Hirdetés
Mobil vásárlása esetén az egyik legfontosabb tényező az ár/érték arány. Ilyen szempontból a Xiaomi mindig is az élen járt, és mostani teszttermékünkre is bátran rá merem mondani, hogy az egyik legjobb telefon az 55-65.000 Ft-os szegmensben.
Tisztázzunk egy portfólióbeli dolgot, ugyanis a Xiaomi régiónként más néven árulja ugyanazt a készüléket. Az általunk is tesztelt Xiaomi Redmi 5 Plus Indiában Xiaomi Redmi Note 5 néven fut, ami pedig globálisan Redmi Note 5 néven kapható, az pedig Indiában a Redmi Note 5 Pro. Szóval, ha te a Prót keresed, akkor ez az vagyis majdnem, az indiai modell előlapján 20, a globálison pedig 13 MP-es előlapi kamera van, de érdemes utóbbit venni, hisz az indiaiban nincs B20, gondok lehetnek az itthoni 4G-vel, az általunk is tesztelt modellben pedig van.

Dizájn

Ahogy az a dobozon is látszik, ez egy globál verziós készülék, a szokásos piros Xiaomi dobozban érkezik, tartozékként kapunk egy 5V/2A-es hálózati adaptert, egy microUSB adatkábelt, egy sim tűt és egy szilikon tokot.
Elölről nézve a Redmi Note 5 közel azonos dizájnnal rendelkezik, mint a Redmi 5 és a Redmi 5 Plus, sőt utóbbival még a képátló is megegyezik. A sarkokon lekerekített kijelzővel fogunk találkozni, a felső szegmensben pedig megtaláljuk a beszédhangszórót, a közelségérzékelőt és a fényszenzort, az előlapi kamerát, az előlapi vakut, valamint az értesítő LED-et.
A hátlap alumíniumból van, leszámítva alul és felül azt a pici részt, ami az antennák jeleinek átjutása miatt műanyagból van. A készülékház minőségi, azonban annyira finomra lett polírozva, hogy száraz kézzel meglehetősen csúszós a telefon, ezért is jó, hogy van hozzá tok. Az ujjlenyomat-olvasó a Xiaomihoz hűen villámgyors és pontos, illetve könnyen elérhető helyen van. Manapság igen sok telefon jelenik meg vertikális duál kamerával, szóval itt igazából ezen meg sem lepődtünk, a két kamera között lapul a kéttónusú LED villanó.
Ha körbenézzük a mobilt, akkor alul találjuk a microUSB csatlakozót, ami kár, hogy nem Type-C lett, ezen felül itt lapul a mikrofon, az egy szem hangszóró és a jack csatlakozó. A hangszóró minősége egyébként teljesen korrekt, max. hangerőn sem torzít és meglehetősen hangos is.
A telefon tetején a zajszűrő mikrofon mellett kapunk egy infra portot is, tehát mehet a távirányítás is, a jobb oldalon kapjuk a bekapcsoló és hangerőszabályzó gombokat, a bal oldal pedig a kártyák tálcájáé. Mobilunk hibrid dualSIM-es, tehát vagy két nanoSIM-mel használod vagy 1 SIM-mel és akkor microSD-vel is bővítheted.
A dizájn és az anyaghasználat szerintem teljesen rendben van, még a microUSB porttal is meg tudok békélni, azonban tényleg csúszós a telefon, szóval érdemes tokban tartani.

Kijelző

Az előlapon gyakorlatilag ugyanaz a kijelző van, mint a Xiaomi Redmi 5 Plus esetében. Egy 5,99 hüvelykes, 18:9-es képarányú és 1080 x 2160 pixel felbontású IPS LCD kijelzőről van tehát szó, amit ismeretlen típusú Gorilla Glass üveg véd a külső hatásoktól.
A megjelenítés itt is király, a betekintési szögek jók, a színek szépek, élénkek, de nincsenek túlszaturálva és van lehetőség állítani a színhőmérsékletet és a kontrasztot is.
A kontrasztarány és a max. fényerő nem olyan ütős mint egy OLED-es, felsőkategóriás telefonnál, de megint csak ár/érték arány szempontjából egyáltalán nincs okunk panaszra, sőt igen kellemes a megjelenítés.

Szoftver

A Xiaomi Redmi Note 5 fedélzetén Android 8.1 alapokon MIUI 9.5-öt fogunk találni a Google márciusi biztonsági csomagjával. A tesztidő alatt nem jött szoftverfrissítés, de nem is baj, hisz így ahogy van, tökéletes.
A Xiaomi felülete a kedvenceim közé tartozik, hisz mindamellett, hogy rendkívül jól testreszabott a rendszer és rengeteg lehetőség rejlik benne, jól optimalizálták, nem laggol, nem szenved a telefon, ezáltal jól használható.
Néhány funkciót emelnék ki a tömegből. Az Apple mintájára itt is van lehetőség gesztusvezérlésre annyi különbséggel, hogy visszalépéshez oldalról kell legyinteni, egyébként minden más ugyanúgy van. Ezt persze a teljes képernyős megjelenítés menüponton belül át lehet állítani navigációs gombokra.
Ezen felül, ahogy megszokhattuk van második asztal funkció, testreszabható az értesítési sáv, van dupla koppintásos ébresztés, egykezes és osztott képernyős mód, kép a képben funkció valamint többek között klónozott alkalmazások. Ez csak néhány kiemelt példa a sok közül, amit viszont fontos megemlítenem, hogy nincs arcfelismerés funkció benne. Előre telepítve szerencsére nincs sok applikáció, a Google appokon kívül csak néhány esszenciális programunk van, mint az iránytű, a fájlkezelő, egy tisztító program, az Mi távirányító és még néhány kisebb, segédapp.

Hardver

Ha áttérünk a hardverre, akkor pozitívan fogunk csalódni. a Xiaomi végre elszakadt a Snapdragon 625-től és a Redmi Note 5-be már egy Snapdragon 636-os lapkát épített, ami például az ASUS ZenFone 5-ben is van. A 8 db Kryo 260-os rendszermag és az Adreno 509-es grafikus gyorsító teszi a dolgát, a mobilból van 3/32 GB-os és 4/64 GB-os változat is, hozzánk előbbi jutott el.
AnTuTu Benchmark 115264 pont
Geekbench 4 1335 / 4765 pont
A pontszám alapján is sejthető, hogy nem lesz rossz a teljesítmény és hát valóban nem az. Az alaprendszer gond nélkül elfut, látványos megakadások egyáltalán nincsenek, illetve mindennemű játékot gond nélkül futtat. Próbáltam a GTA San Andreast maximum grafikán, gond egy szál se. Utána jött az Asphalt 8 is akadozás nélkül, gördülékenyen futott, ugyanez a helyzet a PUBG Mobile-lal is, a játékélmény király volt és nem is melegedett számottevően a készülék.
Esetünkben a beépített 32 GB tárhelyből 21,77 GB a szabadon felhasználható, ha nem lenne elég, akkor ott a 64 GB-os modell, illetve bővíteni is tudjuk a tárhelyet microSD-vel.
Adatkommunikáció szempontjából felsőkategóriás tulajdonságok jellemzik, van kétsávos WiFi, Bluetooth 5.0, A-GPS és GLONASS támogatottság, FM-rádió, infra port, egyedül az NFC maradt ki a repertoárból, így ha szeretnél mobillal fizetni, akkor ne ezt a telefont válaszd.

Kamera

Az előlapi kameránk 13 MP-es, a rekeszértéke f/2.0 és van mellé egy dedikált led villanónk is. A telefon matricáján is írják, hogy AI-jal megtámogatott kamerák vannak a telefonban, ami itt az előlapon abban nyilvánul meg, hogy van előlapi portré mód is, ami egyébként teljesen jól működik. A területeket jól elszeparálja egymástól, a bokeh effekt egyáltalán nem hat mesterkéltnek. A képek teljes méretben Google Drive mappánkban találhatóak.

A hátlapon a fő kamera 12 MP-es és f/1.9 rekeszértékkel bír, a másodlagos pedig 5 MP felbontású, a rekeszérték pedig f/2.0. A kamerát dual pixel AF jellemzi, a fókuszálás ennek köszönhetően szinte azonnali, illetve a képek minőségére sem tudnék panaszkodni.

Jó fényviszonyok között a színek reprodukciója kiváló, ugyanez elmondható a részletességről is. A rekeszérték miatt nem fogunk tudni maradéktalanul meggyőző éjszakai fotókat készíteni, de a képességeihez képest szerintem elég jó eredménnyel kecsegtet a készülék.

A hátrány a videónál jelentkezik. Van elektronikus képstabilizálásunk, azonban csak FHD videókat tudunk rögzíteni, míg a Xiaomi Mi A1 4K-ra is képes.

Akkumulátor

Az üzemidőről egy beépített, 4000 mAh kapacitású akkumulátor gondoskodik, amivel a másfél napos üzemidő sima liba. Visszafogott használattal a 2 napos üzemidő is járható, de persze mindez használati szokásoktól függ. Az én rutinjaimmal átlagosan a 7 órás kijelzőidő volt a jellemző, ami szerintem elég jó.
Szomorú pont, hogy gyorstöltést nem támogat a telefon, a gyári 10W-os töltővel két és fél óra a teljes feltöltés, ami kicsikét bosszantó, főleg hogy ilyen nagy a telep.

Összegzés

A Xiaomi Redmi Note 5 összességében egy remekbe szabott készülék, azonban korán sem tökéletes. Nincs benne NFC, gyorstöltés, USB Type-C port, azonban teljesítmény szempontjából határozott az előrelépés a Redmi Note 4-hez képest, a kamerával szép képeket készíthetünk, modernizálták a dizájnt és persze a hosszú üzemidőről sem kell lemondani.
Hozzánk a Gearbesttől jutott el a telefon, de hazai viszonteladóknál is megtalálható a készülék. A 3 GB RAM-os változat a Gearbest oldalán átszámolva 54.500 Ft, a 4 GB RAM-os pedig kb. 62.500 Ft-ba kerül.
Linkek:
A Redmi Note 5 sikere szinte elkönyvelhető, de az áttörést vélhetően a nyár végi Xiaomi Mi A2 fogja elérni.
Hirdetés
ÁTTEKINTÉS
Dizájn
9
Szoftver
10
Hardver
9
Kamera
8,5
Akkumulátor
9
Ár/érték arány
10
Tech2 Laci
Kiskorom óta vonzott az informatika és főleg a mobilok világa és ez juttatott el oda, ahol most vagyok, időm nagy részében a YouTube videókkal foglalkozom.
xiaomi-redmi-note-5-pro-tesztNagyszerű teljesítmény, kiváló üzemidő. A Redmi Note 5 sikere szinte elkönyvelhető, de az áttörést vélhetően a nyár végi Xiaomi Mi A2 fogja elérni.