A Vodafone Magyarországtól megkaptuk új, középkategóriás phabletjüket is tesztelésre, mely a Smart Ultra 7 nevet viseli. Köszönjük!
Megjelenés / Dizájn
A készüléket a Vodafone megbízásából a TCL (Alcatel) gyártotta, viszont a dizájnba beleszólt a szolgáltató is, ezért is van a „designed by Vodafone” felirat a készülék hátlapján.
Maga a keret fém hatású műanyag, míg a hátlap textúrált műanyag. A készülék fizikai méreteit tekintve 152.2 x 78.1 x 8.7 mm, illetve 150 grammot nyom. A képátlója 5.5 inches, így el tudjuk képzelni, hogy mekkora készülékről van szó.
A kijelző alatt találjuk a készülék gombjait. A háromból egy lett fizikai gomb, a másik kettő kapacitív érintőgomb. A bal oldali gomb a visszalépést szolgálja, míg a jobb oldali az alkalmazásválasztóba léptet be. A kijelző felett a beszédhangszóró mellett kaptunk egy LED villanót is a készülék 5 megapixeles előlapi kamerájához. Nem látjuk, de ott van a közelségérzékelő és a fényszenzor is.
Az oldalakat nézve fent találjuk a 3.5 mm-es jack audio portot, a másik végen pedig a zajszűrő mikrofont. A készülék jobb oldalán találjuk a bekapcsoló- és a hangerőszabályzó gombokat, melyeknek felülete érdes, így könnyű rájuk találni, illetve az összes Smart 7 okostelefonnál ugyanígy néznek ki. Már csak alul vannak lényeges elemek, ilyen a microUSB port, bal oldalon a készülék mikrofonja és középen a fő hangszóró. A mikrofon fölött láthatunk egy bemélyedést, ez arra szolgál, hogy innen kezdve le tudjuk pattintani a hátlapot.
Szoftver
A Vodafone Smart Ultra 7 okostelefon Android 6.0 Marshmallow verziót futtat. Ami érdekesség, hogy az alkalmazáslistában nem oldalra legyintve váltogatunk az oldalak között, hanem függőleges irányban kell mozogni, pont úgy, mint a HTC okostelefonoknál.
Sok plusz szoftvert nem telepítettek nekünk, csupán az Updates, a Protect és a Tips van, ami extra, illetve a Vodafone mobilalkalmazása a könnyű ügyintézésért. A felsoroltak közül az első az alkalmazások és a szoftver frissítésére figyelmeztet, a második a McAfee alapszintű védelmét telepíti és működteti, míg a harmadik kezdő okostelefon felhasználóknak segít eligazodni.
A szoftver egyébként nagyon jól működik, nem nagyon tapasztaltam akadást, nyilván, mivel középkategóriás készülékről van szó, így egy RealRacing 3-ból történő kilépés után nem lesz egyből villámgyors, de internetezés, telefonálás és a kisebb játékok futtatása gond nélkül, gördülékenyen működik.
Hardver
Specifikációit tekintve elégedettek lehetünk a készülékkel, tekintve, hogy egy szolgáltatói sajátmárkás készülékről van szó. Mivel ez a készülék nem kapható a független piacon, így ár/érték arány szempontjából nem hasonlítható össze másokkal, inkább a szolgáltatónál kapható egyéb készülékek képezik az összehasonlítási alapot.
Így ez alapján mondom, hogy elégedettek lehetünk. 5.5 inches FullHD felbontású kijelzőt kapunk, maga a kijelző pedig IPS LCD panel. 8 magos MediaTeK MT6755M chipset található benne 4 x 1.8 + 4 x 1.0 GHz-es órajellel (Cortex-A53 magok). Hozzá társul egy Mali-T860MP2 grafikus chip, 2 GB RAM memória és 16 GB háttértár, ami bővíthető microSD kártyával.
Ha így a nyers adatokat nézzük, tényleg nem rossz készülék, független piacon természetesen lennének ellenfelei. Lefuttattuk az AnTuTu Benchmark és a Geekbench 3 tesztprogramokat, az elért pontszámokat itt láthatjátok:
AnTuTu Benchmark v6.1.4 | 42.083 pont |
Geekbench 3 | 791 / 2996 pont |
A nagyobb igényű játékok, mint az Asphalt 8 már akadozik a készüléken, viszont egy Candy Crush, a Pokémon GO és a hasonló játékok gond nélkül mennek a készüléken.
Kamera
Most jön az a rész, aminél kicsit bizonytalan vagyok a készüléket illetően. Az előlapon egy LED villanóval megáldott 5 megapixeles kamera található, míg a hátlapon egy 13 megapixeles kamera f/2.0 rekeszértékkel.
Utóbbi videó felvételi képességeivel nem vagyok maradéktalanul elégedett, magával a felbontással nincs gond (FullHD), inkább a fókuszálással, illetve a fénykezeléssel.
Előbb mutatom a videót, amit a készülékkel rögzítettem, utána láthatjátok majd a kameraképeket, melyek egyébként egyáltalán nem rosszak. A videózás nem tökéletes, viszont a képek jól néznek ki.
Adatkomm. / Akkumulátor
Adatkommunikációt tekintve minden földi jóval ellátták a készüléket, van benne Cat4-es LTE, amivel 150/50 Mbps sebesség érhető el, WiFi 802.11 a/b/g/n szabványokat támogat, hotspotként használható a készülék. Továbbá van benne Bluetooth v4.1, A-GPS, FM rádió és NFC is. A számítógéphez pedig természetesen microUSB-vel csatlakoztathatjuk.
A Smart Ultra 7 akkumulátora beépített, a levehető akkufedél alatt láthatjuk, kapacitása pedig 2.960 mAh. Ezzel bőven kibírja a munkanapot, reggeltől estig biztosítja az energiát. Természetesen használattól függ az akkumulátoridő, de általánosságban az 1 napos idő normál használat mellett mondható el róla.
Ár/Érték arány
A Vodafone Smart Ultra 7 phablet természetesen az előbb említett szolgáltatónál vásárolható meg feltöltőkártyásan, illetve előfizetéssel. Vodafone Max M feltöltőkártyás csomagban a készülék 59.990 Ft, míg előfizetéssel egy GO+ EU C tarifával akár 1Ft-ért elvihető a phablet.
Ahogy fentebb említettem, szolgáltatói kínálatot nézve jó árazással bír a készülék, viszont a független piacon már kicsit más a helyzet, ott már vannak jobb felszereltségű készülékek hasonló áron.