Egy dizájnbeli hiba miatt az elmúlt 20 évben kiadott Intel processzorokban komoly biztonsági rést fedeztek fel, ami mindössze a hackereknek jó hír. Ez a probléma több millió számítógépet érint, viszont ennek javítása szerencsére operációs rendszer szinten is megoldható.
A tervezési hiba miatt teljesen átlagos programok is hozzá tudnak férni a kernel memória adataihoz. A kernel vezérli az egész operációs rendszert, kapcsolatot létesít az applikációk és a processzor, valamint a többi hardveres elem között. A hackerek a hiba miatt hozzáférhetnek a védett memóriaterületekhez, ahonnan akár személyes adatokat is kiolvashatnak.
Ezt a problémát Meltdown néven emlegetik, azonban nem csak az Intel processzorokban van hiba, hanem az AMD és az ARM procikban is. A Spectre névre keresztelt biztonsági résnek „köszönhetően” – AMD és ARM alapú gépeknél – a hackerek az egyébként jól tervezett és biztonságos appokat is rá tudják venni, hogy titkos információkat adjanak ki. Ez nehezebben használható a hackerek számára, mint a Meltdown, azonban javítani is nehezebb – mondta Daniel Gruss, a Grazi Műszaki Egyetem egyik kutatója. Az Apple és a Microsoft már reagált a problémára, így a Windows és macOS rendszerekben már elindult a hiba javítása.
Az Apple még a macOS 10.13.2-vel kiadott egy részleges javítást, azonban végleges javítást a macOS 10.13.3 fog hozni.
A Microsoft is elkészült a hibajavítással, mely foltozza ezt a biztonsági rést, azonban ez bizonyos esetekben jelentős lassulással fog járni. A Windows 10 rendszerekre még ma (2018.01.04.) megérkezik a javítócsomag, ami automatikusan települni fog, a régebbi operációs rendszer használók pedig jövő kedden kapják meg a frissítést.
A rossz hír, hogy – mindamellett, hogy biztonságos lesz a géphasználat – akár 5-30%-kal is lassulhatnak a számítógépek. A lassulás mértéke erősen függ a konfigurációtól, a gyorsabb gépeket kevésbé látványosan viseli majd meg a helyzet, viszont a régebbi processzorokkal felszerelt gépeknél sajnos érezhetőbb lesz. Az elsődleges szempont most a biztonság, utána pedig igyekeznek javítani a lassulás mértékén.
Az ezredforduló óta nem volt ilyen súlyos hardveres hiba, szerencsére a szoftvergyártó óriások hamar reagáltak, így akinek fontos, hogy adatai biztonságban legyenek, az telepítse a frissítést!
Kedves Tech2! Egyre inkább csalódnom kell bennetek, mivel ti is felültetek a CÍM „hájp” vonatra az utóbbi időben.
Teljesen félrevezető, és inkorrekt a cím. Azt sugallja, mintha a W10 lenne a ludas, pedig az esetleges lassulásról az Intel tehet. Másrészt ha elolvastátok (volna) a cikkeket, akkor tudnátok, hogy a lassulás a szerverek terén lesz érezhetőbb, nem az átlagfelhasználói gépeknél.
Tehát itt szó sincs arról, hogy a W10 gépek belassulnak, főleg az nem igaz, hogy a legtöbb.
Max abból is az lassulhatna be, ami Intel alapú, ugyan AMD CPU-kat nem érint a hiba.
Aközött is hatalmas különbség van, hogy mondjuk 1%-al csökken a teljesítmény, vagy 35-el.
A frissítés óta a nem szerver asztali gépünk igen bosszantóan beáll lefagy, vagy sokat gondolkodik végrehajtások közben. A HP Pavilon notebook nem. Örüljön akinek nem jelentkezik ennyire mindez, mely adott esetben egy macro vállalkozást szoríthat padlóra.
Az asztali Pc: Athlon alaplapú Intel processzoros
Csak kiváncsiság képpen milyen az az Athlon alapú (ami az AMD procik elnevezése) intel proci?
Szerintem ő sem tudja.
Te is aztán nagy szakember lehetsz 😀 Ahogy a többiek is leírták, az Athlon az AMD, őket pedig nem érinti a hiba 🙂
LOL!
INTEL processzoros gépekre vonatkozott a cikk….
Ügyesokos.
Komoly vállalkozás lehet amit egy esetleges gép lassulás padlóra szoríthat..:)