Aki játszott már legalább egyszer FPS ( first person shooter) játékot, tudja, hogy a játék során a legkisebb hangnak is nagy jelentősége van. Éppen ezért egy kiváló minőségű, kényelmes és a térbeli hangzásra kalibrált gamer füles nélkülözhetetlen a teljes értékű játékélményhez. A hangtechnológia az elmúlt években óriási fejlődésen ment át – ma már rengeteg lehetőség közül választhatunk. Nézzük, mit nyújt a modern technológia!
Miért fontos a 3D hangzás a játék során?
Egy jól kiválasztott headset nagyban hozzájárul, hogy a csapatunk győz vagy veszít a játék során. Alapvetően egy játékot el lehetne navigálni akár némán vagy egy sima sztereó fülhallgatóval is, de garantáltan sokszor fogjuk újrakezdeni és az élmény sem ugyanaz. A lényeg ugyanis a teljes jelenlét.
Rengeteg olyan játék van, ahol lopakodó módban kell megközelíteni az ellenfelet, és ilyenkor rendkívül hasznos, hogy halljuk az ellenséges csapat lépéseit. Mivel a gaming ma már csapatjáték, ezért a folyamatos kommunikáció is nélkülözhetetlen a játék során.
Megbeszélhetjük a stratégiát, információkat cserélhetünk az ellenfélről. Hol látták utoljára? Milyen fegyvere volt? Honnan jönnek a lövések? Nos, ezek miatt rendkívül fontos, hogy egy tökéletesen felszerelt 3D-s gamer fejhallgatóval induljunk a harcba.
Vezetékes vagy vezeték nélküli fülhallgató lesz a befutó?
A vezetékes gamer fejhallgatók előnye, hogy nem merülnek le, így megszakítás nélkül játszhatunk. Ugyanakkor hátránya, hogy beleakadhatunk a vezetékbe, illetve, ha megtörik a szál, kellemetlen recsegés léphet fel vagy jellemzően az egyik oldalon szakadozni kezd a hang. Ez bosszantó lehet, mert teljesen tönkre teheti a játékélményt és ilyenkor újabb fejhallgatóra kell beruházni.
A bluetooth vagy wireless fülhallgatóknál a fentebb említett probléma nem jelentkezik. Az ilyen modellek előnyei közé tartozik a kényelem és szabad mozgás lehetősége anélkül, hogy a kábel zavarna játék közben, könnyedén a hang irányába tudunk fordulni.
Egy jól megválasztott vezeték nélküli gamer fülhallgató ráadásul más tevékenységeknél is jó társunk lehet, legyen szó edzésről, tv nézésről vagy akár takarítás-, utazás közbeni zenehallgatásról. Figyelni kell azonban arra, hogy mekkora az akkumulátor kapacitása: egy komolyabb modell ma már 10-20 órát is kibírhat. Ugyan itt az ár borsosabb, de megéri a befektetést, hiszen hosszú ideig élvezzük majd a fülest.
Ne zavarjon meg a külvilág! Zajszűrés felsőfokon
A másik kérdés, amire érdemes gondolni, a zajszűrés. Hiába a térhangzás, ha a külvilág zajai szűrődnek be a játékba. A zajszűrés kétféle lehet.
PNC, azaz passzív zajszűrés
Itt tulajdonképpen hangszigetelésről van szó. Ilyenkor a fejhallgató fizikai kialakítása olyan, hogy nem engedi be vagy tompítja a külvilág zajait. A passzív zajszűrés során különböző anyagok használatával, például hangszigetelő habbal, párnázással vagy a fület teljesen körülölelő formatervezéssel csökkentik a külső zajokat. Ez a megoldás kedvezőbb áron elérhető és itt is megvalósul a tökéletes térhangzás, ráadásul a puha szigetelőanyagoknak köszönhetően kényelmes viseletet biztosít.
ANC, azaz aktív zajszűrés
Ezt a technológiát eredetileg pilótáknak fejlesztették ki a repülő zúgó hangjainak “maszkolására”, de szerencsére ma már a gamerek is élvezhetik. Az aktív zajszűrés lényege, hogy a fejhallgató intelligens elektronikát használ a háttérzajok és a környezeti zajok kiszűrésére. Ez a fejhallgatóba beépített mikrofonok és algoritmusok segítségével valósul meg.
Nagy előnye, hogy amikor külső zavaró tényezők lépnének fel, nem kell feltekerni a hangerőt – ami egyébként halláskárosító lehet -, hanem normál hangerőn is tisztán halljuk a hangokat. Ez a játék során egyedülálló élményt biztosít, miközben tökéletesen élvezhetjük a térbeli hangzást. Bár az aktív zajszűrő technológia ára magasabb, de a egészségünk és a jobb játékélmény érdekében érdemes beruházni egy ilyen darabra.
Összefoglalva a fentieket, egy jól választott, legújabb hangtechnológiával készült gamer fejhallgató elengedhetetlen eszköze a tökéletes játékélménynek. Ha ez megvan, indulhat a gaming maraton!