Hirdetés

Egyáltalán nem irigyeljük a laptop gamereket, hiszen az óriási választékban úgy kell halászniuk, hogy az asztali számítógéphez képest jóval több mindent kell átgondolni. Ez hozza magával azt is, hogy a lehetséges kompromisszumok száma is magas lesz, de ha az NVIDIA-n múlik, akkor azok nem a teljesítménnyel kapcsolatban jönnek majd elő.

Az éppen minden más IT-céget leelőző gyártó 2018-ban hozta be a Deep Learning Super Sampling eljárást, röviden a DLSS-t, mely a mesterséges intelligenciát segítségül hívva új lehetőségeket nyitott a gamerek életében. 2018 óta rengeteget csiszoltak rajta és folyamatosan érkeznek az újabb, még hihetetlenebb technológiák, jelenleg pedig a GeForce RTX 40-es szériánál tartunk, mely a DLSS 3 Frame Generation, illetve a DLSS 3.5 Ray Reconstruction formájában szintén hozott magával újdonságokat. Ezekről bővebben egy ASUS TUF Gaming F16 segítségével tudtunk meg többet, mely kiváló példa arra, hogy egy friss középkategóriás gamer laptopban sokkal több rejlik, mint azt elsőre hinnénk.

A 16 hüvelykes kijelzővel rendelkező laptop esetében az Intel Core i7-13650HX processzorral, a 16GB memóriával és egy NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU-val sok új AAA cím esetében alapjáraton inkább a közepes beállításokra mennénk rá és valószínűleg nem mindig tudnánk kihasználni a kategóriájában igencsak jó kijelző adottságait. Itt jönnek képbe az NVIDIA fejlesztései, melyek a legjobb látványt és a játék maradéktalan élvezetét biztosító képkockasebességet egyszerre tálalják számunkra.

DLSS körkép: Super Resolution, Frame Generation és Ray Reconstruction

A DLSS (Deep Learning Super Sampling) Super Resolution az NVIDIA saját fejlesztésű képjavító megoldása, mely az RTX 20-as szériájával mutatkozott be és azóta is kizárólag az RTX termékcsaláddal elérhető. Az eljárás lényege, hogy mélytanulás segítségével a natívnál alacsonyabb felbontású képet skáláz fel a kívánt felbontást megközelítő eredménnyel, ezáltal a GPU-ra alacsonyabb terhelés hárul, a képkockaszám pedig magasabb lesz.

RTX 30-as kártyák érkezésével mutatkozott be a DLSS 2.0, mely jobb élsimításra és akár a natív felbontást is meghaladó minőség elérésére is képes, továbbá sokkal könnyebben alkalmazható a játékokban, így gyakrabban találkozhatunk vele. A DLSS Super Resoltution opció mára már több mint 500 játékban érhető el, melyekben egy középkategóriás gamer laptoppal is elképesztő képélményben lehet részünk. Éppen ezért fontos, hogy vásárláskor ne csak a nyers erőt nézzük, hanem a körítést is, hiszen a fentebb is említett megoldások csak akkor nyújtanak igazán jó játékélményt, ha a kijelzőnk is megfelelő minőségű. Az ASUS TUF Gaming F16 esetében például már nyoma sincs a mai napig sok belépőszintű gépre jellemző, rossz minőségű, 144Hz-es TN panelnek, helyette viszont van egy 2,5K felbontású, 165Hz-es képfrissítéssel és NVIDIA G-SYNC-támogatással rendelkező panel, melyen élmény a játék.

A GeForce RTX 40-es kártyákkal még egy szintet tudott ugrani az NVIDIA, hiszen bemutatkozott a DLSS 3.0 (Frame Ganeration) és a DLSS 3.5 (Ray Reconstruction). Előbbi két hagyományosan létrehozott képkocka közé egy algoritmus által generált képkockát illeszt, ezzel jelentős mértékben növelve a másodpercenként produkált képkockaszámot. Fontos, hogy kizárólag az Ada Lovelace architektúrára építkező kártyákkal elérhető, mivel a folyamatban kulcsszerepet játszó Optical Flow Accelerator (OFA) sokkal fejlettebb és hatékonyabb lett, mint amivel az Ampere architektúra dolgozik. Utóbbi pedig a sugárkövetést teszi még látványosabbá és egyben gyorsabbá, felváltva az eddig használt zajszűrő eljárásokat és ez lehetővé tette azt is, hogy ne csak a legizmosabb hardverek esetében élvezhessük a vizuális tuningot.

A legszebb az egészben, hogy ezeket az előnyöket már egy középkategóriás gamer laptop esetében is élvezhetjük. Persze NVIDIA® GeForce RTX™ 4060 Laptop GPU sok más modellben is van, de azok nem kínálnak 2,5K felbontású, 165Hz-es kijelzőt, 90 Wh-s, akár USB-C-ről is tölthető akkumulátort, Thunderbolt 4 támogatást és 90%-os képernyő-készlékház arányt, legalábbis nem egy MIL-STD-810H katonai szabványoknak is megfelelő, modern csomagban, mint az ASUS TUF Gaming F16.

Hirdetés
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.