszi elérhetővé, minden mást kikapcsol. A kijelzőt is szürkeárnyalatosra váltja, aminek hasznát nem látom, hisz LCD panelről beszélünk, itt ez elvileg mindegy, az egész panelre ugyanúgy megy a háttérvilágítás. Az E-ink móddal 20% töltöttség mellett 24 órányi használatot nyerhetünk ki az eszközből.
A tetején csak egy 3,5 mm-es jack csatlakozót találunk, nincsen zajszűrő mikrofon. Így a hívások zajosabbak voltak, azonban így sem panaszkodtak a másik oldalon a hallhatóságra, kihangosítva is jól működik, a fő hangszóró elég hangos. Alul látható a microUSB port és a mikrofon. Igaz, hogy nagyon olcsó telefonról beszélünk, de szerintem egy USB-C port elfért volna.
Külsőre a Vernee Thor E egyáltalán nem néz ki rosszul, mivel olcsó a telefon, így az anyaghasználat érthető, de én nem panaszkodom.
Szoftver
A Vernee Apollo X-nél jelentette be a gyártó a saját megoldását, a Vernee OS-t (VOS). Ez nem sokban különbözik a Google gyári megoldásától, a hangsúly itt a jobb optimalizáltságon és a plusz funkcionalitáson volt. A Vernee Thor E is megkapta a VOS 1.0.0-t, ami Android 7.0 Nougat alapokon működik.
Maga a szoftver nagyon jól, gördülékenyen működik, egyedül akkor gondolkodik kicsit többet, amikor hosszú készenléti idő (1-2 óra) után először feloldjuk. Gyárilag megtaláljuk rajta a Google alkalmazásait (Google, Gmail, Térkép, Fotók, Google+, Hangouts, Drive, Play Zene, Play-filmek, Play Játékok és YouTube), ezeket viszont nem lehet törölni a telefonról.
A telefonon van magyar nyelv, viszont ez a Google miatt van így, amit a Vernee adott hozzá, az bizony angolul olvasható. Így láthatók a VOS extra funkciói. A „Smart assistance” menüpont alatt testre tudjuk szabni a navigációs gombok sorrendjét, de akár szoftveres gombokat is bekapcsolhatunk. Beállíthatjuk, hogy az állapotsoron milyen gyorsikonokat érhessünk el, valamint hogyan jelenjen meg az akkumulátor töltöttsége, valamint a „Motion gestures” menüponton belül bekapcsolhatunk különböző gesztusokat, pl. a kijelző feloldása dupla koppintással, rajzolj V betűt a kijelzőre a vaku bekapcsolásához, stb…
Van lehetőség egy kis teljesítménynövelésre is a DuraSpeed funkció segítségével. Ezzel ki/be kapcsolhatjuk az appok háttérben való futását. Szoftveresen jó úton halad a Vernee, a Thor is hamar megkapta az Android 7.0 frissítést, a Thor E pedig alapból azzal érkezett.
Hardver
A vas teljesen ugyanaz a Thor E-ben, mint a Thorban. A processzor tehát egy MediaTek MT6753 típusú 8 magos chipset, aminél az órajelek a következőképp alakulnak: 4 x 1,5 GHz + 4 x 1,3 GHz. Ehhez jön egy Mali-T720 grafikus gyorsító és 3 GB RAM.
Ezzel a hardverrel egy korrekt belépőszintű, jól használható okostelefont kapunk, ami a teljesítményteszteken sem ér el olyan rossz pontszámokat:
AnTuTu Benchmark v6.2.7 | 38.063 pont |
Geekbench 4 | 606 / 2.550 pont |
A szoftver megfelelő működéséhez és a gyári applikációk gördülékeny futtatásához a hardver tökéletes, de természetesen kipróbáltunk néhány játékot is. A kisebbek, mint pl. a Piano Tiles 2 vagy a Zombie Tsunami gond nélkül működött, sőt a nagyobb hardverigényű Asphalt 8-cal sem volt probléma, akadozás nélkül működött, viszont kb. 15 perc után már a bal felső részen melegedett, ami nem csoda, hisz épp hogy kihajtja a játékot.
A belső tároló 16 GB, amiből szabadon 10,13 GB-ot tudunk felhasználni, azonban van lehetőség bővítésre is egészen 128 GB-ig.
Kamera
Hardveres szempontból ugyan nem kell kompromisszumot kötni, azonban itt a kamera, ahol már igen. A felület maga ugyanaz, mint a kínai névtelen mobilokon, amit minden alkalommal kihangsúlyozok, hogy mennyire nem felhasználóbarát.
Mind a két kamera szoftveresen interpolált, ami azt jelenti, hogy ugyan 5 MP-es fotókat készít az előlapi kamera, maga a szenzor azonban 2 MP-es, így az eredmény egy felskálázott kép tulajdonképpen. A lenti képek tömörítettek, teljes felbontásban Google Drive mappánkban nézhetitek meg őket.
Ugyanez a helyzet a hátlapi kamera esetében is, a szenzor csak 8 MP-es, de a képek 13 MP felbontásúak. A rekeszérték f/2.4 és egy hátulról megvilágított (BSI) CMOS szenzorról van szó. A képek magukért beszélnek. A Vernee Thor és a Thor E esetében is a kameránál kell a legnagyobb kompromisszumot kötni, ugyanis a fényképek minősége egyáltalán nem jó. A videókat 1080p@30fps-ben rögzíti, melyről mintát láthattok a cikk elején beágyazott videóban.
A fenti HDR fotó készítésénél hiába tartottam olyan stabilan, amennyire lehetett, nem illesztette jól egymásra a három képet a szoftver, így látható a rózsa bal szélénél egy kis „homály”.
Adatkomm./Akkumulátor
A Vernee Thor E Cat.4-es LTE-vel rendelkezik, támogatja a B20-as frekvenciasávot is, így itthon maradéktalanul kihasználhatjuk a 4G lefedettséget, plusz VoLTE-t is támogat a készülék. Ezenfelül találunk benne 802.11 b/g/n szabványú WiFi-t, Bluetooth 4.0-t, FM-rádiót, van benne GLONASS támogatottság is, házon belül +- 4 méter pontossággal képes meghatározni a helyzetét. Giroszkóp az AnTuTu benchmark alapján (VR appal is ellenőrizve) nincs benne, noha a hivatalos termékleírásban pedig szerepel.
Az akkumulátor a telefon méretéhez képest igen nagy, 5020 mAh kapacitású. Ezzel – és az E-ink móddal – páratlan üzemidőt képes produkálni a készülék. Normál használat mellett én 3 napig gond nélkül nyomkodtam, ebbe beletartozik a hívás, az sms, a facebook és messenger, pages, google analytics és az emailek kezelése. Folyamatos videómegtekintéssel 18 órát bír, a készenléti ideje pedig 720 óra.
A gyorstöltésnek köszönhetően nagyjából 2 óra alatt teljesen feltölthető a Thor E akkumulátora.
Összegzés
A Vernee Thor E kétségkívül egy nagyszerű belépőszintű okostelefon kifejezetten azoknak, akik nem fotóznak túl sokat, de egy nem túl drága, jól használható mobilt szeretnének, amit nem kell minden nap töltőre dugni.
A hosszú üzemidő miatt alkalmas lehet túrázáshoz második telefonnak, gyerkőcöknek játékra, de akár mindennapi társnak is. Negatívumként a giroszkóp hiányát említhetjük meg, valamint a kamerák csapnivaló minőségét. A 16 GB belső tároló sok esetben elég, azonban a gyártó helyében a Thor tárolóját dupláztam volna és ide már 32 GB-ot tettem volna.
Az ujjlenyomat-olvasó gyors és pontos, a telefon hozza a tőle elvárt teljesítményt, összességében nem csalódtam benne a Thorhoz képest. Mi ezt a készüléket a TomToptól kaptuk tesztelésre, ahol elérhető európai raktárházból is fekete, valamint szürke színben. Ára innen 121,78 dollár, ami átszámolva nagyjából 33,300 Ft-nak felel meg. Ennyiért ez a készülék bőven megéri.
A vernee oldalán dual-band wifi-ről írnak, viszont itt ez nincs megemlítve. Valóban támogatja az ac szabványt is?
a sima nem támogatja, nekem az van és ahogy látom ugyanaz a proci.
A cikkhez hozzáfűzném, hogy a telefon tud 1080p-ben felvenni, nem csak 720-ban. Ami plusz a simához képest: értesítő led, nagyobb akku, e-ink mód, gyorsabb töltés. mínusz: nehezebb és nagyobb az aksi miatt, a simában lehet 2 sim és memóriakártya egyidejűleg, nem gorilla glass kijelzős